Біфідобактерії

Систематична приналежність.Біфідобактерії відносяться до сімейства Actinomycetaceae, роду Bifidobacterium, який включає більше 20 видів. Типовим видом є Bifidobacterium bifidum (рис 1.7)

 

 

Рис. 1.7. Bifidobacterium bifidum, х 900

Морфологічні властивості. Біфідобактерії є надзвичайно варіабельними дрібними паличками – прямі, зігнуті, розгалужені, роздвоєні V- або Y-форми, булавоподібні. Грампозитивні, спор і капсул не утворюють.

Фізіологічні властивості. По відношенню до кисню є строгими анаеробами, проте в процесі культивування вони набувають здатності розвиватися у присутності невеликої кількості кисню. Оптимальною є температура 36-38 °С, температурні межі росту 20-50 °С. Оптимальне значення активної кислотності 6-7.

Біфідобактерії культивують на молоці, гідролізованому молоці або на гідролізаті казеїну, а також на печінковому бульйоні з додаванням ростових речовин (дріжджового автолізату, кукурудзяного екстракту, цистеїну та ін.).

Більшість штамів біфідобактерій не сквашують молоко або сквашують його через 4 доби і більше. Проте в процесі культивування біохімічна активність цих бактерій підвищується і згортання молока відбувається через 24-36 год.

Біфідобактерії зброджують глюкозу, галактозу, фруктозу, лактозу та ін. При зброджуванні глюкози утворюються оцтова, молочна кислоти, невелика кількість мурашиної і янтарної кислот.

Місцезнаходження: біфідобактерії є облігатною мікрофлорою кишечника.

Виконують ряд корисних для організму функцій:

· позитивно впливають на структуру слизової оболонки кишечника та її адсорбційну здатність;

· активно синтезують вітаміни групи В, аскорбінову кислоту, вітамін К;

· утворюють з неорганічних сполук азоту деякі незамінні амінокислоти (наприклад, аланін, валін, аспарагін);

· створюють кислу реакцію середовища в кишечнику;

· володіють антагоністичною активністю проти патогенних мікроорганізмів – збудників кишкових інфекцій;

· сприяють кращому засвоєнню солей кальцію, вітаміну Д, заліза.

У зв'язку з вищезазначеним, біфідобактерії в даний час знайшли широке застосування при створенні нових молочних продуктів дитячого і лікувально-профілактичного харчування, а також використовуються як пробіотики для тварин, оскільки сприяють нормалізації мікрофлори кишечника.