Формати та редактори растрових зображень

Формат зображення – це спосіб кодування графічного зображення. Розміри графічних файлів зазвичай є досить великими, тому використовують різні алгоритми стискання даних, а вибір потрібного формату економить місце на носії інформації чи вінчестері комп’ютера. Детальніше охарактеризуємо найбільш поширені типи зберігання графічних растрових зображень.

BMP (Bitmap) – формат, який використовується для представлення графічної інформації в ресурсах програм і підтримує тільки зображення в моделі RGB з глибиною кольору до 24 біт. Він не підтримує додаткові кольорові чи альфа-канали, контури обтравки і керування кольором. Розміри файлів з розширенням bmp, зазвичай, дуже великі, оскільки використовується найпростіший алгоритм стискання даних (RLE – Run Length Encoding).

TIFF (Tagged Image File Format) - універсальній формат розроблений фірмою “Aldus” спеціально для зберігання сканованих зображень і їх використання в видавничих та ілюстраційних програмах. TIFF підтримує монохромні, індексовані, півтонові зображення, а також зображення в моделях RGB і CMYK з каналами у 8 та 16 біт. В цьому форматі можна зберігати обтравочні контури, калібровану інформацію і налаштування друку. Можна також використовувати будь-яку кількість додаткових альфа-каналів, але не підтримуються додаткові кольорові канали. Формат підтримує практично будь-який алгоритм стискання даних, наприклад поширений алгоритм LZW (Lempel-Ziv-Welch) – стискання інформації без втрат.

PSD - власний формат програми Adobe Photoshop. Він використовується для зберігання проміжних результатів редагованих зображень, оскільки зберігає їх багатошарову структуру у вигляді доступному для подальшого їх редагування.

Adobe Photoshop призначений для професійної роботи з растровою графікою. Галузь застосування цього пакету надзвичайно широка – від сканування і наступної обробки фотографій до професійної підготовки зображень для книг, журналів і реклами. Photoshop використовується для підготовки зображень до друку, розміщення їх в мережі Internet, розповсюдження ИФПв електронному форматі PDF, а також для конструювання нестандартних інтерфейсів комп’ютерних програм і WEB-сторінок. Програму використовують люди різних професій: дизайнери, художники, поліграфісти, виробники комп’ютерних ігор, фотографи. На вирішення подібних задач орієнтовані і інші растрові редактори, такі як: Corel PhotoPaint, Paint Shop Pro, Painter, Paint (найпростіший редактор) та інші, але все ж таки Photoshop – це визнаний лідер обробки растрових зображень, так як всі операції виконуються швидко і якісно. Photoshop дозволяє працювати з шарами, масками і виділеними об’єктами. В його розпорядженні знаходяться потужні засоби корекції кольору і ретушування, зміни розмірів і роздільної здатності зображень, а також він підтримує всі сучасні формати графічних файлів і добре взаємодіє з програмами верстки. Photoshop є стандартом в області обробки растрових зображень і постійно розвивається.

JPEG (Join Photographic Expert Group) – формат, в якому вперше використано новий принцип стискання даних з втратою якості, який полягає у видаленні з зображення тієї його частини, яка не сприймається (або майже не сприймається) людським оком. Внаслідок цього, нове зображення займає значно менше місця, ніж вихідне. Ступінь стискання даних в форматі задається користувачем, тому чим менша ступінь стискання, тим якісніше зображення і навпаки. Даний формат широко використовується в Internet та при створенні електронних презентацій. Невеликі розміри файлів дозволяють передавати їх по каналах зв’язку. В поліграфії цей формат використовувати небажано, хоча в ньому можна зберігати контури обтравки і кольорові профілі. JPEG підтримує півтонові та повноколірні зображення в моделях RGB і CMYK, але в ньому не підтримуються додаткові кольорові і альфа-канали.

Недоліком є те, що на зображеннях з чіткими границями і великими залитими областями сильно проявляються дефекти стискання, темні лінії на світлому фоні спотворюються через особливості алгоритму стискання, який обробляє зображення квадратними блоками зі стороною 8 пікселей.

GIF -формат створений фірмою “CompuServe” спеціально для передачі растрових зображень в глобальних мережах. Формат орієнтований на компактність і використовує алгоритм стискання LZW, який не приводить до втрати якості. GIF підтримує індексовані зображення і не підтримує додаткові канали, обтравочні контури і кольорові профілі. В одній з версій даного формату можна зберігати в одному файлі зразу декілька індексованих зображень в подібному на шар положенні – одне під іншим. Оскільки браузери можуть сприймати таке розміщення і демонструвати зображення файлу в порядку черги, то реалізується таким чином найпростіша анімація.