Структура популяції

Кожна популяція характеризується певною структурою: статевою, віковою, просторовою. Структура популяції має пристосувальний характер, бо є наслідком взаємодії особин виду та екологічних факторів. Вона динамічна, тобто зміна умов довкілля спричиняє вілновні її зміни.

Статева структура залежить від співвідношення особин різних статей, а вікова – від розподілу особин за віковими групами. Це дуже важливий показник, який характеризує стан популяції. Так, різке скорочення частки нестатевозрілих особин свідчить про зниження чисельності популяції в майбутньому, коли ці особини стануть статевозрілими і дадуть малочисельне потомство.

Розподіл особин популяції по території, яку вона займає, визначає її просторову структуру. Лише інколи особини однієї популяції, розділені рівномірно. Нйчастіше їхній розподіл нерівномірний унаслідок різних умов існування в різних частинах території, яку займає популяція або через особливості екології виду.

За характером використання території популяції тварин можна поділити на осілі, кочові та мігруючі. Популяції осілих видів, як правило, тривалий час займають одну й ту саму територію. Популяції кочових видів відносно недалеко переміщуються у пошуках корму, місць розмноження. Кочовий спосіб життя дає можливість уникати швидкого виснаження ресурсів середовища, а також краще пристосовуватись до сезонних змін умов існування.

Популяції мігруючих видів закономірно змінюють місця існування, значно відокремлені просторово. Міграції, як і кочівлі, часто зумовлені сезонними змінами у довкіллі й відбуваються, як правило, за певними маршрутами. Міграції можуть бути періодичними (у перелітних птахів) і неперіодичними, пов’язаними з переселенням осілих видів унаслідок несприятливих кліматичних змін, виснаження кормової бази. Отже, просторова структура популяції має пристосувальний характер, бо дає змогу шнайповніше використовувати ресурси середовища існування.

Етологічна структура популяцій тварин – це система взаємозв’язків міє її особинами, що проявляється у поведінці. Наука про біологічні основи поведінки тварин називається етологія. Особинам різних видів властивий поодинокий або груповий спосіб життя. В першому випадку особини популяції більш-менш відокремлені просторово і збираються групамилише на період розмноження. Груповий спосіб життя пов'язаний з утворенням постійних родин, колоній, табунів, зграй.

Родинний спосіб життя зумовлений підсиленням зв’язків між батьками та потомством. Родина – група особин, у якій разом мешкають батьки і діти, причому перші піклуються про останніх.