ОСНОВНІ РОЗДІЛИ І ПОКАЗНИКИ ПЛАНУ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

 

План розвитку підприємства включає такі основні розділи.

1. Виробництво і реалізація продукції (виробнича програма): виробництво і реалізація видів продукції в натуральному та вартіс­ному виразі, підвищення якості продукції, завдання щодо введення нових потужностей.

2. Розвиток науки і техніки: заходи по створенню нових видів продукції, впровадженню прогресивної технології, механізації і автоматизації виробництва, стандартизації та сертифікації про­дукції.

3. Підвищення економічної ефективності виробництва: показни­ки підвищення ефективності праці, основних фондів, оборотних засобів, капітальних вкладень, сировинних і матеріальних ресурсів, фондовіддачі, рентабельності, оборотності оборотних засобів, матері­аломісткості тощо.

4. Капітальні вкладення та капітальне будівництво: введення в дію основних фондів і виробничих потужностей, окремих об'єктів та споруд виробничого призначення; приріст виробничих потужнос­тей за рахунок технічного переозброєння й організаційно-технічних заходів, обсяг незавершеного будівництва.

5. Матеріально-технічне забезпечення: потреби у матеріально-технічних ресурсах, джерела задоволення цих потреб. Даний розділ розробляють із розрахунками щодо зниження питомих витрат сиро­вини, матеріалів, палива, енергії на основі прогресивних технічно обгрунтованих норм їх витрати, а також науково обгрунтованих нормативів використання устаткування, машин, механізмів.

6. Праця, кадри: підвищення продуктивності праці, чисельність персоналу, фонд заробітної плати, додаткові потреби персоналу, охорона праці.

7. Витрати на виробництво і реалізацію продукції: раціональне використання матеріальних, трудових та фінансових ресурсів, еконо­мічно обгрунтоване визначення розміру витрат на виробництво продукції, обчислення розміру доходу від виробничої діяльності.

8. Фінансовий план: встановлюють найважливіші фінансові по­казники — розрахунок потреби у власних оборотних засобах і зав­дання щодо прискорення їх обігу, взаємовідносини з бюджетом, кредитні відносини, створення і використання основних виробничих фондів, завдання щодо прибутку.

9. Соціальний розвиток колективу: завдання щодо соціального розвитку колективу, поліпшення умов праці, відпочинку і побуту.

10. Заходи з охорони природи і раціонального використання природних ресурсів: охорона і раціональне використання водних ресурсів, землі, повітряного басейну тощо. Тут передбачають широке впровадження маловидхідних і безвідхідних технологічних процесів,

які забезпечують комплексне використання сировини та матеріалів, що виключають або істотно знижують шкідливий вплив на навко­лишнє середовище.

 

Наведені види планування мають свою методологію, форми і методи розрахунку показників. Вони є предметом вивчення важли­вих галузей знань економічної науки: «Прогнозування та макроекономічне планування», «Планування діяльності підприємства», «Стратегія підприємства». Ми ж розглядаємо планування лише в частині його ролі і значення в розвитку підприємства в умовах ринку як засобу, що дозволяє знайти найбільш ефективні шляхи узгодження можливостей підприємства з попитом і пропозицією своїх товарів.