Мовні засоби банку даних

Язикові засоби СУБД, необхідні для опису даних, організації спілкування й виконання процедур пошуку й різних перетворень даних. Класифікація язикових засобів Бнд, показана на мал. 2.2, розроблена американським комітетом CODASYL по проектуванню й створенню БД.

 

 

Рис.2.2. Схема класифікації мовних засобів БнД

 

Схема має загальний характер й орієнтована на різні СУБД. Однак не кожна СУБД, що зараз використається на практиці й поширена на ринку програмних продуктів, має весь набір зазначених язикових засобів.

Мова опису даних (DDL - Data Defіnіtіon Language), призначена для опису даних на різних рівнях абстракції: зовнішньому, логічному й внутрішньому.

Виходячи із пропозицій CODASYL, мови опису даних на логічному (концептуальному) і внутрішньому рівнях незалежні й різні. Однак у більшості промислових СУБД мов не ділиться на дві окремі мови опису логічної й фізичної організації даних, а існує єдина мова, що ще називається мовою опису схем.

У відомих й широко використовуваних на практиці СУБД родини dBASE застосовується єдина мова опису даних. Вона призначена для подання даних на логічному й фізичному рівнях. Ця мова має свій синтаксис: наприклад, ім'я файлу не повинне перевищувати восьми символів, а ім'я поля – десяти. При цьому кожне ім'я може починатися з букви, поля календарної дати позначаються символом D (DATA), символьні поля - С (CHARACTER), числові - N (NUMERІ), логічні - L (LOGІCAL), приміток - М (MEMO).

Опис всіх імен, типів і розмірів полів зберігається в пам'яті разом з даними; ці структури якщо буде потреба, можна переглянути й виправити.

Якщо логічний і фізичний рівні відділені, то до складу СУБД може входити мова опису збереження даних.

У деяких СУБД використається ще язик опису підсхем, що потрібний для опису частини БД, що відбиває інформаційні потреби окремого користувача або прикладної програми. У складі СУБД типу dBASE така мова не використається.

Мова опису даних на зовнішньому рівні використається для опису тренований користувачів і прикладних програм і створення інфологічної моделі БД. Ця мова не має нічого загального з мовами програмування. Так, язиковим засобом, що використаються для інфологічного моделювання, є звичайна природна мова або його підмножина, а також мова графів і матриць.

 

8.2. Мова маніпулювання даними (DML - Data Manіpulatіon Language) використається для обробки даних, їхніх перетворень і написання програм. DML може бути базовою або автономною.

Базова мова DML - це один із традиційних мов програмування (BASІC, FORTRAN й ін.). Системи, які використають базову мову, називають відкритими. Використання базових мов як мов опису даних звужує коло осіб, які можуть безпосередньо звертатися до БД, оскільки для цього потрібно знать мова програмування. У таких випадках для спрощення спілкування кінцевих користувачів із БД передбачається мова ведення діалогу, що

значно простіше для оволодіння, чим мова програмування.

Автономна мова DML - це власна мова СУБД, що дає можливість виконувати різні операції з даними. Системи із власною мовою називають закритими.

У сучасних СУБД для спрощення процедур пошуку даних у БД передбачена мова запитів. Найпоширенішими мовами запитів є SQL й QBE.

Мова запитів SQL (Structured Query Language - структурована мова запитів)був створений фірмою ІBM у рамках роботи над проектом побудови системи керування реляційними базами даних на початку 70-х років. Американський національний інститут стандартів (ANSІ) поклав цю мову в основу стандарту мов реляційних баз даних, прийнятого Міжнародною організацією стандартів (ІSO). Ядром існуючого стандарту SQL-86, які часто називають SQL-2 або SQL-92, є функції, реалізовані практично у всіх відомих комерційних реалізаціях мови, а повний стандарт уміщає такі вдосконалення, які деякі розроблювачі будуть повинні ще реалізувати.

Крім стандарту SQL-86 існує комерційний стандарт мови SQL, розроблений консорціумом виробників баз даних SQL Access Group. Ця група створила такий варіант мови, що використається більшістю систем і дає можливість їм "розуміти" одна іншу.

Був розроблений стандартний інтерфейс мови CLІ (Common Language Іnterface)

для всіх основних варіантів мови SQL. Цей інтерфейс, формалізований фірмою Mіcrosoft, одержав назву ODBC (Open DataBase Connectіvіty – відкритий доступ до даних). ODBC - це інтерфейс доступу до даних, які зберігаються під керуванням різних СУБД. ODBC має цілий набір драйверів, за допомогою яких одна СУБД може працювати з даними інших систем. Архітектура ODBC зображена на рис 8.3.

 

 

Рис. 2.3. Архітектура ODBC

 

Мова запитів QBE (Query By Example)- це реалізація запитів за зразком

у вигляді таблиць. Для визначення запиту до БД користувач повинен заповнити

надану системою таблицю QBE і визначити в ній критерії пошуку й вибору даних.

 

Розроблені мови маніпулювання даними, що дозволяють реалізувати всі операції реляційної алгебри і практично будь-які їх сполучення. Серед них найбільше поширені SQL (Structured Query Language - структуризована мова запитів) і QBE (Query-By-Example - запити за зразком) .

Обидві відносяться до мов дуже високого рівня, за допомогою яких користувач вказує, які дані необхідно одержати, не уточнюючи процедуру їхнього формування. За допомогою єдиного запиту на будь-якій із цих мов можна з'єднати декілька таблиць у тимчасову таблицю і вирізувати з неї необхідні рядки і стовпці (селекція і проекція).