СИСТЕМА ТА СТРУКТУРА ОРГАНІВ, ПОСАДОВИХ ОСІБ, ТА ОРГАНІЗАЦІЙ, ЩО БЕРУТЬ УЧАСТЬ В НОТАРІАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

1. Міністерство юстиції України

2. Департамент нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу

3. Головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі

4. Порядок організації та діяльності державних нотаріальних контор

5. Приватна нотаріальна діяльність

6. Державні нотаріальні архіви

7. Посадові особи органів місцевого самоврядування

8. Консульські та дипломатичні установи України за кордоном

9. Посадові особи, прирівнюванні до нотаріально посвідчених

10. Організація та діяльність Нотаріальної палати України

11. Академія нотаріату

12. Консультативно-методична рада нотаріату

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

При вивченні питання слід звернути увагу на те, що державні нотаріальні контори (а на сьогоднішній день їх в Україні приблизно 800, а в Одесі - 7) відкриваються і ліквідовуються Міністерством юстиції України, а їх штат затверджується управлінням юстиції в межах, встановленої для державних нотаріальних контор, штатної чисельності і фонду заробітної платні. Також слід враховувати, що з 1993 року в правовому житті нашого суспільства з'явився новий суб'єкт - приватний нотаріус. І хоча досвід приватної нотаріальної практики в Україні вже є, питання про правовий статус приватного нотаріуса до недавнього часу не було законодавчо врегульовано, що створювало юридичні колізії і допускало двояке і вольне тлумачення статусу приватного нотаріуса як підприємця.

Слід також знати, що створення державних нотаріальних архівів, яке вперше відбулося в 1994 році, свідчить про підвищення ролі і значення нотаріату в суспільному житті держави, оскільки раніше всі нотаріальні документи зберігалися в звичайних державних архівах. Організація діяльності і компетенція державного нотаріального архіву визначається положенням про архів, яке затверджується Міністерством юстиції України за узгодженням з головним архівним управлінням при Кабінеті Міністрів України. Необхідно відзначити, що в населених пунктах, де немає державних нотаріусів, посадові особи виконкомів вчиняють нотаріальні дії. Нотаріальні дії за кордоном виконують консульські установи, а якщо в даній країні немає консульських установ, тоді дипломатичні представництва України.

Слід з’ясувати, що не дивлячись на те, що нотаріат декларується як саморегульована структура, безпосереднє керівництво за нотаріальними органами здійснюється управліннями юстиції. На сьогоднішній день, задачами органів юстиції є організаційне і матеріально-технічне забезпечення роботи нотаріату, здійснення контролю щодо законності нотаріальних дій, а також здійснення контролю до вимог до офісу приватного нотаріуса і по використовуванню спеціальних бланків. Окрім цього, органи юстиції розглядають скарги громадян відносно роботи нотаріальних органів. Також слід розглянути питання відносно організації та діяльності Української нотаріальної палати, Академії нотаріату, КМР нотаріату.

СЕМІНАР № 6.