Успадкування, зчеплення зі статтю

Існують деякі ознаки, на характер успадкування яких впливають стать організму. Це пояснюється неоднаковим генним складом Х- та Y – хромосом. В Х-хромосомі є ділянки з певними генами, відсутні в Y-хромосомі через її менші розміри, хоча деякі гени останьої також можуть не мати відповідних алелей в Х-хромосомі.

У кішок певні види забарвлення шерсті також зчеплені зі статтю. Відомо, що коти ніколи не мають черепахового забарвлення; вони бувають темними або рудими. Це поснюється тим, що алельні гени, які визначають чорне або руде забарвлення, локалізовані лише в Х-хромосомі. Жодна з цих алелей не домінує над іншою, і тому кішки, гетерозиготні за цим геном, мають черепахове забарвлення, на відмін від котів, що мають лише один алельний ген.

У людини подібним чином успадковуються деякі захворювання (дальтонізм, гемофілія). Дальтонізм зумовлює рецесивна алель, розміщена в Х – та відсутня в Y-хромосомі. Тож чоловік, який має цю алель, хворий на дальтонізм. У жінок це порушення кольорового зору проявляється лише в особин, гомозиготних за даною алелю, гетерозиготні жінки фенотипно здорові, хоча є носіями алельного гена, що зумовлює дальтонізм. Подібним чином успадковується і гемофілія. Як правило, рецесивна алель, яка зумовлює захворювання, передається з покоління в покоління гетерозиготними жінками-носіями, бо гомозиготні за цією алелю жінки, а також чоловіки, хворі на гемофілію, не доживають до шлюбного віку.