Загальна характеристика

 

Висотними називають споруди великої висоти, яка перевищує розміри в плані більш ніж в 5..8 разів. Висота цих споруд досягає 500..600м. Існують проекти споруд висотою до 4000м.

Висотні споруди поділяють на два основні види: башти і щогли (рис.17.1). Принципова відмінність між ними полягає в особливостях статичної схеми.

Баштою називається вільно стояча, жорстко защемлена в основі конструкція, що працює як консоль.

Щогла являє собою шарнірно (іноді жорстко) опертий на фундамент тонкий стовбур, стійкість положення якого забезпечується системою відтяжок.

 

 

Рис. 17.1. Схема башти і щогли: 1 – башта;

2 – стовбур щогли;

3 – відтяжки

 

 

Ці особливості визначають переваги та недоліки башт і щогл.

Переваги башт (порівняно зі щоглами):

1) висока надійність в експлуатації;

2) менша площа забудови.

Наприклад, для будівництва щогли висотою 200м площа забудови складає майже 3га, тоді як для башти такої ж висоти достатньо всього 0,15га. Тому в умовах міської забудови перевага віддається баштам.

Недолік башт - більші витрати сталі.

Наприклад, при висоті 150..200м вартість башт на 20..30% більша, ніж щогл. Цей розрив збільшується із зростанням висоти споруди, тому застосування башт є доцільним лише для унікальних споруд.

Переваги щогл:

1) висока індустріальність виготовлення та зручність монтажу;

2) менші витрати сталі.

Недоліки щогл:

1) значно більша площа забудови внаслідок наявності відтяжок;

2) необхідність постійного контролю за натягуванням відтяжок.

Область використання башт і щогл – це, як правило, опори різного технологічного призначення: опори для обладнання телевізійних і радіомовних центрів, ліній зв’язку і електропередач, опори антенних та освітлювальних систем, опори висячих мостів та канатних доріг, бурові вишки, шахтні копри, маяки, водонапірні башти, метеорологічні опори, димові та вентиляційні труби тощо.