рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Лимонна кислота

Лимонна кислота - раздел Философия, ХАРЧОВА БІОТЕХНОЛОГІЯ   Лимонна Кислота (Сн2 – Соон– Сонсоон– Сн2...

 

Лимонна кислота (СН2 – СООН– СОНСООН– СН2СООН) – трьохосновна оксикислота (рис.8.1), розповсюджена в плодах та ягодах.

Рис. 8.1. Структурна формула лимонної кислоти.

Широко використовується у харчовій промисловості при виробництві кондитерських виробів і напоїв, в фармацевтичній, хімічній і текстильній промисловості. Лимонна кислота була ідентифікована у 1893 р. Вемером як продукт метаболізму пліснявих грибів. В наш час ця кислота за об’ємами виробництва займає перше місце серед органічних кислот (більше 350 тис. т на рік).

Раніше лимону кислоту виділяли у вигляді лимоннокислого кальцію із продуктів переробки листя бавовнику, стебел махорки, хвої, ялини і в значних кількостях – із плодів лимонів. Однак, це виробництво є досить дороговартісним і незначним за об’ємом. Тому лимонна кислота була дефіцитним і дорогим продуктом.

Шляхом відбору та направленої селекції виділено активні продуценти органічних кислот. Для одержання лимонної кислоти використовують міцеліальні гриби родів Aspergillus, Penicillium, Mucor, Ustina та ін. На сьогодні основними продуцентами лимонної кислоти є різні штами гриба Aspergillus niger, які відрізняються великою швидкістю росту, легкістю культивування і високим виходом лимонної кислоти по відношенню до маси вуглеводу, що окиснюється. Штами стійкі до зовнішніх впливів і володіють значним конідієутворенням.

У мікроорганізмів синтез лимонної кислоти реалізується в циклі трикарбоновых кислот у результаті конденсації оксалоацетату і ацетил КоА за участю ферменту цитрат-синтетази (рис.8.2).

Необхідні для реакції оксалоацетат і ацетил КоА утворюються із двох молекул пірувату: одна молекула пірувату піддається декарбоксилюванню з утворенням ацетил КоА, інша – карбоксилюється, перетворюючись в оксалоацетат. Піруват утворюється за фруктозо-біфосфатномим шляхом (гліколіз, шлях Эмбдена-Майергофа-Парнаса). Всі ферменти цього шляху, а також піруватдегідрогеназа, піруваткарбоксилаза і цитрат-синтетаза виявлені у A.niger. В результаті цієї реакції одна молекула цукру (С6Н12О6) перетворюється в одну молекулу лимонної кислоти (С6Н8О7).

Надсинтез лимонної кислоти відбувається за умови лімітування росту грибів-продуцентів мінеральними компонентами середовища і одночасним надлишковим вмістом джерела вуглеводу. В умовах лімітування росту гриба нестачею заліза і марганцю після повного поглинання із середовища дефіцитного елементу ріст припиняється, однак продовжується споживання джерела вуглецю, що наявний у середовищі. При цьому у клітинах гриба починає накопичуватися лимонна кислота, яка в подальшому виділяється в середовище. В якості основи середовища зазвичай використовують глюкозний сироп, гідролізати крохмалю і мелясу.

 

Рис. 8.2. Схема синтезу лимонної кислоти.

 

У виробництві лимонної кислоти застосовують кілька варіантів процесу.

Поверхневий спосіб реалізують на твердому сипкому середовищі та в рідкій фазі. При рідиннофазній поверхневій ферментації поживне середовище розливають у кювети шаром від 8 до 18 см. Контроль процесу ведуть за показниками титрованої кислотності середовища. Процес вважають завершеним при кінцевій концентрації цукрів близько 1-2 % і рівні титрованої кислотності 12-20%. Вміст лимонної кислоти від рівня всіх кислот досягає 94-98 %. Зброджений розчин зливають у збірник і направляють на обробку; промитий міцелій використовують у виробництві кормів.

Твердофазна ферментація має багато спільного з поверхнево-рідиннофазним процесом. Розроблений в Японії процес Коджі передбачає використання в якості середовища пористого матеріалу (багас, картопля, пшеничні висівки). Матеріал попередньо стерилізують, після охолодження інокулюють суспензією спор продуцента. Ферментація відбувається в лотках при 25-30 ˚С протягом 6-7 діб. Утворену лимонну кислоту екстрагують водою. В Японії 20 % загального об’єму виробництва лимонної кислоти одержують методом Коджі.

Глибинна ферментація проводиться в апаратах об’ємом 50 м3 із заповненням на 70-75 %. В якості посівного матеріалу використовують міцелій, пророщений також в умовах глибинної культури. У виробничий апарат з поживним середовищем (містить 12-15% цукрів) пророщений міцелій передається по стерильній посівній лінії. Ферментацію проводять при 31-32 ˚С при безперервному перемішуванні. В ході процесу кислотоутворення (5-7 діб) підтримують інтенсивний режим аерації (до 800-1000 м3/год) з дробною подачею цукрів, 2-3 підживлення. Вихід лимонної кислоти складає від 5 до 12 %, кінцева концентрація цукрів – 0,2-1,5 %, частка цитрату – 80-98 % від суми всіх органічних кислот.

Загальна технологічна схема виробництва лимонної кислоти включає наступні етапи:

1. Підготовка поживного середовища. Мелясу завантажують у варильний котел, розбавляють водою до певної концентрації вуглеводів (16 %), додають джерела азоту, фосфору і мікроелементи. Встановлюють необхідне значення рН середовища (6,8-7,2) додаванням кислоти або лугу. Для осадження солей важких металів (заліза, магнію і т.д.), що знаходяться в мелясі, розчин обробляють жовтою кров'яною сіллю. Потім середовище стерилізують і охолоджують до температури ферментації. В окремому цеху вирощують посівний матеріал у вигляді спор (конідій) Aspergillus niger.

2. Потім розмножують продуцент у три стадії: у пробірках, колбах і алюмінієвих кюветах. Тривалість кожної стадії – 2-4 доби при 32 °С. Для вирощування у пробірках використовують агаризоване поживне середовище, а в колбах і кюветах – рідке.

3. Ферментація (поверхневим або глибинним способом). Заводи невеликої або середньої потужності використовують поверхневий спосіб. Глибинний спосіб економічно вигідний тоді, коли потужність підприємства перевищує 2500 т лимонної кислоти в рік.

3.1. При поверхневому способі ферментація проводиться на відкритих металевих кислотостійких кюветах заввишки 7-20 см, в яких міцелій продуцента розвивається на поверхні середовища. Кювети розміщують на багатоярусних стелажах у спеціальних камерах при температурі 34-36 °С. У камери подають стерильне кондиціоноване повітря. Цикл бродіння закінчується через 8-9 діб.

3.2. При глибинному способі міцелій гриба занурений у поживне середовище в ферментерах, туди ж подається стерильне повітря. Тривалість культивування - 5-9 діб.

Оптимум рН на стадії кислотоутворення складає 1,7-2,0. В більш лужному середовищі процес зміщується в напрямку утворення щавлевої і глюконової кислот.

4. Після закінчення ферментації міцелій відокремлюють від культуральної рідини. При глибинній ферментації – фільтруванням на фільтрах, при поверхневій – вручну, заздалегідь зливши рідину з кювет. Міцелій промивають, висушують і направляють для використання в якості добавки до корму тварин. Профільтрована культуральна рідина (фільтрат) являє собою водний розчин лимонної кислоти. В 1 л фільтрату міститься 40-50 г лимонної кислоти.

У зброджених розчинах містяться, крім цільової кислоти, також глюконова і щавлева кислоти, залишки незброжених цукрів і мінеральні солі. Для видалення лимонної кислоти із даного розчину її зв’язують гідроксидом кальцію з утворенням важкорозчинного цитрату кальцію:

2 С6Н8О7+3 Са36Н5О7)2+6 Н2О.

Одночасно утворюються солі глюконової і щавлевої кислот, глюконат кальцію Са(С6Н11О7)2 і оксалат кальцію СаС2О4.

Кальцієві солі лимонної і щавлевої кислот випадають в осад, а глюконат кальцію і основна частина органічних і мінеральних компонентів меляси залишаються в розчині. Осад відділяється на вакуум-фільтрі, промивається і висушується.

Лимонну кислоту виділяють із культуральної рідини у вигляді погано розчинної солі – цитрату кальцію, який утворюється при додаванні крейди. Переведення лимонної кислоти у вільний стан досягається при додаванні певної кількості Н2SO4 :

Цитрат кальцію + Н2SO4 Цитрат + Гіпс

Розчин лимонної кислоти фільтрують для видалення гіпсу, концентрують вакуум-випарюванням і потім кристалізують при повільному охолодженні до 8-10 ˚С. Кристали, що виділилися, центрифугують, промивають водою, сушать, фасують.

Готовий продукт містить не менше 99,5 % лимонної кислоти (в перерахунку на моногідрат), зольність – не вище 0,10-0,35 %.

Лимонну кислоту використовують у кондитерській промисловості для підкислення карамелі, пастили, вафель, так як вона добре підкреслює фруктовий смак. Дану органічну кислоту з метою підкислення додають у морозиво, харчові концентрати, маргарин, деякі сорти ковбас і сиру.

Лимонну кислоту застосовують для пригнічення утворення меланоїдинів у згущеному молоці з цукром, її розчином промивають та дезодорують жирову сировину, обробляють перед холодним зберіганням свіже м’ясо, рибу, фрукти з метою стабілізації їх кольору, смаку і запаху.

 

8.1.2. Молочна кислота

 

Молочна кислота (СН3 СНОНСООН) – органічна одноосновна кислота (рис. 8.3), що утворюється в результаті анаеробного перетворення вуглеводів молочнокислими бактеріями.

Рис. 8.3. Структурна формула молочної кислоти.

 

Для промислового виготовлення молочної кислоти придатні тільки гомоферментативні молочнокислі бактерії, що утворюють до 98 % молочної кислоти. Застосовувані штами Lactobacillus delbrueckii, L. bulgaricus не потребують високих вимог до складу поживного середовища і за короткий час дають високий вихід молочної кислоти. На рис. 8.4. наведено схему біосинтезу молочної кислоти.

Рис. 8.4. Схема біосинтезу молочної кислоти з сахарози.

Ферменти: 1 – інвертаза; 2 – фосфорилаза; 3 – гексокіназа; 4 – глюкозофосфатізомераза; 5 – фосфофруктокіназа; 6 – фруктозодифосфатальдолаза; 7 – триозофосфатізомераза; 8 – гліцеральдегідфосфатдегідрогеназа; 9 – фосфогліцераткіназа; 10 – гліцератфосфомутаза та фосфогліцератфосфомутаза; 11 – енолаза; 12 – піруваткіназа; 13 – лактатдегідрогеназа.

 

У гомоферментативних молочнокислих бактерій тільки 3 % субстрату перетворюється на клітинний матеріал: а решта – трансформується в молочну кислоту, вихід якої досягає до 1,5 %. Теоретично з 1 моля глюкози повинно утворитись 2 моля лактату. На практиці ця величина дещо нижча, 1,8 моля, тобто вихід продукту від субстрату досягає 90%.

Молочнокислі бактерії перетворюють в молочну кислоту різні вуглеводи, тому для промислового одержання цієї кислоти використовують мелясу, молочну сироватку, глюкозу, мальтозу, сахарозу, лактозу, оцукрений крохмаль та ін. У кожному випадку підбирають найбільш ефективний продуцент.

Для зброджування глюкози або мальтози зазвичай застосовують штами Lactobacillus delbrueckii, L. leichmannii або L. bulgaricus. Для зброджування оцукреного крохмалю використовують суміш молочнокислих бактерій L. delbrueckii або з L. bulgaricus, або зі Streptococcus lactis. При зброджуванні мальтози вихід молочної кислоти вищий при використанні L. bulgaricus або L. casei.

В якості основної сировини використовують мелясу, картопляний оцукрений затор, які розбавляють водою до певної концентрації (12 %), вносять додаткові джерела амінного азоту (вільні амінокислоти), вітамінів та інших біологічно активних речовин у вигляді кукурудзяного або дріжджового екстракту, або витяжку солодових паростків (так як на молочнокисле бродіння біологічно активні речовини чинять позитивний вплив).

Молочну кислоту в промислових умовах одержують методом анаеробної глибинної ферментації. Концентрація цукру в середовищі повинна становити 5-20 %, температура 44-50 оС, рН 6,3-6,5. Тривалість процесу складає 7-11 діб.

В ході процесу бродіння для стабілізації рН, що змінюється, вносять крейду – 3-4 рази протягом доби. Кінцева концентрація утвореного лактату кальцію складає 10-15%, залишкова концентрація цукрів – 0,5-0,7 %. Із 100 г цукрів одержують 80-90 г лактату.

На стадії одержання готового продукту культуральну рідину нагрівають до 80-90 ˚С, потім нейтралізують гашеним вапном до слабколужної реакції. Після відстоювання протягом 3-5 год зважені частинки декантують.

Після цього розчин лактату подають на фільтр-прес. Фільтрат упарюють до концентрації 27-30 %, охолоджують до 25-30 ˚С і кристалізують.

Промиті кристали лактату кальцію відділяють центрифугуванням і піддають розчепленню сірчаною кислотою при 60-70 ˚С.

Реакція проходить відповідно з рівнянням:

Для відділення іонів заліза молочну кислоту (сирець) при температурі 65 оС обробляють жовтою кров’яною сіллю. Тяжкі метали осаджують сульфатом натрію.

Сиру молочну кислоту 18-20 % концентрації упарюють в декілька етапів у вакуум-випарних апаратах до 70 % концентрації.

Відфільтровану кислоту після фільтр-пресу подають на розлив з внесенням невеликих кількостей крейди, при цьому близько 10 % кислоти перетворюється в кристалічний лактат, який зв’язує молочну кислоту.

Молочну кислоту використовують у харчовій промисловості для приготування джемів з метою утворення гарної консистенції, для одержання напоїв, мармеладу, в процесі консервування. Молочна кислота як регулятор рН, покращувач смаку застосовується у виробництві багатьох сирів, квашенні капусти, в сухому концентраті квасу. В хлібобулочному виробництві молочна кислота і лактати збільшують об’єм м'якушки і покращують скоринку хліба при використанні борошна низької якості. Здатність лактатів утримувати вологу застосовують у виробництві ковбас, сирів, дитячого харчування. Молочну кислоту також використовують для прискорення одержання молочно-білкового згустку при виробництві сиру.

Відповідно до ГОСТ 490-2006 кислота молочна харчова в D(-)- L(+) та D,L-формі призначена для використання у харчовій промисловості як харчова добавка Е 270.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ХАРЧОВА БІОТЕХНОЛОГІЯ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ... М М АНТОНЮК... О І СКРОЦЬКА...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Лимонна кислота

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

О.І. СКРОЦЬКА, канд. біол. наук
    © М.М. Антонюк, О.І. Скроцька, 2013 © НУХТ, 2013 ЗМІСТ     ВСТУП……

Характеристика деяких молочних продуктів
  Продукт Основний інгредієнт Мікроорганізми Ацидофільне молоко молоко Lacto

Процеси, що протікають при ферментації молока
  У молоці при ферментації можуть протікати шість основних реакцій в результаті яких утворюються молочна, пропіонова, лимонна кислота, спирт, масляна кислота або відбувається коліформ

Одержання та підбір чистих культур мікроорганізмів для виробництва молочнокислих продуктів
  Чисті культури молочнокислих бактерій одержують у спеціально обладнаних лабораторіях при науково-дослідних інститутах. Основними етапами одержання чистих культур молочнокис

Закваски для молочної промисловості
  Закваски Мікроорганізми Продукт Бактеріальні Мезофільні молочнокислі стрептококи   Терм

Молочнокислі бактерії
Таксономічне положення. Відповідно до класифікації бактерій Бергі молочнокислі бактерії відносяться до царства Прокаріот, відділу Скотобактерій, класу Eubacteriales, до

Оцтовокислі бактерії
Систематична приналежність.Відносяться до роду Acetobacter, в який входять 11 видів, типовим з яких є Acetobacter aceti (рис 1.5)  

Пропіоновокислі бактерії
Систематична приналежність.Пропіоновокислі бактерії відносяться до сімейства Propionibacteriaceae, роду Propionibacterium, який включає 8 видів. У молочній промис

Біфідобактерії
Систематична приналежність.Біфідобактерії відносяться до сімейства Actinomycetaceae, роду Bifidobacterium, який включає більше 20 видів. Типовим видом є Bifido

Дріжджі
Систематична приналежність. Дріжджі – це вищі гриби, що втратили здатність утворювати міцелій і перетворилися на одноклітинні організми. Відносяться до надцарства еукаріот, від

Кисломолочні напої
  В кисломолочних напоях містяться майже всі речовини, характерні для молока. В їх складі є значна кількість молочної кислоти, а в ацидофільно-дріжджовому молоці, кефірі та кумисі, кр

Сичужні сири
Сичужні сири готують із сиру кисломолочного, одержаного в результаті згортання казеїну цільного чи знежиреного молока. Згортання казеїну може відбуватися під впливом мікробних ферментів і молочної

Роль мікроорганізмів у виробництві деяких сортів сиру
  Продукт Мікробіологічний процес Основні мікроорганізми Сир (в цілому) Молочнокисле бродінн

Жир 1,5-2,5
безазотисті речовини 35-45 зола 6-10   Азотисті речовини дріжджів представлені в основному білками, нуклеїновими сполуками, амідами, пептонами, амінокислотами.

Борошно
Борошно – основний компонент хлібопекарської промисловості, якість борошна багато в чому впливає на властивості готових виробів. У хлібопекарському виробництві в даний час застосовують такі основні

Хлібопекарські властивості борошна
Показники Пшеничне Житнє оббивне перший сорт другий сорт    

Мікроорганізми напівфабрикатів хлібопекарського виробництва
У технологічному процесі приготування хліба першорядну роль відіграють ферментативні перетворення, в яких беруть участь ферменти бродильної мікрофлори напівфабрикатів. Основними збудниками процесів

Таблиця 2.2
Характеристика деяких рас та штамів Saccharomyces сеrevisiae Раса (штам) дріжджів Saccharomyces сеrevisiae Ознака

Молочнокислі бактерії
Молочнокислі бактерії відіграють провідну роль у дозріванні напівфабрикатів хлібопекарського виробництва. Молочнокислі бактерії сферичної форми, що застосовуються у хлібопекарському виробництві, на

Продукти життєдіяльності молочнокислих бактерій
Група молочнокислих бактерій Загальна кислот-ність, град. Актив-на кислот-ність, рН Леткі кислоти, % до загальної кислот ності

Мікроорганізми житніх заквасок
Мікроорганізми, що спричиняють бродіння Штами мікроорганізмів густа рідка КМКЗ без з

Технологічні показники житніх заквасок
  Показник Показники властивостей закваски густа рідка КМКЗ без заварк

Технологічні схеми приготування хліба
  Тісто з пшеничного борошна готують однофазними (безопарним та прискореними – з активацією дріжджів, з використанням концентрованої молочнокислої закваски (КМКЗ) та

Процеси, що лежать в основі приготування тіста
  В основі приготування тіста лежить ряд складних біохімічних, мікробіологічних, колоїдних та фізико-хімічних процесів, оптимальний перебіг яких забезпечує високу якість хлібобулочних

Смакові й ароматичні речовини хліба
  Складний комплекс різних речовин, що утворюються в процесі бродіння тіста і при випіканні хліба, визначає його аромат. Цей комплекс включає в себе різні альдегіди, органічні кислоти

Які біохімічні процеси лежать в основі приготування тіста?
23. Що таке черствіння хліба? Якими біохімічними змінами воно зумовлено? 24. Які біохімічні процеси в тісті характеризують за змінами у білково-протеїназному та вуглеводно-амілазному компл

Таблиця 3.2
Характеристика вин відповідно до груп та типів Група і тип вина Технологія одержання виноматеріалів Столові - сухі - напі

Дріжджі винограду і вина
  Дріжджі – збудники спиртового бродіння – широко поширені в природі, особливо в місцях переробки винограду: в ґрунті виноградників, на листі і черенках, особливо коли ягоди лопаються

Технологічні особливості одержання виноматеріалів
  Технологічні особливості переробки винограду і одержання виноматеріалів обумовлені структурою плодів винограду та їх хімічним складом. Плоди винограду мають вигляд грон, що складают

БІОТЕХНОЛОГІЯ ПИВОВАРІННЯ
  Пиво – це слабоалкогольний пінний напій, одержаний спиртовим зброджуванням охмеленого сусла пивними дріжджами. Пиво не тільки вгамовує спрагу, а й підвищує тонус організму, поліпшує

Сировина для пивоваріння
  Основною сировиною для виробництва пива є ячмінь, хміль, вода, дріжджі. В якості несолодових матеріалів, тобто без пророщування, використовують кукурудзу, рис і рідше – пшеницю. Пив

Одержання світлого пива
Зберігання чистої культури дріжджів. Після відбору рас дріжджів з кращими властивостями, їх зберігають у лабораторії як чисті культури, і залежно від потреби використовують для роз

Технологічні особливості одержання пива
  Виробництво пива – досить складний та тривалий процес, який складається з таких основних технологічних етапів (рис. 4.1): - приготування пивного сусла; - зброджува

КОНСЕРВУВАННЯ ОВОЧІВ ТА ІНШИХ ПРОДУКТІВ
  Необхідність збереження овочів для вживання їх протягом усього року призвела до виникнення ряду нових харчових продуктів. На сьогодні застосовують різні методи консервуванн

Фізичні та біохімічні процеси при квашенні овочів
  Фізичні процеси при квашенні овочів – осмос і дифузія – виконують допоміжну функцію. Вони спричинені додаванням у сировину солі, яка підвищує осмотичний тиск у зовнішньому середовищ

ЗАСТОСУВАННЯ ФЕРМЕНТНИХ ПРЕПАРАТІВ У
ХАРЧОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ   У харчовій промисловості ферментні препарати відіграють велике значення. Сироваріння, виноробство, пивоваріння, виробництво кисломолочних продуктів,

Особливості мікробного синтезу ферментів
  У спеціально створених умовах мікроорганізми здатні синтезувати величезну кількість різноманітних ферментів. Вони невибагливі до складу поживного середовища, легко переключаються із

Ферменти у хлібопекарському виробництві
  Необхідність застосування в хлібопекарському виробництві екзогенних ферментів пов'язана в основному з нестачею ендогенних ферментів, особливо в борошні високих сортів, при одержанні

Харчова цінність насіння сої
Продукт Вміст, % білок жири зола Пшениця м´яка 11,2

Ферментовані харчові продукти із сої
Відомо, що молоко та овочі переробляють із використанням мікроорганізмів в основному з метою збереження поживних речовин у продуктах, то у разі інших традиційних продуктів, одержаних ферментацією,

Порівняння продуктивності основних білоквмісних культур і Spirulina
Культура Продуктивність, т/га/год Суха вага Неочищений білок Пшениця 4,0

Органічні харчові кислоти
  Органічні кислоти широко використовують у харчовій промисловості у технологічних процесах та як хімічну сировину. Окремі органічні кислоти (лимонну, яблучну) можна одержувати екстра

Оцтова кислота
  Оцтова кислота (СН3СООН) (рис. 8.5) – широко використовується в харчовій, промисловості.

Вітаміни
  На сьогодні за допомогою мікробного синтезу одержують такі вітаміни, як деякі вітаміни групи В: В12, В2, каротиноїди, вітамін D та ін. Вітамін

Генетична інженерія рослин
  В наш час трансгенні сільськогосподарські рослини, в першу чергу соя, кукурудза і хлопчатник, лише в США займають площу більше 200 млн. акрів. До 1997 року в 30-ти країнах світу бул

Використання біомаси генетично модифікованих мікроорганізмів
  Відповідно до прогнозів до 2050 року населення Землі зросте до 10 млрд. чоловік і для забезпечення його потреби в продукції сільського господарства необхідно буде збільшити об’єм ви

Способи одержання генетично-модифікованих мікроорганізмів
  Як відомо, здатність організмів синтезувати ті чи інші біомолекули, в першу чергу білки, закодовано в їх геномі. Тому достатньо «включити» потрібний ген, взятий із іншого організму,

Які є способи одержання генетично модифікованих мікроорганізмів?
9. Які еукаріотичні мікроорганізми мають найбільше значення для генетичних досліджень? 10. Які ферменти використовуються у генній інженерії мікроорганізмів?   С

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги