Quot;Звичайне" розслідування

Потерпілий (у випадку незначної травми) чи працівник, що виявив нещасний випадок, чи його свідок повинний повідомити безпосереднього керівника робіт або інша уповноважена особа підприємства. Розуміється, потерпілому варто надати першу допомогу. У свою чергу, керівник робіт (наприклад гірничий майстер) терміново організує надання медичної допомоги потерпілому, а якщо необхідно - його доставку в лікувально-профілактичний заклад. Далі керівник робіт інформує про те, що трапилося, роботодавця і керівника первинної організації профспілки, членом якої є потерпілий, чи уповноважене найманими робітниками особи з питань охорони праці, якщо потерпілий не є членом профспілки.

Ще одна задача керівника робіт - зберегти до прибуття комісії з розслідування (комісії зі спеціального розслідування) нещасного випадку обстановку на робочому місці й устаткування в такому стані, у якому вони були на момент нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров'ю інших працівників і не приведе до більш тяжких наслідків). Також він повинний ужити заходів для недопущення подібних випадків.

Іноді потерпілий, посилаючись на нещасний випадок на виробництві, відразу звертається по допомогу в лікувально-профілактичний заклад. Тоді останнє протягом доби повинне повідомити про нещасний випадок:

- підприємство, де працює потерпілий;

- відповідний робочий орган виконавчої дирекції Фонду страхування від нещасних випадків;

- відповідне установа (заклад) державної санітарно-епідеміологічної служби - у випадку виявлення гострого професійного захворювання (отруєння).

Створена роботодавцем комісія розслідує нещасний випадок.

Дії комісії при "звичайному" розслідуванні

- Обстежує місце нещасливого випадку

- Одержує пояснення потерпілого і якщо це можливо, опитує свідків нещасливого випадку і причетних до нього обличчя

- Визначає, чи відповідають умови праці і його безпека вимогам законодавства про охорону праці

- Встановлює осіб, що допустили порушення вимог законодавства про охорону праці

- Визначає, чи зв'язаний нещасливий випадок з виробництвом (у цьому допоможуть п. п. 14 - 18 Порядку розслідування нещасливих випадків)

зв'язаний - Складає:

- у трьох екземплярах Акт розслідування нещасливого випадку (ф. Н-5);

- у шести екземплярах Акт про нещасливий випадок, зв'язаному з виробництвом (ф. Н-1),

- у чотирьох екземплярах Карту обліку професійного захворювання (отруєння) (ф. П-5) - при виявленні гострого професійного захворювання (отруєння), зв'язаного з виробництвом. Передає їх на твердження роботодавцю

не зв'язаний - Складає:

- у трьох екземплярах Акт розслідування нещасливого випадку (ф. Н-5);

- у шести екземплярах Акт про нещасливий випадок ,не зв'язаному з виробництвом (ф. НПВ).

- Передає їх на затвердження роботодавцю.

- Розробляє заходу щодо запобігання подібних нещасливих випадків.

На розслідування нещасливого випадку комісії відведено троє діб. Термін розслідування можуть продовжити, але не більше чим на місяць. Правда, для цього потрібно узгодження з територіальним органом Держгірпромнагляду.

Про продовження терміну роботодавець видає наказ.

При цьому збільшувати термін розслідування дозволяється, тільки якщо:

- виникла необхідність у проведенні лабораторних досліджень, експертизи, іспитів для встановлення обставин і причин нещасного випадку;

- нещасні випадки відбулися з водіями, машиністами, пілотами (екіпажем) транспортних засобів (автомобілів, потягів, літаків, морських і річкових судів і т.п. ) під час перебування в рейсі внаслідок катастроф, аварій і подій на транспорті.

Тоді в розслідуванні обов'язково використовують матеріали по розслідуванню катастроф, аварій і подій на транспорті, складені відповідними органами. Вони передають ці матеріали підприємству, де працюють потерпілі, у десятиденний термін по закінченні розслідування.