Прибуток підприємства.

Розміри і джерела поповнення власних обігових коштів щорічно відображаються в фінансовому плані.

Фінансовий стан підприємства залежить від того, наскільки швидко кошти, вкладені в активи, перетворюються на реальні гроші. Найважливіші показники господарської діяльності підприємства — прибуток і обсяг реалізованої продукції — знаходяться в прямій за­лежності від швидкості обертання обігових коштів.

Прискорення обертання обігових коштів має велике значення для стабільності фінансового стану підприємства, виходячи з наступних основних причин:

По-перше, від швидкості обертання коштів залежить розмір річного обороту, бо підприємство, що має невеликий обсяг коштів, але більш ефективно їх використовує, може робити такий оборот, як і підприємс­тво з більшим, обсягом коштів, але при меншій швидкості обертання.

По-друге, з оборотністю пов'язана відносна величина витрат, що знижує собівартість одиниці продукції.

По-третє, прискорення обороту на тій або іншій стадії кругообігу коштів (наприклад, скорочення часу перебування матеріалів на складі) змушують прискорити оборот на інших стадіях.

Слід наголосити, що робота в умовах ринку і повної господарсь­кої самостійності не скасовує необхідності планування (нормуван­ня) обігових коштів.

Обов'язковість використання нормативів, встановлених вищою за рівнем організацією, залежить від їх економічної доцільності.

Незавершене виробництво аналізується за фактичними даними в залишках напівфабрикатів і деталей у кожному цеху (коморі, на робо­чому місці), а також залучають дані норм та запасів кожного виду де­талей і напівфабрикатів. Аналіз запасів готової продукції проводиться також за даними аналітичного обліку складів. При цьому перевіряєть­ся, чи немає продукції, яка тривалий час зберігається на складі, не від­вантажена через низьку якість, нетоварний вигляд, відсутність попиту.

Необхідно визначити запас по кожному виду обігових коштів по днях, для чого наявний залишок ділять на їх середню витрату. Часто нормативів обігових коштів не дотримуються через їх недостатню обгрунтованість. Тому у випадках, коли відхилення від нормативів неможливо переконливо пояснити, потрібно перевірити правиль­ність розрахунку нормативів.