рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Система державного регулювання ЗЕД в Україні та її розвиток.

Система державного регулювання ЗЕД в Україні та її розвиток. - Конспект, раздел Философия, Зовнішньоекономічна діяльність підприємства Зовнішньоекономічна Діяльність Є Складовою Загальноекономічних Процесі...

Зовнішньоекономічна діяльність є складовою загальноекономічних процесів, що відбуваються в економіці держави. Насамперед, вона повинна забезпечити прогресивні структурні зміни в економіці України та сприяти інтеграції її у світогосподарські зв’язки.

Державне регулювання ЗЕД базується на загальних принципах регулювання економіки. Проте методи і рівень цього регулювання мають певну специфіку, яка залежить від зовнішньоекономічної політики держави щодо відносин з іноземними державами у сфері зовнішньоторговельної діяльності, що охоплює міжнародний обмін товарами, роботами, послугами, інформацією, результатами інтелектуальної діяльності. Ці відносини будуються на грунті дотримання загальновизнаних принципів і норм міжнародного права і зобов’язань, зафіксованих міжнародними договорами.

На формування зовнішньоекономічної політики різних країн впливають явища, які відбуваються у світовій економіці: загострення конкурентної боротьби на світовому ринку, дестабілізація валютних курсів, зростання нерівноваги платіжних балансів, величезна зовнішня заборгованість країн, що розвиваються, і все це доповнюється внутрішніми проблемами.

Дія вищезазначених процесів породжує постійну взаємодію в сучасний зовнішньоторговельній політиці двох моделей – ліберальної (вільної торгівлі) та протекціонізму. Вільна торгівля характеризується відсутністю або мінімальним регулюванням процесів зовнішньої торгівлі. Протекціонізм передбачає повне обмеження зв’язків країни із зовнішнім світом, а отже, жорстке регулювання зовнішньоекономічних відносин з боку держави. Кожна країна за необхідності комбінує наведені заходи зовнішньої політики, обмежуючи вільну торгівлю інструментами протекціонізму.

Державне регулювання ЗЕД – це сукупність заходів та інструментів, використовуючи які держава впливає на ЗЕД відповідно до внутрішнього чи зовнішнього курсу, який вона проводить.

Державне регулювання ЗЕД може бути одностороннім, двостороннім і багатостороннім. При односторонньому регулюванні засоби обмеження застосовуються урядом певної країни в односторонньому порядку без погодження або консультацій з торговельними партнерами країни. Двостороннє регулювання полягає в тому, що торговельні партнери погоджують між собою механізм регулювання. Багатостороннє регулювання зовнішньоторговельної політики здійснюється на основі багатосторонніх угод (СОТ, ЄС).

В економічній науці виділяють три основних методи впливу держави на економічну діяльність: законодавчі, економічні та адміністративні. Проте в демократичних країнах з ринковою економікою адміністративні методи регулювання економічної діяльності (дозволи, ліцензії, формальності, тощо) вже не вважають методами регулювання, оскільки їх застосування лише перешкоджає нормальному перебігу цього процесу. З цієї причини основними методами можна вважати законодавче та економічне регулювання.

Прийняття законів та інших нормативних актів, що регулюють ЗЕД, є одним з найбільш важливих умов реалізації державної зовнішньоекономічної політики. Зовнішньоекономічна діяльність регулюється, насамперед, «Цивільним кодексом України», спеціальними Законами («Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про іноземні інвестиції» та ін.), окремими статтями законів, спрямованими на регламентування міжнародної економічної сфери, декретами Кабінету міністрів України, іншими нормативними документами (насамперед інструкціями і методичними розробками відомств), іноземними юридичними джерелами (за випадків, коли той або інший вид діяльності підпадає під юрисдикцію іноземної країни, або тоді, коли в конкретному договорі, який укладено за участю української організації, мається посилання на право іноземної країни, що використовується), а також міжнародними нормами та угодами (за випадків, коли до них приєдналася чи їх завізувала Україна).

Так, регулювання суб’єктів ЗЕД – визначає перелік і загальні вимоги до учасників цієї діяльності. Відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», суб’єктами ЗЕД в Україні можуть бути юридичні особи, які визначаються такими згідно із законами України та інших країн (підприємства, об’єднання, організації), фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства), які постійно проживають на території України і зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності згідно із Законами України, а також держава в особі її органів центральної і місцевої влади.

Економічне регулювання здійснюється через механізм грошової та кредитної політики із застосуванням таких інструментів, як податки, фінансові гаранти, субсидії, кредити, тощо. Загальні макроекономічні завдання державного регулювання економіки формулюються таким чином: згладжування коливань виробництва та зайнятості; стабілізація цін, значне зниження темпів інфляції; зростання темпів національного доходу; оптимізація платіжного балансу, скорочення зовнішнього та внутрішнього боргу; зниження дефіциту державного бюджету.

Класичним інструментом державного регулювання ЗЕД є митне регулювання, яке за своїм характером поділяють на тарифне і нетарифне.

Тарифні методи ґрунтуються на використанні митного тарифу, де визначають експортні та імпортні мита, за допомогою яких регулюються обсяг та структура зовнішньої торгівлі. Всі інші методи відносять до нетарифних, які своєю чергою поділяються на кількісні, фінансові і методи прихованого протекціонізму.

В Україні існує відповід­на структура державного регулювання зовнішньоекономічної діяль­ності, яка складається з:

- системи методів державного регулювання зовнішньої торгівлі — містить тарифні та нетарифні інструменти регулювання;

- системи методів валютного регулювання, яка базується на регулюванні валютного курсу національної валюти та системі ва­лютних обмежень;

- системи регулювання іноземних інвестицій.

Загальні цілі системи регулювання ЗЕД відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» на макрорівні перед­бачають забезпечення зовнішньоекономічної активності з метою зростання національного добробуту і конкретизуються за напряма­ми:

- Захист економічних інтересів України та суб'єктів ЗЕД;

- Забезпеченість збалансованості економіки та рівноваги внутрішнього ринку;

- Створення найбільш сприятливих умов для інтеграції економіки України до системи СГ;

- Заохочення конкуренції та ліквідація монополізму у сфері ЗЕД.

Організаційна структура регулювання закріплена Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність», в якому зазначено, що регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні здійсню­ється державою в особі уповноважених органів, недержавними орга­нами управління (товарними, фондовими, валютними біржами, тор­говельними палатами та ін.), суб'єктами ЗЕД. Нормативна база ре­гулювання формується Законами України, постановами та інструктивними документами, які видаються державними органами, рішеннями недержавних органів управління.

В Україні вже створена інституціональна структура управління зовнішньоекономічною діяльністю, що відповідає аналогічним струк­турам, які діють в інших країнах. До неї входять Верховна Рада України, Кабінет Міністрів, Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції, Дер­жавна митна служба України, Національний банк, Антимонопольний комітет та інші. Кожна з складових цієї структури виконує відповідні їй функції.

Верховна Рада України– формує законодавчу базу регулю­вання ЗЕД, затверджує основні напрями зовнішньоекономічної полі­тики України, а також організаційну структуру органів регулювання ЗЕД і спеціальні режими, що діють на території України. До функцій Верховної Ради входить і ратифікація міжнародних угод України, у тому числі тих, що стосуються зовнішньоекономічних відносин.

Кабінет Міністрів України– керує процесом узгодження й прийняття національної зовнішньоекономічної стратегії, політики та законодавства, приймає нормативні акти щодо регулювання ЗЕД, укладає міжнародні угоди, координує діяльність різних органів ви­конавчої влади, що беруть участь у процесі управління ЗЕД.

Національний банк України– здійснює управління золото­валютними резервами країни, укладає банківські угоди з централь­ними банками інших країн, регулює валютний курс гривні.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України – розробляє та здійснює загальні заходи, спрямо­вані на розвиток зовнішньої торгівлі, розробляє проекти торгових договорів, угод і конвенцій, проводить переговори з іноземними державами і підписує за уповноваженням Уряду торговельні дого­вори та угоди, контролює виконання міжурядових торговельних договорів і угод; регулює та контролює діяльність експортно-імпор­тних об'єднань, торговельно-економічних місій у складі посольств України, видає експортні та імпортні ліцензії, реєструє контракти.

Державна митна служба Україниконтролює експортно-імпортні потоки на митному кордоні України, веде митну статисти­ку, розробляє митні правила та процедури, стягує мито, митні збо­ри та податки.

Серед недержавних організацій найбільше впливають на роз­виток ЗЕД промислово-торговельні палати, які є недержавними ко­мерційними організаціями, що об'єднують українські підприємства й інші установи. Основними функціями промислово-торговельних палат щодо регулювання ЗЕД є: надання допомоги українським підприємцям в реалізації їх комерційних інтересів за кордоном; на­дання підприємцям інформаційних послуг з питань ЗЕД; надання технічної допомоги суб'єктам підприємницької діяльності в прове­денні операцій на зовнішньому ринку; прийняття заходів щодо не­допущення недобросовісної конкуренції; сприяння врегулюванню спорів, надання послуг для здійснення комерційної діяльності іно­земним фірмам.

Активний вплив на регулювання ЗЕД здійснюють Міжнарод­ний комерційний арбітражний суд, Третейський суд, що створю­ються при ТПП. Міжнародний комерційний арбітражний суд розглядає і виносить рішення щодо спорів, що виникають при здійсненні експортно-імпортних операцій, а також економічних, науково-техніч­них відносин між фірмами, організаціями різних країн.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Зовнішньоекономічна діяльність підприємства

опорний КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ... Модуль... Організація зовнішньоекономічної діяльності...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Система державного регулювання ЗЕД в Україні та її розвиток.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Зовнішньоекономічна діяльність: поняття, основні та допоміжні види.
  Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) – це діяльність різноманітних структур, суб'єктів господарювання, які забезпечують проведення операцій з обміну товарів,

Зовнішньоекономічна діяльність: поняття, основні та допоміжні види.
  Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) – це діяльність різноманітних структур, суб'єктів господарювання, які забезпечують проведення операцій з обміну товарів,

Митне регулювання, як складова частина державного регулювання ЗЕД в Україні.
  Формування і розвиток всієї сукупності міжнародних економічних відносин (МЕВ) безпосередньо пов’язано з формування і розвитком митної системи. Міжнародні митні відносини

Регулювання ЗЕД
  Валютне регулювання стосується всіх видів зовнішньоекономічної діяльності, оскільки забезпечує можливість здійснення зовнішньоекономічних операцій завдяки застосуванню відповідного

Правове регулювання МДКП: форми, умови, порядок укладання та виконання міжнародних угод з іноземними партнерами згідно Віденської конвенції.
Міжнародний договір купівлі-продажу –це документ, який оформляє правові аспекти зовнішньоторгової угоди купівлі-продажу. Він відбиває обов’язки продавця й покупця з поставки товару

Замовлення
2

Адаптовані правила.
Новий ІНКОТЕРМС особливо спрямований для використання як міжнародній, так і у внутрішній торгівлі. Для торговельних організацій і блоків (наприклад ЄС), де кордони формально відсутні – нові правила

Поняття, види та порядок укладання зовнішньоекономічних контрактів.
  Під процедурою здійснення зовнішньоекономічних операцій варто розуміти комерційну діяльність, спрямовану на відшукання контрагента, установлення з ним контакту, підготовку і

ІІ. Предмет контракту.
Ця частина може включати 17 окремих умов (статей, параграфів). №1. Предмет контракту. У цьому параграфі вказуються найменування товару (повне і точне), його характеристика

ІІІ. Заключна частина
В ній вказують: · Юридичні адреси сторін; · Найменування осіб, які підписали контракт. За випадку, коли сторони не з’ясували питання щодо мови контракту, то згідно зі зви

Організація і техніка проведення ділових переговорів.
Однією з найважливіших цілей ділового спілкування є встановлення між партнерами ділових робочих відносин. Ділові робочі відносини – це відносини, коли партнери допомагають один одно

Поняття і чинники валютно-фінансових умов контракту та валютні умови угоди.
  Валютно-фінансові умови контракту — це умови, що визначають, яку валюту, в який час, у якій сумі та в якій формі експортер отримає за проданий товар, а імпортер - сплатить за

Фінансові умови зовнішньоторговельних контрактів
Фінансові умовипередбачають наступне: спосіб платежу (готівковий, авансовий, в кредит); міжнародні розрахунки та їх форми (акредитив, інкасо, банківський переказ, відкритий рахунок); засо

Засоби платежу при виконанні валютно-фінансових умов контракту
У практиці міжнародної торгівлі застосовуються такі засоби платежу, як векселі, чеки, поштові і телеграфні перекази, інструкції системи SWIFT. Вексель — це цінний папір, що с

Заходи проти необґрунтованої затримки платежу та неплатежу
До заходів проти необґрунтованої затримки платежу та неплатежу відносять: банківські гарантії; банківські авалі; банківські акцепти; резервні акредитиви; фірмові та державні гарантії; штрафи

Транспортне забезпечення ЗЕД
  При будь-якій зовнішньоторговельній операції проданий товар попадає в сферу міжнародного обміну. За допомогою засобів транспорту товар переміщується від місця його виробництва до пу

Організація міжнародних перевезень основними видами транспорту
Міжнародний водяний транспорт включає міжнародні морські та річкові перевезення. Морський транспорт вважається найбільш універсальним ви­дом транспорту, що спеціалізується на обслуг

Транспортні умови угоди та порядок оформлення міжнародної транспортної документації
Багатобічний і складний процес транспортного забезпечення ЗЕД можна умовно розбити на три етапи, на яких поступово вирішуються певні питання: До укладання контракту купівлі–продажу –

Сутність і види страхування у ЗЕД
  Страхування — це система економічних відносин, що поля­гає в створенні за рахунок підприємств, організацій і населення спец­іального фонду для відшкодування зби

Особливості транспортного страхування у ЗЕД
Центральне місце у страхуванні зовнішньоекономічної діяльності посідає транспортне страхування. Міжнародний контракт припускає перевезення вантажу на далекі відстані, тому у залежності від у

Методи виходу підприємств на зовнішні ринки
У міжнародній торговельній практиці використовується три основні методи виходу на зовнішній ринок і здійснення зовнішньоторговельних операцій: прямий; непрямий; змішаний. Пр

Цілі та шляхи створення підприємств з іноземними інвестиціями
У ринковій економіці мається кілька етапів у реалізації різних форм зовнішньоекономічної діяльності. Початковим етапом зовнішньоекономічної діяльності є разові зовнішньоторговельні контракти

Управління діяльності підприємств з іноземними інвестиціями
  Підприємство з іноземними інвестиціями в Україні являє собою господарське об'єднання українського й іноземного партнерів на основі спільно внесеної власності, спільного керування ни

Тема 11. Економічна ефективність зовнішньоекономічної діяльності підприємства
План лекції 11.1. Аналіз зовнішньоекономічної діяльності підприємства. 11.2. Аналіз раціональності використання коштів у зовнішній торгівлі підприємства. 11.3. Економі

Економічна ефективність зовнішньоекономічних операцій
  Для оцінки діяльності фірми розраховується показник ефективності її діяльності, що характеризує ступінь вигідності для фірми зовнішньоекономічних операцій. Показник екон

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги