рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сутність основних засобів та їх відтворення

Сутність основних засобів та їх відтворення - Конспект, раздел Философия, КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВА Підвищення Ефективності Використання Основних Засобів Підприємств Є Одним З О...

Підвищення ефективності використання основних засобів підприємств є одним з основних питань у період переходу до ринкових відносин. Від вирішення цієї проблеми залежить фінансовий стан підприємства, конкурентоспроможність його продукції на ринку.

Основні засоби – це матеріальні цінності, що використовуються у виробничій діяльності підприємства понад один календарний рік з початку введення їх в експлуатацію, а також предмети вартістю за одиницю понад 500 гривень (за ціною придбання). Основні засоби підприємства включають основні виробничі й невиробничі засоби.

 

Не належать до основних засобів:

1) предмети терміном служби менше одного року незалежно від їх вартості;

2) предмети вартістю до 500 гривень за одиницю (за ціною придбання) незалежно від терміну служби. При цьому гранична вартість предметів, що не належать до основних засобів, може змінюватися Міністерством фінансів України;

3) спеціальні інструменти і спеціальні пристосування підприємств серійного і масового виробництва певних виробів або для виготовлення індивідуального замовлення незалежно від їхньої вартості;

4) спеціальний одяг, спеціальне взуття, а також постільні речі незалежно від їхньої вартості і терміну служби;

5) формений одяг, призначений для видачі працівникам підприємства, незалежно від вартості й терміну служби.

Виробничі основні засоби є частиною основних засобів, що бере участь у процесі виробництва тривалий час, зберігаючи при цьому натуральну форму. Вартість основних виробничих засобів переноситься на вироблений продукт поступово, частинами, у міру використання. Поновлюються основні виробничі засоби через капітальні інвестиції.

Невиробничі основні засоби – це житлові будинки та інші об'єкти соціально-культурного й побутового обслуговування, які не використовуються у господарській діяльності і перебувають на балансі підприємства.

На відміну від виробничих основних засобів невиробничі основні засоби не беруть участі в процесі виробництва і не переносять своєї вартості на вироблений продукт. Відтворюються вони тільки за рахунок прибутку, який залишається в розпорядженні підприємства. Незважаючи на те, що невиробничі основні засоби безпосередньо не впливають на обсяг виробництва, збільшення цих засобів пов'язане з поліпшенням добробуту працівників підприємства. Це позитивно позначається на результатах діяльності підприємства, на зростанні продуктивності праці.

Основні виробничі засоби з урахуванням специфіки їх виробничого призначення поділяються на такі групи:

1. Будівлі і споруди.

2. Передавальні пристрої.

3. Машини та устаткування, у тім числі:

– робочі машини та устаткування;

– вимірювальні та регулюючі прилади;

– лабораторне устаткування;

– обчислювальна техніка;

– транспортні засоби.

4. Виробничий і господарський інвентар.

5. Інші основні засоби.

Співвідношення окремих груп основних виробничих засобів становить їх структуру. Поліпшення структури основних виробничих засобів, передовсім підвищення питомої ваги активної їх частини, сприяє зростанню виробництва, зниженню собівартості продукції, збільшенню грошових нагромаджень підприємства.

Для обчислення амортизаційних відрахувань основні засоби поділяють на такі групи:

Група 1 - будівлі, споруди, їхні структурні компоненти, передавальні пристрої:

Група 2 - автомобільний транспорт та вузли (запасні частини) до нього; меблі; побутові електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти, включаючи електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичної обробки інформації; інформаційні системи; телефони, мікрофони та рації; різне конторське обладнання, устаткування та приладдя;

Група 3 - інші основні засоби, не включені до груп 1 і 2, а саме: робочі машини й устаткування, вимірювальні й регулюючі прилади.

Підприємство зацікавлене в оптимальному підвищенні питомої ваги машин, устаткування, тобто активної частини основних засобів, які обслуговують процес виробництва і характеризують виробничі можливості підприємства.

Структура основних виробничих засобів є різною у різних галузях промисловості, народного господарства. Наприклад, у промисловості України частина будівель, за загальною вартостю основних виробничих засобів, найвища в легкій та харчовій промисловості (близько 44%); споруд – у паливній промисловості (17%); передавальних пристроїв – в електроенергетиці (32%); устаткування та робочих машин – на підприємствах машинобудівного комплексу (45%).

Основними факторами, які впливають на структуру основних виробничих засобів підприємств, є: рівень автоматизації і механізації, рівень спеціалізації і кооперування, кліматичні та географічні умови розміщення підприємств. Кожний фактор по-різному впливає на структуру виробничих засобів. Поліпшити структуру основних виробничих засобів можна за рахунок: оновлення та модернізації устаткування, ефективнішого використання виробничих приміщень в обладнаних додатковим устаткуванням на вільній площі; ліквідації зайвого й малоефективного устаткування.

Відтворення основних виробничих засобів – це процес безперервного їх поновлення. Розрізняють просте та розширене відтворення.

Просте відтворення основних засобів здійснюється у тому самому обсязі, коли відбувається заміна окремих зношених частин основних засобів або заміна старого устаткування на аналогічне, тобто тоді, коли постійно відновлюється попередня виробнича потужність.

Розширене відтворення передбачає кількісне та якісне збільшення діючих основних засобів або придбання нових основних засобів, які забезпечують вищий рівень продуктивності устаткування.

У процесі господарської діяльності кругооборот основних виробничих засобів проходить три стадії. На першій стадії відбувається продуктивне використання основних виробничих засобів та нарахування амортизаційних відрахувань. На цій стадії основні виробничі засоби у процесі експлуатації зношуються й нараховується сума зносу. Вона є підставою для списання суми амортизаційних відрахувань на витрати після завершення процесу виробництва. На першій стадії кругообороту основних виробничих засобів втрачається споживна вартість засобів праці, їхня вартість переноситься на вартість готової продукції.

На другій стадії відбувається перетворення частини основних виробничих засобів, які перебували в продуктивній формі, на грошові кошти через нарахування амортизаційних відрахувань.

На третій стадії в процесі виробництва відбувається поновлення споживної вартості частини основних виробничих засобів. Це поновлення здійснюється заміною зношених основних виробничих засобів на нові за рахунок нарахованого зносу основних засобів.

Просте відтворення основних виробничих засобів здійснюється у двох формах: заміна зношених або застарілих основних виробничих засобів; капітальний ремонт діючих основних засобів. За простого відтворення у кожному подальшому циклі відбувається створення основних виробничих засобів у попередніх обсягах та з однаковою якістю.

Джерелом фінансування заміни зношених основних засобів є нарахована сума амортизації. За розширеного відтворення кожного наступного циклу здійснюється кількісне і якісне зростання основних виробничих засобів. Джерелом фінансування таких змін є використання частини створеного додаткового продукту.

Необхідність оновлення основних виробничих засобів, при ринкових відносинах, визначається передовсім конкуренцією товаровиробників. Саме конкуренція спонукає підприємства здійснювати прискорене списання основних виробничих засобів з метою нагромадження фінансових ресурсів для подальшого вкладання коштів у придбання більш прогресивного устаткування, впровадження нових технологій та іншого поліпшення основних виробничих засобів.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВА

КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ТОРГОВЕЛЬНО ЕКОНОМІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сутність основних засобів та їх відтворення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ЗА РОЗДІЛАМИ, ТЕМАМИ І ВИДАМИ НАВЧАЛЬНИХ ЗАНЯТЬ
Таблиця 1 Розподіл навчального часу для студентів спеціальності 6.030508 «Фінанси та кредит» Найменування модулів Всього

Сутність фінансів підприємства
Фінанси підприємств як складова частина фінансової системи займають визначальне місце у структурі фінансових відносин суспільства. Вони функціонують у сфері суспільного виробництва, де створюється

Функції фінансів підприємства
У процесі відтворення фінанси підприємств як економічна категорія проявляються та виражають свою суть, свою внутрішню властивість через такі функції: – формування фінансових ресурсів у про

Фінансові ресурси підприємства
Фінанси – це основна система економічного базису, яка забезпечує життєдіяльність підприємництва. Рух коштів, його швидкість та масштаби визначають працездатність фінансової системи. З руху коштів р

Управління фінансами підприємства
В організаційній та управлінській роботі підприємств фінансова діяльність займає особливе місце. Від неї багато у чому залежить своєчасність та повнота фінансового забезпечення виробничо-господарсь

Система розрахунків на підприємстві
У процесі здійснення виробничої діяльності (виробництва та про­дажу продукції, отримання та розподілу грошових доходів і накопи­чень та ін.) суб'єкти господарювання вступають у різні роз

Організація відкриття рахунків у банку
Взаємовідносини суб'єктів підприємницької діяльності з банками щодо відкриття рахунків регулюються Законом України "Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття банківських рахун

Форми безготівкових розрахунків
Кожній формі безготівкових розрахунки відповідають певні види розрахункових документів, на основі яких банк виконує доручення про платежі. Форми безготівкових розрахунків встановлені Національним б

Характеристика та склад грошових надходжень
В умовах ринкових відносин важливим фактором подальшого розвитку будь-якого підприємства є грошові надходження, які перевищують платежі підприємства. Від наявності або відсутності коштів в остаточн

Фактори, які впливають на обсяг виручки від реалізації
Основним джерелом фінансових ресурсів підприємства є доход (виторг) від реалізації продукції. На підприємстві процес виробництва завершується доведенням продукції до споживача. Реалізація

Залежно від способу встановлення розрізняють вільні, регульовані і фіксовані ціни.
Вільні ціни встановлюються підприємством самостійно на договірній основі з урахуванням попиту й пропозиції. Регульовані ціни встановлюються на про

Планування виручки від реалізації продукції
Доход (виручка) від реалізації продукції за вирахуванням податку на додану вартість, акцизних зборів, інших обов’язкових платежів, наданих торгівельних знижок називається чистим доходом

Формування прибутку підприємства
Прибуток – це перевищення доходів над витратами. Зворотне положення називається збитком. Під доходамирозуміють збільшення економічних ви

Прибуток від реалізації продукції його формування та методи розрахунку
Прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства після сплати обов'язкових податків і зборів називається чистим.Порядок формування чистого прибутку

Метод прямого рахунку.
Прибуток від реалізації продукції визначається за формулою:   Пр = Врп – Сп (4.1.),   де Пр – прибуток від реалізації продукції, грн.; Врп – в

Сутність і методи обчислювання рентабельності
Показники рентабельності є відносними характеристиками фінансових результатів і ефективності діяльності підприємства. Вони групуються відповідно до інтересів учасників економічного процесу.

Показники рентабельності, розраховані на основі потоків коштів
Коефіцієнт рентабельності обороту: Кр.про = ПД / Вр (4.10.) Коефіцієнт рентабельності сукупного капіталу: Кр.а = ПД / А (4.11.) Коефіцієнт рентабельності власног

Система оподаткування підприємства
Податки є важливою ланкою фінансових відносин у суспільстві і як форма фінансових відносин виникають одночасно з появою держави. З розвитком товарно-грошових відносин оподаткування здійснюється в о

Непрямі податки
В Україні використовуються три види непрямих податків: акцизний збір (специфічний акциз), податок на додану вартість (універсальний акциз), мито. Непрямі податки включають у ціни товарів, що реаліз

Прямі податки
З прийняттям Закону "Про внесення змін в Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств"" з другого півріччя 1997 р. відбулися істотні зміни в оподаткуванні підприємницьк

Майнові податки та платежі за ресурси
Виробничо-господарська діяльність суб'єктів господарювання пов'язана із залученням значних матеріальних ресурсів. Ефективність їх використання справляє безпосередній вплив на результати фінансово-г

Місцеві податки та збори
Суб'єкти господарювання беруть участь у формуванні фінансових ресурсів місцевих органів влади, сплачуючи місцеві податки і збори. Це має важливе значення для розвитку місцевої інфраструктури, яка з

Платниками збору за право використання місцевої символіки
є юридичні особи та громадяни, що займаються підприємницькою діяльністю. Об’єкт оподаткування – вартість виробленої продукції та наданих послуг з використанням місцевої символіки. Ставка податку (г

Сутність обігових активів, їх склад і структура
Діяльність підприємств зі створення та реалізації продукції здійснюється у процесі поєднання основних виробничих фондів, оборотних фондів і праці. На відміну від основних виробничих фондів

Основи організації обігових активів і джерела їх формувань
Організація оборотних коштів на підприємстві включає: 1) оперативну самостійність у використанні оборотних коштів; 2) визначення планової оптимальної потреби в оборотних коштах і

Загальний порядок нормування власних оборотних активів підприємства
Ефективне використання оборотних коштів багато в чому залежить від правильного визначення потреби в оборотних коштах. Виручка від реалізації продукції підприємства надходить на його поточний рахуно

Показники використання оборотних активів
Для характеристики ефективності використання оборотних коштів на підприємствах використовуються різноманітні показники. Оборотність обігових коштів (тривалість одного

Основи кредитування підприємства
Кредит - це форма позичкового капі­талу (у грошовій або товарній формах), що надається на умовах повернення та зумовлює виникнення кредитних відносин між тим, хто надає кредит,

Банківське кредитування підприємства
Нині найпоширенішим видом кредиту є банківський. За такого кредитування підприємство виступає тільки в ролі по­зичальника. Чинне українське законодавство забороняє надавати підпри­ємствам

Небанківське кредитування підприємства
Кругообіг коштів підприємства у процесі виробництва продукції, послуг та інших видів комерційної діяльності часто супроводжується тимчасовим браком фінансових ресурсів - по­купець продукції з різни

Порядок оформлення, отримання та погашення кредиту
Підприємства отримують банківський кредит у такому порядку: 1) попередні переговори; 2) подача документів і заявки на одержання кредиту; 3) оцінка банком ефективності ком

Порядок оформлення, отримання та погашення кредиту
Підприємства отримують банківський кредит у такому порядку: 1) попередні переговори; 2) подача документів і заявки на одержання кредиту; 3) оцінка банком ефективності ком

IV. Відповідальність сторін
У разі порушення позичальником узятих на себе зобов'язань банк може: припинити подальшу видачу кредиту; вимагати його дострокового повернення; зменшити суму кредиту, обумовлену договором; збільшити

Показники стану та ефективності використання основних засобів
Для забезпечення відтворення основних виробничих засобів важливе значення має вивчення їхнього стану та використання. Стан і використання основних виробничих засобів є важливим фактором підвищення

Знос і амортизація основних засобів
Розрізняють два види зносу основних засобів - фізичний і моральний. Фізичний знос – це поступова втрата основними засобами споживної вартості у процесі експлуатації, т

Сутність і склад капітальних вкладень та джерела їх фінансування
Капітальні вкладення – це витрати на створення нових, реконструкцію і технічне переозброєння діючих основних засобів. За допомогою капітальних вкладень здійснюється як прост

Сутність фінансового стану підприємства
За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансов

Інформаційна база щодо оцінки фінансового стану підприємства
Економічна інформація – сукупність корисних відомостей економічного характеру, які є об‘єктом збирання, реєстрації, зберігання, передавання й перетворення. Інфо

Показники фінансового стану підприємства
Стійкий фінансовий стан підприємства формується у процесі всієї його виробничо-господарської діяльності. Показники оцінки фінансового стану підприємства мають бути такими, щоб усі ті, хто пов'язани

Фінансова стійкість підприємства, її показники та їх розрахунки
Фінансова стійкість підприємства – це такий стан його фінансових ресурсів, їх розподіл та використання, яке забезпечує розвиток підприємства на основі росту прибуткуй капіталу при збереженні платос

Завдання та методи поточного фінансового планування
Фінансовий план показує обсяг фінансових ресурсів, які потрібні підприємству для поточної й довгострокової діяльності. Виконання фінансового плану вимагає повсякденного оперативного контролю за пла

Баланс грошових надходжень
  Місяць Надходження Суми до виплати Чисті грошові надходження Залишок на початок місяця Зал

Інформаційна база фінансового планування
В умовах ринкової економіки для рішення виробничих або комерційних завдань, що вимагають вкладення коштів, необхідна розробка внутріфірмового документа – бізнес-плану підпри

Економічні передумови банкрутства підприємства
Нині в Україні спостерігається стійка тенденція до збільшення кількості фінансове неспроможних підприємств. Наслідком незадовільного фінансового стану більшості вітчизняних підприємств стало катаст

Банкрутство підприємства: причини, наслідки, процедура
Коли підприємство має високий рівень дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги, не оплачені в строк, то в рамках рефінансування заборгованості проводиться комплекс процедур щодо її при

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Нормативно-правові акти: 1. Господарський кодекс України від 16.01.2003 №463-IV (зі змінами та доповненнями) // www.rada.gov.ua 2. Закон України "Про підприє

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги