рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема 2. Формування попиту на гроші, закон грошового обігу.

Тема 2. Формування попиту на гроші, закон грошового обігу. - Конспект, раздел Философия, Тема 1. Роль грошей в економіці, їх необхідність, сутність та функції.   Питання, Які Необхідно Розглянути. 1.сутність Попиту...

 

Питання, які необхідно розглянути.

1.Сутність попиту на гроші.

2.Фактори, що формують попит на гроші.

3.Закон грошового обігу.

4.Маса грошей в обороті та грошова база.Грошові агрегати.

5.Швидкість обігу грошей.

 

Додаткова література.

1. Теорія грошей. А Гальчинський. К. Основи. 1996р

2. Мишкін Фредерік С. Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків. К. Основи 1999р.

 

 

1. Сутність попиту на гроші.

 

Попит на гроші виступає як запас грошей, який прагнуть мати у своєму розпорядженні економічні суб'єкти на певний момент.

Тобто, попит на гроші можна трактувати як бажання економічних суб”єктів мати певну частину сво­го портфеля активів (багатства) в ліквідній формі.

Якщо власни­ки портфелів активів віддають перевагу ліквідній формі своїх активів, то це означатиме зростання попиту на гроші, і навпаки.

Наяв­ність попиту на гроші означає, що в його межах економічні суб'єк­ти триматимуть гроші в себе, не «викинуть» на товарний, валют­ний чи фондовий ринки і не порушать сформовану там рівновагу. Тому зростання попиту на гроші розширює економічну межу емісії грошей, її зростання не зашкодить указаним ринкам, буде безінфляційним, приведе до підвищення рівня монетизації економіки.

 

 

2. Фактори, що формують попит на гроші.

 

У теорії грошей най­актуальнішим є питання, чому економічні суб'єкти накопичують гроші?

У цьому питанні слід розрізняти два аспекти:

—задля яких цілей економічні суб'єкти накопичують гроші;

—які мотиви спонукають їх до цього.

Щодо цілей накопичення грошей, то вони випливають із са­мих функцій грошей як купівельного і платіжного засобу та як засобу нагромадження вартості (багатства).

Відповідно до вказаних цілей виділяються три групи мотивів: трансакційний (операційний) мотив; мотив завбачливості; спекулятивний мотив.

Трансакційний мотив полягає в тому, що економічні суб'єкти постійно відчувають потребу в певному запасі грошей для здійс­нення поточних платежів, щоб підтримати на належному рівні своє особисте та виробниче споживання. Ці гроші повинні бути в формі, придатній для їх негайного використання в платежі, тобто бути наявними (готівка чи вклади до запитання).

Запас таких грошей можна назвати поточною чи операційною касою.

Мотив завбачливості зводиться до того, що юридичні і фізич­ні особи бажають мати запас грошей як ресурс купівельної спро­можності, з тим щоб у будь-який час мати можливість задоволь­нити свої непередбачувані потреби чи скористатися перевагами несподіваних можливостей.

Непередбачувані потреби в грошових витратах зумовлюються переважно надзвичайними подіями — хвороба членів сім'ї, поло­мка автомобіля чи інших дорогих предметів вжитку (холодильни­ки, комп'ютери тощо), аварії на виробництві, необхідність запро­вадження новітніх вузлів чи деталей замість застарілих тощо. Задоволення подібних потреб економічних суб'єктів рівноцінне гарантії їх безпеки, має надзвичайно важливе значення для їх жит­тєдіяльності і пояснює їх бажання мати в наявності певний запас грошей. Такий запас має переважно страхове призначення.

Спекулятивний мотив попиту на гроші полягає в тому, що економічні суб'єкти бажають мати у своєму розпорядженні пев­ний запас грошей, з тим щоб за сприятливих умов перетворити їх у високодохідні фінансові інструменти, а при погіршенні цих умов - перетворити їх знову у грошову фор­му.

Механізм спекулятивного мотиву базується на тому, що запа­си грошей і запаси фінансових інструментів розглядаються як альтернативні види активів (багатства), які дають не однаковий дохід і містять у собі не однакові ризики. Актив у формі грошей приносить мінімальний (часто нульовий) дохід і має максималь­ний захист від ризику. Зберігаючи гроші, індивіди втрачають до­ходи, які називаються альтернативною вартістю зберігання грошей. Величина її залежить від середньої норми процента за фінансовими активами та запасом грошей. Щоб не допустити зростання втрат доходів (альтернативної вартості) у разі підви­щення норми процента, індивіди повинні зменшувати запас гро­шей, тобто попит на гроші.

Активи у формі запасів фінансових інструментів можуть при­носити значний дохід, проте одержання його пов'язане з істот­ними ризиками. Якщо доходи від фінансових інструментів недо­статньо високі чи знижуються при відчутних ризиках, пов'язаних з їх одержанням, то альтернативна вартість зберігання грошей знизиться, економічним суб'єктам буде вигідно мати запаси гро­шей, і їх попит на гроші зростатиме. І навпаки, при високих чи зростаючих доходах від фінансових інструментів та стабільності їх ризиковості альтернативна вартість грошей зростатиме, вони будуть віддавати перевагу накопиченню запасів цих інструментів і попит на гроші знижуватиметься.

Значним досягненням в теорії попиту на гроші є визнання фінансового ризику як мотиваційного чинника впливу на попит на гроші. Воно помітно послабило роль процен­та, оскільки зростання процентного доходу супроводжується зро­станням ризику його одержання. Тому інтерес економічних суб'­єктів до одержання доходів може нейтралізуватися зростаючою загрозою втрат від ризику і вони можуть віддати перевагу нако­пиченню грошей навіть при зростанні доходу від альтернативних активів.

Ці ідеї розвинув М. Фрідман, який зосере­див своє дослідження на грошах як на одному з цілого ряду дохідних активів, до якого він відніс і звичайні товари. По­пит на гроші окремих індивідів він мотивує виключно відношен­ням очікуваного доходу на гроші до очікуваних доходів на інші активи.

Очікуваний дохід на гроші він трактує не тільки як певні зручності від наявності запасу грошей, а й як певний рівень про­центного доходу, що виплачується за поточними вкладами.

Очікуваний дохід за фінансовими активами забезпечується процентами та дивідендами.

Очікуваний дохід за товарними активами — рівнем інфляції. Якщо очікувана зміна їх співвід­ношення буде на користь грошей, то попит на гроші зростатиме, а якщо на користь негрошових активів — то скорочуватиметься.

Чинники впливу на попит на гроші.

З'ясування мотивів, які заохочують економічних суб'єктів нагромаджувати гроші, дає можливість визначити чинники, які впливають на ці мотиви.

Ключовим чинником впливу на попит вважається зміна обсягів виробництва (або обсягів національного доходу): чим більший обсяг виробництва валового національного продукту, а отже і національного доходу, тим більшим може бути обсяг опе­рацій щодо його реалізації і тим більшим має бути запас грошей для виконання цих операцій.

Зміна обсягу ВНП, у свою чергу, визначається двома самостійними чинниками — динамікою рівня цін, тобто рівнем інфляції, та рівннем реального обсягу виробництва, кожний з яких може діяти незалежно один від одного.

Вплив кожного з цих чинників є прямо пропор­ційним — у міру зростання цін чи збільшення фізичного обся­гу виробництва відповідно зростатиме попит на гроші, а при їх зниженні попит буде скорочуватися.

MД = f(Q,P)

Де МД – попит на гроші;

Р – рівень цін;

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема 1. Роль грошей в економіці, їх необхідність, сутність та функції.

Кафедра Банківської та страхової справи... Рег... Конспект лекцій з дисципліни Гроші та кредит для студентів курсу...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема 2. Формування попиту на гроші, закон грошового обігу.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Конспект лекцій
    з дисципліни Гроші та кредит для студентів 3 курсу фінансово-економічного факультету

Q – фізичний (реальний) обсяг ВНП.
При макроекономічному підході до аналізу попиту на гроші з'являється третій чинник — швидкість обігу грошей. Чим вища швидкість обігу грошей, тим меншим буде попит на гроші, і навпа­ки. Тобт

Тема 3. Пропозиція грошей, грошовий обіг, його інструменти.
  Додаткова література. 1. Теорія грошей. А Гальчинський. К. Основи. 1996р. 2. Долан Э. Деньги, банковское дело и денежно – кредитная политика. М. 1991г. &n

Види пластикових карток
  З розвитком карткових систем з'явилися різні види пластикових кар­ток, які розрізняються за призначенням, функціональними і технічними ха­рактеристиками. З точки зор

Тема 4. Грошовий ринок.
  Питання, які необхідно розглянути. 1.Сутність та особливості функціонування грошового ринку. 2. Інституційна модель грошового ринку. 3. Структура грошовог

Тема 5. Грошові системи, їх елементи.
  Питання для розгляду. 1.Поняття грошової системи. 2.Елементи грошової системи. 3.Основні типи грошових систем. 4.Грошова система України, її евол

ТЕМА 6. Інфляція та антиінфляційна політика.
  Питання, які необхідно розглянути.   1.Сутність, причини, форми прояву інфляції. 2.Класифікація інфляції. 3.Соціально – економічні наслідки

Тема 7. Валютний ринок і валютні системи.
  Питання, які необхідно розглянути. 1. Поняття валюти та валютних цінностей. 2. Валютна система, її елементи. 3. Еволюція світової валютної системи.

Міжнародний валютний фонд і його діяльність в Україні
Міжнародний валютний фонд було створено з метою регулю­вання валютних відносин між країнами-членами. МВФ повинен відігравати подвійну роль: з одного боку, стежити за виконанням своїми членам

ТЕМА 9. Кредит, його необхідність та економічна сутність.
Питання, які необхідно розглянути.   1. Необхідність та економічна сутність кредиту. 2. Основні теорії кредиту. 3. Роль кредиту в розвитку економіки.

Тема 10. Форми та види кредиту.
Питання, які необхідно розглянути. 1.Форми кредиту. 2.Основні види кредиту. 3. Відсоткова ставка, її зміст і роль в економіці держави.   1. Форми к

Частки національних центральних банків у капіталі ЄЦБ
Національний банк Бельгії 2,8885%   Національний банк Данії   1,6573%   Німе

Становлення центрального банку в Україні
Центральний банк України — Національний банк — було утворено у 1991 р. згідно з законом України «Про банки і банків­ську діяльність». Законом було закладено основи класичної дво­рівневої банківсько

Тема 14. Фінансові посередники грошового ринку
    Питання, які необхідно розглянути. 1. Сутність, функції та види фінансового посередництва. 2. Банки, як провідні суб”єкти фінансового посередництва

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги