рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Демографічна ситуація в Україні.

Демографічна ситуація в Україні. - раздел Философия, Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу Стадії розвитку національної господарської системи України Головними Характеристиками Демографічного Потенціалу Країни Є: • Спі...

Головними характеристиками демографічного потенціалу країни є:

• співвідношення показників природного руху населення, що розглядаються послідовно за певний проміжок часу;

• статево-вікова структура населення;

• співвідношення показників механічного руху населення. Основні показники руху населення - народжуваність та смертність, механічний притік та відтік відображаються такими сумарними показниками:

природний приріст населення - визначають як різницю між кількістю народжених та тих, хто помер за певний період часу;

сальдо міграції - визначають як різницю між кількістю тих, хто прибув до країни, та тих, хто вибув з неї за певний період часу;

загальне збільшення населення - сума народжених та тих, хто прибув за певний період часу;

загальне зменшення населення - сума кількості померлих та тих, хто вибув з країни за певний період часу;

загальна динаміки населення - сума показників загального збільшення і зменшення, або природного приросту, та сальдо міграції населення країни.

Поряд з абсолютними показниками застосовують відносні показники руху населення у вигляді так званих демографічних коефіцієнтів: коефіцієнти народжуваності, смертності, природного приросту і т.д. Демографічні коефіцієнти показують кількість народжених, померлих, природного приросту і т.д. у розрахунку на одну тисячу жителів і обчислюються у проміле (%). В Україні в XX ст. зростання кількості межувало з кризами, пов'язаними з Першою світовою війною, голодомором 1932-1933 рр., подіями Другої світової війни на теренах нашої країни. З розвитком системної кризи, пов'язаної з трансформацією українського суспільства, з 90-х років починається скорочення населення України (рис. 2.3.1), що на початок XXI ст. набуло характеру демографічної кризи - однієї з найбільших загроз суспільному розвитку нації.

Упродовж XX ст. економічні, політичні та військові події позначилися на демографічній ситуації в Україні: воєнні дії Першої та Другої світових воєн, політика воєнного комунізму, що полягала у націоналізації всієї землі, промислових підприємств, примусовій трудовій мобілізації, раціонуванні продуктів та експропріації зерна у селян, штучні голодомори у 1921-1922 рр., 1932-1933 рр., 1946-1947 рр., насильницькі депортації тощо. Це призвело до втрат найбільш працездатної частини населення та не народження наступного покоління українців. У 1990 р. в Україні налічувалось 51,9 млн. наявного населення, з них 67,5 % проживало у містах, а 32,5 % - у сільській місцевості. За роки незалежності скорочується чисельність населення. У 2009 населення України - 46,02 млн. До 1992-1993 рр. чисельність населення України збільшувалась за рахунок міграційного приросту. У 1990 р. міграційний приріс населення становив 78,3 тис., у 1991 р. - 151,3 тис., у 1992 р. - 287,8 тис. осіб. Це були перші роки незалежності України, і люди, які виїхали за її межі у пошуках кращої долі, поверталися на батьківщину. Проте від 1993 р. чисельність населення України зменшується. За прогнозами міжнародної організації Програма розвитку ООН та Інституту економічного прогнозування, якщо чисельність населення і надалі буде скорочуватись, то у 2015 р. в Україні буде проживати 43,3 млн. осіб, а у 2050 р. - близько 19 млн. осіб [5, С. 231, 255]. В Україні утвориться демографічна ніша, яка буде заповнюватися вихідцями з інших густонаселених і перенаселених країн світу, що загрожує заміщенням вітчизняної культури побуту культурою інших народностей і втратою самоідентифікації українською нацією.

Востаннє додатній коефіцієнт природного приросту населення був у 1990 р., що становив 0,5 на 1000 осіб. З 1991 р. коефіцієнт природного приросту населення має від'ємне значення. Найвищі від'ємні коефіцієнти природного приросту населення спостерігаються у східних областях України -Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській та Харківській, найнижчі - у Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській областях. Причини від'ємного природного приросту населення:

- значна урбанізованість України,

- погіршення екологічної ситуації, що позначається на стані здоров'я майбутніх батьків і збільшує ймовірність народження дітей з вадами розвитку,

- зниження матеріального добробуту та небажання жінок народжувати більш, ніж одну дитину тощо.

На розвитку національної економіки позначається і тривалість життя населення, яка в Україні скорочується. Тривалість життя чоловіків і жінок в нашій країні суттєво відрізняється. У 1990 р. середня тривалість життя при народженні у жінок становила 74,91 рік, у чоловіків - 65,63 року, то у 2004-2005 рр. відповідно 73,97 і 62,23 року. Через стресові ситуації, шкідливі звички, значний психологічний тиск, особливості фізіологічної будови тощо чоловіки в Україні живуть майже на 10 років менше, ніж жінки. Отже, чоловіче населення не може в достатній мірі реалізувати свої потенційні можливості, сприяти економічному зростанню та покращенню добробуту своєї сім'ї та країни.

У 2005 р. в Україні народилося 426,1 тис. дітей. При середньому показнику народжуваності 9,0%, по Україні коефіцієнт народжуваності в сільській місцевості становив 9,4%, а в міських поселеннях - 8,9 %. Така тенденція характерна для країни й зараз. Найвища народжуваність в Рівненській, Закарпатській, Івано-Франківській, Волинській, Чернівецькій та Львівська області.

Отже, для України характерне природне скорочення населення.

В Україні чисельно жінки переважають над чоловіками, переважно за рахунок старших вікових груп. Існують значні територіальні відмінності у співвідношенні жінок і чоловіків. Особливо в областях з великим відтоком населення, передусім сільського. Найгірше співвідношення кількості чоловіків і жінок склалось у північно-східних і центральних областях країни - у Чернігівській обл.. на 1000 жінок сільського населення припадає 828 чоловіків, коли у Закарпатській обл.. 924 чоловіки.

В Україні на 100 народжених дівчат припадає 107 хлопчиків. Перевищення частоти смертності у хлопчиків віком до 5 років - природний фактор. В Україні перевищення чисельності жінок над чоловіками починається вже у віці 32 роки ( у розвинутих країнах у віці 50-55 років - за межами репродуктивного періоду).

В Україні відмічають скорочення кількості осіб, молодших за працездатний вік; різке збільшення частки осіб, старших за працездатний вік.

Друга демографічна криза викликана голодомором 1932-1933 рр.

Третя демографічна криза була викликана Другою світовою війною і тривала з 1942 р. до 1945 р. Отже, в першій половині XX століття населення України пережило 3 демографічні кризи, а їх наслідки відчувалися впродовж другої половини століття: другої - у 50-х роках, третьої - у 60-х роках.

Упродовж останніх 15 років відбувається нова демографічна криза - з середини 80-х років постійно зменшується народжуваність. Статево-вікова піраміда інтенсивно звужується до своєї основи. Це пояснюється глибокою соціально-економічною кризою та погіршенням екологічної ситуації в Україні на рубежі XX та XXI ст. Форма нижньої частини піраміди показує, що старіння населення відбувається прискореними темпами.

Центри регіональних систем розселення України - найбільші міста - Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Одеса і Львів. У зоні їх інтенсивного впливу та притягання розташовані території власних та сусідніх областей.

Трудовий потенціал - трудові ресурси, їхня кількість та якість, зайнятість і робочі місця.

Кількісно трудовий потенціал визначається демографічними чинниками (природним приростом, станом здоров'я, міграційною рухомістю та ін.), потребами суспільного виробництва в робочій силі й можливостями задоволення потреб працездатного населення в робочих місцях.

Якість трудового потенціалу – його демографічні, медико-біологічні, професійно-кваліфікаційні, соціальні, психофізичні, моральні та ін. ознаки.

Інструментом регулювання використання трудового потенціалу є баланс трудових ресурсів. Його складають за даними статистичного обліку, демографічними розрахунками, даними відділів з ви­користання трудових ресурсів в обласних адміністраціях, міських бюро з працевлаштування та інформації населення.

Чисельність населення в Україні постійно зменшується через від'ємні показники природного приросту, його механічну рухомість та інтенсивний відтік осіб молодого віку за кордон, що зумов­лює деформацію вікової структури працездатних. У перспективі очіку­ється зменшення приросту трудових ресурсів, звуження їх відтворення та зумовить потребу в орієнтації на впровадження трудозберігаючих технологій.

Нерівномірне розміщення трудових ресурсів, зниження абсо­лютних розмірів їх природного приросту, низький рівень ефективності використання робочої сили в галузях матеріального виробництва зумовлюють необхідність раціонального використання ресурсів живої праці в галузях і в окремих районах України. Економія затрат живої праці передбачає впровадження трудозберігаючих технологій, що дозволить зменшити частку ручної праці.

Чисельність усіх зайнятих у національному господарстві станом на початок 2006 року становила 20,7 млн. чол. Основна частка працездатного населення зайнята у промисловості та торгівлі (40,5%), у сільському і лісовому господарстві (19,2%), освіті (8%).

На рівень працересурсного потенціалу впливає статево-вікова структура населення. Так, затрати чоловічої праці на роботах, що потребують значної фізичної сили, будуть більш ефективними порівняно з такими самими за кількістю і часом затратами жіночої праці.

Багато професій у невиробничій сфері, переважно в охороні здоров'я, освіті, потребує більш високого рівня освіти і тривалої фахової підготовки. Більшість робітників та службовців, зайнятих у національному господарстві - жінки. Найбільше їх у галузях сфери обслуговування - 70-80%.

Сучасне виробництво зумовлює необхідність підвищення якості робочої сили. Високий освітній рівень, широка загальна культура, глибока професійна підготовка і спеціальні знання, творче ставлення до праці та свідома дисципліна перетворюються на обов'язкову умову високопродуктивної праці. Зростає питома вага працівників з вищою і середньою спеціальною освітою - 90% зайнятих. У сільському господарстві є проблема підвищення ефективності використання трудових ресурсів, де сезонно необхідна додаткова робоча сила. Різко погіршилася статево-вікова структура сільського населення. Низький рівень механізації й електрифікації виробничих процесів зумовлює значну трудомісткість продукції, що зумовлює високу зайнятість населення в сільському господарстві. Відбувається відтік трудових ресурсів, насамперед молоді та кваліфікованих працівників із сіл.

В умовах переходу до ринкової економіки урізноманітнюються форми зайнятості населення. Зростає кількість зайнятих у кооперативах, малих підприємствах, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю. Тому загострюються проблеми забезпечення робочою силою суспільного сектора виробництва, особливо будівництва та сільського господарства.

У країні зростає безробіття. Джерелом додаткових робочих місць є розширення виробництва товарів та послуг широкого вжитку, оскільки попит на зростає.

Безробітними вважаються працездатні громадяни працездатного віку, які з незалежних від них причин не мають роботи, яка їм підходить, зареєстровані в державній службі зайнятості, справді шукають роботу та здатні приступити до неї.

За даними Державного комітету статистики України, у 2006 році було зареєстровано близько 2 млн. безробітних, їх кількість постійно зростає. На всій території України створено обласні, міські та районні центри зайнятості.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу Стадії розвитку національної господарської системи України

Національна економіка як наука Предмет і задачі курсу... Моделі національних економік... Стадії розвитку національної господарської системи України...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Демографічна ситуація в Україні.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу
Як наукова дисципліна національна економіка - комплексне вчення про закономірності становлення та функціонування господарської системи суспільства

Моделі національних економік
Вихідним поняттям для аналізу сучасних моделей національних економік є дефініція „економічна система суспільства". Економічна система суспільства та модель національної економіки співвіднос

Класифікація економічних систем суспільства
1. За типом власності на засоби виробництва (формаційний підхід): • Первіснообщинний лад - економічна система первісної общини базувалась на спільній власності. Зас

Стадії розвитку національної господарської системи України
Національна господарська система України пройшла у своєму розвитку ті ж стадії, що й інші економічні системи: виникнення, формоутворення (формування власних засад відтворення)

Напрямки економічних реформ в Україні
1. Реформування відносин власності та формування умов для підприємницької діяльності. З 1991 року ВР України було прийнято закони, що визначили основні умови та форми ві

Основні економічні показники національної економіки
Національна економіка - це сукупність всіх галузей, господарських комплексів і регіонів країни, об'єднаних в єдине ціле різноманітними економічними зв'язками; історично сформована в певних т

Обчислення обсягу національного виробництва
Суспільний продукт - це узагальнюючий результат діяльності суб'єктів національного господарства; вся маса матеріальних і духовних благ, створених суспільством за певний проміжок часу (за рік

Економічні теорії національної економіки
Формування національних економік почалось за часів формування націй, а свого розквіту набуло з початком промислових революцій, на базі яких виникло масове виробництво з глибокою спеціалізацією і ко

Суспільний добробут: поняття та теоретичні підходи
Основні принципи теорії суспільного добробуту були сформульовані на поч. XIX ст. англійським філософом Ієрамією Бентамом. Він писав: "Найбільше щастя найбільшій кількості членів суспільства -

Соціально орієнтована ринкова економіка
Визначення суспільних потреб та інтересів здійснюється через узагальнення і поєднання особистих, колективних і державних інтересів. Суспільним джерелом виникнення цілей є потреби та інтереси людей.

Екологічний потенціал
Міні-лексикон: економічний потенціал, склад потенціалу національної економіки, національне багатство (національний капітал), людський капітал, природні умови, природні ресур

Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал (ПРП) країни - важливіший фактор розміщення і розвитку її продуктивних сил. Це кількість, якість, сполучення природних ресурсів території. Приро

Демографічна ситуація в Україні.
Головними характеристиками демографічного потенціалу країни є: • співвідношення показників природного руху населення, що розглядаються послідовно за певний проміжок часу; • статев

Інформаційний потенціал
Інформація до середини XX ст. не була об'єктом уваги та аналізу щодо її впливу на особистість і державу. Принципово нове ставлення до інформації сформувалося, коли економічне лідерство почало пов’я

Екологічний потенціал
Екологічна ситуація в Україні є складною. Три основні чинники вплинули на екологічну ситуацію: аварія на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 р.), невміла меліорація земель, розвиток промисловості пр

Інституціональні елементи національної економіки
Інституціональні елементи мікрорівня національної економіки - підприємства, робітників, фірми, домогосподарства - у кожному з цих елементів ті

Населення як рушійна сила розвитку національної економіки
Населення - одна з рушійних сил розвитку національної економіки. Люди, що проживають на території країни, об'єднані спільною культурою побуту, звичаями та традиціями - творці її господарсько

Матеріально-технічна база розвитку національної економіки.
Життєдіяльність людини відбувається у довкіллі, що забезпечує її необхідними засобами існування і є чинником розвитку національної економіки. Україна багата на різноманітні природні ресурс

Сутність, склад та функції ринкової інфраструктури
Ринкова інфраструктура національної економіки - це система організаційно-правових інституцій для підтримки розвитку ринкових відносин господарських суб'єктів у національній економіці. Інфрас

Основні елементи спеціалізованої ринкової інфраструктури та їх характеристика
Основними елементами спеціалізованої ринкової інфраструктури є: 1) біржі – регуляторно-функціонуючі організаційні форми оптових ринків цінності; 2) аукціони –

Причини і цілі втручання держави в економіку
Державність – властивість державної влади національно-територіального утворення, що виражає реальну потенційну здатність втілювати і захищати суверенітет нації. Створення держави направлене

Причини і цілі втручання держави в економіку
Державність – властивість державної влади національно-територіального утворення, що виражає реальну потенційну здатність втілювати і захищати суверенітет нації. Створення держави направлене

Суб’єкт ДРЕ - держава в особі органів управління.
Методи ДРЕкласифікуються за формою й засобами впливу. За формою впливу: - методи прямоговплив

За засобами впливу: правові, економічні, адміністративні, пропагандистські.
7.3. Економічні функції держави ( functio – виконання, обов’язок) Економічна функція набуває пріоритетного значення у порівнянні з політичною, соціальною та міжнародно

Система органів державного регулювання економіки
Система регулювання національної економіки складається з організаційно-управлінських структур різного ієрархічного рівня та підпорядкування. Це законодавча, виконавча, місцева, судова влада та Наці

Сутність понять «демократія».
Становлення і розвиток національної господарської системи полягає у взаємодії інституціональних рівнів. В інституціональній системі наявні механізми координації базових економічних інститутів. Особ

Бюрократія та бюрократизм.
Розвиток демократичної національної економіки гальмує значна бюрократизація суспільства. Розрізняють бюрократію як елемент ієрархічних систем та бюрократизм як крайню форму її прояву. Б

Економічна свобода та економічний порядок.
Для соціально-економічного розвитку національної економіки, економічного зростання, поглиблення демократизації необхідне створення повноцінних громадянських інститутів. Мають бути визначені й забез

Види структурних співвідношень економіки
Економіка країни - сукупність якісно визначених взаємопов'язаних підсистем. Структура економіки – це взаємозв'язки та взаємозалежності між окремими частинами економіки

Державне регулювання структурних зрушень в економіці
Державна структурна політика має забезпечити послідовність, обґрунтованість, ефективність і доцільність структурних змін в економіці. Рис 7.1, 7.2. – цілі, пріоритети державної структурно

Економічне програмування. Державні та регіональні цільові програми
Економічне програмування – інструмент державної економічної політики в національній економіці [13д]. Програма - це інструкція, принцип, орієнтир руху, Економічна програма - ц

Механізми забезпечення економічного зростання
Міні-лексикон:політика економічного зростання, еволюція, революція, прогрес, регрес, економічний розвиток, економічне зростання, індекс економічного зростання, типи економіч

Механізми забезпечення економічного зростання
Забезпечення сталого зростання - основна мета макроекономічної політики держави. Механізми забезпечення економічного зростання - трансформація бюджетних ресурсів та зниження податкового навантаж

Форми інтеграції у світовому господарстві
- Спілки, Ліги, Об’єднання, Союзи, Альянси, Договори, протекціонізм, лобіювання; - Міжнародні території, Території спільного користування, Території спеціального розвитку,вільні

Основна
1. Гринів Л.С., Кічурчак М.В. Національна економіка: Навч.посібник.-Львів: «Магнолія 2006»,2009.-464 с. 2. Державне регулювання економіки: Навч. посіб./ С. М. Чистов, А. Є. Никифоров та ін

Додаткова
1. Екологічні проблеми розбудови громадянського суспільства в сучасній Україні. - К., 2000. - С. 53. 2. Економіка й організація інноваційної діяльності: Підручник: / О.І. Волков, М.П. Дени

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги