Конспект лекції

Закон —це внутрішній, істотний, необхідний, об’єктивний, постійно повторюваний зв’язок між явищами та процесами. Економічні закони — це об’єктивні закони розвитку суспільства, що відображають відносини в процесі виробництва, розподілу і споживання матеріальних благ. Вони відображають об’єктивні процеси, які відбуваються в природі і в суспільстві незалежно від людей.

Економічні закони і закономірності РПС за своєю суттю є поняттями одного порядку. Як економічні закони, так і закономірності відображають сталі зв’язки між усіма елементами ПС певного економічного простору, а тому є необхідним теоретико-методологічним підґрунтям для вирішення практичних завдань.

Формування основ ринкової економіки в Україні відбувається з урахуванням таких класичних загальновизнаних закономірностей:

r територіального поділу суспільної праці;

r відповідності розміщення виробництва характеру і рівню розвитку продуктивних сил;

r економії витрат праці на подолання просторового розриву між елементами виробництва;

r територіальної концентрації виробництва;

r комплексного розвитку і розміщення виробництва;

r формування агломерацій населених пунктів.

Принципи — це загальні правила розміщення продуктивних сил та розвитку економіки регіонів. Найважливішими принципами розміщення виробництва є:

ŒПринцип раціонального розміщення виробництва передбачає всебічне врахування економічних, демографічних, соціальних та екологічних передумов і факторів РПС з пріоритетністю соціальних та екологічних чинників.

Принцип збалансованості і пропорційності означає таке розміщення виробництва, за якого структура господарського комплексу є оптимальною, тобто підтримуються економічно доцільні пропорції між галузями спеціалізацій, допоміжними і обслуговуючими галузями.

ŽПринцип вирівнювання рівнів економічного розвитку районів та областей передбачає зближення територій за інтегральними показниками, що характеризують кінцеву результативність їх господарської діяльності.

Принцип забезпечення екологічної рівноваги передбачає формування екологобезпечного типу господарювання, раціональне використання природно-ресурсного і трудового потенціалу регіону.

Принцип врахування міжнародного територіального поділу праці означає, що кожна держава розвиває ті виробництва, для яких вона має найкращі природні та економічні умови.

Під факторами розміщення розуміють сукупність аргументів (причин), що зумовлюють вибір місця для окремих підприємств, їх груп і галузей. Усі фактори РПС можуть бути представлені укрупненими природно-географічними та техніко-економічними групами.

Студентам пропонується самостійно продумати вплив різних факторів на розвиток окремих галузей господарства.