рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Функції фінансів.

Функції фінансів. - раздел Философия, ПРОГРАМА РОБОТИ ГУРТКА ЮНИЙ ФІНАНСИСТ   Функція – Зовнішній Прояв Властивості Якого-Небудь Об’Єкта В ...

 

Функція – зовнішній прояв властивості якого-небудь об’єкта в даній системі відносин.

Щодо фінансів, то тут функції означають зовнішній прояв сутності фінансів у дії. Функції є похідними (вторинними) від сутності. А що являють собою фінанси по суті? А по суті фінанси – це специфічні розподільчі відносини, в процесі яких розподіляється і перерозподіляється вартість (об’єкт), виражена у грошовій формі. Звідси витікає перша функція фінансів – розподільча.

Масштаби розподілу великі. Тільки через один з фондів України (щоправда, найбільший), Державний бюджет України, перерозподіляється близька 30% ВВП. Спробуйте підрахувати, який відсоток ВВВ перерозподіляється через ваш сімейний бюджет, якщо ВВП України у 2007 році склав 709 млрд. 445 млн. грн..

Завдяки розподільчій функції фінанси обслуговують відтворювальний процес в цілому, активно впливаючи на всій його стадії. За допомогою цієї функції відбувається формування різних фондів цільового призначення, необхідних для задоволення виробничих потреб на підприємствах. На основі цієї функції забезпечуються також загальнодержавні потреби, здійснюється міжгалузевий та між територіальний перерозподіл вартості у грошовому виразі. Нарешті, навіть формування різних фондів в процесі розподілу сімейного бюджету відбувається за допомогою розподільчої функції.

Слід відмітити, що розподільча – не єдина функція фінансів. Вчені виділяють сьогодні ще одну функцію, яка на перший погляд не так очевидна, але не менш важлива. Ця функція витікає з іншої характерної ознаки фінансів – руху вартості у грошовій формі. Нагадаю, що гроші виступають у фінансових відносинах у якості МІРИ вартості. Все, що можна виміряти – можна проконтролювати.

Напевно ви маєте досвід «спілкування» з таки контрольно-вимірювальним приладом, як термометр. Використовується він, як відомо, для виміру та контролю температури. В побутових термометрах у якості робочої рідини використовується або пофарбований спирт, або ртуть. Шкала відградуйована у градусах Цельсія.

Робоча рідина «фінансового термометра» - гроші як міра вартості. Шкала «фінансового термометра» України відградуйована у гривнях. Подібно тому, як за рівнем робочої рідини у термометрі ми можемо судити про температуру повітря на вулиці, так за кількістю грошей у тому чи іншому фонді ми можемо точно визначити його «фінансову температуру». Таким чином, фінанси, використовуючи гроші у якості міри вартості, виконують контрольну функцію.

Багато людей ототожнюють поняття контролю з управлінням. Хотілося б пояснити різницю. Давайте відповімо на два питання:

1. Чи можна за допомогою побутового термометру виміряти (проконтролювати) температуру вашого тіла у будь-який цікавий для вас момент часу?

2. Чи може побутовий термометр управляти температурою вашого тіла?

Очевидно, що на перше питання ви відповісте так, а на друге – ні. У даному контексті, коли ми говоримо про контрольну функцію термометру, ми маємо на увазі вимір температури, а не управління нею. Контрольна функція фінансів у цьому розумінні абсолютно аналогічна контрольній функції термометра. Образно кажучи, завдяки контрольній функції фінансів можна виміряти фінансову температуру. А управляє фінансовою температурою тільки людина. Контрольну функцію, зважаючи на сказане, можна називати інформаційною.

Завдяки контрольній (інформаційній) функції фінансів, ми можемо у будь-який момент часу побачити куди та скільки рухається (рухалось) вартості у грошовій формі, а також скільки її (вартості) знаходиться втому чи іншому фонді. А якщо ми знаємо, де, коли та скільки, ми виступаємо володарем потужного інформаційного ресурсу. Маючи так інформацію, ми можемо порівняти, у якій мірі те, що відбувається, відповідає тому, що нам потрібно. Якщо те, що відбувається, не відповідає тому, що нам потрібне, ми можемо усунути цю невідповідність (усвідомлено управляти процесом).

Напевно вам знайома ситуація, коли вас раптом починав бити озноб. Ви дивитеся на градусник – в квартирі +26є. Потім виміряєте температуру собі, а у вас +39,5є. На підставі цієї інформації ви ухвалюєте рішення про те, що не обігрівач потрібно включати, а таблетку жарознижуючу пити. Кажучи іншими словами, скориставшись контрольною функцією побутових термометрів, ви ухвалили вірне управлінське рішення, сприяюче поліпшенню вашого здоров'я.

Вірно використовуючи «фінансовий термометр», можна зміцнювати здоров’я не тільки окремих фінансових суб’єктів, але й економічне здоров’я держави в цілому. Відповідно, нехтування показників «фінансового термометру» може це здоров’я занапастити.

Дехто пов’язує контрольну функцію фінансів та фінансовий контроль. Ці поняття мають принципову різницю.

Повернемося до нашого термометру. Термометр – інструмент, який вимірює та показує температуру (виконує контрольну функцію). Він вимірює та відображає температуру сам по собі, незалежно від того, дивимось ми на нього чи ні. Якщо вам байдуже, що показує термометр – можна ходити у тридцятиградусний мороз у футболці. Що з цього вийде – розтин покаже. Якщо вам не байдуже, краще подивитись (здійснити температурний контроль).

«Фінансовий термометр» також, незалежно ні від чого, вимірює та показує, а суб’єкти, які слідкують за показаннями, насправді здійснюють той самий фінансовий контроль. Можна сказати, що фінансовий контроль є похідним від контрольної функції фінансів. А фінансовий контроль, у свою чергу, є важливою складовою процесу управління. Управління фінансами без фінансового контролю неможливе.

Економіка без фінансів – як людина без крові! Грамотно використовуючи розподільчу та контрольну функції, ми можемо усвідомлено та ефективно управляти економічними процесами.

Таким чином, фінанси як і будь-яке явище чи процес у світі, характеризується певними функціями, за допомогою яких і проявляється значення фінансових відносин у сучасній економіці.

 

Рекомендована література:

1. Захарченков С.П. Финансы.UA.-2-е изд., перераб. и доп.- Х.: Фактор, 2008.-256 с.

2. Финансы /Под ред. В.М.Родионовой. - М.: Финансы и статистика, 1994

3. Опарін В.М. Фінанси (загальна теорія): Навч. посібник -К.: КНЕУ, 1999-194с.

4. Чикиш Л.В. Финансы : Учеб. пособие. К.: МАУП – 1998 - 91с.

5. Василик О.Д. Державні фінанси України : Навч. посібник – К.: Вища школа, 1997

6. Василик О.Д. Теорія фінансів: підручник. – К.: НІОС, 2000.

7. Шуляк П.Н., Белотелова Н.П. Финансы. – М.: Финансы и статистика, 2000.

8. Финансово – кредитний словарь. – М.: Финансы и статистика, 1994.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПРОГРАМА РОБОТИ ГУРТКА ЮНИЙ ФІНАНСИСТ

ПРОГРАМА РОБОТИ ГУРТКА ЮНИЙ ФІНАНСИСТ ПЕРЕЛІК ТЕМ ЗАНЯТЬ У ГУРТКУ ЮНИЙ ФІНАНСИСТ Сутність і сфери застосування фінансів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Функції фінансів.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ТЕКСТ ЛЕКЦІЇ
для організації роботи наукового гуртка «Юний фінансист» у загальноосвітніх школах на тему: «ПЕНСІЙНА СИСТЕМА. В ЯКОМУ ВІЦІ СЛІД ДУМАТИ ПРО ПЕНСІЮ»  

ЛІТЕРАТУРА
  1. Про Національний банк України: Закон України від 20.05.1999 р. // Га­лицькі контракти. - 1999. - № 41. - С. 55-66. 2. Про банки і банківську діяльність: Закон України ві

Банківська система України і її характеристика
  Банківська система - це законодавчо визначена, чітко структурована сукупність фінансових посередників грошового ринку, що займаються банківською діяльністю.

Банківська система України і її характеристика
  Банківська система - це законодавчо визначена, чітко структурована сукупність фінансових посередників грошового ринку, що займаються банківською діяльністю.

Національний банк України. Його задачі і функції.
Національний банк України є центральним банком України, особливим центральним органом державного керування, юридичний статут, задачі і функції, повноваження і при

Операції НБУ
  Національний банк для виконання покладених на нього функцій проводить такі операції: 1) надає кредити комерційним банкам і іншим фінансово-кредитним устано

М.М. Артус
Прообраз бюджетних відносин почав зароджу­ватись з розвитком перших цивілізацій, коли вони почали оформ­люватись у держави. Але пройшло багато століть, перш ніж бюджет став невід'ємним атрибутом де

Починається з кожного з нас
  Державний бюджет формується на основі головних завдань бюджетної політики України є: - призупинення спаду виробництва; - забезпечення фінансової стабілізації. Для

За темою
ЕКОНОМІЧНА ПРИРОДА МІЖНАРОДНИХ ФІНАНСІВ І ЇХ РОЛЬ У СУЧАСНІЙ СВІТОГОСПОДАРСЬКІЙ СИСТЕМІ

МІЖНАРОДНІ ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВІ ВІДНОСИНИ
  Міжнародна фінансова система, з одного боку, обслуговує міждер­жавний рух товарів, послуг та факторів виробництва, з іншого — відіграє самостійну роль, яка виявляється через функціо

ФУНКЦІОНУВАННЯ СВІТОВОГО ФІНАНСОВОГО РИНКУ
  Протягом десятиріч після другої світової війни у світовому економічному середовищі протікали значні зміни. У 50-х роках промислові корпорації були зайняті створенням внутрішніх ринк

МІЖНАРОДНІ РИНКИ ПОЗИКОВОГО ТА ІНВЕСТИЦІЙНОГО КАПІТАЛУ
Не завжди навіть розвиненим країнам вистачає коштів тому і виникла потреба у міжнародному ринку позичкових капіталів — це сьогодні гло­бальна система накопичення вільних фін

МІЖНАРОДНІ РОЗРАХУНКИ ТА ЗАБОРГОВАНІСТЬ В СИСТЕМІ МІЖНАРОДНИХ ФІНАНСІВ
У процесі зовнішньоекономічної діяльності виникають платежі за грошовими вимогами та зобов'язаннями. Міжна­родні розрахунки— це система організації і регулювання платежів у сфері м

ТЕКСТ ЛЕКЦІЇ
для організації роботи наукового гуртка «Юний фінансист» у загальноосвітніх школах на тему: «ПЕНСІЙНА СИСТЕМА. В ЯКОМУ ВІЦІ СЛІД ДУМАТИ ПРО ПЕНСІЮ»  

За темою
ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ПОДАТКІВ ТА СУЧАСНА ПОДАТКОВА СИСТЕМА УКРАЇНИ

За темою
Гроші: вчора, сьогодні, завтра Розробили:

ЕВОЛЮЦІЯ ГРОШЕЙ
  Гроші були придумані людьми багато тисяч років назад. Історичні періоди розвитку грошового обігу в цілому відповідали типам грошових одиниць, тому доцільним буде розглянути наступні

Хронологія виникнення грошових знаків
Час Подія 3-2тис. до н. е. у Месопотамії з’явилися перші банки. Їх роль виконували храми і двори місцевих правителів

ТЕМА 2. СУТНІСТЬ ГРОШЕЙ: РЕАЛЬНА ВАРТІСТЬ АБО ЗАГАЛЬНЕ ПРИЗНАННЯ
1. Походження і сутність грошей. 2. Форми грошей та їх еволюція. 3. Функції грошей та їх взаємозв'язок. 4. Роль грошей в розвитку економіки. Мета лекції:

Походження і сутність грошей
  Гроші належать до низки дуже загадкових феноменів, виникнення яких цікавило людство вже в стародавні часи. Вони завжди привертали до себе пильну увагу вчених. Вже в роботах Платона

Форми грошей та їх еволюція
Гроші пройшли тривалий і складний шлях розвитку з точки зору не тільки ускладнення їх економічної суті і підвищення суспільної ролі, а і створення різноманітності їх форм. Еволюція форм гр

Форми грошей та їх еволюція
Гроші пройшли тривалий і складний шлях розвитку з точки зору не тільки ускладнення їх економічної суті і підвищення суспільної ролі, а і створення різноманітності їх форм. Еволюція форм гр

Роль грошей в розвитку економіки
Роль грошей тісно пов’язана з їх функціями. Роль грошей визначається рівнем розвитку товарного виробництва і адекватних йому суспільних відносин. Вона не може бути реалізована там, де для цього нем

Фінанси – ключ у розвитку економіки держави.
  Кожна людина, перш ніж обрати вищий навчальний заклад та спеціальність, замислюється над тим, де вона у майбутньому буде працювати та чим займатиметься відповідно до обраної проф

Історичні аспекти та сутність фінансів.
  Термін "фінанси" походить від латинського слова «finis», що означає кінець, закінчення, фініш. У древньому світі й у середні століття термін «finis»

Фондова біржа ПФТС
Фондовий ринок є системою економічних та правових відносин, пов'язаних із випуском та обігом цінних паперів. Суб'єкти підприємницької діяльності виступають на ринку як емітентами ц

Послуги торговців цінними паперами
  Випуск, а також операції з купівлі/продажу цінних паперів здійснюються у більшості випадків із залученням торговців. Торговцями можуть виступати банки, акціонерні товариства, статут

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги