рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З КУРСУ “ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ”

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З КУРСУ “ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ” - раздел Философия, Міністерство Освіти І Науки України ...

Міністерство освіти І НАУКИ україни

ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «Український державний хіміко-технологічний університет»

 

 

 

 

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З КУРСУ

“ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ”

 

 

 

Дніпропетровськ ВНЗ «УДХТУ» 2008

 

 

Міністерство освіти І НАУКИ україни

ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «Український державний хіміко-технологічний університет»

 

 

С.О. КІЖАЄВ

 

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З КУРСУ

“ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ”

 

Затверджено на засіданні кафедри хімічного машинобудування.

Протокол № від . . 200 р.

 

Дніпропетровськ УДХТУ 2008

ББК 32.81

П52

УДК 658.512.2 (075.8)

Конспект лекцій з курсу “ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ”:/Кіжаєв С.О. – Дніпропетровськ: ВНЗ «УДХТУ», 2008. – с.

 

ISBN 5-217-00016-3

 

Укладач: С.О. Кіжаєв, канд. техн. наук

 

 

Відповідальний за випуск В.І. Ситар, канд. техн. наук

 

 

Навчальне видання

 

Конспект лекцій з курсу

“Інтелектуальна власність”

 

 

 

Укладач: КІЖАЄВ СЕРГІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ

 

 

Редактор Л. М. Тонкошкур

Коректор Л. Я. Гоцуцова

 

Підписано до друку . .2008. Формат 60´84 1/16. Папір ксерокс № 2. Друк різограф. Умовн.–друк. арк. Облік.–вид. арк. . Тираж 100 пр. Зам. №__________

______ВНЗ «УДХТУ», 49005, Дніпропетровськ – 5, просп. ім. Гагаріна, 8._____

Свідоцтво ДК № 303 від 27.12.2000 р.

Видавничо-поліграфічний комплекс ІнКомЦентру

Зміст

Стор.

Вступ ………………………………………………………………………. 5

Тема 1. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ ЯК ПРАВО НА РЕЗУ-

ЛЬТАТИ ТВОРЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ ……………………..

Тема 2. СИСТЕМА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ …………

Тема 3. ОХОРОНА ТА ЗАХИСТ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ

ВЛАСНОСТІ …………………………………………………………….

Тема 4. КОМЕРЦІАЛІЗАЦІЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ………………………………………………..

ВСТУП

Інтелектуальна власність (англ. Intellectual property) - у найширшому розумінні означає закріплені законом права на результат інтелектуальної діяльності в промисловій, науковій, художній, виробничій та інших сферах.

Відношення до інтелектуальної власності в світі двояке й широко дискутуються і в наші часи. Законодавство країн, які визнають права на інтелектуальну власність, базується на праві кожного володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї творчої діяльності, або передавати ці права іншим особам за узгодженням. Але, як показали конфлікти між США і Китаєм, інтелектуальна власність – не та концепція, що має всесвітнє визнання.

Талант також не завжди залежить від установленої державою монополії. З недавнім поширенням патентних законів на обчислення багато індивідуальних програмістів живуть у страху перед судовими позовами від великих корпорацій, що претендують на «володіння» найпростішими технологіями, такими, як буфер прокручування. Кому це приносить користь? Звичайно не творцям! Закони про інтелектуальну власність із самого початку були написані скоріше для видавців і інших могутніх фірм, чим для творчих особистостей. Останні часто виявляють, що їхні інтереси дуже погано захищаються інтелектуальною власністю. А зовнішня політика деяких країн і сьогодні безпосередньо направлена на те, щоб нав'язати іншим націям підпорядкування своїй власній програмі інтелектуальної власності.

Україна відноситься до тієї більшості країн світу, які визнають право інтелектуальної власності і сьогодні вона шукає нові можливості свого розвитку. Яке місце в світі вона займає і які в неї можливості?

Відомий київський філософ Володимир Нікітін обґрунтував цікаву теорію, згідно якої існують два типи країн. Перші існують відповідно до теорії прогресу: яскрава історія, харизматичні політики, великі звершення. Другі – відповідно до теорії балансу: фактично відсутні героїчна історія та великі правителі; постійні хитання й балансування між різними векторами й факторами. До першої групи вчений відніс більшість країн Європи, Росію і США, до другої – Швейцарію, Канаду і Україну.

Як виявилося, закладені в основу цієї моделі «прогрес» або «баланс»не впливають на добробут громадян. Швейцарія завдяки своєму пацифізму й нейтралітету в усіх загальноєвропейських процессах сьогодні стала фінансовим та економічним центром світу і перетворилася на країну – осередок капіталу. Капітал і банківська сфера в поєднанні з державним протекторатом стали тими інструментами, які дали змогу створити модель національно-економічної самоідентифікації швейцарського суспільства. Спільна ідея об’єднала суспільство й дозволила йому швидко та ефективно розвиватися.

Україна – також країна, яка балансує. Нам поки нема чим особливо зацікавити своїх західних і східних сусідів. Багато хто не розуміє значення України або не сприймає її всерйоз. Ми приречені постійно балансувати між Сходом і Заходом, Європою і Азією, християнством і ісламом, Донецьком і Львовом. Двоїста сутність України невикорінна. Будь-яка спроба перевести її на рейки історичного прогресу й примусити розвиватися динамічно, яскраво, в одному з цивілізаційних контекстів обов’язково спричинить вибух, розкол країни. Тому потрібно думати про те, як конструктивно використовувати наше балансування і як конвертувати слабкі сторони в сильні.

У природі швейцарського феномена лежить використання ренти за збереження капіталу та банківської таємниці. В результаті Швейцарія вийшла в число процвітаючих і стабільних країн. Будь-яка країна, яка знайде можливість гарантувати безпеку чи запропонувати дієвий механізм, унікальні умови для суспільно важливої сфери, приречена на успіх. Що ж може бути «фішкою» України? Де те начало, яке зцементовує, сповнює значення і надає ваги?

Україна могла б стати благодатним краєм для інтелектуалів, а інтелект, нові технології – тим капіталом, який цементуватиме державу й зміцнюватиме її значення та становище в світі. Промисловий переворот, первинне нагромадження капіталу, модернізація, індустріалізація – це все ланки економічного процесу, який залишився в історії. Фінансові та біржові ігри – день сьогоднішній. Україна повинна намагатися зазирнути в день завтрашній – в основу інформаційного суспільства, головним елементом якого стане авторське право, його захист і максимально ефективне використання як в окремо взятій країні, так і в усьому світі.

Швейцарія змогла побудувати своє суспільство на отримані ренти з фінансового капіталу. Україна, передбачаючи розквіт інформаційного суспільства, може стати країною, де рента працюватиме і створюватиме «ренту-штрих», базуючись на інтелектуальних розробках, інтелектуальному капіталі, «економіці знань». Нам просто необхідно створити комфортні умови для людей з ідеями, вчених, аби вони наповнювали й перерозподіляли інтелектуальну ренту. На першому етапі Україна могла б створити власну національну систему захисту інтелектуальної власності й механізми її економічного використання на благо суспільства та майбутніх поколінь. А потім ця система могла б покласти початок глобальній системі захисту інтелектуального середовища й створення цілісного механізму її ефективного використання.

Тема 1. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ ЯК ПРАВО НА РЕЗУЛЬТАТИ ТВОРЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

 

План лекції

1.1.Інтелектуальна власність як право на резуль­тат творчої діяльності

1.2. Еволюція інтелектуальної власності

1.3. Місце і роль інтелектуальної власності в економічному і соціальному розвитку держави

 

Інтелектуальна власність як право на резуль­тат творчої діяльності

Для людини характерні два ви­ди творчості — ху­дожня і технічна. Результатом ху­дожньої творчості є літературні і художні твори, які… Результат тех­нічної творчості — це винаходи, торговельні мар­ки, комер-ційні таємниці тощо, які сприяють підвищенню…

Еволюція інтелектуальної власності

Інтелектуальна власність може приносити при­буток або іншу користь, але спочатку потрібно вкласти значні кошти на створення об’єкта промислової… Вперше на це зверну­ли увагу в Англії в період швидкого розвитку мануфактури.… Іншим об'єктом промислової власності, історія якого виходить з глибини століть, є торговельні марки (знаки). Такі…

Еволюція інтелектуальної власності в Україні

Загальне законодавство закріплювало можливість широкого використання резуль­татів творчої праці громадян в інтересах дер­жави і суспільства. Після проголошення неза­лежності України у 1991 році почалося формування… Принциповим моментом у розбудові за­конодавства про інтелектуальну власність стало прийняття у 1996 році Конституції…

Місце і роль інтелектуальної власності в економічному і соціальному розвитку держави

Соціально-економічні стратегії в країнах світового співтовариства

Яскраві сплески у розвитку цивілізації спостерігалися тоді, коли держава ефективно заохочувала творчу діяльність своїх громадян. Прикладом може служити історія Стародав­ньої Греції, Римської імперії або епоха Від­родження у Європі. Тому держава, яка прагне до лідерства, повинна забезпечувати своїм громадянам максимально сприятливі умови для творчої роботи.

Найбільш розвинуті країни зводять у ранг державної політики ви­сокий творчий потенціал нації. Так, у США і Японії діють ретельно продумані програми розвитку творчості громадян, починаючи з дошкільного віку.

На відміну від природних ресурсів: землі, нафти, вугілля тощо, запаси яких мають пев­ну межу, інтелектуальна власність є неви­черпним ресурсом, тому в останні десятиріччя вона швидко замінює традиційні матеріальні активи і стає рушійною силою економічного і культурного розвитку суспільства.

 

Роль промислової власності в еконо­мічному розвитку

Винаходи стимулюють наукові дослід­ження, вони є каталізаторами нових техноло­гій, що дають додатковий прибуток у вироб­ництві або можуть бути… Прикладом вдалого використання винаходів є історія відомої фірми ТОУОТА… Крім винаходів, велике значення для еко­номічного розвитку мають торговельні мар­ки, комерційні таємниці та інші…

Авторське право і розвиток культури

Важко переоцінити роль авторського права в розвитку культури суспільства, особливо у сфері культурного (духовного) розвитку його громадян.

Але розвиток національної творчості не має перспектив, якщо автору не гарантована авторська винагорода за його творчу працю. То­му охорона авторського права і суміжних прав передбачає не тільки виплату справедливої винагороди авторам, але й належний захист прав видавців і виконавців.

Добре організований захист авторських прав вигідний авторам і державі, тому що, усуваючи недобросовісну конкуренцію, сприяє поповненню державної скарбниці за рахунок податків. Однак для цього необхідно створити відповідну адміністративну інфрас­труктуру, яка забезпечувала б суворе дотри­мання авторських прав.

Об'єкти авторського права і суміжних прав, що сприяють культурному розвитку держави, можуть мати й істотне економічне значення як для авторів, так і для держави в цілому. Так, найбагатшою жінкою Великої Британії у 2002 р. була виз­нана письменниця Джоана Кетлін Роулінг, яка подарувала світові Гаррі Поттера. Тіль­ки за один рік вона отримала від продажу прав на видавництво своїх книг та їх екрані­зацію 77 млн євро. Відома фірма «Місrosoft T», використовуючи такий об'єкт автор­ського права, як комп'ютерна програма, за короткий час вийшла на перше місце у світі за обсягом капіталу, а її засновника — Білла Гейтса — вважають найбагатшою людиною світу.

 

 

Тема 2. СИСТЕМА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

План лекції

2.1. Об’єкти права інтелектуальної власності

2.2. Суб’єкти права інтелектуальної власності

2.3. Державна законодавча база та система управління інтелектуальною власністю

2.4. Міжнародна система інтелектуальної власності

 

Система інтелектуальної власності складається з п'яти підсистем:

- об’єкти права;

- суб’єкти права;

- законодавчі акти;

- державна система управління;

- міжнародні договори.

 

Об'єкти права інтелектуальної власності

Класифікація об'єктів права інтелектуальної власності

- об'єкти промислової власності; - нетрадиційні об'єкти інтелектуальної власності; - об'єкти авторського права і суміжних прав.

Об'єкти промислової власності

Якщо винахід (корисна модель) створений працівником у зв'язку з виконанням службових обов'язків чи за дорученням роботодавця за умови, що трудовим… Промисловий зразок — це результат твор­чої діяльності людини у галузі… Під торговельною маркою розуміють поз­начення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг…

Нетрадиційні об'єкти інтелектуальної власності

Сорт рослин — це окрема група рослин (клон, лінія, гібрид першого покоління, популяція) в рамках нижчого з відомих ботанічних таксонів.

Під породою тварин розуміють селекційні досягнення у тваринництві.

Зафіксоване на матеріальному носії просторово-геометричне розміщення сукупності елементів інтегральної мікросхеми та з'єднань між ними визначене законом як топогфія інтегральної мікросхеми.

Комерційна таємниця — це технічна, комерційна, організаційна та інша інформація, що здатна підвищити ефективність виробництва або іншої соціально доцільної діяльності або забезпечити інший позитивний ефект.

Відкриттям визнається встановлення невідомих раніше закономірностей властивостей і явищ матеріального світу.

Раціоналізаторською пропозицією є визнана юридичною особою пропозиція, яка містить технологічне (технічне) або організаційне рішення у будь-якій сфері діяльності.

Об'єкти авторського права і суміжних прав

Ці об'єкти права інтелектуальної власності, своєю чергою, поділяються на дві групи:

- власне об'єкти авторського права: твори літератури і мистецтва, комп'ютерні програми, компіляції даних (бази даних);

об'єкти, суміжні з авторськими правами, до яких відносяться виконання творів, фонограми і відеограми, програми (передачі) організацій мовлення.

Перелік об'єктів права інтелектуальної власності, наведений на рис. 2.1, не є вичерпним. З розвитком цивілізації будуть з'являтися все нові й нові об'єкти
права інтелектуальної власності, насамперед у галузі інформаційних технологій, генної інженерії тощо. Важливо, щоб вони не суперечили принципам моралі й гуманності.

 

2.2 Суб'єкти права інтелектуальної власності

Суб'єктами права інтелектуальної власності є творець (творці) об'єкта права інтелектуальної власності (автор, виконавець, нахідник тощо) та інші особи, яким належать за заповітом або за договором особисті немайнові та (або) майнові права інтелектуальної власності.

Суб'єктамиправа на ви­находи, корисні моделі, про­мислові зразки є автори або фізичні чи юридичні особи, до яких право авторів перейшло за договором чи заповітом.

Суб'єктами права на тор­говельні марки, зазначення походження товарів можуть бути юридичні або фізичні особи, якщо вони здійснюють підприємницьку діяльність.

Суб'єктом правовідносин, що виникають у процесі ство­рення і використання сортів рослин, може бути будь-яка юридична чи фізична особа.

Суб'єктом права на раціоналізаторську пропозицію є раціоналізатор, тобто автор що створив її своєю творчою працею.

Комерційною таємницею відповідно до чинного законодавства визнаються, в основному, відомості, що стосуються підприємницької діяльності, тому суб'єктами права на комерційну таємницю (ноу-хау) є фізичні або юридичні особи, що займаються підприємницькою діяльністю.

До суб'єктів авторського права відносяться:

- автори творів;

- спадкоємці й інші правонаступники;

- організації, що керують майновими правами авторів на колективній основі.

Авторами визнаються особи, творчою працею яких створений твір.

Авторами визнаються не тільки творці оригінальних творів, Але й творці залежних творів, таких як переклади, переробки, копії творів мистецтва тощо.

Поряд з фізичними особами, правовласниками авторських прав можуть бути юридичні особи, що придбали окремі авторські повноваження за договором з автором чи одержали їх за заповітом або в інших випадках.

Суб'єктами авторського права після смерті автора стають його спадкоємці. Спадкування авторських прав здійснюється за законом, або заповітом. При спадкуванні за законом спадкоємцями можуть стати тіль­ки громадяни, які є законними спадкоємцями. При спадкуванні за заповітом авторські права можуть бути передані будь-якому громадянину.

Суб'єктами авторського права можуть бути також видавництва, театри, кіностудії та інші організації, що займаються використанням творів.

Організації, що керують майновими правами автора на колективній основі, не є власниками авторських прав. У відносинах із третіми особами вони виступають як пред­ставники авторів і діють від їхнього імені в їхніх інтересах. Це порівняно нове явище для України і до кінця законодавчо воно не врегульовано.

Відповідно до Цивільного кодексу Украї­ни суб'єктами права Інтелектуальної власнос­ті визначаються творці об'єкта права інтелек­туальної власності (автори, виконавці, винахідники тощо) та інші особи, яким нале­жать особисті немайновї та (або) майнові пра­ва інтелектуальної власності.

Державна законодавча база та система управління інтелектуальною власністю

Законодавчі акти України про інтелек­туальну власність

Крім того, в Україні діють 10 спеціаль­них законів у сфері інтелектуальної влас­ності. Це закони України: «Про охорону прав на винаходи і корисні… Окремі норми, що стосуються інтелекту­альної власності, містяться в багатьох… У випадку, коли необхідно врегулювати спори щодо прав на об'єкти інтелектуальної власності між фізичними або…

Державна система управління інтелек­туальною власністю

За здійснення політики у сфері інтелектуальної власності в Україні відповідає Міністерство освіти і науки України.    

Міжнародна система інте­лектуальної власності

Основою міжнародної системи інтелектуальної власності є понад двадцять договорів, які регулюють правовідносини у сфері промислової власності,… Основні договори про захист інтелектуальної власності: -Бернська конвенція про захист літературних і художніх творів.

Тема 3. ОХОРОНА ТА ЗАХИСТ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

План лекції

3.1. Мета і принципи правової охорони

3.2. Охорона прав на об'єкти промислової власності

3.3. Охорона прав на нетрадиційні об'єкти інтелектуальної власності

3.4. Охорона об'єктів авторського права і сумісних прав

3.5. Охорона прав на об'єкти інтелектуальної власності за кордоном

3.6. Система захисту прав інтелектуальної власності

3.7. Форми, порядки та способи захисту права інтелектуальної власності

Мета і принципи правової охорони

Основним способом охорони в цьому випадку є видача автору або іншому суб'єкту права інтелектуальної влас­ності охоронного документа — патенту чи… Охорона, яка надається інтелектуальній власності законами України, сприяє… Суть охорони прав інтелектуальної влас­ності полягає в тім, що автор (розробник) об'єкта права інтелектуальної…

Охорона прав на об'єкти промислової власності

- «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»; - «Про охорону прав на промислові зразки»; - «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг»;

Охорона прав на нетрадиційні об'єкти інтелектуальної власності

Охоронним документом, що закріплює права суб'єктів права на сорт рослин, є патент. Урядовий орган державного управління, що діє у складі… Після реєстрації сорту Урядовий орган протягом одного місяця видає авторові… Термін дії патенту становить 25 років від дати надходження заявки. Для сортів дерев, чагарникових культур – 30…

Охорона об'єктів авторського права і суміжних прав

Джерела права

Цей закон охороняє особис­ті (немайнові) і майнові права авторів та їхніх правонаступників, пов'язані зі створенням та викорикористанням товарів… Крім того, немай­нові і майнові права власників авторського права і суміжних… За загальним правилом твір може бути використаний третіми особами тільки з доз­волу власника авторського права.…

Охорона об'єктів авторського права

На відміну від об'єктів промислової власності, на які автори одержують охорон­ні документи у формі патентів чи свідоцтв і де існують суворі процедури для цього, ви­никнення і здійснення авторських прав не вимагає виконання будь-яких формальнос­тей. Одна з форм охорони полягає в тому, що власник авторського права для опові­щення про свої права може використовувати знак охорони авторського права, що міс­титься на кожному примірнику твору і складається з латинської букви «С» в колі, імені (найменування) власника авторського права і року першого опублікування твору.

Нап­риклад: © Інститут інтелектуальної власності, і права, 2005.

Якщо за публічне використання літера­турно-художніх і музичних творів авторів — громадян України — передбачається автор­ська винагорода, то автори для одержання го­норару реєструють ці твори в ДП «Українське агентство з авторських і суміжних прав» у по­рядку, обумовленому «Інструкцією про поря­док обліку авторів, реєстрації творів і розподі­лу гонорару», що затверджено наказом УААСП від 19 лютого 1997 № 10.

Автори, яким виплачуються лише договірні та інші одноразові суми, в Установі не реєструються, їхні права, звичайно, охороняються договір­ним правом.

Власник авторського права для одержання свідоцтва про авторство на опри­люднений твір у будь-який час протягом тер міну охорони авторського права може його зареєструвати в офіційних державних реєс­трах. Державна реєстрація здійснюється від­повідно до встановленого порядку УААСП, шо складає і періодично видає каталоги всіх реєстрацій.

Після реєстрації прав автору видається свідоцтво. У разі виникнення суперечки ре­єстрація визнається судом як юридична.пре­зумпція авторства, тобто вважається дій­сною, якщо в судовому порядку не буде доведено інше.

Ав­торське право на твір, створений за догово­ром з автором, який працює за наймом, на­лежить автору. А от виключне право на використання такого твору належить особі, з якою автор має трудові відносини (робо­тодавцю), якщо інше не передбачено дого­вором.

Охорона майнових прав авторів в Україні діє протягом всього життя автора і 70 років після його смерті. Дія терміну охорони почи­нається з першого січня року, що наступає за роком, у якому мали місце юридичні факти. Безстроково охороняються законом право ав­торства, право на ім'я і право протидіяти пе­рекрученню чи іншій зміні твору чи будь-яко­му іншому зазіханню на твір, що може завдати шкоди честі й репутації автора.

Охорона об'єктів суміжних прав

Виконавці здійснюють свої права за умови дотримання ними прав авторів творів, що ви­конуються. Виробники фонограм і відеограм, а також організації мовлення повинні… Організації мовлення повинні дотримуватись прав вироб­ників фонограм, авторів і виконавців.

Охорона прав на об'єкти інтелектуаль­ної власності за кордоном

Охорона прав на об'єкти промислової власності

Для того, щоб полегшити одержання правової охорони об'єктів промислової влас­ності своїм громадянам і юридичним особам у зарубіжних країнах, у 1883… Будь-який громадянин України має пра­во запатентувати винахід, корисну модель,… Громадяни України також мають право зареєструвати торговельну марку за кордо­ном. Однією з умов реєстрації…

Охорона прав на об'єкти авторського права і суміжних прав

Охорона авторських прав за кордоном здійснюється відповідно до Бернської кон­венції про охорону літературних і художніх творів (1886 р.), до якої приєдналася Україна.

В основу Бернської конвенції покладено три принципи:

- принцип національного режиму полягає в тому, що твори, створені в одній країні-учасниці, повинні отримувати в інших краї-нах-учасницях таку ж охорону, яка надається в цих країнах творам своїх громадян;

- принцип автоматичної охорони означає, що охорона за національним режимом нада­ється автоматично без будь-яких формальних умов реєстрації тощо;

- принцип незалежності охорони полягає в тому, що охорона надається в країнах-учас­ницях незалежно від наявності охорони в кра­їнах походження твору.

Міжнародно-правова охорона суміжних прав здійснюється на підставі Римської кон­венції 1961 року.

За цією Конвенцією охоро­няються права виконавців (протидія фіксації та прямій передачі в ефір чи доведенню до загального відома їх виконань без згоди вико­навця), права виробників фонограм (дозволя­ти чи забороняти відтворення фонограм, а також ввезення та розповсюдження примір ників без їхнього дозволу), права організацій мовлення (дозволяти чи забороняти ретран­сляцію, фіксацію і відтворення їхніх програм).

Основним принципом Римської конвен­ції є принцип національного режиму. Так, виконання охороняється за національним ре­жимом країни-члена, якщо воно мало місце в іншій країні, що домовляється. Охорона фо­нограми надається за національним режимом країни-члена за умови, якщо виробник фонограм є громадянином іншої країни, що до­мовляється; перший запис звуку зроблено в іншій країні, що домовляється; фонограма вперше опублікована в країні, що домовля­ється.

Кожна країна, що домовляється, надає організації мовлення національний режим за умови, якщо штаб-квартира організації мов­лення знаходиться в Іншій країні-члені або, якщо передачу в ефір здійснено за допомогою передавача, що знаходиться в іншій країні — члені Римської конвенції.

Якщо міжнародним договором, учасни­ком якого є Україна, встановлено інші прави­ла охорони, ніж ті, котрі містяться в Законі України «Про авторське право і суміжні права», тоді застосовуються норми міжнародного договору.

 

Система захисту при порушенні права інтелектуальної власності

Система захисту прав

Після того, як об'єкт права інтелектуаль­ної власності (ОПІВ) створено і права на нього закріплені охоронним документом, настає важливий етап у його… Саме на цьому етапі ОПІВ приносить правовласнику прибуток чи іншу користь –… Порушник прав знаходиться в більш ви­гідних умовах, ніж правовласник, оскільки не несе витрат на створення та охорону…

Дії, що визнаються порушенням права

- виготовлення продукту із застосуванням запатентованого винаходу (корисної моделі), застосування такого продукту, пропонування для продажу, у тому… - застосування процесу, що охороняється патентом, або пропонування його для… Порушенням прав визнається виготовлен­ня виробу із застосуванням запатентованого промислового зразка, застосування…

Категорії спорів

- визнання цього права; - визнання правочину недійсним; - припинення дії, яка порушує право;

Форми, порядки та способи захисту права інтелектуальної власності

Форми та порядки захисту права

Неюрисдикційна форма - це захист права інтелектуальної власності своїми силами, без звернення за допомогою до державних або інших компетентних… Наприклад, це може бути: - відмова здійснити певні дії, пердбачені укладеним договором про передачу (уступку) майнових прав інтелектуальної…

Способи захисту прав ін­телектуальної власності

Адміністративно-право­вий спосіб захисту прав

Правовою основою є Кодекс України про адміністративні правопорушен­ня, а також закони України: «Про захист від недобросовісної конкуренції», «Про… У галузі авторського права і суміжних прав адміністративний спосіб захисту… Стосовно об'єктів промислової власності цей спосіб захисту прав передбачає накладення штрафів за неправомірне…

Цивільно-правовий спосіб захисту прав

У разі порушення прав потерпілий подає позов — заяву, звернену до суду, про відправ­лення правосуддя з метою захисту особистих чи майнових прав. У… За загальним правилом цивільного судо­чинства конкретна цивільна справа, як… Перше пов'яза­не зі встановленням чи не встановленням фак­ту використання ОПІВ, що охороняється.

Кримінальна відповідальність за порушення прав

Кримінальна відповідальність настає тільки тоді, коли матеріальна шкода у 200 і більше разів перевищила неоподатковуваний мінімум доходів громадян.… Так, незаконний випуск під своїм ім'ям чи присвоєння авторства на чужий твір… Законодавство України передбачає також кримінально-правові санкції за незаконне зазі­хання на комерційну таємницю.

Захист прав інтелектуальної власності в рамках угоди ТRІРS

Відповідно до вимог частини III Угоди ТRІРS «Захист прав інтелектуальної власності» країни-учасниці зобов'язуються забезпечити на своїй території… Стаття 41 Угоди ТRІРS зазначає, що зако­нодавство кожної країни повинно мати… Угода ТRIPS передбачає захист прав інте­лектуальної власності за допомогою адмініс­тративних процедур,…

Тема 4. КОМЕРЦІАЛІЗАЦІЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

План лекції

4.1. Способи комерціалізації

4.2 Використання ОПІВ у виробництві товарів і послуг

4.3 Внесення прав на ОПІВ до статутного капіталу підприємства

4.4 Уступка та передавання прав на використання ОПІВ

4.5 Сучасна схема комерціалізації науково-дослідних розробок

4.6 Порівняльна ефективність різних способів комерціалізації ОПІВ

 

Способи комерціалізації

Стосовно ОПІВ під діяльністю, що підпорядкована цілям отримання прибутку, розуміють їх введення до цивільного обороту, тобто використання прав на… Це може бути: купівля або продаж (передання) прав на ОПІВ іншій особі,… Як правило, ці дії наступають після того, як будуть закріплені майнові права на ОПІВ відповідним охоронним документом,…

Порівняльна ефективність різних способів комерціалізації ОПІВ

  Таблиця 4.1. Економічна ефективність різних форм комерціалізації №…  

Література

1. Михайло Папієв «Чи стане Україна Швейцарією?» Дзеркало тижня Дзеркало тижня № 10 (689) 15 — 21 березня 2008

2. Основи інтелектуальної власності. — К.: Юридичне видавництво «Ін-Юре», 1999. — 578 с.

3. Цибульов П.М. Основи інтелектуальної власності /Навчальний посібник. — К.: і-нт інтел. власн. і права, 2005. — 108 с.

4. Полторак Александр, Лернер Пол, Основи интеллектуальной собственности; Пер. с англ. — М.: Изд. дом «Вильямс», 2004. — 208 с.

5. Цивільний кодекс України, Книга четверта «Право інтелектуальної власності» від 16.01.2003, №43 5-І V.

6. Закон України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993, №3792-ХІІ.

7. Цибульов П.М., Чеботарьов В.П. Популярно про інтелектуальну власність: абетка /за заг. ред. Канд. екон. наук М.В. Паладія. — К.: ТОВ «Альфа ШК», 2004. — 56 с.

 

1.Жаров В.О. Захист права інтелектуальної власності. Захист авторського права і суміжних прав. За­хист права промислової власності. Навчальний посібник. — К..: Ін-т інтел. власн. і права, 2003. — 64 с.

2.Цивільний кодекс України. Книга четверта «Право інтелектуальної власності».від 16.01.2003 р.,№435-IV.

3.Дроб'язко В.С., Дроб'язко Р.В. Право інтелектуальної власності: навчальний посібник — К.: Юрін-ком Інтср, 2004. — 512 с.

4.Защита прав на интеллектуальную собственность: Практическое руководство /Коллектив авторов.- М.: КФ «Рескю-Груп», 2004. - 592 с.

2. Патентное право: конспект лекций учебного курса /Составители Кожарская И.Ю., к.ю.н. Прахов Б.Г. -- К.: Ин-т интел. собств. и права, 2003. — 140 с.

3. Бондаренко С.В. Авторське право і суміжні права: Навчальний посібник. — К.: Ін-т інтел. власн. і права, 2004. — 260 с.

4. Законодавство України про інтелектуальну власність. Тематична збірка: у 3-х т. Том 1: Законо­давчі акти України про інтелектуальну власність /Упорядники: П.М. Цибульов, А.М.Горнісевич, С.М. Болєлий. — К.: Ін-т інтел. власн. і права. — 2004. 152 с.

2. Закон України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993, №3792-ХІІ.

3. Цибульов П.М., Чеботарьов В.П. Популярно про інтелектуальну власність: абетка /за заг. ред. Канд. екон.наук М.В. Паладія. — К.: ТОВ «Альфа ШК», 2004. — 56 с.

– Конец работы –

Используемые теги: Конспект, лекцій, курсу, ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА, ВЛАСНІСТЬ0.076

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З КУРСУ “ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ”

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Конспект лекцій як конспект лекцій з курсу Експлуатація та обслуговування машин
СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ЕКСПЛУАТАЦІЯ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ МАШИН...

Конспект лекцій з курсу Управлінський облік Конспект лекцій дає змогу ознайомитися з основами сучасного обліку й навчитися їх практичному застосуванню
ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ... МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Конспект лекцій з курсу Управлінський облік...

З курсу Моделювання та прогнозування як конспект лекцій з дисципліни Конспект лекцій
Сумський державний університет... Конспект лекцій з курсу Моделювання та прогнозування...

Краткий курс механики в качестве программы и методических указаний по изучению курса Физика Краткий курс механики: Программа и методические указания по изучению курса Физика / С
Федеральное агентство железнодорожного транспорта... Омский государственный университет путей сообщения...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦИЙ по курсу Архитектурное материаловедение Конспект лекций по курсу Архитектурное материаловедение
ФГОУ ВПО ЮЖНЫЙ ФЕДЕРАЛЬНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ... ИНСТИТУТ Архитектуры и искусств... КАФЕДРА ИНЖЕНЕРНО строительных ДИСЦИПЛИН...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ за вимогами кредитно-модульної системи ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
КІРОВОГРАДСЬКА ЛЬОТНА АКАДЕМІЯ... НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... Факультет менеджменту та організаційно технічного забезпечення польотів...

Лекція 1. Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії. Лекція 2. Витоки філософії Індії. Лекція 3. Санкх’я та йога Патанджалі. Лекція 4. Вайшешика і ньяя
Стародавність та Середньовіччя... ЗМІСТ... ВСТУП Лекція Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії...

ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Ввідна лекція. 1.Предмет і завдання курсу. Періодизація історії України
Ввідна лекція... План...

Опорний конспект лекцій Опорний конспект лекцій Філософія
Дніпропетровський державний фінансово економічний інститут... Л М Табінська...

Конспект лекционного курса по дисциплине Философия Конспект лекцій
Українська інженерно педагогічна академія... ФІЛОСОФІЯ Конспект лекцій...

0.034
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам