Класифікація інформаційних систем за функціональною ознакою та рівнем управління

Рис. 2.2. Типи інформаційних систем в залежності від функціональних ознак із врахуванням рівнів управління та кваліфікації персоналу

 

Класифікація інформаційних систем за функціональною ознакою

Система маркетингу Виробничі системи Фінансові та облікові системи Система кадрів Інші системи
– Дослідження ринку та прогнозування продаж – Управління продажами – Рекомендації з виробництва нової продукції – Аналіз та встановлення нової ціни – Облік замовлень – Планування об’ємів робіт та розробка календарних планів – Оперативний контроль та управління виробництвом – Аналіз роботи обладнання – Участь у формуванні замовлень постачальниками – Управління запасами – Управління портфелем замовлень – Управління кредитною політикою – Розробка фінансового плану – Фінансовий аналіз та прогнозування – Контроль бюджету – Бухгалтерський облік та розрахунок заробітної плати – Аналіз та прогнозування потреби в трудових ресурсах – Ведення архівів записів про персонал – Аналіз та планування підготовки кадрів – Контроль за діяльністю фірми – Виявлення оперативних проблем – Аналіз управлінських та стратегічних ситуацій – Забезпечення процесу вироблення стратегічних рішень

 

 

Інформаційна система оперативного рівня підтримує спеціалістів-виконавців. Призначення ІС на цьому рівні – відповідати на запити про поточний стан та відслідковувати потік операцій на підприємстві, що відповідає оперативному управлінню.

 

 

Задачі, цілі та джерела інформації на операційному рівні заздалегідь визначені і добре структуровані. Рішення запрограмовані у відповідності до заданих алгоритмів. Вона є основним постачальником інформації для інших типів інформаційних систем в організації, оскільки містить як оперативну так і архівну інформацію.

 

До інформаційних систем оперативного типу відносяться: бухгалтерські ІС, ІС банківських депозитів, ІС обробки замовлень, ІС виплати заробітної плати тощо.

Інформаційні системи спеціалістів допомагають спеціалістам, що працюють з даними; підвищують ефективність та продуктивність роботи інженерів та проектувальників. Задача подібних систем – інтеграція нових відомостей в організацію та допомога в обробці паперових документів.

 

 

 

 

Інформаційні системи обробки знань, в тому числі і експертні системи, містять знання, необхідні інженерам, юристам, вченим при розробці чи створенні нового продукту. До них можна віднести САПР (CAD) системи, CASE системи а також інформаційно-довідкові системи.

Інформаційні системи менеджерів середньої ланки використовуються працівниками середньої управлінської ланки для моніторингу, контролю, прийняття рішень та адміністрування.

 

 

 

Управлінські інформаційні системихарактеризуються досить слабкими аналітичними можливостями. Вони обслуговують управлінців, які потребують щоденної інформації про стан справ. Основне їх призначення полягає у відслідковуванні щоденних операцій на підприємстві та періодичному формуванні строго структурованих типових звітів. Інформація в такі системи поступає із інформаційної системи оперативного рівня управління.

 

Системи підтримки прийняття рішень обслуговують частково структуровані задачі, результати яких тяжко спрогнозувати заздалегідь. Вони мають потужніший аналітичний апарат з кількома моделями. Інформацію отримують із управлінських та операційних інформаційних систем.

 

 

Стратегічна інформаційна система – комп’ютерна інформаційна система, що забезпечує підтримку прийняття рішень по реалізації перспективних стратегічних цілей розвитку організації.

 

Інформаційні системи стратегічного рівня допомагають менеджерам найвищого рівня розв’язувати неструктуровані задачі та здійснювати довготермінове планування. Основна задача таких ІС – порівняння змін зовнішніх показників (обстановки та подій за межами фірми) із існуючим потенціалом фірми. Вони призначені для створення загального середовища комп’ютерної та телекомунікаційної підтримки прийняття рішень.

Корпоративна інформаційна система – це масштабована система, призначена для комплексної автоматизації усіх видів господарської діяльності невеликих та середніх підприємств а також корпорацій, що складаються з групи компаній і потребують єдиного управління.

Корпоративною інформаційною системою може вважатися інформаційна система, яка автоматизує більше 80% підрозділів підприємства.