НОРМИ, НОРМАТИВИ ТА ПОКАЗНИКИ ПЛАНІВ

Обгрунтування планів розвитку підприємств здійснюється на основі системи прогресивних техніко-економічних нормативів, які розробляються за такими основними групами:

норми затрат праці (норми затрат робочого часу на одиницю продукції, норми виробітку продукції за одиницю часу, норми обслу­говування, норми чисельності);

норми матеріальних витрат (питомі витрати сировини, матеріа­лів, палива, енергії);

нормативи використання знарядь праці (нормативи використан­ня машин, устаткування, механізмів, будівель, споруд);

нормативи організації виробничого процесу (тривалість виробни­чого циклу, обсяги незавершеного будівництва, запаси сировини, матеріалів, палива);

норми тривалості освоєння потужностей підприємств, вироб­ництв, цехів, ліній.

Техніко-економічне обгрунтування планів та підвищення ефек­тивності виробництва визначає систему показників плану.Показни­ки, що використовуються в плануванні, поділяють на кількісні і якісні, об'ємні та питомі. До кількісних належать: обсяг товарної, валової продукції, обсяг реалізації, чисельність працюючих, чисель­ність робітників, фонд заробітної плати, сума прибутку, розмір різних виробничих ресурсів (сировини, матеріалів, палива тощо).

«Якісні показники виражають економічну ефективність виробницт­ва та окремих чинників: підвищення продуктивності праці, зниження собівартості, рентабельність виробництва, фондовіддача, якість про­дукції та ін.

* Об'ємні показники — витрати сировини, матеріалів на одиницю продукції; капітальні вкладення на одиницю виробничої потужності та ін.

Для розрахунку показників плану підприємства використовують натуральні, вартісні та показники затрат праці.

Натуральні показники використовують при плануванні обсягу виробництва, сировинних і матеріальних ресурсів. Для виміру обсягу виробництва однорідних виробів, різних за матеріаломісткістю чи іншою ознакою, використовують умовно-натуральні показники: мило 40%-ної жирності, трактори в 15-сильному обчисленні та ін. Широко використовують показники затрат праці в нормо-годинах для визна­чення норм виробітку та ін.

»В умовах товарно-грошових відносин важливе значення мають вартісні показники: обсяг реалізації, товарна і валова продукція. За їх допомогою визначають динаміку розвитку підприємства, темпи та пропорції, взаємоузгоджують усі розділи плану підприємства.