Обстеження існуючих конструкцій

 

Обстеження конструкцій включає в себе наступні задачі.

1. З’ясування фактичних розмірів будівлі (прольоти, крок колон, висота) і поперечних перерізів всіх елементів конструкцій. Ці обмірювання оформляються у вигляді обмірювальних креслень та ескізів вузлів і стикових з’єднань.

2. Оцінка якості сталі. Необхідно дізнатись про фактичну міцність, пластичність, здатність до крихкого руйнування і зварювання сталі. Для цього проводяться механічні випробування стандартних зразків та хімічний аналіз сталі. Зразки сталі вирізаються в тих місцях конструкцій, де послаблення не вплинуть на їх несучу здатність. Стружка для хімічного аналізу відбираються свердлінням на всю товщину прокату в трьох місцях по довжині елементу і ретельно перемішується.

3. Уточнення фактичного навантаження на конструкції. Досвід показує, що фактичне навантаження може значно відрізнятися від того, яке було передбачене проектом. Для уточнення навантаження від власної ваги покрівлі в ній робляться шурфи (вирізається покрівля) в декількох місцях і визначається товщина та маса всіх її шарів. Уточнюється маса підйомно-транспортного устаткування. Встановлюються місця підвішування до конструкцій різноманітних комунікацій та підраховуються навантаження від них. Перевірочний статичний розрахунок конструкцій виконується з врахуванням фактично виявлених навантажень і перерізів елементів конструкцій.

4. Виявлення можливих дефектів та пошкоджень, які знижують несучу здатність елементів.

Характерні пошкодження колон – це ураження корозією нижньої частини стержня і механічні пошкодження решітки та віток нижньої частини внаслідок ударів під час експлуатації будівлі.

В фермах покриття часто спостерігається викривлення стержнів та різноманітні дефекти вузлів (наприклад, відсутність частини болтів, відсутність шайб під гайками, нерівномірність швів або їх непроварювання). При деяких виробництвах спостерігається значне ураження стержнів корозією.

У підкранових балках пошкодження найчастіше з’являється в поясних швах кріплення стінки з верхнім поясом балки. Тріщини в цих швах часто розповсюджуються на основний метал, особливо біля опор та стиків підкранових рейок.

У в’язах часто можуть бути відсутніми ряд елементів або ці елементи значно викривлені.

Всі дефекти та пошкодження фіксуються і враховуються при перевірочному розрахунку. Наприклад, викривлені стержні ферм розраховуються як позацентрово стиснуті, а не як центрально стиснуті.

При обстеженні конструкцій можуть бути виявлені і резерви несучої здатності. Це дає змогу зменшити обсяг робіт щодо підсилення конструкцій, а в деяких випадках навіть зняти потребу в їх підсиленні.

За результатами обстежень та перевірочних розрахунків складається технічне заключення про стан конструкцій та їх несучу здатність. В заключенні даються пропозиції щодо конструктивних рішень підсилення.