Конспект лекції

Кабінет міністрів України розробив і вніс на розгляд Верховної Ради України проект Закону України “Про концепцію державної регіональної політики”, згідно з якою ця політика являє собою систему заходів організаційного, правового та економічного характеру, що здійснюються державою у сфері регіонального розвитку країни, відповідно до її поточних і стратегічних цілей.

Її головною метою є збільшення національного багатства країни на основі підвищення соціально-економічного розвитку регіонів, ефективного використання їх природно-ресурсного і науково-технічного потенціалу.

Її основними завданнями є: структурна перебудова економіки регіонів України; вирішення соціальних питань; поліпшення демографічної ситуації; розвиток експортних та імпортозамінних виробництв у регіонах; розвиток сільськогосподарського виробництва; більш повне використання рекреаційних ресурсів.

Сучасна ДРЕП України ґрунтується на таких основних принципах:

Ü Визначення і дотримання загальнодержавних пріоритетів та забезпечення органічної єдності завдань щодо соціально-економічного розвитку країни та розвитку продуктивних сил регіонів.

Ü Правове забезпечення економічної самостійності регіонів.

Ü Дотримання вимог екологічної безпеки при реформуванні структури господарських комплексів і розміщенні нових підприємств.

Ü Досягнення економічного і соціального ефекту за рахунок використання переваг територіального поділу праці, раціонального природокористування розвитку міжрегіональних зв’язків.

Сучасна концепція розміщення продуктивних сил орієнтується на досягнення їх сталого розвитку і передбачає: подолання існуючих диспропорцій у територіальній структурі національної економіки; максимальне використання переваг територіального поділу праці, особливостей природно-ресурсного та науково-виробничого потенціалу регіонів; удосконалення спеціалізацій регіонів з урахуванням загальнодержавних інтересів; активізацію господарської діяльності у регіонах на ринкових засадах в умовах різних форм власності, забезпечення умов для прискореного розвитку галузей, що випускають конкурентоспроможну продукцію та залучення іноземних інвестицій у регіони, а також вирішення екологічних проблем.

Перспективи розвитку регіонів України:

1. В Донецькому і Придніпровському регіонах набудуть подальшого розвитку такі галузі спеціалізацій промисловості: паливно-енергетична, чорна і кольорова металургія, хімічна промисловість, машинобудування.

2. У східному регіоні України — технічне переоснащення підприємств таких галузей господарства як машинобудування, автомобілебудування, електронна, харчова промисловість.

3. В центральному регіоні України відбудеться посилення соціальної орієнтації, розвиток АПК, сфери послуг, харчової і легкої промисловості, машинобудування.

4. У Поліссі розвиток будуть мати такі галузі як машинобудування, видобуток і переробка мінералів, легка і харчова промисловості,

5. У Подільському регіоні здійснюватиметься технічна реконструкція та модернізація енергетики, сільськогосподарського машинобудування приладобудування, харчової промисловості.

6. У Карпатському регіоні перебудова спрямовуватиметься на підвищення питомої ваги сільськогосподарського і автомобільного машинобудування, електроніки з використанням сучасних технологій переозброєння підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості, подальшого розвитку лісопромислового комплексу; рекреації та туристичного комплексу.

7. У Причорноморському регіоні будуть насамперед розвиватись галузі морегосподарського комплексу — суднобудування та судноремонт, рибне та портове господарства, також машинобудування, сільське господарство та рекреаційний комплекс.