рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Економічна ефективність зовнішньоекономічних операцій

Економічна ефективність зовнішньоекономічних операцій - Конспект, раздел Философия, Зовнішньоекономічна діяльність підприємства   Для Оцінки Діяльності Фірми Розраховується Показник Ефективно...

 

Для оцінки діяльності фірми розраховується показник ефективності її діяльності, що характеризує ступінь вигідності для фірми зовнішньоекономічних операцій.

Показник економічної ефективності реалізації експортних товарів являє собою відношення нетто (чистого виторгу) в іноземній валюті за реалізований товар до його собівартості в гривнях і обчислюється за формулою:

(11.36)

де Внетто – нетто (чистий виторг) в іноземній валюті, переведений у гривні за офіційним курсом;

Зекс – повна собівартість реалізованої на експорт продукції, грн.

Цей коефіцієнт показує суму інвалютного доходу від реалізації експортних товарів, що припадає на кожну витрачену фірмою гривню. Коефіцієнт ефективності може бути виражений також у відсотках

Звітні показники ефективності реалізації експортних товарів необхідно порівняти з аналогічним показником за минулий період, що дасть змогу встановити, як змінилася ефективність реалізації товарів у звітному періоді порівняно з минулим.

Також варто порівняти показники економічної ефективності експорту з показником ефективності реалізації експортних товарів на внутрішньому ринку, для чого розрахувати цей показник:

(11.37)

Qекс – обсяг експорту у натуральному вираженні, од.;

Цвн – ціни на продукцію, аналогічну експортованій, на внутрішньому ринку, грн.;

Звироб – затрати на виробництво усієї партії експортної продукції, грн.

Якщо показник економічної ефективності експорту є більшим за одиницю і вищим, ніж показник ефективності реалізації на внутрішньому ринку, то експорт для підприємства є вигідним.

Для визначення економічної ефективності експортно-імпортної діяльності на рівні підприємства рекомендують також методику, запропоновану Т.В. Миролюбовою. Перші два показники цієї методики Еекс1 та Еекс2 за своєю суттю є аналогічними до визначених вище показників відповідно економічної (абсолютної) ефективності експорту та ефективності реалізації експортних товарів на внутрішньому ринку. Третій показник Еекс3 показує ефективність використання виробничих і оборотних фондів при експорті і розраховується за такою формулою:

(11.38)

де Еекс3 – показник економічної ефективності експорту;

Ов.ф. – гривневий еквівалент відрахувань у валютний фонд підприємства, розрахований шляхом перерахунку валютної виручки в гривні за курсом на день надходження валюти, грн;.

Зекс – повні затрати підприємства на експорт, грн.;

Вр – гривнева виручка від обов'язкового продажу валюти, грн.;

Кекс – середньорічна вартість основних виробничих і оборотних фондів, що використовуються у виробництві експортної продукції, грн.

Показники Еекс1, Еекс2, та Еекс3 доцільно використовувати при укладенні угоди з метою вибору найбільш оптимального за критерієм максимуму економічного ефекту та за умови, що Еекс1 > Еекс2, а також для аналізу експортно-імпортної діяльності підприємства за попередній період і планування її на майбутнє.

На основі розрахованих показників можна зробити наступні висновки. Якщо показник Еекс1>1, а Еекс1 > Еекс2, то експорт відповідних товарів для підприємства є економічно вигідним. Звідси, слід шукати шляхи збільшення експорту даних товарів. Показник Еекс3 вказує на рівень ефективності відповідних товарів, причому перша частина формули вказує, який саме відсоток від результатів експорту підприємства становить дохід від експорту, а друга частина формули визначає, скільки разів за досліджуваний період зміг обернутись авансований на експорт капітал.

Показник економічної (абсолютної) ефективності імпорту товарів являє собою відношення вартості імпортної продукції на внутрішньому ринку у гривнях до витрат на придбання імпортної продукції, виражених у гривнях. Чим більше цей показник буде за одиницю, тим більш ефективною буде імпортна діяльність для підприємства.

Показник ефекту експорту характеризує результат діяльності підприємства і розраховується як різниця між обсягом випуску продукції на експорт і витратами на її виробництво.

Показник ефекту імпорту товарів розраховується як різниця між внутрішньою ціною імпортної продукції та витратами на її придбання. В умовах не конвертованості національної валюти показники ефекту експорту (Ее) та імпорту (Eі) визначаються за формулами:

(11.39)

(11.40)

Валютні коефіцієнти Кві і Кве служать для переводу національної валюти в іноземну і навпаки.

Якщо відома сума виторгу від контракту Векс і витрати на виробництво Зекс, то:

(11.41)

Для імпортної операції, коли відома вартісна оцінка імпортної продукції Ziмп, і витрати на імпорт Вімп, тоді:

(11.42)

Оскільки при здійсненні експортно-імпортної операції вторгована валюта, як правило, використовується для імпорту товарів чи послуг, то повинна дотримуватись умова валютної збалансованості:

Векс = Вімп (11.43)

де Векс _ валютний виторг від експортної операції, вал. од.;

Вімп – валютні витрати на операції з імпорту, вал. од.

Використавши формули для розрахунку ефекту експорту та імпорту, отримаємо:

(11.44)

(11.45)

Тобто, для збалансованого за валютою товарообміну виконується рівність Ee=Eі, а будь-яке з цих значень можна трактувати як ефект від зовнішньоекономічної діяльності підприємства.

Економічною характеристикою будь-якої операції є показник валютної ефективності (купівельна сила валюти, товарний курс). Щодо експорту та імпорту він визначається згідно з експортним та імпортним еквівалентами.

Експортний еквівалент – це набір товарів та послуг, експортованих з метою отримання валюти.

Імпортний еквівалент – це набір товарів та послуг, імпортованих на отриману від експорту валюту.

Валютна ефективність експортурозраховується за формулою:

(11.46)

де Цодекс.і – валютна ціна і-го експортного товару чи послуг, вал.од./од;

Qexc.i - обсяг експорту і-го товару чи послуги, натур, од.;

Зодекс.і – витрати на виробництво та реалізацію одиниці і-го товару чи послуг, грн./од.;

т – кількість назв товарів чи послуг у експортному еквіваленті.

Валютну ефективність імпортуможна розрахувати так:

(11.47)

де zімп.jціна j-гo товару чи послуг на внутрішньому ринку, грн./од.;

Nijкількість j-гo товару в складі імпортного еквівалента, натур. од.;

Водімп.j – валютна ціна (ціна придбання) одиниці j-го товару чи послуг, вал. од./од.;

п – кількість назв товарів та послуг в імпортному еквіваленті.

Сам по собі кожен з цих коефіцієнтів не дає відповіді на запитання про вигідність операції. Для її оцінки необхідне порівняння з певною базою. У випадку повної або часткової конвертованості національної валюти базовим показником може бути валютний курс. Наприклад, якщо коефіцієт валютної ефективності перевищує значення курсу валюти, то зовнішньоторговельна діяльність вважається ефективною. Варто також звернути увагу на те, що як базу порівняння для валютної ефективності експорту слід використовувати обернений курс обміну валют, а для валютної ефективності імпорту – звичайний обмінний курс.

Якщо національна валюта повністю неконвертована, то розраховують інтегральну ефективність експорту-імпорту, оскільки експорт продукції є єдиним джерелом іноземної валюти, на яку може бути закуплений товар чи послуги з-за кордону. Інтегральна ефективність розраховується за такою формулою:

(11.48)

Комплекс операцій вважається ефективним, якщо цей показник більший за одиницю.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Зовнішньоекономічна діяльність підприємства

опорний КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ... Модуль... Організація зовнішньоекономічної діяльності...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Економічна ефективність зовнішньоекономічних операцій

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Зовнішньоекономічна діяльність: поняття, основні та допоміжні види.
  Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) – це діяльність різноманітних структур, суб'єктів господарювання, які забезпечують проведення операцій з обміну товарів,

Зовнішньоекономічна діяльність: поняття, основні та допоміжні види.
  Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) – це діяльність різноманітних структур, суб'єктів господарювання, які забезпечують проведення операцій з обміну товарів,

Система державного регулювання ЗЕД в Україні та її розвиток.
Зовнішньоекономічна діяльність є складовою загальноекономічних процесів, що відбуваються в економіці держави. Насамперед, вона повинна забезпечити прогресивні структурні зміни в економіці Ук

Митне регулювання, як складова частина державного регулювання ЗЕД в Україні.
  Формування і розвиток всієї сукупності міжнародних економічних відносин (МЕВ) безпосередньо пов’язано з формування і розвитком митної системи. Міжнародні митні відносини

Регулювання ЗЕД
  Валютне регулювання стосується всіх видів зовнішньоекономічної діяльності, оскільки забезпечує можливість здійснення зовнішньоекономічних операцій завдяки застосуванню відповідного

Правове регулювання МДКП: форми, умови, порядок укладання та виконання міжнародних угод з іноземними партнерами згідно Віденської конвенції.
Міжнародний договір купівлі-продажу –це документ, який оформляє правові аспекти зовнішньоторгової угоди купівлі-продажу. Він відбиває обов’язки продавця й покупця з поставки товару

Замовлення
2

Адаптовані правила.
Новий ІНКОТЕРМС особливо спрямований для використання як міжнародній, так і у внутрішній торгівлі. Для торговельних організацій і блоків (наприклад ЄС), де кордони формально відсутні – нові правила

Поняття, види та порядок укладання зовнішньоекономічних контрактів.
  Під процедурою здійснення зовнішньоекономічних операцій варто розуміти комерційну діяльність, спрямовану на відшукання контрагента, установлення з ним контакту, підготовку і

ІІ. Предмет контракту.
Ця частина може включати 17 окремих умов (статей, параграфів). №1. Предмет контракту. У цьому параграфі вказуються найменування товару (повне і точне), його характеристика

ІІІ. Заключна частина
В ній вказують: · Юридичні адреси сторін; · Найменування осіб, які підписали контракт. За випадку, коли сторони не з’ясували питання щодо мови контракту, то згідно зі зви

Організація і техніка проведення ділових переговорів.
Однією з найважливіших цілей ділового спілкування є встановлення між партнерами ділових робочих відносин. Ділові робочі відносини – це відносини, коли партнери допомагають один одно

Поняття і чинники валютно-фінансових умов контракту та валютні умови угоди.
  Валютно-фінансові умови контракту — це умови, що визначають, яку валюту, в який час, у якій сумі та в якій формі експортер отримає за проданий товар, а імпортер - сплатить за

Фінансові умови зовнішньоторговельних контрактів
Фінансові умовипередбачають наступне: спосіб платежу (готівковий, авансовий, в кредит); міжнародні розрахунки та їх форми (акредитив, інкасо, банківський переказ, відкритий рахунок); засо

Засоби платежу при виконанні валютно-фінансових умов контракту
У практиці міжнародної торгівлі застосовуються такі засоби платежу, як векселі, чеки, поштові і телеграфні перекази, інструкції системи SWIFT. Вексель — це цінний папір, що с

Заходи проти необґрунтованої затримки платежу та неплатежу
До заходів проти необґрунтованої затримки платежу та неплатежу відносять: банківські гарантії; банківські авалі; банківські акцепти; резервні акредитиви; фірмові та державні гарантії; штрафи

Транспортне забезпечення ЗЕД
  При будь-якій зовнішньоторговельній операції проданий товар попадає в сферу міжнародного обміну. За допомогою засобів транспорту товар переміщується від місця його виробництва до пу

Організація міжнародних перевезень основними видами транспорту
Міжнародний водяний транспорт включає міжнародні морські та річкові перевезення. Морський транспорт вважається найбільш універсальним ви­дом транспорту, що спеціалізується на обслуг

Транспортні умови угоди та порядок оформлення міжнародної транспортної документації
Багатобічний і складний процес транспортного забезпечення ЗЕД можна умовно розбити на три етапи, на яких поступово вирішуються певні питання: До укладання контракту купівлі–продажу –

Сутність і види страхування у ЗЕД
  Страхування — це система економічних відносин, що поля­гає в створенні за рахунок підприємств, організацій і населення спец­іального фонду для відшкодування зби

Особливості транспортного страхування у ЗЕД
Центральне місце у страхуванні зовнішньоекономічної діяльності посідає транспортне страхування. Міжнародний контракт припускає перевезення вантажу на далекі відстані, тому у залежності від у

Методи виходу підприємств на зовнішні ринки
У міжнародній торговельній практиці використовується три основні методи виходу на зовнішній ринок і здійснення зовнішньоторговельних операцій: прямий; непрямий; змішаний. Пр

Цілі та шляхи створення підприємств з іноземними інвестиціями
У ринковій економіці мається кілька етапів у реалізації різних форм зовнішньоекономічної діяльності. Початковим етапом зовнішньоекономічної діяльності є разові зовнішньоторговельні контракти

Управління діяльності підприємств з іноземними інвестиціями
  Підприємство з іноземними інвестиціями в Україні являє собою господарське об'єднання українського й іноземного партнерів на основі спільно внесеної власності, спільного керування ни

Тема 11. Економічна ефективність зовнішньоекономічної діяльності підприємства
План лекції 11.1. Аналіз зовнішньоекономічної діяльності підприємства. 11.2. Аналіз раціональності використання коштів у зовнішній торгівлі підприємства. 11.3. Економі

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги