рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема 11. Інституціоналізм

Тема 11. Інституціоналізм - Конспект, раздел Философия, Дисципліна Історія економічних учень План: 1. Загальна Характеристика Інституціоналізму; 2. Голо...

План:

1. Загальна характеристика інституціоналізму;

2. Головні напрямки американського інституціоналізму початку XX ст.:

2.1. Соціально – психологічний інституціоналізм Т. Веблена;

2.2. Соціально – правовий інституціоналізм Дж. Р. Коммонса;

2.3. Кон’юнктурно – статистичний інституціоналізм У. Мітчелла;

3. Неоінституціоналізм:

3.1. „Нове індустріальне суспільство” Дж. Гелбрейта;

3.2. Соціально – технологічний інституціоналізм Р. Коуза;

3.3. Теорія трансакційних витрат;

3.4. Економічна теорія прав власності;

3.5. Теорія суспільного вибору Дж. Б’юкенена;

4. Теорії „конвергенції”;

5. „Колективний капіталізм” С. Мінза та А. Берлі;

6. Еволюція теорії трансформації капіталізму під впливом НТР:

6.1. Теорія „стадій економічного зростання” У. Ростоу;

6.2. Концепція „індустріального суспільства” П. Друкера;

6.3. Теорія „технологічного суспільства” Р. Арона та Ж. Еллюля;

7. Буржуазна футурологія:

7.1. „Постіндустріальне суспільство” Дж. Белла;

7.2. „Суперіндустріальне суспільство” А. Тоффлера;

1. Загальна характеристика інституціоналізму;

Інституціоналізм - напрям в економічній думці, що робить головний акцент на аналізі інститутів. Під інститутами «в першому наближенні» слід розуміти правила і принципи поведінки, якої слідують люди в своїх діях. Обмовка «в першому наближенні» робиться з огляду на те, що в різних напрямах інституціоналізму цей ключовий термін трактується по-різному. І взагалі інституціоналізм настільки різнорідний, що його вивчення як єдиного цілого майже безглуздо - настільки сильно розрізняються різні течії в самому інституціоналізмі.

 

Основоположником інституціоналізму прийнято вважати Т. Веблена (1857-1929). Це був філософ, економіст, соціолог, антрополог і психолог. Його інтерес до всіх цих областей знання виявився у зв'язку з основною комплексною темою, яка цікавила Веблена - теорією суспільної еволюції. Сам термін “інституціоналізм” набув широкого поширення після виходу монографії Т. Веблена “Теорія дозвільного (праздного) класу”.

Впродовж всієї історії інституціоналізму найважливішою ознакою цієї течії служить критичне відношення до неокласичної ринкової концепції (теорії вартості і цін, теорії фірми, споживчого попиту, економічної теорії добробуту) і до методології, на якій вона базується.

Інституціоналісти критикують неокласичну школу за її обмеженість, що виявляється на їх думку:

ü по-перше, в тому, що вони ігнорували роль соціологічних, політичних, соціально-психологічних чинників у функціонуванні економічного механізму;

ü по-друге, в ігноруванні найважливіших структурних і інституційних особливостей реальної економіки;

ü по-третє, в ідеологічній “упередженості” неокласичної теорії, де за претензією на нейтральний економічний аналіз ховається певна соціальна філософія з властивою для неї системою цінностей.

Звернувшись до вивчення реальностей економічного життя на стадії “пізнього капіталізму”, інституціоналісти зосередилися на проблемах економічної влади, зв'язаних, по-перше, з процесами монополізації, перебудови ринкових структур і змінами в ринковому механізмі і, по-друге, із зростанням втручання держави в соціально-економічні процеси.

Інституціоналістів, як економістів-соціологів, привертали проблеми економічної влади в різних її аспектах - джерела, форми, масштаби, способи реалізації, наслідку, методи обмеження; влада на мікрорівні і в економічній системі в цілому, зв'язок економічної і політичної влади.

Специфіка інституціоналізму полягає в тому, що вони розглядали інституційний розріз економічної системи. Інституціоналісти вважали, що рушійною силою суспільного розвитку є інститути. Під цим терміном вони розуміли або соціальні явища, такі, як сім'я, держава, монополії, профспілки і т.п., або прояв суспільної психології, мотиви поведінки і спосіб мислення, що стали звичними для певної групи людей або всього народу, - звичай, традиції, звички, а також правові, етичні і інші прояви.

Згідно визначенню Т. Веблена, соціально-економічні інститути - це “звичні способи здійснення процесу суспільного життя в його зв'язку з матеріальним оточенням, в якому живе суспільство”.

Саме поняття “економічний інститут”, як видно, має надзвичайно широкий сенс. Воно включає разом з конкретними формами організації виробництва, обміну, розподілу і споживання, юридичні норми, що склалися, звичаї, характер мислення і “ідеології” економічних суб'єктів, правила поведінки, мотиви і стимули, втілені в структурі і функціональних особливостях інституційної системи.

Інститути, з одного боку, виступають як чинники, що формують поведінку економічних суб'єктів. З іншого боку, інститути є об'єктом перетворюючої діяльності людей, інструменти, що підлягають змінам через “колективні соціальні дії”.

Основними методологічними принципами інституціоналістів є міждисциплінарний підхід і принцип історизму.

Міждисциплінарний” підхідє однією з головних характеристик інституціоналізму. Розгляд проблем економічного розвитку через призму економічних інститутів припускає вихід за межі безпосередньо економічних наук, необхідність вивчення всіх чинників, що формують соціально-культурне середовище, в якому протікають економічні процеси.

Міждисциплінарність зумовлюється у інституціоналістів початковою ідеєю системності, згідно якій суспільство є багатоплановим (що складається з різних підсистем) і багаторівневим цілісним організмом. Такий підхід формувався на противагу неокласичної методології “чисто економічного аналізу”, що припускає можливість виводити властивості економічної системи в цілому з властивостей окремих її елементів і при розгляді економічних питань не враховувати соціологічні і інші аспекти.

Міждисциплінарний підхід в аналізі економіки як діючого і змінюючогося організму зовсім не означає “подолання меж” між різними суспільними дисциплінами. Сенс його перш за все в тому, що економічні проблеми розглядаються на міждисциплінарній основі. Проте в багатьох роботах інституціоналістів проблеми політекономії розчиняються в культурній антропології, соціальній філософії і соціології.

Принцип історизмувиражається в генетичному підході до вивчення реальних економічних структур, прагнення до виявлення рушійних сил і чинників розвитку основних тенденцій суспільної еволюції, в обґрунтуванні необхідності цілеспрямованої дії на перспективи розвитку.

На відміну від неокласичної теорії, де економіка розглядається крізь призму загальної рівноваги і ідея відновлення рівноваги служить базовим методологічним принципом, інституціоналісти прагнули до розробки концепції розвитку. Історичний підхід у інституціоналістів невід’ємний від еволюційної концепції суспільного прогресу. Суспільний організм і економічна система як його частина розглядаються в розвитку, ставиться завдання з'ясування чинників і механізму еволюції, її довготривалих тенденцій і перспектив.

Ще один методологічний прийом, що став найбільш характерною рисою мислення інституціоналістів, полягає в “діхотомізації” системи суспільного виробництваі перетворенні її в два більш менш самостійних об'єкта вивчення, які взаємодіють один з іншим. Перший - це “технологія”, тобто досягнутий рівень науково-технічних знань і інтелектуального досвіду, втілені в індустріальній техніці, кваліфікації працівників, управлінні виробництвом. Другий об'єкт складають “інститути” - ті реальні форми організації поведінки економічних суб'єктів, які склалися в даному суспільстві. В результаті цього принципу інституціоналісти висувають як причину всіх суперечностей капіталізму відставання перебудови інституційної сфери відповідно до рівня і потреб розвитку “технології”.

Ще одна з характерних рис інституційного підходу полягає в тому, що економічні відносини розглядаються і сприймаються в термінах права або юридичних норм, тобто в тій оболонці, в яку вони одягнені в реальній дійсності.

В якості основних інститутів економістів цієї течії привертали:

ü по-перше, сам ринковий механізм, його специфіка на певному етапі розвитку суспільства і ступінь ефективності з погляду “суспільного інтересу”;

ü по-друге, крупна корпорація як ключова ланка економічної системи;

ü по-третє, держава з її соціально-економічними функціями.

Інстітуционалісти протиставили неокласичній ринковій теорії, де ринок предстає як універсальний і нейтральний механізм розподілу обмежених економічних ресурсів між альтернативними можливостями їх використання, свої дослідження ринкового механізму як соціального інституту, характер функціонування якого відображає особливості економічної системи і який сам зазнає зміни в ході еволюції суспільства.

Характер економіки і напрям її розвитку визначаються, як підкреслювали інституціоналісти, починаючи з Веблена, не ринком, а пануючою системою цінностей, що характеризує те суспільство, в рамках якого знаходиться економіка. З цих позицій інституціоналісти виступили проти маржинальної теорії вартості і цін, виявляючи неправомірність початкових тверджень про позасоціальну, “раціональну економічну людину”, яка цілком керується принципом максимізації задоволення при мінімізації “тягот”, чиї ринкові споживчі переваги повністю автономні і не залежать від соціальних чинників.

Інстітуционалісти роблять висновок про те, що капіталізм на “колективістському” ступені розвитку має істотні відмінності від капіталізму вільної конкуренції. Відмінності полягають в тому, що:

ü по-перше, домінуючою низовою ланкою економіки стала крупна корпорація;

ü по-друге, відбулася ґрунтовна перебудова ринкових структур на галузевому рівні;

ü по-третє, ключові позиції в масштабах національного господарства зосередив великий бізнес-сектор, що характеризується певними особливостями функціонування і розвитку в порівнянні з традиційною економікою керованою ринковим механізмом;

ü по-четверте, разом з цим сектором продовжує існувати чисельно переважаюча маса дрібних і середніх компаній.

Висновки про обмеженість ринкового регулюючого механізму і зміну характеру ринкової системи на стадії “пізнього капіталізму” не рівнозначні у інституціоналістів затвердженню тези про руйнування ринкового механізму і необхідності заміни його іншим. Інституціоналісти прагнуть знайти спосіб доповнити ринковий механізм механізмом формування і проведення в життя колективних економічних рішень. Обґрунтовувавши принцип поєднання ринкової і керованої економіки, інституціоналісти підкреслювали, що справа йде не про вибір між “вільною” і “контрольованою” економікою, а про протиставлення приватному контролю (з боку найбільших корпорацій і їх об'єднань) суспільного контролю, організацію якого вони пов'язували з державою.

Неокласичній “чистій” економічній теорії добробуту інституціоналісти протиставляють соціальну і загальну теорію добробуту. Початкова ідея неокласичної теорії добробуту - принцип суверенітету споживача. Кожен індивідуум - вищий суддя своїм потребам і перевагам. Макроекономічні явища і процеси (структура суспільного продукту, зайнятості, характер використання національного доходу) виводяться з сфери мікроекономіки як сукупний результат взаємодії окремих економічних суб'єктів (споживачів, виробників, власників різних факторів виробництва). Проблема економічного оптимуму представляється як завдання досягнення рівноваги попиту і пропозиції в кожній окремій ланці і в масштабах всієї економіки на базі конкретних рівноважних цін. Стан загальної рівноваги ототожнюється з максимізацією суспільного добробуту (оптимумом).

Інституціоналісти завжди виступали з критикою неокласичної теорії добробуту, висуваючи такі ракурси проблематики суспільного добробуту, які пов'язані з конфліктністю цілей, суперечностями між приватними і суспільними, поточними і довготривалими інтересами. Відкинувши початкову посилку неокласичної теорії про позасоціальну, “раціональну економічну людину”, чиї споживчі потреби повністю автономні і не залежать від дії соціальних чинників, Веблен показав, що формування споживчих переваг і ринкового попиту - це соціальний процес, який відображає характер розподілу доходів, соціальні звички, вплив соціального оточення, тиск реклами. Веблен привернув увагу економістів до проблеми соціальних критеріїв і стандартів корисності, показав важливість вивчення соціальних і ринкових аспектів механізму формування споживчих оцінок і попиту.

Особлива увага впродовж всієї історії інституціоналізму економісти цього напряму приділяли проблемі “неподільних” суспільних потреб, які можуть задовольнятися тільки як колективні на позаринковій основі, а також тим, які не можуть бути віддані на відкуп ринковому механізму і повинні забезпечуватися за рахунок розвитку сфери соціально-культурних послуг. На кожному черговому історичному етапі суспільного розвитку проблема колективних потреб як частина проблеми суспільного добробуту набувала нових контурів і нових вимірювань.

Еволюцію інституціоналізму можна розділити на 3 періоди:

1. Період широкого розповсюдження інституціоналізму в 20-30-ті роки. Окрім Т. Веблена, ідеологами цієї теорії ще були - Дж.Р. Коммонс (1862-1945), У.К. Мітчелл (1874-1948), Дж. Гобсон (1858-1940).

2. Пізній інституціоналізм післявоєнного часу (50-60 ті роки). У теоретичній області еволюція інституціоналізму на цьому етапі розвитку капіталізму виразилася у виникненні індустріалістсько-технократичної течії. В індустріалістських концепціях в 50-60-тих роках виразилися оптимістичні уявлення про безмежні можливості НТР і перспективи, які вона відкриває. Концепції “індустріального суспільства” і ілюзії технократичного характеру, що одержали в тій або іншій формі розповсюдження серед частини інституціоналістів, відображали пануючі в політекономії оптимістичні уявлення про благотворність економічного зростання і необмежені можливості суспільного прогресу. Якнайповніше позиція теоретиків “індустріалістської” галузі інституціоналізму знайшла віддзеркалення в роботах Дж. Гелбрейта.

Друга лінія у напрямі розвитку інституціоналізму в 50 - середині 60-тих років відображається перш за все в роботах А. Берлі, де він намагався обґрунтувати тезу про поступовий і природний процес “колективізації капіталізму” через зміну в системі власності і контролю. Серед тих, хто в 50-60-ті роки піднімав проблеми, що стосуються змістовних цілей економічного зростання, його суперечностей і “витрат”, характеру економічного розвитку, можна назвати Дж.М. Кларка, Г. Кольма, Р. Хейлбронера. Всі вони ставили проблему “керованого розвитку”, пов'язуючи її з обґрунтуванням необхідності системи національного планування.

3. Посилення впливу інституціоналізму і збільшення інтересу до нього з середини 60-х років.Посилення інтересу до інституціоналізму в цей період обумовлено неспроможністю теорій державного благоденствування. До середини 70-х років традиційні методи державного регулювання повною мірою виявили свою обмеженість і неспроможність. В США розвернулися теоретичні дебати з принципового питання політекономії, орієнтовані на розробку практично значущої теорії державної політики. Методологічні питання інституціоналізму в 60-х роках розроблялися американським теоретиком П. Лоуваі і шведським економістом Г. Мюрдалем. Представники сучасного інституціоналізму, або неоінституціоналізму, - це відомі американські учені Д. Белл, Дж. Гелбрейт, У. Ростоу, О. Тоффлер, Р. Хейлбронер, шведський економіст Г.Мюрдаль, французький економіст Ф.Перру та інші.

2. Головні напрями американського інституціоналізму початку ХХ ст.:

2.1. Соціально-психологічний інституціоналізм Т. Веблена

Представники цього напряму інституціоналізму, очолюваного Т. Вебленом, прагнули дати психологічне трактування економічних процесів, намагаючись сконструювати психологічну теорію економічного розвитку.

Інституціоналізму Веблена властиві:

ü по-перше, соціальний підхід до економічних явищ: він аналізує поведінку і мислення соціальних груп людей, обумовлені існуючими соціальними мотивами;

ü по-друге, він прагне розкрити причини еволюції капіталізму. Він розглядає зміну умов розвитку суспільства, еволюцію техніко-економічних і соціально-політичних організаційних форм (інститутів) і дає свою оцінку цих нових умов.

Одним з найважливіших положень Веблена була вимога історичного підходу в економічній науці. На його думку, необхідно було здійснити вивчення різних економічних і суспільних інститутів в їх розвитку, від моменту їх виникнення і до сучасності. Він багато займався історією людського суспільства, аналізував виникнення приватної власності, класів, держави, прагнув виявити у минулому витоки тих суперечностей, які, на його думку, демонстрував сучасний йому капіталізм.

Рушійну силу розвитку Веблен бачив в суперечностях між інститутами і зовнішнім середовищем. За його словами: “Інститути - це результат процесів, що відбувалися у минулому, вони пристосовані до обставин минулого і, отже, які не знаходяться у цілковитій згоді з вимогами теперішнього часу”. По думки Веблена, невідповідність між інститутами, що вже склалися, і умовами, що змінилися, зовнішнім середовищем і робить необхідною зміну існуючих інститутів, зміну застарілих інститутів новими. При цьому зміна інститутів відбувається відповідно до закону природного відбору. Веблен писав: “Життя людини в суспільстві точно так, як і життя інших видів, - це боротьба за існування, а отже, це процес відбору і пристосування, еволюція суспільного устрою стала процесом природного відбору соціальних інститутів. Розвиток інститутів людського суспільства і природи людини, що продовжується, прогрес, можна у загальних рисах звести до природного відбору найбільш пристосованого образу думки і процесу вимушеного пристосування, який змінюється з розвитком суспільства і соціальних інститутів, в умовах яких протікає людське життя”. Таким чином, в трактуванні Веблена суспільно-економічний розвиток (“еволюція соціального ладу”) предстає як реалізація процесу “природного відбору” різноманітних інститутів.

Веблен механічно переносив дарвіністське вчення про природний відбір на область соціальних явищ. Він не враховував при цьому, що “еволюція соціальної структури” - це соціальний процес, закономірності якого не можуть бути зведені до біологічних закономірностей.

Веблен аналізував економічні явища, розглядаючи їх як сталі традиції. До таких традиційних рушійних сил, спонукаючих людину до продуктивної економічної діяльності Веблен відносив батьківське відчуття, інстинкт майстерності, тобто смак до добре виконаної роботи, чисту допитливість, прагнення до знання. На його думку, інстинкти спочатку виявляються в турботі про свою сім'ю, розвиваючись потім в турботу про суспільство, про все людство.

У “Теорії дозвільного класу” і інших роботах Веблен розвиває свою історико-економічну концепцію. Він виділив в історії ряд періодів: “ранньої і пізньої дикості”, “войовничого і напіввойовничого варварства” і, нарешті, “цивілізацію”.

З цими періодами історії Веблен зв'язує виникнення двох типів соціальних звичок. Соціальні звички, характерні для періоду варварства, і соціальні звички, типові для періоду ранньої дикості. Розвиток суспільства, соціально-економічні зміни предстають в трактуванні Веблена кінець кінцем як результат конфлікту “типів соціальних звичок”.

Ідея що визначає ролі звичаїв, звичок виступає основою історико-економічної концепції Веблена. Він вважав, що поведінка людей, їх спонукальні мотиви, закріплюючись у вигляді інститутів, визначають надалі економічні відносини і весь соціально-економічний розвиток суспільства.

Веблен виступає з явним засудженням марнотратства в споживанні. Він - за раціональне споживання, яке задовольняло б дійсні потреби людей, а не потреби уявні, штучні, придумані для марнування і неробства.

Веблен був основоположником сучасних індустріально-технократичних концепцій. Концепція реформ Т. Веблена полягає в неухильному прискоренні НТР і зростанні ролі інженерно-технічної інтелігенції. На його переконання, інтелігенція, робочі, техніка і інші учасники виробництва представляють сферу “індустрії” і переслідують мету оптимізації і підвищення ефективності процесу виробництва. Вони зумовлюють залежність “бізнесу”, що росте, від “індустріальної системи”, невідворотність “паралічу старого порядку” і переходу влади до представників інженерно-технологічної інтелігенції. В результаті реформ Веблен передбачав встановлення “нового порядку”, при якому керівництво промисловим виробництвом країни буде передано спеціальній “раді техніків”, і “індустріальна система перестане служити інтересам монополістів, оскільки мотивом технократії та індустріалістів стане не грошова вигода”, а служіння інтересам всього суспільства.

2.2. Соціально-правовий інституціоналізм Дж. Р. Коммонса

Головним змістом його теорії є дослідження дії колективних інститутів, до яких він відносив союзи корпорацій, профспілок, політичних партій, що виражають профспілкові інтереси соціальних груп і верств населення. Свою теорію Коммонс виклав в багатьох роботах, головними з яких є “Правові підстави капіталізму”, “Інституційна економіка. Її місце в політичній економії”, “Економічна теорія колективних дій”.

Економічні погляди Коммонса були з'єднанням положень теорії граничної корисності і юридичної концепції в економіці. Абстрагуючись від процесів, що відбуваються у виробництві, Коммонс визначав суть капіталізму ринковими відносинами, які, на його думку, в умовах сучасного йому капіталізму виступали як “нечесна конкуренція”. Виправити цей недолік капіталістичного суспільства, зробити відносини обміну чесними, усунути загрозу конкуренції можливо, на думку Коммонса, за допомогою використання юридичних законодавчих органів держави.

Подолання конфліктних ситуацій Коммонс пов'язував з удосконаленням правових, юридичних норм. Відносини між капіталістами і робочими Коммонс представляв як юридичну операцію рівноправних членів суспільства, укладену за законодавчим правилом. Учасниками “операції” можуть бути всі найважливіші інститути суспільства: сім'я, акціонерна компанія, тред-юніони, союзи підприємців і навіть сама держава. “Операції” включають три моменти, конфлікт, взаємодію, дозвіл. За допомогою юридичного регулювання правив “операції”, як вважає Коммонс, можуть бути усунені всі внутрішні суперечності, всі конфлікти. Загострення в суспільстві соціальних суперечностей Коммонс пояснював недоліками механізму юридичного врегулювання конфліктів.

Джон Р. Коммонс вірив в необхідність проведення державою реформ у області законодавства і створенні уряду, представленого лідерами різних “колективних інститутів”. Він був переконаний в необхідності створення такого уряду, який був би підконтрольний громадській думці і здійснювало демонополізацію економіки.

Правовий аспект Дж. Коммонс використовував і у висунутій ним концепції вартості, відповідно до якої вартість товарної продукції є не що інше, як результат юридичної угоди “колективних інститутів”.

Як відомо з історії економіки, юридичні аспекти “колективних дій” Дж. Коммонса, рівно як антимонопольні реформаторські ідеї в працях Т. Веблена, знайшли реальне практичне застосування вже в 30-і роки - в період так званого “Нового курсу” президента США Ф. Рузвельта.

2.3. Кон’юнктурно-статистичний інституціоналізм У. Мітчела

Мітчелл робив зусилля для поліпшення державної статистичної служби, підкреслюючи важливість оперативного отримання необхідної статистичної інформації. Він зіграв важливу роль в тому, що вивчення економічних циклів було поставлено на емпіричну основу. Мітчелл при аналізі циклу виходив з розділення економіки на “реальну” і “грошову” і розглядав цикли як прояв внутрішньої нестабільності ринкової економіки.

Особливе значення Мітчелл надавав статистичному аналізу співвідношення “ціни-витрати-прибуток”. Його статистичні серії містили дані за показниками, які пізніше стали використовуватися при розробці макроекономічних моделей циклу

Робота “Економічні цикли і безробіття”, за задумом Мітчелла, повинна була служити частиною широкої програми досліджень в цілях зменшення марнотратства і недовикористання економічних ресурсів. У числі практичних рекомендацій антициклічної політики Мітчелл пропонував організацію державою будівельних робіт в умовах спаду і страхування по безробіттю. В кінці 1926 року він виступав в сенаті на підтримку законопроекту про довгострокове планування суспільних робіт і організації державної служби прогнозування. До кризи 29-30-тих років антициклічне регулювання мислилося їм як використання певних стимулюючих і стримуючих заходів в тих або інших стратегічних пунктах приватної економіки. Криза 30-х років привела Мітчелла до висновку, що система приватного підприємництва зможе зберегтися тільки за умови, якщо економічна діяльність в масштабах країни регулюватиметься державою.

Мітчелл вважав, що планування не повинне бути надзвичайною мірою, викликаною до життя кризовими умовами, а мати характер систематичної діяльності, розрахованої на довготривалу перспективу. Планування в представленні Мітчелла - це перманентний адаптаційний процес, направлений на профілактику всякого роду невідповідностей і диспропорцій, пом'якшення суперечностей і недопущення їх вибухів.

Основні функції постійного планового органу - національного планового бюро, за створення якого ратував Мітчелл, повинні бути інформаційними, консультативними, рекомендаційними. На експериментальній основі вирішувалися б також питання, що стосуються визначення “границі” між державною і приватною сферою діяльності.

Низький рівень розвитку засобів координації і контролю над економічною діяльністю стану держави Мітчелл розцінював як невідповідність рівня розвитку економічної науки, суспільної свідомості, етики і ідеології бізнесу, апарату і інструментарію державної політики умовам і потребам економіки. Тому і прогрес планування Мітчелл пов'язував перш за все з розвитком науки і інформаційної служби, дією на свідомість, розповсюдженням етики “взаєморозуміння” і “соціально відповідальної” поведінки соціальних груп з різними інтересами.

Представники емпірико-прогностичного напряму інституціоналізму ще в 20-х роках в своєму “кон'юнктурному барометрі” в Гарварді публікували за підсумками “аналізу динамічних рядів” перші прогнози економічного зростання шляхом побудови кривих, що представляють середні індекси ряду показників національного господарства.

Некваліфікований прогноз “Гарвардського барометра” напередодні економічної кризи 29-30 років, що провіщав “процвітання економіки”, показав недосконалість методологічної бази досліджень тих років, але переконливо продемонстрував правильність головного положення інституціоналістів 20-30-тих років про необхідність соціального контролю над економікою. Це означає, що інституціоналізм є одним з теоретичних попередників кейнсіанської і неоліберальної концепцій державного регулювання економіки, основною ідеєю яких є втручання держави в економіку.

Разом з цим створена Мітчеллом і його “школою” наука “економетрія” до кінця другої світової війни стала найбільш динамічною галуззю економічної науки.

3. Неоінституціоналізм

Неоінституціоналізм виходить з двох фундаментальних передумов. По-перше, що соціальні інститути мають значення, і, по-друге, що вони піддаються аналізу за допомогою стандартних інструментів економічної теорії.

Перш за все, неоінституціоналісти критикую традиційну неокласичну теорію за відступ від принципу "методологічного індивідуалізму". Згідно цьому принципу, реально діючими "акторами" соціального процесу визнаються не групи або організації, а індивіди. Ніякі колективні спільності (наприклад, фірма або держава) не володіють самостійним існуванням, окремим від існування своїх членів. Тому вони підлягають поясненню з погляду цілеспрямованої поведінки індивідуальних агентів. Це не означає, що соціальні інститути завжди є результатом свідомого планування. Найважливіші з них не створювалися по наперед задуманому плану, а виникали спонтанно, в ході взаємодії безлічі індивідів, кожний з яких переслідував свої особисті цілі.

Завдяки принципу "методологічного індивідуалізму", що послідовно проводиться, в центрі уваги нової інституційної теорії опиняються відносини, що складаються усередині економічних організацій, тоді як в неокласичній теорії фірма і інші організації розглядалися просто як "чорний ящик", всередину якого дослідники не заглядали. У цьому сенсі підхід нової інституційної теорії може бути охарактеризований як мікроекономічний.

Стандартна неокласична теорія знала два види обмежень: фізичні, породжувані рідкістю ресурсів, і технічні, що відображають рівень знань і практичної майстерності економічних агентів. Неоінституціоналісти вводять ще один клас обмежень, обумовлених інституційною структурою суспільства, що також звужують поле економічного вибору. Це знаходить свій вираз в двох найважливіших поведінкових передумовах нової інституційної теорії - обмеженої раціональності і опортуністичної поведінки.

Перша відображає факт обмеженості людського інтелекту. Знання, які має в своєму розпорядженні людина, завжди неповні, його рахункові і прогностичні здібності далеко не безмежні, на здійснення логічних операцій він витрачає багато часу і зусиль. Через це агенти вимушені зупинятися не на оптимальних рішеннях, а на тих, які вони вважають прийнятними, виходячи з доступної їм обмеженої інформації. Раціональність цих агентів виражатиметься в прагненні економити не тільки на матеріальних витратах, але і на своїх інтелектуальних зусиллях. Друга визначається як "переслідування власного інтересу, що доходить до віроломства". Йдеться про будь-які форми порушення узятих на себе зобов'язань.

Значна частина соціальних інститутів - традицій, звичаїв, правових норм - покликана мінімізувати негативні наслідки обмеженої раціональності і опортуністичної поведінки.

 

Порівняльна характеристика "старого" і "нового" інституціоналізму (неоінституціоналізму).

 

Характеристика "Старий" інституціоналізм "Новий" інституціоналізм
1. Виникнення Через критику ортодоксальних передумов класичного лібералізму Через удосконалення ядра сучасної ортодоксальної теорії
2. Наука, що надихає Біологія Фізика (механіка)
3. Елемент аналізу Інститути Атомістичний абстрактний індивідуум
4. Індивідуум Змінюючийся, його переваги та цілі ендогенні Взятий як даність, його переваги (предпочтения) – екзогенні
5. Інститути Формують переваги самих індивідів Дають зовнішні обмеження і можливості для індивідів: умови вибору, обмеження і інформацію
6. Технологія Технологічна зміна – ендогенна Технологія екзогенна
7. Методологія Органічний підхід, еволюційний підхід Методологічний індивідуалізм, рівноважний підхід, оптимальність
8. Час Початок XX ст. Остання третина XX ст.
9. Представники Т. Веблен, Дж. Коммонс, У.Мітчелл О. Уільямсон, Г. Демсец, Д. Норт, Р.Познер, Е. Шоттер, Р. Коуз та інші.

 

В цілому, «новий» інституціоналізм ґрунтується на припущенні про екзогенність смаків і технології, а «старий» берет ці параметри, як ендогенні. Онтологія «нового» інституціоналізму атомістична, його методологія індивідуалістична, в протилежність до органічних і інституційних елементів «старого». «Новий» інституціоналізм, вірний своєму неокласичному корінню, роздумує про рівновагу і механістичні концепції процесу, у протилежність біолого-надихаючому еволюціонізму «старих».

3.1. "Нове індустріальне суспільство" Дж. К. Гелбрейта

Провідним теоретиком неоінституціоналізму є Дж. К. Гелбрейт (1909р.). Одна з найвідоміших робот – „Нове індустріальне суспільство” вийшла в 1961році.

В центрі концепції Гелбрейта стоїть поняття „техноструктури”. Під нею він розуміє суспільну групу, яка включає вчених, конструкторів, фахівців по керівництву, фінансам, технологіям і т.д., які необхідні для нормального функціонування великої корпорації (наприклад Дженерал моторс, Дженерал електрик).

Гелбрейт виходить з того, що обличчя сучасного світу визначають крупні корпорації, які випускають складну техніку. Формування нової моделі продукту кожний раз потребує нових наукових досліджень. Від їх початку до випуску перших зразків зазвичай проходять роки. Тому необхідне не тільки вивчення ринка (маркетинг), але також прогнозування цін, попиту і пропозиції та інших чинників. Все це – результат колективної праці фахівців.

З іншого боку – номінальні власники корпорації – акціонери. Мало хто з них розбирається в спеціальних питаннях. Тому ті, хто має акції довіряють керівництву і зазвичай голосують так, як їм радить дирекція.

З таких правдоподібних передумов Гелбрейт робить наступні висновки:

1) В корпораціях реальною владою володіють не власники, а техноструктура;

2) Влада ця безособиста (безлика), оскільки всі рішення виробляються колективно;

3) Техноструктура змушена планувати роботу корпорації на роки вперед. Тільки за таких умов можливо укладати угоди на науково – дослідні роботи, поставку сировини і т.д;

4) Планування потребує стабільності, щоб можливо було передбачити майбутні рішення. Тому ні про яку вільну конкуренцію мова йти не може;

5) Спонтанний ринок давно відійшов у минуле і залишився тільки в підручниках. Сучасна західна економіка керується техноструктурою на основі планування;

6) Техноструктура переслідує зовсім інші цілі, ніж підприємець -одиночка. Вона, наприклад, мало зацікавлена в максимізації прибутку на капітал. Навіть при невеликій нормі прибутку величезний капітал корпорації дає дуже велику масу прибутку. Мета техноструктури – стійкі позиції на ринку.

Подібні погляди привели Гелбрейта до повного заперечення вільного ринка в сучасних умовах. Це звичайно явний перебір. Сучасна економіка західного образчика – це складне переплетіння і поєднання різних типів ринка – від монопольного до близького до моделі вільної конкуренції.

Книга Гелбрейта яскравий приклад неоінституціоналізму. В ній немає ні формул, ні графіків, хоча викладання матеріалу не залишає сумнівів в тому, що автор віртуозно володіє науковим апаратом сучасної теорії.

3.2. Соціально-технологічний інституціоналізм Р. Коуза

До загальних положень нової інституційної теорії належить так звана "теорема Коуза", викладена у його статті "Проблема соціальних витрат" (1960). Теорема присвячена проблемі зовнішніх ефектів (екстерналій). Так називаються побічні результати будь-якої діяльності, які стосуються не безпосередніх її учасників, а третьої осіб. Існування екстерналій приводить до розбіжності між приватними і соціальними витратами (по формулі - соціальні витрати рівні сумі приватних і екстернальних, які покладаються на третіх осіб). У разі негативних зовнішніх ефектів приватні витрати виявляються нижче соціальних, у разі позитивних зовнішніх ефектів - соціальні витрати нижче приватних.

Теорема Коуза свідчить: "Якщо права власності чітко визначені і трансакційні витрати рівні нулю, то аллокація ресурсів (структура виробництва) залишатиметься незмінною і ефективною незалежно від змін в розподілі прав власності".

Таким чином, висувається парадоксальне положення - за відсутності витрат по укладанню угод структура виробництва залишається тією ж самою незалежно від того, хто яким ресурсом володіє. Теорема доводилася Коузом на ряді прикладів частково умовних, частково - узятих з реального життя. Примітно, що сам Коуз не ставив перед собою завдання сформулювати якусь загальну теорему. Сам вираз "теорема Коуза", рівно як і перше її формулювання, були введені в обіг Дж. Стіглером, хоча останній і ґрунтувався на статті Коуза 1960 р. Сьогодні теорема Коуза вважається одним з найбільш яскравих досягнень економічної думки післявоєнного періоду. З неї слідує декілька важливих теоретичних і практичних висновків.

По-перше, вона розкриває економічний сенс прав власності. Згідно Коузу, екстерналії (тобто розбіжності між приватними і соціальними витратами і вигодами) з'являються лише тоді, коли права власності розмиті. Коли ці права визначені чітко, тоді все екстерналії "інтерналізуються" (зовнішні витрати стають внутрішніми). Не випадково головним полем конфліктів у зв'язку із зовнішніми ефектами виявляються ресурси, які з категорії необмежених переміщаються в категорію рідкісних (вода, повітря) і на які до цього права власності у принципі не існувало.

По-друге, теорема Коуза відхиляє звинувачення ринку в "провалах". Шлях до подолання екстерналій лежить через створення нових прав власності в тих областях, де вони були нечітко визначені. Тому зовнішні ефекти і їх негативні наслідки породжуються дефектним законодавством. Якщо хто тут і "провалюється", то не ринок а держава. Теорема Коуза по суті знімає стандартні звинувачення в руйнуванні оточуючого середовища, що висуваються проти ринку і приватної власності. З неї виходить зворотний висновок - до деградації зовнішнього середовища веде не надмірний, а недостатній розвиток приватної власності.

По-третє, теорема Коуза виявляє ключове значення трансакційних витрат. Коли вони позитивні, розподіл прав власності перестає бути нейтральним чинником і починає впливати на ефективність і структуру виробництва.

По-четверте, теорема Коуза показує, що посилання на зовнішні ефекти - недостатня підстава для державного втручання. У разі низьких трансакційних витрат воно надмірно, у разі високих - далеко не завжди економічно виправдано. Адже дії держави самі зв'язані з позитивними трансакційними витратами. Отже результат лікування цілком може бути гірше самій хворобі.

Вплив Коуза на розвиток економічної думки був глибоким і різноплановим. Його стаття "Проблеми соціальних витрат" стала однією найбільш цитованих в західній літературі. З його робіт виросли нові розділи економічної науки (економіка прав власності, наприклад).

3.3. Теорія трансакційних витрат

Теорія трансакційних витрат є складовою частиною нового напряму в сучасній економічній науці. Її розробка в першу чергу пов'язана з іменами двох економістів - Р. Коуза і О. Уільямсона.

Базовою одиницею аналізу в теорії трансакційних витрат признається акт економічної взаємодії, операція, трансакція. Категорія трансакції розуміється гранично широко і використовується для позначення обміну як товарами, так і юридичними зобов'язаннями, операцій як короткострокового, так і довготривалого характеру, що вимагають як детального документального оформлення, так і що припускають просте взаєморозуміння сторін. Витрати і втрати, якими може супроводжуватися така взаємодія, одержали назву трансакційних витрат.

Трансакційні витрати - центральна пояснююча категорія всього неоінституціонального аналізу. Ортодоксальна неокласична теорія розглядала ринок як довершений механізм, де немає необхідності враховувати витрати по обслуговуванню операцій. Ключове значення для роботи економічної системи трансакційних витрат було усвідомлено завдяки статті Р. Коуза "Природа фірми" (1937 р.). Він показав, що при кожній операції необхідно проводити переговори, здійснювати нагляд, встановлювати взаємозв'язки, усувати розбіжності.

Спочатку трансакційні витрати були визначені Р. Коузом як "витрати користування ринковим механізмом". Пізніше це поняття придбало ширший сенс. Воно стало позначати будь-які види витрат, супроводжуючих взаємодію економічних агентів незалежно від того, де воно протікає, - на ринку або усередині організацій, оскільки ділова співпраця в рамках ієрархічних структур (таких як фірми) також не вільно від суперечностей і втрат. По визначенню К. Далмана, яке завоювало найбільше визнання, трансакційні витрати включають витрати збору і переробки інформації, проведення переговорів і ухвалення рішень, контролю за дотриманням контрактів і примушення до їх виконання. Введення в науковий оборот ідеї позитивних трансакційних витрат з'явилося крупним теоретичним досягненням.

Поняття трансакції було вперше введено в науковий обіг Дж. Коммонсом. Трансакція - це не обмін товарами, а відчуження і привласнення прав власності і свобод, створених суспільством. Таке визначення має сенс (Коммонс) внаслідок того, що інститути забезпечують розповсюдження волі окремої людини за межі області, в рамках якої вона може впливати на навколишнє середовище безпосередньо своїми діями, тобто за рамки фізичного контролю, і отже, є трансакціями у відмінності від індивідуальної поведінки або обміну товарами.

Коммонс розрізняв три основних види трансакцій:

1) Трансакція операції- служить для здійснення фактичного відчуження і привласнення права власності і свобод, і при її здійсненні необхідна обопільна згода сторін, заснована на економічному інтересі кожної з них.

2) Трансакція управління - в ній ключовим є відношення управління підпорядкування, яке припускає таку взаємодію між людьми, коли право ухвалювати рішення належить тільки одній стороні.

3) Трансакція раціонування - при ній зберігається асиметричність правового положення сторін, але місце сторони, що управляє, займає колективний орган, який виконує функцію специфікації права. До трансакцій раціонування можна віднести: складання бюджету компанії радою директорів, федерального бюджету урядом і затвердженим органом представницької влади, рішення арбітражного суду з приводу суперечки, що виникає між діючими суб'єктами, за допомогою якого розподіляється багатство. У трансакції раціонування відсутнє управління. Через таку трансакцію здійснюється наділ багатством того або іншого економічного агента.

Будь-яка трансакція складається з двох частин:

1. Підготовка угоди. На цій фазі покупець повинен знайти продавця, зібрати інформацію про ціни (прицінитися), оцінити якість, вибрати продавця і прийти з ним до угоди. Продавець повинен купити місце на ринку, пройти контроль якості свого товару, безперервно збирати інформацію про ціни.

2. Реалізація угоди. На цій фазі покупець оплачує товар одержує його в своє розпорядження, оцінює ще раз його якість.

Кожна Трансакція обов'язково визначає 4 групи параметрів:

- Учасників операції;

- Ресурси, використовувані в трансакції і очікувані результати;

- Права учасників на ресурси і результати;

- Обов'язки сторін.

Трансакційні витрати - це будь-які витрати, що виникають унаслідок неефективності сумісних рішень, планів, договорів, що укладаються, і створених структур. Трансакційні витрати обмежують можливості взаємовигідної співпраці.

Розвиваючи аналіз Коуза, прихильники трансакційного підходу запропонували різні класифікації трансакційних витрат. Відповідно до однієї з них виділяються:

1. Витрати пошуку інформації. Перед тим, як буде здійснена операція, потрібно мати в своєму розпорядженні інформацію про те, де можна знайти потенційних покупців або продавців споживчих благ або виробничих факторів і які ціни, що склалися на даний момент. Витрати такого роду складаються з витрат часу і ресурсів, необхідних для ведення пошуку, а також з втрат, пов'язаних з неповнотою і недосконалістю одержуваної інформації.

2. Витрати ведення переговорів. Ринок вимагає відвернення значних засобів на проведення переговорів про умови обміну, на висновок і оформлення контрактів. Чим більше учасники операції і чим складніше її предмет, тим вище ці витрати. Втрати із-за невдало укладених, погано оформлених і ненадійно захищених угод, є могутнім джерелом цих витрат.

3. Витрати вимірювання. Будь-який продукт або послуга - це комплекс характеристик. При обміні неминуче враховуються лише деякі з них, причому точність їх оцінки буває надзвичайно приблизною. Якості товару, які іноді цікавлять ,взагалі неможливо виміряти і для їх оцінки доводиться користуватися інтуїцією. Метою їх економії обумовлені такі форми ділової практики, як гарантійний ремонт, фірмові ярлики.

4. Витрати специфікації і захисту прав власності. У цю категорію входять витрати на утримання судів, арбітражу, державних органів, витрати часу і ресурсів, необхідних для відновлення порушених прав, а також втрати від поганої їх специфікації і ненадійного захисту.

5. Витрати опортуністичної поведінки. Термін "опортуністична поведінка" був введений О. Уільямсоном. Так називається недобросовісна поведінка, що порушує умови операції або націлена на отримання односторонніх вигод в збиток партнеру. Під цю рубрику потрапляють різні випадки брехні, обману, байдикування на роботі, нехтування узятими на себе зобов'язаннями. Розрізняють дві основних форми опортунізму, перша з яких характерна для відносин усередині організацій, а друга для ринкових операцій.

6. Витрати "політизування". Цим загальним терміном можна позначити витрати, супроводжуючі ухвалення рішень усередині організацій. Якщо учасники наділені рівними правами, то рішення ухвалюються на колективній основі, шляхом голосування. Якщо вони розташовуються на різних ступенях ієрархічних сходів, то вищестоящі в односторонньому порядку ухвалюють рішення, які обов'язкові до виконання для нижчестоящих.

3.4. Економічна теорія прав власності

Основне завдання теорії прав власності, як вона формулюється самими західними економістами, полягає в аналізі взаємодії між економічними і правовими системами. Але взаємодія ця завжди реалізується в індивідуальній поведінці економічних агентів. Тому аргументування розгортається звичайно в такій послідовності: права власності визначають, які витрати і винагороди можуть чекати агенти за свої дії; переструктуризація прав власності веде до зрушень в системі економічних стимулів; реакцією на ці зрушення буде зміна поведінки економічних агентів. Ця логіка -- від структури права через систему стимулів до поведінкових наслідків - ясно виражена в аналізі процесів специфікації (розмивання) прав власності.

Теорія прав власності виходить з базового уявлення про те, що будь-який акт обміну є по суті обмін пучками правомочності: "Коли на ринку відбувається операція, обмінюються два пучки прав власності. Пучок прав звичайно прикріпляється до певного фізичного блага або послуги, але саме цінність прав визначає цінність обмінюваних товарів: питання, що відносяться до формування і структури компонентів пучка прав, передують питанням, якими, як правило, зайняті економісти. Економісти звичайно приймають пучок прав як даний і шукають пояснення, чим визначаються ціна і кількість підмета обміну товару, до якого відносяться ці права".

Ідея, що обмін є обміном пучками прав власності, не нова. У минулому столітті її висловлював Е. Бьом-Баверк. Але потім вона була віддана забуттю. З цього трактування витікає, що товар -- це певна сума не тільки фізичних характеристик, але також пов'язаних з ним прав і юридичних обмежень. Тому цінність товару (і його грошова ціна) визначається сукупністю всіх цих чинників. Чим ширше набір прав, пов'язаних з даним ресурсом, тим вище його корисність. Так, власна річ і річ, узята напрокат, мають різну корисність для споживача, навіть якщо фізично вони абсолютно ідентичні. Будинок має різну цінність, коли його господар має право заборонити будувати поряд з ним бензоколонку і коли він позбавлений такого права. Звідси витікає, що зрушення в законодавстві фактично перебудовують набір товарів, який має економіка, тобто міняють об'єм ресурсів і рівень добробуту суспільства.

Крім того, економічні агенти, природно, не можуть передати в обміні більше правомочності, чим вони мають. Тому розширення або звуження прав власності тих, що в них є, приводитиме також до зміни умов і масштабів обміну (збільшенню або зменшенню числа операцій в економіці). Перелік правомочності, що включається західними економістами у визначення прав власності, звичайно коротше за "повне визначення" А. Оноре. Але принциповий підхід до права власності як набору часткової правомочності залишається тим же: "Право власності на майно -- відзначає С. Пейовіч - складається з наступної правомочності:

1) прав користування майном;

2) прав пожинати плоди, які це майно приносить;

3) прав змінювати його форму і субстанцію;

4) прав передавати його іншим особам за взаємно узгодженою ціною.

Остання дві правомочності визначають право власника на здійснення змін в цінності його майна і є фундаментальними компонентами прав власності.

В якості початкового пункту аналізу західні теоретики звертаються звичайно до режиму приватної власності. Право приватної власності розуміється ними не просто як арифметична сума правомочності, а як складна структура. Її окремі компоненти взаємно обумовлюють один одного. Ступінь їх взаємо зв'язаності виявляється в тому, наскільки обмеження якої-небудь правомочності (аж до повного її усунення) впливає на реалізацію власником решти правомочності. Наприклад, виняткове право користування не обов'язково припускає можливість відчуження речі. Зате право на передачу речі неминуче припускає, що, принаймні, якась частина виняткових прав на користування або дохід є (інакше ніхто не погодився б на обмін з власником цієї речі). Жорстке обмеження права на отримання доходу від ресурсу (у вигляді надвисокого податку, скажімо) може привести до того, що власник ресурсу втратить всяку зацікавленість в його використанні. В цьому випадку він ніяк не захищатиме винятковість своїх прав користування, тобто його поведінка буде такою ж, неначебто він був позбавлений цього права.

Західні економісти спеціально підкреслюють, що навіть при концентрації всієї правомочності в руках однієї особи право власності може бути названо винятковим, але не "необмеженим". "Винятковість" в даному випадку означає, що його буде обмежено тільки тими обмеженнями, які носять законний характер.

Висока ступінь винятковості, властива приватній власності, має два поведінкові наслідки, якими західні теоретики надають кардинальне значення і з якими вони зв'язують вирішальні переваги приватновласницького правового режиму.

По-перше, винятковість прав пожинати плоди власності припускає, що на власника і лише на нього падають всі позитивні і негативні результати здійснюваної ним діяльності. Тому він зацікавлений в максимально повному їх урахуванні при ухваленні рішень. Це - найважливіший економічний стимул, який забезпечує ефективність ухвалюваних рішень (у сенсі переважання позитивних наслідків над негативними), сприяючи тим самим підвищенню добробуту суспільства: "Чим повніше визначені права приватної власності.. тим тісніше відношення між добробутом індивідуума і економічними (соціальними) наслідками його рішень. Як результат, тим сильніше для нього стимул враховувати ті вигоди або той збиток, які його рішення приносять іншим індивідуумам".

По-друге, винятковість прав відчуження означає, що в процесі обміну річ буде передана тому економічному агенту, який запропонує за неї найвищу ціну (тобто для кого вона представляє максимальну цінність). Тим самим забезпечується ефективна аллокація ресурсів, оскільки в ході обміну вони переміщатимуться від менш продуктивних вживань - до продуктивніших, від осіб, що менше їх цінують - до осіб, що цінують їх більше. Захист системи приватної власності західними економістами засновується саме на цих "аргументах від ефективності". Можливо точніше визначення змісту прав власності вони вважають найважливішою умовою ефективного функціонування економіки: "...виключити інших з вільного доступу до ресурсу означає специфікувати права власності на нього".

Специфікація прав власності сприяє створенню стійкого економічного середовища, зменшуючи невизначеність і формуючи у індивідуумів стабільні очікування відносно того, що вони можуть одержати в результаті своїх дій і на що вони можуть розраховувати у відносинах з іншими економічними агентами. Невірно, проте, як це нерідко робиться, ототожнювати специфікацію прав власності з приписуванням правомочності строго певним особам. Таке звужене трактування неповне. Специфікувати право власності означає відповісти, щонайменше, на три взаємозв'язані питання: "хто?", "що?" і "яким чином?". Необхідно визначити не тільки суб'єкта власності, але і його об'єкт, а також спосіб наділу ним. Існує нескінченна кількість варіантів "дроблення" навколишнього світу на одиничні об'єкти. Скажімо, поле площею 1 га, що належить двом фермерам, можна поділити між ними на дві рівних за розміром суцільних ділянки. Але воно може бути також розбито все цілком на найдрібніші клаптики площею 1 кв. см, розподілені між власниками в шаховому порядку.

Способи затвердження прав власності не менш багатообразні. Наприклад, в США в період освоєння Дикого Заходу для заняття вільної ділянки було досить дати оголошення в місцевій газеті. Але держава ввела незабаром жорсткіші вимоги: для підтвердження своїх прав претендент зобов'язувався висаджувати на ділянці певну кількість дерев, регулярно обробляти її протягом декількох років і т.д. Очевидно, що альтернативні варіанти специфікації об'єктів власності і способів встановлення прав на них далеко не рівноцінні і вимагають неоднакових витрат. Неповнота специфікації іменується західними теоретиками "розмиванням" прав власності. Сенс цього явища можна виразити фразою -- "ніхто не стане сіяти, якщо урожай діставатиметься іншому". У гіпотетичній ситуації, де правомочність власників залишалася б абсолютно невизначеною, всяка діяльність, направлена не на задоволення сьогоденних потреб - інвестування, консервація ресурсів, утворення запасів і ін. -- стала б неможлива. Економічна активність суспільства була б зведена на найпримітивніший рівень і вичерпувалася б збирачем і безпосереднім споживанням.

Розмивання прав власності може відбуватися або тому, що вони неточно встановлені і погано захищені, або тому, що вони підпадають під різного роду обмеження (головним чином -- з боку держави): "...яке б конкретне обличчя не приймало розмивання, воно означає наявність обмежень на право власника змінювати форму, місцеположення або субстанцію майна і передавати всі свої права за взаємоприйнятною ціною". Оскільки будь-які обмеження перебудовують очікування економічного агента, знижують для нього цінність ресурсу, міняють умови обміну, остільки дії держави опиняються у теоретиків прав власності під апріорною підозрою. При цьому вони протиставляють процеси диференціації і розмивання прав власності. Добровільний і двосторонній характер розщеплювання правомочності гарантує в їх очах, що воно здійснюватиметься відповідно до критерію ефективності. Головний виграш від розосередження правомочності вбачається в тому, що економічні агенти дістають можливість спеціалізуватися в реалізації тієї чи іншої часткової правомочності (наприклад, в праві управління або в праві розпорядження капітальною вартістю ресурсу).

Перерозподіл прав відповідно до відносних переваг, які має кожний з учасників господарського процесу в якомусь виді діяльності, підвищує загальну ефективність функціонування економіки. У протилежність цьому односторонній і примусовий характер обмеження прав власності державою не дає ніяких гарантій його відповідності критеріям ефективності. Дійсно, подібні обмеження нерідко накладаються в корисливих інтересах різних лобістських груп. Звідси стандартний діагноз теоретиків прав власності: якщо ніщо не перешкоджає якому-небудь перерозподілу правомочності, але в практиці добровільних і взаємовигідних відносин між зацікавленими сторонами воно не зустрічається, значить, такий перерозподіл не відповідає критерію ефективності (оскільки можливість взаємовигідної операції не може бути упущена раціональними економічними агентами). Тому коли такий перерозподіл правомочності проводиться державою, це знижує рівень добробуту суспільства.

Разом з тим західні економісти визнають, що в реальності відокремити процеси розщеплювання від процесів розмивання прав власності дуже важко: "Ніяка чітка межа -- пише С. Чен -- не відокремлює обмеження прав, що є результатом приватних договорів, від обмежень, що потрапляють під юрисдикцію судів або примусову владу уряду".

Крім того, економічний аналіз проблеми розмивання прав власності не означає заклику до точного визначення всієї правомочності на всі ресурси за всяку ціну (не говорячи вже про те, що це нездійсненно практично). Специфікація прав власності, з погляду економічної теорії, повинна йти до тієї межі, де подальший виграш від подолання їх "розмитості" вже не окупатиме пов'язані з цим витрати. Тому існування широкого класу ресурсів з розмитими або невстановленими правами на них - нормальне явище, завжди присутнє у всіх економіках, хоча склад цього класу безперервно міняється.

Проблема специфікації (розмивання) прав власності зайняла важливе місце в роботах західних економістів, тому що саме через неї розкриваються складні зворотні зв'язки між власністю і економічною організацією виробництва. Як підкреслюється в теорії прав власності, зміст і розподіл цих прав впливають і на об'єм і умови обміну, і на розподіл і рівень доходу, і на процеси ціноутворення. Формальному доказу цього положення присвячена так звана "теорема Коуза".

3.5. Теорія суспільного вибору Дж. Бьюкенена

Кожного разу, коли мова заходить про теорії суспільного вибору, насамперед згадується ім'я нобелівського лауреата по економіці Джеймса Мак-Джілла Бьюкенена. Цей економіст був в числі перших авторів, що вибрали абсолютно новий напрям економічного аналізу - неринкові рішення. Перша його стаття на цю тему "Чиста теорія суспільних фінансів: пропонований підхід" була опублікована ще півстоліттям назад, в 1949 р. (хоча народження теорії суспільного вибору пов'язують з публікацією роком раніше Д. Блеком двох статей про правління більшості). Лише в кінці 60-х рр. за цим напрямом закріпиться власна назва - теорія суспільного вибору. З 1949 р. Бьюкененом опубліковано безліч робіт, тільки їх повний перелік займає більше 20 сторінок.

Фактично одним з перших Бьюкенен здійснив економічний аналіз політичного життя суспільства. Бьюкенен писав: "Суспільний вибір - це погляд на політику, який виникає унаслідок розповсюдження застосування інструментів і методів економіста на колективні або неринкові рішення". У зв'язку з цим теорія суспільного вибору має сьогодні і іншу назву - нова політична економія.

Згідно представленням Дж. Бьюкенена, ця нова дисципліна будується на двох основних методологічних постулатах. Перший полягає в тому, що індивід переслідує свої власні інтереси (тобто є homo oeconomicus); другий - це трактування політичного процесу, за допомогою якого індивіди реалізують свої інтереси як різновиду обміну.

Проте постулату індивідуалізму відводиться головне місце. Першим і найбільш важливим припущенням, яке забезпечує підставу для будь-якої дійсної теорії демократії, є те, яке поміщає джерела цінності виключно в самих індивідів. Політичні і інші інститути оцінюються відповідно до того, наскільки добре вони дозволяють індивідам переслідувати власні інтереси. Індивідуалізм, вибраний Бьюкененом як передумова аналізу, якраз і дозволяє осмислити політичний процес як взаємовигідний обмін. Ідеалом є встановлення таких суспільних інститутів, які, подібно до конкурентного ринку, дозволять переслідуючи індивідуальні інтереси одночасно забезпечувати і суспільні інтереси.

Відмітимо, що саме ці методологічні основи економічного аналізу політичного процесу і містилися в роботі Вікселя. Як писав Бьюкенен, Віксель заслуговує загального визнання як основоположник сучасної теорії суспільного вибору, оскільки в його дисертації 1896 р. були присутній три найважливіші елементи, на яких базується ця теорія: методологічний індивідуалізм, концепція людини економічної (homo oeconomicus) і концепція політики як обміну.

Що є інтересами індивідів в суспільному виборі? Відповідь Бьюкенена на це питання багато в чому співпадає з традиційною: суспільні блага і приватні блага із зовнішніми ефектами, постачання яких через ринок приводять до парето-гіршого результату, чим їх постачання за допомогою того або іншого політичного процесу. Проте Бьюкенен схильний розглядати державу в першу чергу як засіб реалізації суспільної згоди, виробітки правил, які забезпечують соціальну взаємодію з вигодою для кожного, а не як простого постачальника суспільних благ і коректувальника провалів ринку. У цьому виявляється той факт, що на відміну від багатьох колег по вивченню суспільного вибору він приділяє більше увагу нормативному аналізу держави.

Другий постулат (підхід до політики як взаємовигідному обміну) не означає відсутності принципових відмінностей між політичним ринком і ринком приватних благ. На останньому вигоди від обміну із зростанням числа учасників розподіляються все з меншими витратами на торгівлю з приводу пропорцій розподілу цих вигод. Якщо у разі двосторонньої монополії договірний процес по розділу цих вигод віднімає багато часу і сил, то на довершеному конкурентному ринку індивіди просто приймають ціни ринку як дані. Друга важлива властивість ринку приватних благ полягає в тому, що ринок тим ефективніше, чим вище рівень конкуренції, тобто чим більше число його учасників.

На відміну від ринків приватних благ політичний ринок, де рішення ухвалюються колективно, стає все менш ефективним із зростанням числа учасників. Так, політичне рішення може бути парето-ефективним, якщо проти нього ніхто не стане заперечувати. Адже операції на ринку приватних благ завжди є суто добровільне діяння, здійснюване неодмінно при одноголосності сторін. Це означає, що і політичне рішення, якщо воно претендує на парето-ефективний результат, повинне ухвалюватися одноголосно. Якщо ж число учасників операцій на політичному ринку збільшується, то вірогідність одностайності скорочується практично до нуля, так само як і можливість встановлення парето-ефективного стану. До цього ж веде і підвищення мобільності населення, тоді як на ринках приватних благ воно підсилює конкуренцію і наближає їх до ефективного стану.

Бьюкенен підкреслює і інші відмінності між політичним ринком і ринком приватних благ. На першому люди менше уваги приділяють якості вибору. Це пов'язано з тим, що при покупці продукту на приватному ринку чоловік одержує його напевно, а при голосуванні за кандидата, що обіцяє, припустимо, будівництво моста, міст не гарантований навіть у разі перемоги цього кандидата на виборах. Ринок приватних благ має значно вищу здатність до точної настройки, людина може вибирати між численними різновидами одного блага, купувати різні блага в найрізноманітніших варіаціях одночасно. Політичний вибір же здійснюється з малого набору взаємовиключних альтернатив.

Перераховані переваги ринку приватних благ і недоліки політичного ринку і визначають схильність Бьюкенена віддавати пальму першості приватному ринку перед державою скрізь, де це можливо. Проте як бути там, де приватний ринок не працює або працює украй неефективно і потрібні колективні рішення?

Бьюкенен запропонував своє бачення рішення цієї проблеми, що одержала пізніше назву конституційної економіки. Для того, щоб політичний механізм став по своїй ефективності подібністю ринку довершеної конкуренції, всі індивіди повинні бути, по-перше, учасниками одного і того ж контракту, і, по-друге, як вже наголошувалося, цей контракт повинен бути укладений ними одноголосно. Цей контракт (суспільний договір) і був визначений як конституція.

Ця ідея одноголосності колективного рішення також була присутня у Віксе

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Дисципліна Історія економічних учень

Кафедра економічної теорії... КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ дисципліни Історія економічних учень...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема 11. Інституціоналізм

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

М. Мелітополь, 2007р.
Конспект лекцій розглянуто на засіданні кафедри економічної теорії від 3.11.2006р. протокол № 3 та ухвалені на методичній раді економічного факультету від _____________ протокол № ___. &nb

Тема 1. Предмет та метод курсу. Економічна думка стародавнього світу.
План: 1. Предмет та метод курсу; 2. Економічна думка Стародавнього Єгипту; 3. Середня Азія: 3.1. Стародавній Шумер; 3.2. Старовавілонське царство;

Тема 2. Становлення економічної думки середньовіччя та виникнення класичної політекономії.
План 1. Становлення економічної думки середньовіччя: 1.1. Зміна головних підходів в економічній думці раннього періоду; 1.2. “Салічна правда”, “Капітулярій про вілли” – т

Початкові умови Економічної Таблиці.
Первісні аванси виробничого класу (в потоках участі не приймають) ................................................................ 10 млрд. Щорічні аванси виробничого класу ......

Тема 3. Класична політична економія.
  План : 1. Економічна теорія А. Сміта: 1.1. Теорія розподілу праці і теорія вартості; 1.2. Вчення про доходи (заробітну плату, прибуток, земельну ренту) та

Тема 4. Критичний напрям політичної економії.
План: Теорія відтворення і криз С. Сісмонді; Теорія "конституйованої вартості" П.Ж. Прудона; Концепція історичної школи в працях В. Рошера, К.Кніса, Б. Гі

Тема 5. Соціально - утопічні вчення.
План: 1. Виникнення та класифікація утопічних моделей. 2. Модель Платона. 3. Християнський комунізм та інші комуністичні єресі. 4. Модель Томаса Мора. 5

Тема 6. Теорія Карла Маркса.
  План: 1. Загальна характеристика теорії К. Маркса; 2. Трудова теорія цінності; 3. Теорія капіталу; 4. Норма експлуатації; 5. Концепція п

Двоякий характер труда.
Пригадаємо приклад про обмін стільця на три сокири. Згідно Марксу, один труд прирівнюється до іншого у визначеній пропорції, причому обидва вимірюються не чим іншим, як робочим часом. Виникає питан

Тема 7. Становлення неокласичної традиції в економічній теорії.
План: 1. Зміна класичної школи політичної економії неокласичною; 2. Виникнення маржиналізму: 2.1. Модель І.Г. Тюнена; 2.2. Теорія А.О. Курно; 2.3. Корис

Альтернативні витрати.
Концепція вмєнєнія цінності сама по собі не може відповісти на запитання: ”Чому одиниця того чи іншого ресурсу коштує стільки-то, а не скільки-небудь ще?” Ця теорія пояснює, звідки береться цінніст

Відсоток – це ціна, які сплачують за можливість мати гроші зараз, а не через якийсь час.
У літературі, навіть художній, часто можна зустріти вислів “облік векселів”. Він означає теж саме, що і дисконтування. Наприклад : у громадянина П є вексель на громадянина Ф, у якому зазначе

Тема 8. Подальший розвиток неокласичного напряму в економічній теорії
План: 1. Теорія статики та динаміки граничної продуктивності Д.Б. Кларка; 2. Економічна концепція шведської (стокгольмської) школи: 2.1. Кумулятивна інфляція К. Вікселя;

Інфляція по Вікселю.
Якщо банківський відсоток (Віксель називає його ринковою ставкою відсотка) складає, наприклад, 8% річних, а бізнесмен на запозичені гроші може отримати, припустимо, 15% (% який принесе бізнес Віксе

Гранична корисність по Вальрасу.
Леон Вальрас став засновником так званої Лозаннської школи маржиналізму. Його праця "Елементи чистої економічної науки", яка вийшла у 1874р., ознаменувала початок серйозного використання

Поняття взаємозамінності і взаємодоповнюваності
Економісти розрізняють два типи взаємозалежності, які корисно знати: взаємозамінність і взаємодоповнюваність. Кожний з них може бути і в області попиту, і в області виробництва. (Наприклад

Теорія загальної ринкової рівноваги Вальраса.
Постановка задачі: Товари Ресурси Кукурудза (к) Земля (з) Дрова (д) Труд (т

Тема 9. Кейнсіанство і його особливості в різних країнах.
План:   1. Історичні умови виникнення кейнсіанства; 2. Теоретична система Дж. М. Кейнса: 2.1. Головні ідеї; 2.2. "Основний психологічний закон

І все навпаки, якщо G<Gw ,то С>Cr. Попит на обладнання зменшується і знов відхилення від “гарантованого росту”.
Звідси Харрод заключає :”якщо сукупний результат спроб і помилок багатомільйонних виробників дає для Gзначення , яке відрізняється відGw , то не тільки

Тема 10. Еволюція неокласичних ідей. Неолібералізм
План: 1. Головні елементи „неокласичного відродження”; 2. Теорія суспільного розвитку Й. Шумпетера; 3. Виникнення і загальна характеристика неолібералізму; 4. Ко

Тема 12. Економічні концепції соціал – демократії
План: 1. Суть реформізму; 2. Економічні концепції Е. Бернштейна, К. Каутського, Р. Гільфердінга; 3. Еволюція реформізму. Концепція „демократичного соціалізму” як теоретич

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги