рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Промислова санітарія.

Промислова санітарія. - раздел Философия, Загальні питання охорони праці та правове регулювання   1.санітарно – Гігієнічне Забезпечення Робітників. На...

 

1.Санітарно – гігієнічне забезпечення робітників.

На кожній шахті повинен здійснюватися комплекс технічних та санітарно-гігієнічних заходів, що забезпечують нормальні умови праці та запобіга­ють професійним захворюванням.

Шахта повинна мати паспорт санітарно-тех­нічного стану умов праці.

Адміністративно-побутові комбінати шахт повинні розміщуватися поряд із надшахтною спору­дою та з'єднуватися з нею утепленим переходом.

У надшахтній споруді в місцях очікування лю­дей у зимовий період температура повітря повинна бути не меншою за + 16°С.

Для працюючих на відкритому повітрі шахт­ної поверхні, коли температура нижча за 4-10°С, необ­хідно передбачати приміщення для зігрівання з тем­пературою не нижче ніж +22°С та рухомістю по­вітря до 0,2 м/с. Приміщення повинні забезпечува­тися питною водою та окропом.

Санітарно-побутові приміщення в шахтно­му адмінпобуткомбінаті повинні бути обладнані згідно з діючими будівельними та санітарними нормами і правилами. У них повинна підтримуватися чистота, свіже повітря, а температура в душових та гардероб­них має бути не нижче ніж +22°С.

На шахтах, що наново будуються, перед початком робіт з проходки стволів та штолень повинні влаш­товуватися санітарно-побутові приміщення.

Вугільні шахти для питних потреб та пран­ня одягу повинні забезпечуватися водою питної якості, що відповідає вимогам державних стандартів.

В аварійних випадках дозволяється використан­ня очищеної та знезараженої шахтної води в душо­вих за дозволом органів Держсанепіднагляду.

Роздягальні та душові повинні мати 45-хви­линну пропускну здатність. Душові повинні забезпе­чуватися гарячою та холодною водою з розрахунку 60 л на Кожного, хто миється, та мати змішувальне устаткування. Крани, що регулюють подавання хо­лодної та гарячої води, повинні мати розпізнавальні знаки або написи.

Підігрівання води для душових повинне здійсню­ватися в підігрівачах. Використовувати відкриту пару для підігрівання води забороняється.

Труби, якими підводиться гаряча вода до відділен­ня для миття, повинні бути ізольованими або огород­женими на висоту не менш як 2 м.

Максимально допустима температура гарячої води повинна бути +65°С, а мінімальна - +37°С.

У шахтних лазнях працівники шахт повинні забезпечуватися: милом у розрахунку не менше ніж 800 г на людину на місяць, мочалками, рушниками та лазневим взуттям, виготовленим із пластмаси чи гуми.

Використання деревянних взуття, решіток та ла­вок у відділеннях, де миються, забороняється.

У гардеробних та душових підлога повинна бути влаштована таким чином, щоб запобігти падінню людей від ковзання.

На кожній шахті повинні проводитися уль­трафіолетове опромінювання, інгаляція, а також про­цедури з нейтралізації дії шкідливих факторів та відновлення працездатності працюючих.

На кожній шахті повинне бути організо­ване щоденне прання натільної білизни, прання або хімічне очищення спецодягу не рідше двох разів на місяць, своєчасний ремонт спецодягу та спецвзуття, а також санітарна обробка протипилових респіраторів, захисних касок, онуч (шкарпеток) та спецвзуття.

Забороняється використання в шахті натільної білизни, сорочок, светрів, підшоломників, підкладок, спецодягу та рукавичок із синтетичних матеріалів.

Підприємство зобов'язане забезпечити всіх працюючих газованою водою та іншими напоями, ре­комендованими органами охорони здоров'я. В умо­вах охолоджувального мікроклімату працівники по­винні забезпечуватися гарячим чаєм. Усі підземні працівники повинні споряджатися флягами або небиткими термосами місткістю, не мен­шою за 0,75 л. Фляги і термоси повинні мати ремені для носіння, зберігатися та щодня оброблятися цен­тралізовано на питній станції.

До робочих місць у разі потреби відправляються герметичні посудини з газованою водою або іншими напоями для наповнення фляг та термосів.

На кожній шахті повинна бути їдальня або буфет із гарячим харчуванням, які працюють у період перезміни.

Особи, які обслуговують питне водопоста­чання, їдальні та буфети на шахті повинні проходити медичні огляди в строки, установлені органами Держсанепіднагляду.

У приствольних дворах, у місцях очіку­вання підземного транспорту та на дільницях за про­ектами, погодженими з органами Держсанепіднагляду, повинні влаштовуватися туалети із розрахунку 50 чоловик на одне «очко».

Туалети повинні двічі на тиждень очищуватися на поверхні в спеціальних утеплених зливних пунк­тах та дезінфікуватися.

У разі появи в адміністративно-побутово­му комбінаті (будівлі) (далі - АПК) або в гірничих виробках шахт гризунів та комах повинні своєчасно здійснюватися заходи щодо їх знищення.

Приміщення камери та місця очікування повинні бути освітлені та обладнані сидіннями, телефонним зв'язком та сигналізацією про дозвіл посадки на транспорт. Температура в них повинна бути не ниж­чою за 4-16°С.

На кожній діючій та тій, що будується або ліквідується, шахті повинні здійснюватися оці­нка та контроль радіаційної обстановки.

 

2.Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ)

Працівники шахт повинні бути забезпечені 313 згідно з діючими нормами та навчені правилам користування ними.

На шахтах повинні бути приміщення для зберігання, перевірки, очищення та ремонту 3І3.

Зберігання засобів індивідуального захисту поза територією шахти не дозволяється.

Для захисту очей повинні застосовуватися захисні окуляри, екрани або щитки.

Для захисту від опіків електролітом у за­рядних камерах повинні бути відповідні засоби, що нейтралізують дію їдкого лугу.

Буріння шпурів перфораторами, управлін­ня пневматичними лебідками, обслуговування комп­ресорів без застосування 313 органів слуху заборо­няється.

В очисних та підготовчих вибоях, а також під час перекріплення гірничих виробок, окрім за­хисних касок, в обов'язковому порядку повинні за­стосовуватися засоби індивідуального захисту хреб­та (протирадікулітні пояси), рук та ніг працюючих.

Працівники, зайняті у вибоях тонких пластів, повинні забезпечуватись і користуватися 313, що за­побігають захворюванням на бурсит.

 

3. Медичне забезпечення робітників

На шахтах згідно із санітарними нормами повинні обладнуватися підземні та поверхневі мед­пункти.

Підземний медпункт повинен розміщуватися в приствольному дворі і в спеціальній камері на свіжо­му струмені повітря на шляху пересування основної маси працівників. У разі великої довжини виробок підземні медпункти можуть бути наближені до місця найбільшої концентрації робочих місць.

Усі працівники шахти повинні бути навчені наданню першої допомоги потерпілим та мати із со­бою індивідуальні перев'язувальні пакети в міцній водонепроникній оболонці.

У всіх цехах поверхні шахти, гардеробних та надшахтних спорудах, у приствольних дворах, на підземних дільницях, у виходів із очисних вибоїв та у вибоях підготовчих виробок, а також у машинних ка­мерах повинні бути укомплектовані аптечки для на­дання першої допомоги та носилки з твердим ложем.

Носилки повинні бути пристосовані до встанов­лення їх у санітарному транспорті без перевантаження потерпілого.

4. Дія шуму на організм людини, джерела шуму в шахті.

Всі без виключення шахтні механізми є джерелами шуму. Найбільшою інтенсивністю володіють вентилятори, комбайни і пневматичні установки. Вибухові роботи також сильне джерело шуму.

Відомо, що шум несприятливо впливає на організм людини: викликає стомлення, знижує працездатність, може привести до травми органів слуху. Шум заглушає умовні сигнали при роботі механізмів. Така різноманітність можливих наслідків шуму залежить від широти діапазону звукових коливань, сили звуку і часу його дії.

Частота звукових коливань вимірюється в герцах (Гц), а інтенсивність, або сила звуку - у ватах на 1 м2 (Вт/м2). У діапазоні від 16 до 20 000 Гц людина чує звук, такий діапазон називають звуковим. Як основна величина, що бере участь в нормуванні шуму і розрахунках, приймається звуковий тиск і його рівень.

Звуковий тиск вимірюється в паскалях (Па), а рівень звукового тиску в децибелах (дБ).

Для наочності пропонуються характеристики деяких джерел шуму (дБ). Вентилятор місцевого провітрювання.........100

Шахтні електровози................ 95

Вугільні комбайни................. 86-94

Пневматичні двигуни.............. 120

Перфоратори.................... 111-124

Існують допустимі рівні звукового тиску і рівні звуку на робочих місцях.

Якщо фактична величина рівня звукового тиску перевищує нормативну, то слід вживати заходи по зниженню шуму, оскільки ця дія може відобразитися на здоров'ї людей.

 

5.Допустимі рівні шуму на робочих місцях.

Контроль за дотриманням допустимих рівнів і тривалості дії шуму повинен здійснюватися спеціалізованими організаціями під час атестації робочих місць згідно з діючими норма­тивними документами.

Таблиця 6.

Робочі місця (зони) та види робіт Рівні шуму та еквівалентні рівні шуму, дБА (децибел за шкалою А)
1. Гірничі виробки, виробничі при­міщення, територія поверхні 2. Кабіни спостережень та дистанцій­ного керування: без мовного телефонного зв'язку з мовним телефонним зв'язком 3. Роботи, що вимагають зосередже­ності та уваги  

 

6. Зниження шуму від шахтних механізмів

В даний час для зниження шуму застосовуються такі методи, як звукоізоляція і звукопоглинання, широко використовуються глушники шуму, а також індивідуальні засоби захисту. Звукопоглинання - це здатність конструкцій або матеріалів поглинати звукову енергію. Дуже високими звукопоглинальними властивостями володіє мінеральна або скляна вата, повсть, синтетичні волокна і інші волокнисті матеріали.

Звукоізоляція заснована на огорожі джерела шуму, що перешкоджає розповсюдженню звукових хвиль в навколишнє середовище.

Глушники шуму за принципом роботи діляться на активні і реактивні. Перші засновані на поглинанні звукової енергії, а реактивні - відображають звукову енергію до джерела і містять комбінацію камер із сполучними елементами. До індивідуальних засобів захисту можна віднести спеціальні шоломи, навушники, тампони з волокнистих матеріалів, еластичні вкладиші і т.д.

Для зниження шуму від роботи вентиляторів головного провітрювання повинні застосовуватися наступні засоби:

для осьових вентиляторів - глушник шуму в каналах повітряводів і звукоізольовані приміщення для приводів і дифузорів вентиляторів;

для відцентрових вентиляторів - звукоізольовані апаратні, звукоїзольовані приміщення для приводів і вентиляторів і електродвигуна закритого виконання.

Зниження шуму вентиляторів місцевого провітрювання може бути досягнуте застосуванням приставних глушників шуму.

Звукоізолюючі огорожі кабінного типу знаходять застосування і для зниження шуму при роботі компресорних установок.

Робота пневматичних ковшових вантажних машин супроводжується шумом з рівнем звуку до 100 дБ. Тому на машині ППН-3 передбачено два глушники шумів вихлопів пневмоприводів, є також глушник пульта управління, а для зниження шуму основних вихлопів встановлений комбінований глушник.

7. Дія вібрації на організм людини, джерела вібрації в шахті.

Вібрація - це коливання пружних тіл з частотою нижче 20 Гц. Вона виникає при роботі механізмів і ручних механізованих інструментів. Вібрація впливає на організм людини і при тривалій дії приводить до вібраційного захворювання.

Вібрації розділяють на місцеві і загальні. Місцеві вібрації впливають на руки робочого, а загальні передаються всьому тілу через ноги або сидіння. У свою чергу загальні вібрації підрозділяються на транспортні, транспортно-технологічні і технологічні.

Транспортні вібрації виникають при виконанні транспортних робіт; джерелами таких вібрацій можуть бути скрепери, вантажні машини, тягачі і т.д.

Транспортно-технологічні вібрації властиві механізмам, що переміщаються по спеціально підготовлених ділянках. Джерелами таких вібрацій можуть бути гірничі комбайни, бурові верстати, путні машини і ін. Технологічні вібрації виникають в результаті роботи стаціонарних машин: вентиляторів, компресорів, насосів і т.д.

 

8. Допустимі рівні вібрації на робочих місцях.

Контроль за дотриманням допустимих рівнів і тривалості дії вібрації повинен здійснюватися спеціалізованими організаціями під час атестації робочих місць згідно з діючими норма­тивними документами.

Таблиця 7

Вид вібрації     Категорія вібрації (вид машин та устаткування)     Коректовані щодо частоти та еквіва­лентні коректовані значення, дБ.
віброприс-корення віброшвид-кості
Локальна   Загальна Відбійні молотки, свердла, перфоратори Транспортна (самохідний шахтний транспорт) Транспортно-технологічна (гірничі комбайни, шахтні на­вантажувальні машини, само­хідні бурильні установки) Технологічна (насоси, венти­лятори, підйомні машини, компресори та ін.)            

 

9.Засоби та методи захисту від вібрації.

Основні методи боротьби з вібраціями - віброїзоляция і вібропоглощеніє, які практично здійснюються за допомогою безлічі різних інженерних рішень, викладених в спеціальній літературі. Окрім цього, для забезпечення вібробезопасних умов праці встановлені гігієнічні характеристики і норми виробничих вібрацій.

До роботи з віброопасним устаткуванням допускаються особи не молодше 18 років, що пройшли медичний огляд, що мають відповідну кваліфікацію і що здали техмінімум за правилами безпеки виконання робіт.

При роботі сумарний час контакту з вібруючими поверхнями не повинен перевищувати 2/3 тривалість робочого дня. Наднормові роботи не допускаються. Щорічно особи, що працюють з вібруючим устаткуванням, повинні проходити медичний огляд.

Передбачається також проведення вимірювань вібрацій на робочих місцях у встановлені технічною документацією терміни, не рідше одного разу на рік для загальних вібрацій і не рідше за два рази на рік для місцевих вібрацій.

З індивідуальних засобів захисту від дії вібрації можна рекомендувати застосування антивібраційних чобіт і антивібраційних рукавиць.

10. Дія шахтного пилу на організм людини, джерела утворювання пилу.

Вугільний і порідний пил відносять до категорії неотруйних, проте наявність пилу в повітрі шкодить великий здоров'ю людини.

Систематичне тривале вдихання пилу робочими вугільної шахти може привести до важкого професійного захворювання легенів, різні форми якого носять загальну назву «пневмоконіози» (від греч. «пнеймон» - легені, «коніє» - пил). Ранні ознаки пневмоконіоза звичайно виникають у шахтарів після 8- 9 і більше років роботи в умовах значної запиленої повітря.

Пневмоконіоз, викликаний порідним пилом, що містить вільний двоокис кремнію SiO2 (пил кварцу, гранітів, гранодіорітов, пісковиків, кварцитів і ін., тобто пил кислих порід), називають силікозом, а вугільним пилом - антрокозом. Найбільш важке захворювання - силікоз.

Спрощено процес захворювання силікозом можна представити таким чином: порошинки, переважно розміром менше 5 мк, проникають разом з вдихаємим повітрям в альвеоли і затримуються в них. Під впливом тканинних рідин SiO2 переходить в кремнієву кислоту (H2Si03), що надає хімічну дію на тканині. Замість еластичної тканини утворюється груба (що омертвіла) тканина у вигляді волокон і вузликів розміром 1- 4 мм. Утворення такої тканини носить назву фіброзного процесу, або фіброзу. Таким чином, окремі групи альвеол легені поступово заміщаються фіброзною тканиною.

Силікоз протікає в три стадії: перша - поява дрібних вузликів в легенях, незначна задишка, сухий кашель, біль в грудях; друга - виникнення в легких вогнищ, посилена задишка, сильний кашель з виділенням мокроти, бронхіт; третя - поява в легких вогнищ, важкі задишки і кашель з рясною мокротою, часто з кров'ю, розлад серцевої і легеневої діяльності.

Захворювання пневмоконіозом (особливо силікозом) характеризується змінами не тільки органів дихання, але і інших органів і систем (нервової, серцево-судинної і шлунково-кишкового тракту), тому воно є захворюванням всього організму, при якому основне значення має захворювання легенів. У міру свого розвитку силікоз може ускладнюватися туберкульозом.

Розрізняють декілька форм силікозу: звичайний, швидкоплинний і пізній. Найбільш поширена форма - звичайний силікоз. На першій стадії захворювання людина відчуває болі в грудях, легкий сухий кашель, задишку при великій напрузі.

Пізній силікоз наступає у людини через деякий час після того, як він вже залишив роботу в силікозонебезпечних умовах. Це пояснюється дією тієї, що накопичилася в легенях пилу, який в початковий період хвороби успішно пригнічувався організмом.

Окрім цих форм виділяють ще так звану «підозру на силікоз» з вельми маловідчутними зовнішніми ознаками, але визначуваними рентенографієй.

При захворюванні антракозом утворення фіброзної тканини в легенях відбувається менш інтенсивно і поразка легенів не буває такою важкою, як при силікозі.

Дослідження гігієністів свідчать про вищі показники захворюваності пневмоконіозом робочих очисних вибоїв в порівнянні із захворюваністю прохідників.

Захворюваність пневмоконіозом на антрацитних шахтах і на шахтах з крутими пластами вище, ніж на шахтах, розробляючих вугілля, що коксується і бурі. Сумісна дія пилу, вібрацій і шуму прискорює розвиток захворювання. Несприятливий мікроклімат, будучи причиною простудних захворювань, може також обтяжити перебіг пневмоконіоза.

11. Профілактика пневмоконіозів

Важливе значення для профілактики пневмоконіозів має проведення попередніх і періодичних медичних оглядів. Періодичні огляди проводяться в цілях виявлення хворих пневмоконіозом і своєчасного перекладу їх на роботу, не пов'язану з вдиханням пилу і шкідливих газів.

Основний напрям в профілактиці пневмоконіозів - проведення заходів, що забезпечують зменшення пилоутворюванн6я і придушення пилу. Якщо вказані заходи не забезпечують зниження запиленої копальневого повітря на робочих місцях до гранично допустимих концентрацій, то обов'язково застосування протипилових респіраторів.

У оздоровчих цілях на шахтах передбачено проведення низки соціально-побутових заходів: інгаляція, ультрафіолетове опромінювання і профілактичне живлення.

Для робочих, зайнятих на роботах, небезпечних по силікозу, введені: додаткова відпустка тривалістю 4 - 32 дня, лікувально-профілактичне живлення, напрям в будинки відпочинку, профілакторії (нічні санаторії), санаторно-курортне лікування. Розширюється мережа буфетів і їдалень, а також лікувальних установ.

 

12.Допустимий вміст пилу в шахтному повітрі.

Таблиця 8. Гранично допустимі концентрації (далі - ГДК)

пилу вугільних шахт

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Загальні питання охорони праці та правове регулювання

Вид та частота струму... Тривалість проходження струму через організм істотно впливає на наслідок... Шлях протікання струму через людину...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Промислова санітарія.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Загальні питання охорони праці та правове регулювання.
1. ДИСЦИПЛІНА „ОХОРОНА ПРАЦІ” ТА ІЇ ЗАДАЧИ. Охорона праці – це система правових, соціально – економічних, організаційно – технічних, санітарно-гігієнічних та лікувально-профілактичн

ДГСТ 12. Х. ХХХ. ХХ.
де ДГСТ – Державний галузевий стандарт. 12 - шифр ССБП Х - номер підсистеми. ХХХ - порядковий номер. ХХ - рік прийняття.   6. ОСНОВНІ ТЕРМ

Quot;Звичайне" розслідування
Потерпілий (у випадку незначної травми) чи працівник, що виявив нещасний випадок, чи його свідок повинний повідомити безпосереднього керівника робіт або інша уповноважена особа підприємства. Розумі

Спеціальне розслідування нещасних випадків
Спеціальному розслідуванню підлягають: * нещасні випадки із смертельними наслідками; * групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше працівникам

ОЧИСНИХ РОБІТ
  1. СКЛАДАННЯ ТА ЗМІСТ ПАСПОРТА ВИЇМКОВОЇ ДІЛЬНИЦІ   Виймання вугілля в очисних вибоях повинно здійснюватися відповідно до паспорта виїмкової дільниці із засто

ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ВЕДЕННІ ВИБУХОВИХ РОБІТ.
1.КЛАСИФІКАЦІЯ ВИБУХОВИХ РЕЧОВИН Таблица 4 Клас ВР   Вид ВР і умови застосування Колір відмітної смуги чи оболонок патро

ПРОВІТРЮВАННЯ ГІРНИЧИХ ВИРОБОК ТА ПИЛОГАЗОВИЙ РЕЖИМ.
  1. ГОЛОВНІ СКЛАДОВІ ШАХТНОГО ТА АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ. У результаті виконання виробничих процесів у гірничих виробках шахт утворюється характерне повітряне середовище, що на

Уміст водню в зарядних камерах не повинен перевищувати 0,5%.
Перед допуском людей у виробку після підривних робіт уміст шкідливих газів, не повинен перевищувати 0,008% за об’ємом у перерахунку на умовний оксид

ЗАХОДИ безпеки на рудниковому транспорті та підйомі
1. Заходи безпеки при пересуванні людей по гірничим виробкам. Безпечне пересування людей по горизонтальних і похилих виробках забезпечується перш за все пристроєм проходів шириною не менше

ЗАСОБИ безпеки при експлуатації електрообладнання.
  1.Електричний травматизм та дія електричного струму на організм людини. Електротравма — це травма, викликана дією електричного струму або електричної дуги. Електротр

Навколишнє середовище.
  5. Система заходів з попередженням ураження електричним стру­мом. 1. Застосування устаткування в рудниковому виконанні. Область і умови його застосування повинні відповідат

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги