рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Напрямки економічних реформ в Україні

Напрямки економічних реформ в Україні - раздел Философия, Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу Стадії розвитку національної господарської системи України 1. Реформування Відносин Власності Та Формування Умов Для Підприємниц...

1. Реформування відносин власності та формування умов для підприємницької діяльності. З 1991 року ВР України було прийнято закони, що визначили основні умови та форми відносин власності і підприємництва в Україні: Закон України „Про власність" (1991 р.), Закон України „Про підприємництво" (1991), Закон України „Про підприємства в Україні" (1991), Закон України „Про господарські товариства" (1991), Закони України „Про приватизацію майна державних підприємств" (велику приватизацію) (1992), Закони України „Про приватизацію невеликих державних підприємств" (малу приватизацію) (1992), Закони України „Про приватизаційні папери" (1992), Указ Президента України „Про корпоратизацію підприємств" (1993) та інші нормативно-правові акти, що визначали плюралізм форм власності та основні засади підприємницької діяльності. Було введено в дію Господарський Кодекс України - нормативно-правовий акт з урегулювання господарських відносин. Щороку розробляються державні та регіональні програми соціально-економічного розвитку, стимулювання підприємництва, малого та середнього бізнесу, оптимізації відносин власності тощо. Щороку приймаються закони України „Про Державну програму приватизації", які визначають основні пріоритетні галузі, підприємства, в яких доцільно змінити форму власності.

З того часу сформовано критичну масу недержавної власності, розпочато розвиток ринкової інфраструктури, вирівнювання диспропорцій у галузевій структурі, нарощення темпів промислового виробництва у недержавному секторі економіки. Обсяги промислового виробництва підприємств недержавного сектора зросли з 18,2% у 1992 році до 81 % у 2002 році. Проте у сфері приватизації та корпоратизації існують невирішені конфлікти. Так, експерти ЄБРР причинами низької ефективності приватизації в Україні визначають: не розроблені та не впроваджені програми передприватизаційної допомоги підприємствам, критерії оцінки ринкової вартості об'єктів приватизації, рейтингові шкали та система аналізу найбільш вдалих груп інвесторів. Не вирішені проблеми „ефективного власника", власності трудових колективів, конфліктів у сфері корпоративних відносин тощо.

2. Грошово-кредитна та фінансова політика. Формування грошово-кредитної та фінансової систем відбувалось протягом 1991-1994 рр з метою ринкової трансформації національної економіки та боротьби з інфляцією. Проведено м'яку фіскальну та монетарну політику, використано зовнішні позики для подолання інфляції та вирівнювання диспропорцій в економіці.

З 1995 року починається новий етап грошово-кредитної та фінансової реформ. Впроваджуються більш жорсткі мето­ди монетарної та м'які методи фіскальної політики, перерозподіляються кредитні ресурси у бік реальної економіки, формуються засади безготівкових розрахунків, припиняється надмірна емісія паперових грошей, а також закладаються основи фондового ринку, відбувається грошова реформа, стабілізується валютний курс, впроваджується система валютних коридорів.

З 2001 року підвищується ефективність грошово-кредитної та фінансової систем, забезпечується загальноекономічне зростання. Уряд застосовує жорсткі методи регулювання грошово-кредитних та фінансових відносин. В результаті досягнуто профіциту зведеного бюджету країни, зростання бюджетних надходжень, покращення фінансової звітності суб'єктів господарю­вання, стабілізація валютного курсу, запровадження режиму регульованого плаваючого курсу гривні, зниження темпів інфляції, зростання реального ВВП, підвищення інвестиційної активності, збільшення доходів населення та зменшення їх диференціації за соціальним критерієм, активізація діяльності кредитних та інвестиційних установ, зміцнення позицій національної економіки у системі світового господарства тощо.

В результаті покращення фінансового стану вітчизняної економіки, стабілізації національної валюти та фіскальної системи Україна уклала досить вигідні міжнародні та регіональні проекти, що дозволяють збільшувати інвестиційну активність закордонних та національних інвесторів, активізувати становлення та діяльність національного фінансового сектора економіки, підтримки малого та середнього бізнесу.

Протягом 2000-2005 рр. за допомогою міжнародних економічних інститутів в Україні було реалізовано такі проекти: створено Український банк мікрофінансування (УБМ), закладено основи реалізації спільного проекту МБРР та уряду України щодо реконструкції системи державного казначейства, розробляється проект підтримки системи соціального захисту населення, гарантійний проект „Морський старт" тощо.

3. Становлення ринку капіталів. Це процес формування однієї з головних конструкцій ринкової економіки: нагромадження, грошових активів, матеріальних цінностей, зростання ролі людського та інформаційного ресурсів для забезпечення процесів інтенсивного суспільного відтворення. Основними механізмами нагромадження первісного капіталу в Україні стали приватизація та корпоратизація.

Метою приватизації в Україні було формуваня основних груп суб'єктів економіки: малий та середній бізнес (приватні підприємства); великий бізнес (корпорації, крупні приватні компанії); державний сектор економіки.

Залишаються актуальними питання підтримки та розвитку малого і середнього бізнесу, загальноцивілізаційного та інституційного розвитку великого капіталу, ефективного державного регулювання соціально-економічних процесів.

Поряд з процесами приватизації для забезпечення функціонування приватизованих та корпоратизованих підприємств формувався фондовий ринок, удосконалювалась кредитно-фінансова підсистема. Протягом 1991 - 1999 рр. в Україні було створено Державну Комісію з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР), Національну депозитарну систему України, Депозитарій „Міжрегіональний фондовий союз", Першу Фондову Торговельну Систему (ПФТС), Професійну асоціацію реєстраторів і депозитарії (ПАРД) визначено принципи функціонування ринку цінних паперів в державі, закладено основи електронного обігу цінних паперів.

Занижений рівень капіталізації економіки України можна пояснити не лише відсутністю сильного фінансового ринку, а й тим, що суспільне багатство не є капіталізованим, воно не має ринкової вартості. Капітал вітчизняних компаній та фінансових установ досить часто є або переоціненим або недооціненим.

4. Зміна ролі держави в господарській системі. В СРСР панувала ідеологія тотального одержавлення усіх сфер суспільного життя, виключної ролі держави у переході до соціалізму. Неспроможність адміністративно-командної системи до подальшого економічного розвитку, необхідність переходу до нової системи господарювання, бажання швидких та результативних змін, поради міжнародних фінансових інституцій та експертів, які фактично фінансували реформування економіки колишніх соціалістичних республік та базували свої рекомендації на основі ідеології ринкового фундаменталізму, породили нову ідеологічну парадигму для держав з перехідною економікою - мінімізацію втручання держави в економічне буття суспільства. Перші роки економічних реформ та досвід розвинених держав довели неспроможність ринку повністю забезпечувати сталий економічний розвиток та ефективне саморегулювання.

Диспропорції в економіці, значні темпи інфляції, перехід суб'єктів господарювання в тіньовий сектор, активізація корупції, суспільна напруженість та зубожіння більшої частини населення визначили необхідність державного втручання в „новоутворену" економічну систему. Ринковий фундаменталізм був визнаний недоцільним.

Основна мета державного втручання в економіку - забезпечення національної злагоди між усіма суб'єктами економічних відносин, різними верствами населення, секторами і галузями економіки, координація економічної діяльності для формування економіки нового типу.

Механізм державного регулювання економіки містить недоліки - недостатня участь держави у створенні сприятливих умов для приватного бізнесу; у розвитку новітньої фундаментальної і прикладної науки, техніки і технологій, інноваційних процесів; у стримуванні процесів надмірної міграції робочої сили, пошуку векторів зовнішнього співробітництва, вирішенні еколого-економічних проблем, розмежуванні сфер владного впливу і бізнесу тощо. Ефективна роль держави у вирішенні соціально-економічних, екологічних та політичних питань повинна посилюватись, щоб ці питання вирішувались з урахуванням інтересів усього суспільства, а не окремих кланів, політиків та олігархів.

5. Боротьба з тіньовою економікою та корупцією. Тінізація економіки реально загрожує національній безпеці та демократичному розвитку держави: позначається на обсягах і структурі ВВП, гальмує соціально-економічні реформи, спотворює офіційні дані про стан економіки, а корупційна діяльність підриває довіру до влади та консолідацію суспільства.

Тому необхідно усвідомити негативну роль „тіньової економіки", виробити стратегію детенізації економіки та створити важелі протидії її негативним наслідкам:

• створення умов для легалізації зайнятості;

• сприяння розвитку банківської системи та забезпечення ефективної діяльності фінансових ринків;

• скорочення рівня монополізації виробництва та розвиток конкурентного середовища;

• підвищення ефективності державного нагляду та контролю за підприємницькою діяльністю шляхом застосування економічних механізмів майнової відповідальності та банкрутства з обмеженням адміністративного втручання державних регуляторних органів в господарську діяльність підприємств;

• посилення захисту майнових прав держави шляхом прийняття законів України;

• забезпечення прозорості діяльності виконавчої влади;

• підвищення ефективності системи управління корпоративними правами;

• розробка, з урахуванням світового досвіду, правового забезпечення легалізації (амністії) доходів, отриманих внаслідок приховування від надмірного оподаткування та ін.

6. Міжнародна економічна парадигма розвитку України. Після розпаду СРСР на пострадянському просторі колишніми республіками було створено ряд міждержавних та міжнародних організацій. їх формування поклало початок розвитку міжнародних відносин нових незалежних держав. Наприклад, було сформовано такі структури, як: СНД, ЄврАзЕС, ГУУАМ, ОДКБ, ЦАС, кавказьку четвірку, планується створення єдиного економічного простору (ЄЕП). Практика свідчить, що вони не спроможні повністю забезпечити умови для розвитку національних економік як відкритих систем.

З метою розширення економічних зв'язків з більш розвиненими економічними системами Україна обрала стратегію всебічного розвитку міжнародного співробітництва. Так, у 1992 році Україна стала учасницею ОБСЄ (у рамках Гельсінського процесу), у 2003 році було укладено угоду про спільне виконання програми „Підготовка шляхів до запровадження інструменту нового суспільства" з Вишеградською групою, реалізується практична участь України в програмах сусідства „Польща - Україна - Угорщина" та „Угорщина - Словаччина - Україна", їх спільна участь у регіональній програмі «центральний адріатичний дунайський південно-східний європейський простір» (САD-SЕS) та ін. З 90-их років активізувались відносини з ЄС (політика прискореного входження в ЄС). Укладено Угоду про розвиток вільної торгівлі в Центральній Європі (ЦЕФТА), Угоду про чорноморське економічне співробітництво (ЧЕС) тощо.

Україна співпрацює з європейськими сусідами у формуванні єврорегіонів для забезпечення транскордонного співробітництва: „Буг", „Карпати", „Нижній Дунай". Готові до функціонування вільні економічні зони на інноваційній основі.

Наша держава ратифікує угоди, використовує у практиці господарювання та управління економікою рекомендації ряду міжнародних економічних організацій (СОТ, МВФ, Група Світового Банку, Європейський Банк реконструкції і розвитку, НАФТА, ГАТТ, НАТО, ООН та ін.). За допомогою міжнародних економічних організацій в Україні розробляються та реалізуються проекти у сферах стабілізації загальної економічної політики, електроенергетики та теплопостачання, екології, розвитку міст, підняття сільського господарства, управління державним сектором економіки, соціальній політиці, фінансів тощо.

Основним пріоритетом зовнішньоекономічного розвитку національної економіки України є членство в ЄС. Угода про партнерство між Україною і ЄС підписана ще у 1994 році. За цією угодою Україна та ЄС зобов'язувались спільно: підтримувати демократичні реформи, стабілізувати економічну та соціальну ситуацію, зміцнювати політичний діалог між країнами, розвивати регіональне співробітництво тощо. Україна набула членства в Раді Європи і ОБСЄ, стала учасником угоди „Партнерство заради миру", ратифікувала ряд міжнародних нормативно-правових актів, стала членом СОТ (одна з умов для вступу в ЄС). Україна спочатку здобула статус країни з перехідною економікою (до 2000 року вона мала статус країни з неринковою економікою), а пізніше статус країни з ринковою економікою. Як претенденті на членство в ЄС Україна має об'єднати політичні та економічні сили щодо стратегії зовнішньоекономічної співпраці - багатовекторність або просхідний напрямок.

Напрямки внутрішнього соціально-економічного розвитку і міжнародних зобов'язань України:

• Розвивати первинний і вторинний сектори економіки;

• Вирівнювати диспропорції між фінансовим та реальним секторами економіки;

• Збільшити реальний ВВП та знизити темпи інфляції;

• Збільшити доходи та підвищити рівень життя населення країни;

• Довести характеристики якості продукції та послуг до міжнародних стандартів;

• Сформувати інституційне поле для боротьби з тіньовою економікою та корупцією;

• Усунути диспаритет між секторами економіки;

• Стратегічним напрямком розвитку національної економіки визначити техніко-технологічний, підвищення ролі інформації, знань та науки тощо.

Зовнішня економічна Політика України як незалежної держави, стале економічне зростання та конкурентоспроможність на міжнаціональному ринку має базуватись на загальнонаціональних інтересах соціально-економічного розвитку і балансі мікро-, мезо- макро- та мегаекономічних інтересів на рівнях, що в кінцевому результаті забезпечить.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу Стадії розвитку національної господарської системи України

Національна економіка як наука Предмет і задачі курсу... Моделі національних економік... Стадії розвитку національної господарської системи України...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Напрямки економічних реформ в Україні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу
Як наукова дисципліна національна економіка - комплексне вчення про закономірності становлення та функціонування господарської системи суспільства

Моделі національних економік
Вихідним поняттям для аналізу сучасних моделей національних економік є дефініція „економічна система суспільства". Економічна система суспільства та модель національної економіки співвіднос

Класифікація економічних систем суспільства
1. За типом власності на засоби виробництва (формаційний підхід): • Первіснообщинний лад - економічна система первісної общини базувалась на спільній власності. Зас

Стадії розвитку національної господарської системи України
Національна господарська система України пройшла у своєму розвитку ті ж стадії, що й інші економічні системи: виникнення, формоутворення (формування власних засад відтворення)

Основні економічні показники національної економіки
Національна економіка - це сукупність всіх галузей, господарських комплексів і регіонів країни, об'єднаних в єдине ціле різноманітними економічними зв'язками; історично сформована в певних т

Обчислення обсягу національного виробництва
Суспільний продукт - це узагальнюючий результат діяльності суб'єктів національного господарства; вся маса матеріальних і духовних благ, створених суспільством за певний проміжок часу (за рік

Економічні теорії національної економіки
Формування національних економік почалось за часів формування націй, а свого розквіту набуло з початком промислових революцій, на базі яких виникло масове виробництво з глибокою спеціалізацією і ко

Суспільний добробут: поняття та теоретичні підходи
Основні принципи теорії суспільного добробуту були сформульовані на поч. XIX ст. англійським філософом Ієрамією Бентамом. Він писав: "Найбільше щастя найбільшій кількості членів суспільства -

Соціально орієнтована ринкова економіка
Визначення суспільних потреб та інтересів здійснюється через узагальнення і поєднання особистих, колективних і державних інтересів. Суспільним джерелом виникнення цілей є потреби та інтереси людей.

Екологічний потенціал
Міні-лексикон: економічний потенціал, склад потенціалу національної економіки, національне багатство (національний капітал), людський капітал, природні умови, природні ресур

Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал (ПРП) країни - важливіший фактор розміщення і розвитку її продуктивних сил. Це кількість, якість, сполучення природних ресурсів території. Приро

Демографічна ситуація в Україні.
Головними характеристиками демографічного потенціалу країни є: • співвідношення показників природного руху населення, що розглядаються послідовно за певний проміжок часу; • статев

Демографічна ситуація в Україні.
Головними характеристиками демографічного потенціалу країни є: • співвідношення показників природного руху населення, що розглядаються послідовно за певний проміжок часу; • статев

Інформаційний потенціал
Інформація до середини XX ст. не була об'єктом уваги та аналізу щодо її впливу на особистість і державу. Принципово нове ставлення до інформації сформувалося, коли економічне лідерство почало пов’я

Екологічний потенціал
Екологічна ситуація в Україні є складною. Три основні чинники вплинули на екологічну ситуацію: аварія на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 р.), невміла меліорація земель, розвиток промисловості пр

Інституціональні елементи національної економіки
Інституціональні елементи мікрорівня національної економіки - підприємства, робітників, фірми, домогосподарства - у кожному з цих елементів ті

Населення як рушійна сила розвитку національної економіки
Населення - одна з рушійних сил розвитку національної економіки. Люди, що проживають на території країни, об'єднані спільною культурою побуту, звичаями та традиціями - творці її господарсько

Матеріально-технічна база розвитку національної економіки.
Життєдіяльність людини відбувається у довкіллі, що забезпечує її необхідними засобами існування і є чинником розвитку національної економіки. Україна багата на різноманітні природні ресурс

Сутність, склад та функції ринкової інфраструктури
Ринкова інфраструктура національної економіки - це система організаційно-правових інституцій для підтримки розвитку ринкових відносин господарських суб'єктів у національній економіці. Інфрас

Основні елементи спеціалізованої ринкової інфраструктури та їх характеристика
Основними елементами спеціалізованої ринкової інфраструктури є: 1) біржі – регуляторно-функціонуючі організаційні форми оптових ринків цінності; 2) аукціони –

Причини і цілі втручання держави в економіку
Державність – властивість державної влади національно-територіального утворення, що виражає реальну потенційну здатність втілювати і захищати суверенітет нації. Створення держави направлене

Причини і цілі втручання держави в економіку
Державність – властивість державної влади національно-територіального утворення, що виражає реальну потенційну здатність втілювати і захищати суверенітет нації. Створення держави направлене

Суб’єкт ДРЕ - держава в особі органів управління.
Методи ДРЕкласифікуються за формою й засобами впливу. За формою впливу: - методи прямоговплив

За засобами впливу: правові, економічні, адміністративні, пропагандистські.
7.3. Економічні функції держави ( functio – виконання, обов’язок) Економічна функція набуває пріоритетного значення у порівнянні з політичною, соціальною та міжнародно

Система органів державного регулювання економіки
Система регулювання національної економіки складається з організаційно-управлінських структур різного ієрархічного рівня та підпорядкування. Це законодавча, виконавча, місцева, судова влада та Наці

Сутність понять «демократія».
Становлення і розвиток національної господарської системи полягає у взаємодії інституціональних рівнів. В інституціональній системі наявні механізми координації базових економічних інститутів. Особ

Бюрократія та бюрократизм.
Розвиток демократичної національної економіки гальмує значна бюрократизація суспільства. Розрізняють бюрократію як елемент ієрархічних систем та бюрократизм як крайню форму її прояву. Б

Економічна свобода та економічний порядок.
Для соціально-економічного розвитку національної економіки, економічного зростання, поглиблення демократизації необхідне створення повноцінних громадянських інститутів. Мають бути визначені й забез

Види структурних співвідношень економіки
Економіка країни - сукупність якісно визначених взаємопов'язаних підсистем. Структура економіки – це взаємозв'язки та взаємозалежності між окремими частинами економіки

Державне регулювання структурних зрушень в економіці
Державна структурна політика має забезпечити послідовність, обґрунтованість, ефективність і доцільність структурних змін в економіці. Рис 7.1, 7.2. – цілі, пріоритети державної структурно

Економічне програмування. Державні та регіональні цільові програми
Економічне програмування – інструмент державної економічної політики в національній економіці [13д]. Програма - це інструкція, принцип, орієнтир руху, Економічна програма - ц

Механізми забезпечення економічного зростання
Міні-лексикон:політика економічного зростання, еволюція, революція, прогрес, регрес, економічний розвиток, економічне зростання, індекс економічного зростання, типи економіч

Механізми забезпечення економічного зростання
Забезпечення сталого зростання - основна мета макроекономічної політики держави. Механізми забезпечення економічного зростання - трансформація бюджетних ресурсів та зниження податкового навантаж

Форми інтеграції у світовому господарстві
- Спілки, Ліги, Об’єднання, Союзи, Альянси, Договори, протекціонізм, лобіювання; - Міжнародні території, Території спільного користування, Території спеціального розвитку,вільні

Основна
1. Гринів Л.С., Кічурчак М.В. Національна економіка: Навч.посібник.-Львів: «Магнолія 2006»,2009.-464 с. 2. Державне регулювання економіки: Навч. посіб./ С. М. Чистов, А. Є. Никифоров та ін

Додаткова
1. Екологічні проблеми розбудови громадянського суспільства в сучасній Україні. - К., 2000. - С. 53. 2. Економіка й організація інноваційної діяльності: Підручник: / О.І. Волков, М.П. Дени

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги