Типи та класифікація комп’ютерних мереж

Багатокомп’ютерна обчислювальна система – це обчислювальний комплекс, що включає в себе декілька комп’ютерів (кожний з яких працює під управлінням власної операційної системи), а також програмні і апаратні засоби зв’язку між комп’ютерами, які забезпечують роботу усіх комп’ютерів комплексу як єдиного цілого.

 

 

Се́рвер – у комп'ютерній термінології термін може стосуватися окремого комп'ютера чи програми.

 

 

Се́рвер як комп'ютер – це комп’ютер у локальній чи глобальній мережі, який надає користувачам свої обчислювальні і дискові ресурси, а так само доступ до встановлених сервісів; найчастіше працює цілодобово, чи у час роботи групи його користувачів.

Се́рвер як программа – програма, що надає деякі послуги іншим програмам (клієнтам).

Клієнт – апаратний або програмний компонент обчислювальної системи, який надсилає запити серверу.

 

Розподілена програма – це програма, що складається з кількох взаємодіючих частин, кожна з яких, як правило, виконується на окремому комп’ютері мережі.

 

 

Рис. 5.1. Типові топології мереж (а – повнозв’язна, б – вічкова, в – спільна шина, г – зіркова, д – ієрархічна зіркова, е – кільцева)

 

 

Найвідомішою службою централізованого розв’язання імен є служба Domain Name Service (DNS) мережі Інтернет.

Мережна технологія – це узгоджений набір стандартних протоколів та програмно-апаратних засобів, що їх реалізують, достатній для побудови обчислювальної мережі.

Прозорий доступ – це такий доступ, при якому користувач не помічає, де розміщено його ресурс – на його комп’ютері чи на віддаленому комп’ютері.

Формалізовані правила, що визначають послідовність та формат повідомлень, якими обмінюються мережні компоненти, що розміщені на одному рівні, але в різних вузлах, називаються протоколом.

Ієрархічно організований набір протоколів, достатній для організації вузлів в мережі, називається стеком комунікаційних протоколів.

 

Модель взаємодії відкритих систем (Open System InterconnectionOSI) визначає різні рівні взаємодії систем, дає їм стандартні імена та вказує, які функції повинен виконувати кожний рівень.

 

 

Відповідність популярних стеків протоколів моделі OSI

Модель OSI IBM/Microsoft TCP/IP   Novel   Стек OSI
Прикладний   SMB   Telnet, FTP, SNMP, SMTP, WWW   NCP, SAP   X.400, X.500 FTAM
Подання         Протокол рівня подання OSI
Сеансовий   NetBIOS   TCP     Сеансовий протокол OSI
Транспортний       SPX   Транспортний протокол OSI
Мережний   IP, RIP, OSPF   IPX, RIP, NLSP   ES-ES, IS-IS
Канальний   802.3 (Ethernet), 802.5 (Token Ring) FDDI, Fast Ethernet, SLIP, 100VG-AnyLAN, X.25, ATM, LAP-B, LAP-D, PPP, …
Фізичний   Коаксіальний кабель, екранована та неекранована вита пара, оптоволокно, радіохвилі, …