рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття, класифікація та структура персоналу підприємства

Поняття, класифікація та структура персоналу підприємства - раздел Философия, Тема 1 Підприємство як суб’єкт господарювання в ринковій економіці   Найбільш Важливим Елементом Продуктивних Сил І Головним Джере...

 

Найбільш важливим елементом продуктивних сил і головним джерелом розвитку економіки є люди, тоб­то їхня майстерність, освіта, підготовка, мотивація діяльності. Існує безпосередня залежність конкурен­тоспроможності економіки, рівня добробуту населен­ня від якості трудового потенціалу персоналу під­приємств та організацій даної країни..

Персонал підприємства формується та змінюєть­ся під впливом внутрішніх (характер продукції, тех­нології та організації виробництва) і зовнішніх (де­мографічні процеси, юридичні та моральні норми суспільства, характер ринку праці тощо) факторів. Вплив останніх конкретизується в таких параметрах макроекономічного характеру: кількість активного (працездатного) населення, загальноосвітній його рівень, пропонування робочої сили, рівень зайнятості, потенційний резерв робочої сили. У свою чергу, ці характеристики зумовлюють кількісні та якісні па­раметри трудових ресурсів.

Трудові ресурси -- це частина працездатного на­селення, що за своїми віковими, фізичними, освітні­ми даними відповідає певній сфері діяльності. Слід відрізняти трудові ресурси реальні (ті люди, які вже працюють) та потенційні (ті, що колись можуть бути залучені до конкретної праці).

Для характеристики всієї сукупності працівників підприємства застосовуються терміни - персонал, кадри, трудовий колектив.

Персонал підприємства – це сукупність постійних праців­ників, що отримали необхідну професійну підготовку та (або) ма­ють досвід практичної діяльності.

Окрім постійних працівників, у діяльності підприємства можуть брати участь інші працездатні особи на підставі тимчасового тру­дового договору (контракту).

З огляду на те, що багато підприємств поза основною діяльні­стю виконують функції, які не відповідають головному їхньому призначенню, усіх працівників підрозділяють на дві групи: персо­нал основної діяльності та персонал неосновної діяльності. Зокре­ма у промисловості до першої групи - промислово-виробничого персоналу - відносять працівників основних, допоміжних та об­слуговуючих виробництв, науково-дослідних підрозділів та лабо­раторій, заводоуправління, складів, .охорони - тобто, всіх зайня­тих у виробництві або його безпосередньому обслуговуванні. До групи непромислового персоналу входять працівники структур, які хоч і перебувають на балансі підприємства, але не зв'язані безпо­середньо з процесами промислового виробництва: житлово-комунальне господарство, дитячі садки та ясла, амбулаторії, навчальні заклади тощо.

Такий розподіл персоналу підприємства на дві групи необхід­ний для розрахунків заробітної плати, узгодження трудових показ­ників з вимірниками результатів виробничої діяльності (для визна­чення продуктивності праці береться, як правило, чисельність тільки промислово-виробничого персоналу). Водночас поширення процесів інтеграції промислових систем з банківськими, комер­ційними та іншими господарськими структурами робить таке гру­пування персоналу все умовнішим.

Згідно з характером функцій, що виконуються, персонал підприємства поділяється здебільшого на чотири категорії: керівники, спеціалісти, службовці, робітники.

Керівники – це працівники, що займають посади керівників підприємств та їхніх структурних підрозділів. До них належать директори (генеральні директори), начальники, завідувачі, керуючі, виконроби, майстри на підприємствах, у структурних одиницях та підрозділах; головні спеціалісти (головний бухгалтер, головний інженер, головний механік тощо), а також заступники перелічених керівників.

Спеціалісти – це працівники, що виконують спе­ціальні інженерно-технічні, економічні та інші роботи: інженери, економісти, бухгалтери, нормувальники, адміністратори, юрисконсульти, соціологи тощо.

Службовці – це працівники, що здійснюють підготов­ку та оформлення документації, облік та контроль, господарське обслуговування (тобто виконують суто технічну роботу), зокре­ма - діловоди, обліковці, архіваріуси, агенти, креслярі, секретарі-друкарки, стенографісти тощо.

Робітники – це персонал, безпосередньо зайнятий у процесі створення матеріальних цінностей, а також зайнятий ремонтом, пе­реміщенням вантажів, перевезенням пасажирів, наданням матері­альних послуг та ін. Окрім того, до складу робітників включають двірників, прибиральниць, охоронців, кур'єрів, гардеробників.

В аналітичних цілях усіх робітників можна поділити на основ­них - тих, що безпосередньо беруть участь у процесі створення продукції, та допоміжних - тих, які виконують функції обслуго­вування основного виробництва. Поступово, з розвитком виробниц­тва, його механізації та автоматизації чіткі межі між основними та допоміжними робітниками зникають, а роль останніх (зокрема на­ладчиків, механіків) зростає.

Важливим напрямом класифікації персоналу підприємства є його розподіл за професіями та спеціальностями.

Професія – це вид трудової діяльності, здійснювання якої потребує відповідного комплексу спеціальних знань та прак­тичних навичок.

Спеціальність – це більш-менш вузький різновид трудової діяльності в межах професії.

Відповідно до цих визначень, наприклад, професія токаря охоп­лює спеціальності токаря-карусельника, токаря-револьверника, токаря-розточувальника тощо.

Професійний склад персоналу підприємства залежить від спе­цифіки діяльності, характеру продукції чи послуг, що надаються, від рівня технічного розвитку. Кожна галузь має властиві лише їй професії та спеціальності. Водночас існують загальні (наскрізні) професії робітників та службовців. Так, наприклад, у харчовій про­мисловості налічується 850 професій та спеціальностей, а з них тільки близько половини є специфічними для цієї галузі.

Класифікація працівників за кваліфікаційним рівнем базується на їхніх можливостях виконувати роботи відповідної складності.

Кваліфікація – це сукупність спеціальних знань та практич­них навичок, що визначають ступінь підготовленості працівника до виконання професійних функцій відповідної складності.

Рівень кваліфікації керівників, спеціалістів та службовців ха­рактеризується рівнем освіти, досвідом роботи на тій чи тій по­саді. Вирізняють спеціалістів най­вищої кваліфікації (працівники, що мають наукові ступені та зван­ня), спеціалістів вищої кваліфі­кації (працівники з вищою спеці­альною освітою та значним прак­тичним досвідом), спеціалістів середньої кваліфікації (працівни­ки із середньою спеціальною ос­вітою та певним практичним дос­відом), спеціалістів-практиків (працівники, що займають від­повідні посади, наприклад, інже­нерні та економічні, але не мають спеціальної освіти).

За рівнем кваліфікації робіт­ників поділяють на чотири групи: висококваліфіковані, кваліфіковані, малокваліфіковані й некваліфіковані. Вони виконують різні за складністю роботи і мають неоднакову професійну підготовку.

Ці класифікаційні ознаки персоналу підприємства поряд з інши­ми (стать, вік, ступінь механізації праці, стаж) служать основою для розрахунків різних видів структур. Для ефективного управлі­ння важлива не проста констатація чисельності (або її динаміки) окремих категорій працівників, а вивчення співвідношення між ними. Це дає змогу не тільки виявити вплив фактора персоналу на кін­цеві результати діяльності підприємства, а й встановити найсуттєвіші структурні зміни, їхні рушійні сили, тенденції і на цій підставі фор­мувати реальну стратегію щодо розвитку трудових ресурсів. На формування різних видів структур персоналу та трудових ресурсів в Україні (як на макро-, так і на мікрорівні) у найближчі роки впливатимуть такі фактори та загальні тенденції:

- інтенсивний перерозподіл працівників із промисловості та сільського господарства в інформаційну сферу та у сферу праці з обслуговування населення;

- включення до складу трудових ресурсів працівників з більш високим освітнім рівнем, ніж у тих, що вибувають за межі праце­здатного віку;

- підвищення частки допоміжної розумової праці (нині вона в кілька разів менша, ніж у розвинутих країнах з ринковою еко­номікою);

- зростання попиту на кваліфіковану робочу силу (операторів, наладчиків, програмістів-експлуатаційників), що може значною мірою задовольнятись за рахунок безробітних з категорій керів­ників та спеціалістів;

- уповільнення темпів зниження частки мало- та некваліфікованної праці у зв'язку з різким скороченням за останні п'ять років технічного переозброєння діючих підприємств.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема 1 Підприємство як суб’єкт господарювання в ринковій економіці

Мета вивчення теми ознайомлення з загальною характеристикою підприємства... План...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття, класифікація та структура персоналу підприємства

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Загальна характеристика, цілі та основні напрямки діяльності підприємства
Будь-яке суспільство для забезпе­чення нормального (достатньо ком­фортного) рівня своєї життєдіяль­ності здійснює безліч видів конкретної праці. З цією ме­тою люди створюють певні організації (труд

Правові основи функціонування
  Створення та функціонування підприємств в Україні регу­люється господарським, податковим, інвестиційним, митним, валютним та іншими законодавствами, що регламентує окремі особливост

Класифікація підприємств за певними ознаками.
  Для забезпечення ефективного господарювання та кваліфі­кованого управління підприємства класифікують за певними ознаками. За метою та характером діяльності всі підприємства

Добровільні об’єднання підприємств.
  Підприємства (організації, фірми) мають право на добровільних засадах об'єднувати свою науково-технічну, виробничу, комерцій­ну та інші види діяльності, якщо це не суперечить чинном

Необхідність, сутність та основні принципи управління підприємством
  Згідно з основними положеннями тео­рії систем будь-який об'єкт, явище чи процес (включаючи підприємство) можна розглядати як систему. Під системою розумі­ють сукупність взаємозв'яза

Функції управління
  Підприємства різняться між собою за розмірами, сферами діяльності, технологічними процесами - тощо. Проте всі вони як системи мають і певні спільні характеристики (загальні риси), з

Система методів управління
  Практична реалізація функцій управління здійснюється за допомогою системи методів управління. Методи управління – це способи впливу на окремих праців­ників і трудові колект

Виробнича структура підприємства та чинники, що її визначають
Під структурою будь-якого підприємства заведено розуміти його внутрішній устрій, який харак­теризує склад підрозділів і систему зв'язків, підпорядкованості та взаємодії між ними. Основу ді

Основні принципи класифікації виробничих структур
  Існує кілька принципів класифікації виробничих структур. 1. Залежно від підрозділу, діяльність якого покладено в основу виробничої структури, розрізняють цехову безцехову,

Загальна характеристика організаційної структури управління
Згідно з виробничою структурою підприємства формуються конкретні органи управління ним. Водночас поділ праці у сфері управління зумовлює групування одно­рідних за функціями робіт і зосередження так

Основні типи організаційних структур управління
У практиці господарювання можуть застосовува­тися кілька типів організаційних структур залежно від масштабів діяльності, виробничо-техноло­гічних особливостей, стратегічних і поточних завдань діяль

Державне економічне регулювання діяльності суб’єктів господарювання.
  Будь-яка держава виконує функцію регулювання економіки, тоб­то втручається у процеси формування стратегії і тактики розвитку як народного господарства загалом, так і окремих підприє

Сутність, значення і основні принципи планування діяльності підприємства.
  Найважливішою функцією управління підприємством є планування його діяльності. Планування є, процесом визначення цілей, що їх підприємство передбачає досягти за певний період, а тако

Види планування
  Залежно від тривалості планового періоду планування поділяєть­ся на перспективне й поточне. Перспективне планування на підприємстві охоплює довгостро­кове (стратегічне) і с

Основні показники системи планів підприємства
  Основні показники за видами планування Стратегічне Тактичне середньострокове Тактичне короткострокове

Методи планування на підприємстві
  Планування діяльності підприємства здійснюється за допомогою різних методів. Вибираючи ці методи, необхідно виходити з певних вимог до них. Методи планування мають: по-перше, бути а

Стратегічне планування, його сутність, цілі і основні етапи
  Постійна мінливість ринкового середовища зумовила необхідність застосування стратегічного підходу до системи господарювання на підпри­ємстві. Стратегія – це генеральна комплексна пр

Система оперативне планування на підприємстві
Оперативне планування є, з одного боку, завершальною ланкою в системі планування діяльності підприємства, а з іншого - засобом виконання довго-, середньо- та короткострокових планів, основним важел

Система оцінки трудового потенціалу підприємства
Формування ринкового механізму та системи державного регулювання ринку праці потребують урахування цих та інших об'єктивних тенденцій, їхнього позитивного та негативного впли­ву на функціонування е

Визначення чисельності окремих категорій працівників
  Планування трудових ресурсів на діючому підприємстві почи­нається з оцінки їхньої наявності. Останнє передбачає інвентари­зацію робочих місць, виявлення кількості тих, хто працює на

Сучасного підприємства
Кадрова політика – це сукупність соціально-правових, організаційно-економічних і психологічних заходів з формування, використання і відтворення трудового потенціалу. Сучасна кадрова політика підпри

Загальна характеристика виробничих фондів підприємства
Виготовлення продукції здійснюється в процесі взаємодії праці людини та певних засобів виробництва. Останні за своїм матеріально-речовим складом становлять виробничі фон­ди підприємства, усю су­куп

Економічна сутність, класифікація і структура основних фондів
Основні фонди підприємства – це засоби праці, які мають вартість і функціонують у виробництві тривалий час у своїй незмінній споживній формі, а їхня вартість переноситься конкретною працею на варті

Види оцінки основних фондів
Облік основних фондів здійснюється в натуральній і вартісній формах. Натуральні показники (площа, об’єм, кількість одиниць обладнання тощо) використовуються при визначенні виробничої потуж

Спрацювання і амортизація основних фондів
  Просте й розширене відтворення основних виробничих фондів відбувається в безперервному процесі здійснення різних його взає­мозв'язаних форм -- ремонту, модернізації та заміни окреми

Методи амортизації основних фондів та їх характеристика
Для здійснення економічно вигідного процесу нарахування амортизації важливо правильно вибрати метод амортизації. Згідно з П(С)БО 7 “Основні кошти” підприємство може використовувати наступн

Поняття, види і чинники формування виробничої потужності підприємства
  Виробнича потужність підприємства характеризує максимально можливий річний обсяг випуску – продукції (видобутку й переробки сировини або надання певних послуг) заздалегідь визначени

Методичні основи розрахунку виробничої потужності
  Виробничі потужності підприємств обчислюють­ся за відповідними галузевими основними положеннями, що відображають особливості конкретних галузей. Проте існують спільні для більшості

Показники і шляхи підвищення ефективності використання основних фондів і виробничої потужності підприємства
Система показників, яка може вичерпно характеризувати ефективність основних фондів, охоплює два блоки: перший -- показники ефектив­ності відтворення окремих видів і всієї сукупності засобів праці;

Поняття та види нематеріальних ресурсів підприємства
  Визначальною рисою сучасного пе­ріоду розвитку всіх без винятку роз­винених країн є зростання в суспіль­ному виробництві ролі науково-технічних знань та інших результатів творчої ді

Нематеріальні активи підприємства
  Нематеріальні ресурси, як і решта ресурсів, що застосовуються в діяльності підприємства, мають бути створені або придбані підприємством. Вод­ночас нематеріальні ресурси відрізняютьс

Оцінка вартості та амортизація нематеріальних активів
  Оцінка вартості нематеріальних необхідна за таких обставин: 1. Приватизація або відчуження нематеріальних активів дер­жавою; 2. Включення об'єктів інтелектуальної

Інвестиції, їх види та характеристика
Забезпечення стабільності функціонування підприємства, підви­щення конкурентоспроможності його продукції, зміцнення позиції на ринку значною мірою визначаються ефективністю здійснюваних ним інвести

Поняття, склад і структура виробничих інвестицій
Інвестиції, які забезпечують підприємству зміцнення і розви­ток його матеріально-технічної бази, упровадження нових техноло­гій виробництва, зростання потужностей, називають виробничими або капітал

Загальні принципи та етапи планування виробничих інвестицій на під­приємствах
Плануючи інвестиції, підприємство повинно враховувати най­важливіші фактори, що можуть вплинути на очікуваний результат прийнятого інвестиційного рішення. Ці фактори розподіляють на за­гальноеконом

Оцінка ефективності використання виробничих інвестицій
  Офіційна методика оцінки економічної ефективності ви­робничих інвестицій (капітальних вкладень) передбачає визначення їх загальної (абсолютної) та порівняльної еко­номічної ефективн

Фінансові інвестиції і оцінювання їх ефективності
  Фінансові інвестиції підприємства нерозривно пов'язані з функ­ціонуванням фінансового ринку, основне завдання якого -- акуму­лювання та ефективне розміщення заощаджень у галузях еко

Сутність, склад та класифікація оборотних коштів підприємства
Необхідною умовою здійснення підприємством господар­ської діяльності є наявність у нього оборотних коштів. Вони забезпечують безперервність відтворювального процесу на підприємстві, що відбувається

Нормування оборотних коштів підприємства
Ритмічність, узгодженість та висока результативність діяль­ності підприємства багато в чому залежать від підтримання оптимальних розмірів його оборотних засобів - як оборотних фондів, так і певних

Показники та шляхи підвищення ефективності використання оборотних засобів на підприємстві
Оборотні кошти становлять значну частину виробничих фондів підприємства. Основною характеристикою ефективно­сті використання оборотних коштів є швидкість їх обертання, або, інакше кажучи, оборотніт

Значення і загальна характеристика інноваційних процесів.
Інноваційні процеси — це сукупність прогресивних, якісно нових змін, які безперервно виникають у часі й просторі. Слід розрізняти поняття "новини" і "нововведення". Нов

Науково-технічний прогрес, його значення, сутність і основні напрями
  Потенційні можливості розвитку і ефективність виробництва визначаються перш за все науково-технічним прогресом, його темпами і сольно-економічними результатами. Науково-тех

Оцінка ефективності технічних та організаційних нововведень.
  Ефективність НТП характеризує результативність інвестицій і є відношенням ефекту від здійснення заходів НТП до витрат па них. Економічний ефект — це результат будь-якого за

Поняття та основні елементи виробничого процесу
Виробничий процес — це сукупність взаємопов'язаних дій людей, засобів праці та природи, що потрібні для виготовлення продукції. Основними елементами виробничого процесу є п

Основні принципи організації виробничого процесу
  Система раціональної організації виробництва будується на пев­них принципах, яких слід дотримуватись при проектуванні: спеціалі­зації, пропорційності, паралельності, прямоточності,

Основні типи організації виробництва та їх порівняльна характеристика
  Особливості діяльності підприємства залежать від типу виробниц­тва. Тип виробництва — це класифікаційна категорія виробництва, яка враховує такі його власти

Організація виробничого процесу у часі
  Організація виробничого процесу в часі характеризується способами поєднання операцій технологічного процесу, структурою та тривалістю виробничого циклу. Виробничий цикл — ц

Методи організації виробництва та їх характеристика
  Виробничий процес здійснюється в часі і просторі. Організацію виробничого процесу в часі було вже розглянуто вище. Просторова організація виробничого процесу передбачає розміщення р

Суспільні форми організації виробництва, їх сутність та соціально-економічне значення
  В усьому світі спостерігається стала тенденція підприємств різних форм організації виробництва до об'єднання. До форм суспільної ор­ганізації виробництва належать концентрація, спец

Поняття, види та значення інфраструктури підприємства
Результативність господарської діяльності підприє­мства визначається рівнем організації не тільки основ­них виробничих процесів. За умов постійного вдоско­налення технічної бази виробництва

Система технічного обслуговування виробництва
  Необхідними умовами нормального перебігу виробничих процесів на підприємстві є: постійне підтримування в робочому стані машин та устаткуван­ня, інших засобів праці; своєчасне забезп

Питання для самоперевірки
  1. Що є виробничий процес? 2. Назвіть і охарактеризуйте складові частини виробничого процесу . 3. Яких принципів слід дотримуватися, щоб раціонально організувати

Загальна характеристика продукції підприємства
У процесі виробництва людина взаємодіє з певними засобами виробництва і створює конкретні матеріальні блага. Отже, останні є продуктами праці, тобто споживною вартістю, речовиною природи, пристосов

Поняття, значення та основні показники якості продукції
  Під якістю продукції розуміють сукупність властивостей, що зумовлюють придатність продукції задовольняти певні потреби спо­живачів відповідно до її призначення. Якість прод

Методі оцінки якості продукції
  Методи оцінки якості продукції поділяються залежно від способу одержання інформації на: об'єктивний (вимі­рювальний і реєстраційний), органолептичний і розрахун­ковий. Вимі

Сутнісна характеристика та основні шляхи підвищення конкурентоспроможності продукції підприємства.
  Конкурентоспроможність – це характерис­тика товару, що відображає її відмінність від товару-конкурента як за ступенем за­доволення конкретної потреби, так і за ви­тратами на його за

Стандартизація і сертифікація продукції
Ефективним засобом управління якістю і конкуренто­спроможністю є стандартизація, яка включає комплекс норм, правил і вимог до якості продукції. Процес стандартизації продукції регулюється

Роль маркетингу у формуванні плану виробництва і реалізації продукції
Основою обґрунтування плану виробництва і збуту про­дукції в умовах ринку стає маркетинг. Маркетинг – це виробничо-комерційна діяльність підприємства, спрямована на виявлення і задоволення

Натуральні і вартісні показники виробничої програми
В основу планування виробничої програми покладена система показників обсягу виробництва, яка включає нату­ральні і вартісні показники. Натуральними показниками виробничої програми є обсяг

Матеріально-технічне забезпечення виробництва та його організація на підприємстві
  У своїй діяльності підприємство використовує різноманітні матеріально-технічні ресурси (сировину, матеріали, паливо, енергію, комплектуючі вироби тощо). Вони в процесі виробництва п

Обчислення потреби підприємства в матеріальних ресурсах
Потреба в матеріально-технічних ресурсах визначається по-різному, залежно від їхнього призначення. Кількість технічних засобів, тобто машин та устаткування, обчислюється епізодично за проектування

Сутність, методи визначення та чинники зростання продуктивності праці
  Під продуктивністю праці як еконо­мічною категорією заведено розу­міти ефективність (плодотворність) трудових витрат, здатність конкретної праці створю­вати за одиницю часу певну кі

Планування продуктивності праці
  Планування продуктивності праці здійснюється методом прямого рахунку та пофакторним методом. Метод прямого рахунку передбачає визначення планового рівня продуктивності прац

Сутність, значення і методи мотивації
  Соціально-економічною основою поведінки та активізації зусиль персоналу підприємства (орга­нізації), що спрямовані на підвищення результативності їхньої діяльності, завжди є мотивац

Сутність, значення та функції заробітної плати
  Ефективність функціонування та соціальний роз­виток тих чи тих суб'єктів господарювання (трудових колективів) забезпечується передусім формуванням належних індивідуальних і колектив

Сучасна політика оплати праці
Повна та ефективна реалізація головних функцій оплати праці можлива за умови формування й послідовного здійснення науково обґрунтованої її політи­ки як на макрорівні (держава, галузь, регіон), так

Основи організації оплати праці
  Основним організаційно-правовим інстру­ментом обґрунтування диференціації заробітної плати праців­ників різних суб'єктів господарювання (діяльності) є тарифно-посадова система, осно

Форми і системи оплати праці
  Основними вимірниками результатів (затрат) праці є кількість виготовленої продукції (обсяг наданих послуг) належної якості або витрачений робочий час, тобто кількість днів (годин),

Доплати й надбавки до заробітної плати та організація преміювання персоналу.
За функціональним призначенням доплати й над­бавки є самостійними елементами заробітної пла­ти, які призначаються для компенсації або винагороди за суттєві відхилення від нормальних умов праці, кот

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги