рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Форми грошей та їх еволюція

Форми грошей та їх еволюція - раздел Философия, ПРОГРАМА РОБОТИ ГУРТКА ЮНИЙ ФІНАНСИСТ Гроші Пройшли Тривалий І Складний Шлях Розвитку З Точки Зору Не Тільки Усклад...

Гроші пройшли тривалий і складний шлях розвитку з точки зору не тільки ускладнення їх економічної суті і підвищення суспільної ролі, а і створення різноманітності їх форм.

Еволюція форм грошей відбувалася в напрямі від повноцінних грошей до неповноцінних, якими є сучасні гроші. Повноціннимибули гроші, які мали внутрішню реальну вартість, адекватну вартості товару, який виконував функції грошей, або вартості того матеріалу, з якого гроші були виготовлені, наприклад золоті або срібні монети.

Неповноціннимиє гроші, які одержують свою вартість виключно в обороті. При цьому вона може істотним чином відхилятися від вартості того матеріалу, з якого вони виготовлені (банкноти, білонна монета, депозитні і електронні гроші). В сучасний період всі країни світу користуються виключно неповноцінними грошима

Між періодами використання повноцінних і неповноцінних грошей знаходиться епоха використання змішаних форм. В цей період в одних країнах використовували повноцінні гроші, а в інших — неповноцінні (паперові). Крім того, в одних і тих же країнах разом з повноцінними монетами нерідко використовувалися неповноцінні — білонні монети, а також паперові знаки грошей (банкноти). Останні не мали внутрішньої вартості і були формою ідентичні неповноцінним грошам. Вони тривалий час вільно обмінювалися на повноцінні монети і їх вартість, яка формувалася в обміні, зближувалася з вартістю металу на який вони обмінювалися. Тому такі банкноти були тотожні повноцінним грошам.

Вихідною формою повноцінних грошей були товарні гроші. Вони виступали загальним еквівлентом тому, що на їх виготовлення було затрачено суспільну працю. Вони однаково слугували для безпосереднього споживання, для виміру вартості іншого товару і знаряддям обміну.

У різні епохи роль товарних грошей виконували предмети першої необхідності (сіль, зерно, риба, худоба) та предмети розкоші (намисто з черепашок, перлини, хутра, інші дорогоцінні вироби). Попит на предмети розкоші виявився більш динамічним, тривалим і об'ємним, ніж на предмети першої необхідності. Та і за своїми фізичними даними вони були менш громіздкі, довше зберігалися, мали більш постійну вартість.

На території Київської Русі з цього різновиду товарних грошей найпоширенішим було хутро. Слово “гроші” тут з'явилося лише в XIII ст., а до того загальний еквівалент називався словом “куна”, яке означало “хутро” . Саме хутро в цій ролі широко застосовувалося декілька сторіч, навіть в середні століття. “Російська правда” часто використовує термін “куни” в розумінні грошей: “кунами викупляти” і т.п.

Як перший, так і другий різновид товарних грошей був вельми примітивним, функціонував поштучно, не підлягав розподілу, виступав в своєму природному вигляді. Такі гроші відповідали потребам обміну на його більш ранніх стадіях.

Другий великий розподіл праці (відокремлення ремесла від землеробства) істотним чином розширив межі товарного виробництва і обміну і прискорив розвиток ринку. В обмін почали поступати не просто надлишки продуктів, а товари, спеціально виготовлені для даної мети. Невпинно розширялися територіальні межі обміну. Тому ринок поставив перед грошовим товаром нові вимоги — бути однорідним, економічно ділимими, здатними тривалий час зберігати свою вартість. Задовольняти такі вимоги попередні гроші не могли у зв'язку з їх фізичними властивостями. На їх місце ринок стихійно висунув метал. Почалася тривала ера панування металевих грошей.

Еволюція металевих грошей найбільш чутливо виявилася в двох напрямах: перший — отримання і удосконалення монетної форми; другий — розвиток представницьких форм металевих грошей в обороті.

З появою металевих грошей вони використовувалися у формі простих злитків або шматків металу. Такі гроші мали переважні переваги перед товарними грошима. Разом з тим форма злитків обумовлювала певні незручності, які незабаром стали стримувати розвиток грошових відносин. В кожній платіжній операції необхідно було зважувати злитки, визначати пробу і, що найбільш незручно - ділити їх на частини. Щоб уникнути цих незручностей, злитки робили різної ваги. Самі відомі купці ставили на них своє клеймо, яке засвідчувало вагу і пробу металу.

Монета виявилася найдосконалішою формою повноцінних грошей, тобто тих, які функціонують в обороті з власною субстанціональною вартістю. Вона обслуговувала економічні відносини людей протягом майже трьох тисячоліть. За цей час монета теж розвивалася і змінювалася.

Новий етап в розвитку монети як форми справжніх грошей пов'язаний з виникненням білонної монети, тобто розмінної, з дрібною вартістю. Вона призначена для забезпечення нормального виконання грошових функцій основною (валютної) монетою. Головна відмінність її полягає в тому, що вона чеканиться не з дорогоцінного металу, тому є неповноцінною. Причому такою розмінна монета стала не відразу, а на певному етапі розвитку грошового обігу.

Еволюційні процеси в економіці, які послужили причиною демонетизації золота, підготували основу для впровадження нематеріальних носіїв грошової суті — так званих кредитних грошей.Як наголошувалося вище, саме золото виконувало грошову роль не стільки в своїй реальній вартості, скільки в номінальній. Поступово воно придбало особливу споживацьку вартість як загального еквівалента. Потім світова практика використання золотих грошей підготувала суспільство до сприйняття нематеріальних грошей, не пов'язаних із золотом, як більш ефективної грошової форми. На цій підставі економічна думка остаточно прийшла до висновку, що гроші не адекватні золоту, що вони — щось інше, складніше явище суспільного характеру, який не може бути виражений навіть благородними металами.

Неповноцінні гроші— це гроші, які не мають власної субстанціональної вартості. Перехід до неповноцінних грошей відбувався поступово. Перші їх форми з'явилися ще з часів панування металевих грошей. Тому в історії грошей був тривалий період існування змішаних форм, властивий повноцінним і неповноцінним грошам. Основними формами неповноцінних грошей є:

- білонна (розмінна) монета

- паперові гроші (казначейські зобов'язання)

- банківські зобов'язання (банкноти)

- депозитні внески

- квазігроші.

Не маючи субстанціональної вартості, всі вони застосовуються як гроші лише тому що у економічних контрагентів, які їх одержують як платіж, є віра в можливість використовувати їх для забезпечення своїх майбутніх платежів. Чинник довіри до цих форм стає вирішальним для їх функціонування як грошей, завдяки чому вони отримали також назву кредитних.

Кредитні гроші класифікуються за декількома критеріями.

1. Залежно від форми існування виділяють:

- паперові гроші

- монету

- депозитні гроші

- електронні гроші.

2. Залежно від статусу емітента і характеру емісії:

- казначейські гроші

- банківські гроші.

Поняття паперових грошей має два тлумачення: широке, якщо паперовиминазивають будь-які грошові знаки, виготовлені з паперу (розмінні і нерозмінні банкноти, казначейські білети і т.п.), і вузьке, якщо паперові гроші ототожнюються із знаками вартості, які емітуються казначейством для покриття бюджетних витрат.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПРОГРАМА РОБОТИ ГУРТКА ЮНИЙ ФІНАНСИСТ

ПРОГРАМА РОБОТИ ГУРТКА ЮНИЙ ФІНАНСИСТ ПЕРЕЛІК ТЕМ ЗАНЯТЬ У ГУРТКУ ЮНИЙ ФІНАНСИСТ Сутність і сфери застосування фінансів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Форми грошей та їх еволюція

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ТЕКСТ ЛЕКЦІЇ
для організації роботи наукового гуртка «Юний фінансист» у загальноосвітніх школах на тему: «ПЕНСІЙНА СИСТЕМА. В ЯКОМУ ВІЦІ СЛІД ДУМАТИ ПРО ПЕНСІЮ»  

ЛІТЕРАТУРА
  1. Про Національний банк України: Закон України від 20.05.1999 р. // Га­лицькі контракти. - 1999. - № 41. - С. 55-66. 2. Про банки і банківську діяльність: Закон України ві

Банківська система України і її характеристика
  Банківська система - це законодавчо визначена, чітко структурована сукупність фінансових посередників грошового ринку, що займаються банківською діяльністю.

Банківська система України і її характеристика
  Банківська система - це законодавчо визначена, чітко структурована сукупність фінансових посередників грошового ринку, що займаються банківською діяльністю.

Національний банк України. Його задачі і функції.
Національний банк України є центральним банком України, особливим центральним органом державного керування, юридичний статут, задачі і функції, повноваження і при

Операції НБУ
  Національний банк для виконання покладених на нього функцій проводить такі операції: 1) надає кредити комерційним банкам і іншим фінансово-кредитним устано

М.М. Артус
Прообраз бюджетних відносин почав зароджу­ватись з розвитком перших цивілізацій, коли вони почали оформ­люватись у держави. Але пройшло багато століть, перш ніж бюджет став невід'ємним атрибутом де

Починається з кожного з нас
  Державний бюджет формується на основі головних завдань бюджетної політики України є: - призупинення спаду виробництва; - забезпечення фінансової стабілізації. Для

За темою
ЕКОНОМІЧНА ПРИРОДА МІЖНАРОДНИХ ФІНАНСІВ І ЇХ РОЛЬ У СУЧАСНІЙ СВІТОГОСПОДАРСЬКІЙ СИСТЕМІ

МІЖНАРОДНІ ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВІ ВІДНОСИНИ
  Міжнародна фінансова система, з одного боку, обслуговує міждер­жавний рух товарів, послуг та факторів виробництва, з іншого — відіграє самостійну роль, яка виявляється через функціо

ФУНКЦІОНУВАННЯ СВІТОВОГО ФІНАНСОВОГО РИНКУ
  Протягом десятиріч після другої світової війни у світовому економічному середовищі протікали значні зміни. У 50-х роках промислові корпорації були зайняті створенням внутрішніх ринк

МІЖНАРОДНІ РИНКИ ПОЗИКОВОГО ТА ІНВЕСТИЦІЙНОГО КАПІТАЛУ
Не завжди навіть розвиненим країнам вистачає коштів тому і виникла потреба у міжнародному ринку позичкових капіталів — це сьогодні гло­бальна система накопичення вільних фін

МІЖНАРОДНІ РОЗРАХУНКИ ТА ЗАБОРГОВАНІСТЬ В СИСТЕМІ МІЖНАРОДНИХ ФІНАНСІВ
У процесі зовнішньоекономічної діяльності виникають платежі за грошовими вимогами та зобов'язаннями. Міжна­родні розрахунки— це система організації і регулювання платежів у сфері м

ТЕКСТ ЛЕКЦІЇ
для організації роботи наукового гуртка «Юний фінансист» у загальноосвітніх школах на тему: «ПЕНСІЙНА СИСТЕМА. В ЯКОМУ ВІЦІ СЛІД ДУМАТИ ПРО ПЕНСІЮ»  

За темою
ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ПОДАТКІВ ТА СУЧАСНА ПОДАТКОВА СИСТЕМА УКРАЇНИ

За темою
Гроші: вчора, сьогодні, завтра Розробили:

ЕВОЛЮЦІЯ ГРОШЕЙ
  Гроші були придумані людьми багато тисяч років назад. Історичні періоди розвитку грошового обігу в цілому відповідали типам грошових одиниць, тому доцільним буде розглянути наступні

Хронологія виникнення грошових знаків
Час Подія 3-2тис. до н. е. у Месопотамії з’явилися перші банки. Їх роль виконували храми і двори місцевих правителів

ТЕМА 2. СУТНІСТЬ ГРОШЕЙ: РЕАЛЬНА ВАРТІСТЬ АБО ЗАГАЛЬНЕ ПРИЗНАННЯ
1. Походження і сутність грошей. 2. Форми грошей та їх еволюція. 3. Функції грошей та їх взаємозв'язок. 4. Роль грошей в розвитку економіки. Мета лекції:

Походження і сутність грошей
  Гроші належать до низки дуже загадкових феноменів, виникнення яких цікавило людство вже в стародавні часи. Вони завжди привертали до себе пильну увагу вчених. Вже в роботах Платона

Форми грошей та їх еволюція
Гроші пройшли тривалий і складний шлях розвитку з точки зору не тільки ускладнення їх економічної суті і підвищення суспільної ролі, а і створення різноманітності їх форм. Еволюція форм гр

Роль грошей в розвитку економіки
Роль грошей тісно пов’язана з їх функціями. Роль грошей визначається рівнем розвитку товарного виробництва і адекватних йому суспільних відносин. Вона не може бути реалізована там, де для цього нем

Фінанси – ключ у розвитку економіки держави.
  Кожна людина, перш ніж обрати вищий навчальний заклад та спеціальність, замислюється над тим, де вона у майбутньому буде працювати та чим займатиметься відповідно до обраної проф

Історичні аспекти та сутність фінансів.
  Термін "фінанси" походить від латинського слова «finis», що означає кінець, закінчення, фініш. У древньому світі й у середні століття термін «finis»

Функції фінансів.
  Функція – зовнішній прояв властивості якого-небудь об’єкта в даній системі відносин. Щодо фінансів, то тут функції означають зовнішній прояв сутності фінансів у дії. Функці

Фондова біржа ПФТС
Фондовий ринок є системою економічних та правових відносин, пов'язаних із випуском та обігом цінних паперів. Суб'єкти підприємницької діяльності виступають на ринку як емітентами ц

Послуги торговців цінними паперами
  Випуск, а також операції з купівлі/продажу цінних паперів здійснюються у більшості випадків із залученням торговців. Торговцями можуть виступати банки, акціонерні товариства, статут

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги