рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Конспект ІСПР Теорія інтелектуальних систем прийняття рішень

Конспект ІСПР Теорія інтелектуальних систем прийняття рішень - раздел Философия, Конспект Іспр ...

Конспект ІСПР

Теорія інтелектуальних систем прийняття рішень

викл. Скіцько Володимир Іванович   4 лаби - 20б

Дайте визначення таким поняттям як рішення, управлінське рішення, прийняття рішення. Перелічіть засади, на яких ґрунтується прийняття управлінських рішень.

Рішення – це результат інтелектуальної діяльності людини, що приводить до певного висновку іабо до необхідних дій.

Воно має бути спрямованим на досягнення певних результатів, на створення та реалізацію бажаних процесів, або ж на припинення певної діяльності.

Управлінське рішення – це акт цілеспрямованого впливу на об’єкт управління, що ґрунтується на аналізі даних, які характеризують конкретну управлінську ситуацію і мають на меті досягнення певних цілей.

Прийняття рішення – це процес, завдяки якому обирається лінія поведінки для вирішення конкретної проблеми.

Теорія прийняття управлінського рішення – це система знань, що відображає сутність розроблення та ухвалення рішення, а також закономірності з урахуванням яких рішення розробляється, приймається, реалізується.

Основними категоріями теорії прийняття управлінських рішень є мета, функція та метод діяльності.

Засади прийняття управлінських рішень:

Право приймати рішення

Повноваження: передбачається розмежування компетенції між керівниками різних рівнів

Обов’язковість

Компетентність: вміння керівника приймати рішення

Відповідальність: санкції, що застосовують курівники в разі прийняття ним хибного рішення

Своєчасність: необхідність прийняття рішення в певний час.

 

 

Складові прийняття управлінських рішень.

Класичний підхід до прийняття управлінського рішення полягає в дотриманні певної процедури і виконанні обов'язкових дій: Визначення проблеми. Біля…    

Етапи розгорнутого процесу прийняття рішень. Охарактеризуйте коротко кожен з них.

1. Визначення необхідності вирішення. 2. Діагностика та аналіз ситуації, формулювання проблеми. 3. Висування альтернатив.

Характерні помилки, які можуть траплятися у процесі прийняття рішень.

Найбільш поширеними помилками у процесі прийняття рішення є наступні:

• було прийняте так зване одностороннє рішення;

• прийняте рішення було зумовлене емоціями;

• був відсутній системний підхід до прийняття рішення;

• при виборі варіантів перевага була віддана "звичній" альтернативі;

• розглядалися тільки позитивні варіанти, можливий ризик не був врахований;

• при прийнятті рішень керувалися припущеннями, прихованими бажаннями і помилковими передумовами, а не достовірною інформацією;

• при прийнятті рішень була допущена квапливість;

• неправильно були витлумачені факти;

• рішення було прийняте імпульсивно.

 

Алгоритм та його місце в теорії інтелектуальних систем прийняття рішень.

Кожен алгоритм є списком добре визначених інструкцій для розв'язання задачі. Починаючи з початкового стану, інструкції алгоритму описують процес… В основі генетичних алгоритмів лежать генетика і хромосомна теорія еволюції…  

Структура інтелектуальної системи прийняття рішень.

 

 

Сутність поняття «Інтелектуальна система прийняття рішень».

Системи підтримки прийняття рішень — СППР (Decision Support Systems — DSS) — це інформаційні системи третього покоління. СППР — інтерактивні…  

Концептуальні положення системної парадигми.

1. Розглядаються як усі теоретично можливі альтернативи методи і засоби досягнення цілі; 2. альтернативи системи оцінюються з позиції

Переваги та недоліки системної парадигми.

Системна парадигма є об'єднавчої концепцією. Об'єкт вивчення сприймається як ціле, постійно взаїмодіюче з різними зовнішніми чинниками. - Переваги, характерні для щодо самостійних частин 17-ї та елементів системи… - Система може розвиватися ніби за законами власної еволюції, і під впливом адміністративних рішень.

Принципи системного аналізу.

• Принцип кінцевої цілі: абсолютний пріоритет кінцевої (загальної, глобальної) цілі над проміжними цілями, цілями підсистем то-що; • Принцип масштабу. Якість функціонування системи можна оцінювати лише… • Принцип еквіфінальності. Система може при різних початкових умовах та різними шляхами досягати потрібного кінцевого…

Основні методи системного аналізу.

Єдиної методики системного аналізу у наукових дослідженнях поки що немає. У практиці досліджень він застосовується з використанням таких методик: … • процедур теорії дослідження операцій, яка дає змогу дати кількісну оцінку… • аналізу систем дослідження об'єктів в умовах невизначеності;

Відмінності між класичним та новітнім системними підходами стосовно прийняття рішень.

Класичний Новітній
Аналіз (декомпозиція) об’єкта дослідження та його складових) Синтез (визначення системи частиною якої є об’єкт дослідження
Пояснення поведінки або властивостей об’єкта дослідження та його складових Пояснення поведінки і або основних властивостей цілого (системно та погодження в ній об’єкта дослідження
Синтез (об’єднання частин і пояснення поведінки і фнкц. об’єкта дослідження Аналіз (пояснення поведінки і або властивостей об’єкта дослідження с позиції його функціонування в цілому.
- об’єднання частин і пояснення поведінки і функціонування об’єкта дослідження
     

 

 

Суть кроків вирішення проблем та прийняття рішень.

8. Усвідомлення проблемної ситуації – основна задача на цьому етапі повязана з описом та формулюванням Описання проблем склад з таких кроків:

Суть понять «дані» та «знання». між ними відмінність.

Дані складаються з фактів і цифр, які можуть бути безглуздими для певного користувача    

Суть вимірності об’єкта. Шкали.

Типи шкал

• Шкала порядку застосовується для вимірювання упорядкування об'єктів по одному або сукупності ознак. Прикладом є шкала твердості мінералів. Числа в… • Шкала інтервалів застосовується для відображення величини розходження між… • Шкала відносин використовується, наприклад, для вимірювання маси, довжини, ваги. У цій шкалі числа відображають…

Особливості представлення знань в ІСПР.

1. Внутрішня інтерпретованість (внутрішнє тлумачення). Кожна інформаційна одиниця повинна мати унікальне ім*я, за яким… 2. Структурованість.

Представлення знань в ІСПР за допомогою логічної моделі. Навести приклад.

 

Представлення знань в ІСПР за допомогою семантичних мереж. Навести приклад.

   

Представлення знань в ІСПР за допомогою фреймової моделі. Навести приклад.

     

Представлення знань в ІСПР за допомогою продукційної моделі. Навести приклад.

   

Раціональний вибір та аксіоми раціонального поводження в економіці.

 

Функції вибору та операції над ними.

 

Дерево рішень. Прийняття рішень за його допомогою.

 

Суть нераціонального поводження. Евристики та зміщення.

  Рис. 1. Дилемма генерала Більшість людей, що розглядають дилему, показану на рис. 1, вибирають першу дорогу, намагаючись уникнути лотереї, коли…

Теорія проспектів. ЇЇ відмінність від теорії корисності.

Теорія проспектів дозволяє врахувати три поведінкових ефекту: 1) ефект визначеності, тобто тенденцію надавати більшу вагу детермінованим… 2) ефект відбиття, тобто тенденцію до зміни переваг при переході від виграшів до втрат;

Види невизначеності та причини її виникнення.

 

Сутність ризику. Його суб’єктивність та об’єктивність.

 

Система постулатів стосовно ризику як економічної категорії.

Постулат 2. Ризиком обтяжені передбачення, прогнози, тому що майбутнє стосовно економічних процесів неможливо передбачити вичерпно, в усіх… Постулат 3. Ризик виникає в процесах цілепокладання, оцінювання. З погляду… Постулат 4. Необхідно чітко розрізняти ризик як економічну категорію та його кількісну міру (кількісну оцінку ступеня…

Узагальнений алгоритм вимірювання певного виду економічного ризику

Цей комплекс зняття ситуації ризику і відповідає поняттю “ризик”, що в загальному представляє собою процес “зняття невизначеності”. Економічний ризик представляє собою об’єктивно-суб’єктивну категорію. Основними характеристиками ризику є його елементи:

Сутність якісного аналізу ризику

Якісний аналіз ризику передбачає виявлення джерел та причин ризи­ку. етапів й робіт, при виконанні яких виникає ризик, тобто - установлення… Результати якісного аналізу служать важливою вихідною інформацією для… Найпоширенішим методом, який використовується у процесі ЯКІСНОГО аналізу, є метод експертних оцшок. суть якого полягає…

Кількісні показники оцінки ступеня ризику в абсолютному вираженні.

Для здійснення кількісної оцінки економічного ризику підприємець повинен керуватись двома категоріями: 1). Величиною очікуваних втрат спричинених конкретним рішенням. 2). Ймовірністю настання цих втрат.

Кількісні показники оцінки ступеня ризику у відносному вираженні

Іноді для оцінки ризику при обґрунтуванні рішення не достатньо абсолютних показників. У такому випадку здійснюють розрахунок відносних показників. У… 1) коефіцієнтом ризику, який визначається як відношення величини максимальних… ,де Х – величина максимально можливих втрат; К – база порівнянь.

Визначення нечіткої множини та її властивості.

Властивості нечітких множин. Нечітка множина Ã на множині Х називається пустою ( ноль перекреслений)… Носієм нечіткої множини А називається чітка підмножина Х елементи якої мають ненульові ступені належності. Supp…

Якісна модель ОПР.

Якісна модель ОПР - це підмножина щодо стійких рис, якими володіють ОПР й які відіграють роль при рішенні будь-яких типів завдань. Основними…  

Способи якісного вимірювання оцінок альтернатив за критеріями.

Комп'ютер може безпосередньо використовувати якісні змінні, оперуючи з їх символами. Можна побудувати багатокритерійні методи ухвалення рішень за… Розглянемо способи якісного виміру оцінок альтернатив за критеріями. Так як,… До появи вагів порівняння предметів за вагою здійснювалося з використанням двох відно­шень: Е - відношення…

Метод аналізу ієрархій.

Принцип ідентичності та декомпозиції передбачає структурування проблем у вигляді ієрархії або мережі як першого етапу МАІ. Можна виділити ряд модифікацій МАІ, що визначаються характером зв'язків між… За характером зв'язків між критеріями й альтернативами визначається два типи ієрархій. До першого типу відносяться…

Суть багатокритеріальних задач прийняття рішень.

Нехай СПР обрано певну ціль щодо розвитку економічної системи, множину альтернативних стратегій (рішень), реалізація яких дає змогу досягти… Наприклад, СПР вибирає банк для розміщення своїх грошових ресурсів. У якості… 2. Розподіл альтернатив за класами рішень. Такі задачі зустрічаються у повсякденному житті, наприклад, у разі купівлі…

Назвіть типові багатокритеріальні задачі та стисло опишіть одну з них.

 

Кроки процесу розв‘язування багатокритеріальної задачі.

Існує купа різних наворочених методів вирішення багатокритеріальних задач, але для початку потрібно один важливий крок. А саме: якимось простим…   Стратегія 2 в середньому дає більше прибутку, ніж стратегія 1, при тій же надійності. Стало бути, стратегія 1 не може…

Стисло опишіть основні кроки розпливчастого методу аналізу ієрархій.

Крок 3. Формування багаторівневої ієрархічної структури, яка містить інтегрований критерій, часткові критерії та об’єкти (стратегії), з яких… Крок 4. Побудова для кожного сценарію матриць попарних порівнянь з вербальними… Крок 5. Обчислення для кожного сценарію значень розплив-частих вагових коефіцієнтів кожного з елементів ієрархічної…

Гра та її складові.

Кожен гравець приймає такі рішення, тобто вибирає таку стратегію поведінки, щоб максимізувати свій виграш або мінімізувати програш. При цьому він не…    

Прийняття рішень у полі шостої інформаційної ситуації.

1) Критерій Гурвіца. Гурвіц запропонував використовувати зважену комбінацію найкращого та найгіршого. Такий підхід до вибору рішень відомий як…   Величину називають λ показником Гурвіца для У випадку, якщо , оптимальним є рішення:

Приклад.

Існує змінна «рівень рентабельності підприємства» яка може набувати значення «низькицй, середній, високий, дуже високий» В цьму виподку рівень лінгвістичної змінної є рівень рентабельості підриємства, а термами лінгвістичні оцінки «низькицй, середній, високий, дуже високий» які утворюють терм множини.

Методи побудови функції належності

Значення функції належності нечіткій множині (Т йоте маленьке з хвилькою) Де Е велике – кількість експертів Д маленькейод, іте – це думка експерта Е що до наявності у елемента іте властивостей множини

Нечіткі відношення та їх властивості.

Іншими словами нечітке відношення – це множина пар (НФ2) де М від р це функція належності яка кожній парі Х,У ставить у відповідність її ступінь… Носій нечіткого відношення R ( з хвилькою) на множинах х і у називається… Альфа перерізом нечіткого відношення Р називається звичайне відношення яке повязує всі пари НФ3 для яких ступінь…

Суть теоретико-ігрового підходу в прийнятті рішень з урахуванням

Множини цілей.

 

Ігровий розпливчастий метод аналізу ієрархій (ІРМАІ).

• як головний власний вектор матриці; • як середньогеометричне елементів рядків матриці (окремо для кожного… • іншими методами.

Стисло охарактеризуйте теоретико-ігрову концепцію вибору портфеля.

У подальших викладках пропонуються певні модифікації моделі Марковіца для різних інформаційних ситуацій. Для кожної з них визначається сутність…   Штучний нейрон та його складові.

Одношарові та багатошарові штучні нейронні мережі. їх архітектурні особливості. Розрахунок вихідного вектору.

Зручно вважати вагу елементами матриці W. Матриця має m рядків і n стовпців, де m - число входів, а n - число нейронів. Наприклад, w3,2 - це вага,… Багатошарові мережі володіють значно більшими можливостями, ніж одношарові.…  

Правила навчання штучних нейронних мереж.

Назвіть різні структури нейронних мереж та для однієї з них наведіть алгоритм її навчання.

Архітектура FeedForward BackPropagation була розроблена на початку 1970-х років декількома незалежними авторами: Вербор (Werbor); Паркер (Parker);… Мережа Кохонена має всього два прошарки: вхідний і вихідний, що називають…  

Особливості сумісного використання генетичних алгоритмів та штучних нейронних мереж.

Завдяки тому, що генетичні алгоритми являють уніфікований підхід до вирішення завдань оптимізації, нейроеволюціонние методи мало залежать від… - Велика різноманітність одержуваних топологій - можливі рішення з… - Адаптивність;

Основні характеристики штучних нечітких нейронних мереж.

ШНМ представляють сбою систему з'єднаних і взаємодіючих між собою простих процесорів(штучних нейронів). Такі процесори зазвичай достатньо прості,… Біологічна нейронна мережа складається з групи або декількох груп хімічно або… Штучний інтелект і когнітивне моделювання намагаються імітувати деякі властивості біологічних нейронних мереж. Хоча…

– Конец работы –

Используемые теги: Конспект, ІСПР, теорія, інтелектуальних, систем, йняття, рішень0.14

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Конспект ІСПР Теорія інтелектуальних систем прийняття рішень

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

Конспект лекций по дисциплине Системы и сети связи с подвижными объектами Курск 2011 Тема1: Классификация телекоммуникационных систем
Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования Юго Западный государственный университет... Факультет информатики и вычислительной техники...

З дисципліни Економічна теорія Економіка з дисципліни Економічна теорія Економіка КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ КОМП ЮТЕРНО ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ... НТУ ХПІ...

Экспертные системы. Классификация экспертных систем. Разработка простейшей экспертной системы
Глава 2. Структура систем, основанных на знаниях. 1. Категории пользователей экспертных систем. 2.2. Подсистема приобретения знаний. 3. База… ЭС выдают советы, проводят анализ, дают консультации, ставят диагноз. Практическое применение ЭС на предприятиях способствует эффективности работы и повышению квалификации специалистов.

Непротиворечивая система аксиом называется независимой, если никакая из аксиом этой системы не является следствием других аксиом этой системы
При аксиоматическом построении теории по существу все утверж дения выводятся путем доказательства из аксиом Поэтому к системе аксиом предъявляются... Система аксиом называется непротиворечивой если из нее нельзя логически... Если система аксиом не обладает этим свойством она не может быть пригодной для обоснования научной теории...

Микропроцессорные системы: система ДЦ-МПК, система "Юг"
Использован практический опыт внедрения линейных пунктов управления (ЛПУ) на 60 станциях в увязке с ЭЦ-4, ЭЦ-9, МРЦ-12, МРЦ-13. Выполнен переход на… В состав аппаратуры центрального пункта управления (ПУ) входят IBM-совместные… Круглосуточный режим работы аппаратных средств ПУ обеспечивается источниками бесперебойного питания, а также системой…

ТЕЛЕКОММУНИКАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ. СИГНАЛЫ И КАНАЛЫ ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ СВЯЗИ. СИСТЕМЫ СВЯЗИ С ЧАСТОТНЫМ РАЗДЕЛЕНИЕМ КАНАЛОВ. ЦИФРОВЫЕ СИСТЕМЫ ПЕРЕДАЧИ
Лабораторные работы часа... Практические занятия часа... Всего аудиторных занятий часов...

Система координат действия и общая теория систем действия: культура, личнсть и место социальных систем
В центре данного исследования стоит разработка теоретической схемы. Систематическое рассмотрение ее эмпирического использования будет предпринято… Основные положения системы координат действия подробно излагались ранее, и… При помощи ее анализируются структура и процессы систем, состоящих из отношений таких элементов к их ситуациям,…

Радиолокационная система как сложная неравновесная система с рефлексией
На сайте allrefs.net читайте: 1.2. Радиолокационная система как сложная неравновесная система с рефлексией 47. ВВЕДЕНИЕ...

0.036
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • СРВ в информационных системах. Проетирование информационных систем. Проблема в том, что российские управленцы стали сталкиваться, по крайней мере, с двумя проблемами в управлении выясняется, что показатели и… Позаботиться о себе - значит навести порядок в технологиях деятельности,… Все начинают понимать, что нужно менять систему управления, снижать издержки и эффективно управлять финансами.
  • Развитие транспортно-логистической системы России. Выбор системы складирования По данным Евразийского банка развития, опубликованным в 2009 году, лишь половина возможного объема грузопотоков проходит через страны Сообщества.… Существующие барьеры, не соответствие дорог международным стандартам качества,… Актуальность данной работы предопределена огромной практической значимостью рассматриваемого явления в современной…
  • Солнечная система. Общие характеристики планет солнечной системы Поль Элюар, Повторения ,1922 г.Согласитесь, сегодня человек, в какой бы самой отдаленной области науки илинародного хозяйства он ни работал, должен… В качестве источников информации я выбрала максимумкниг и компьютерных… Насколько это мне удалось судить вам III. Солнечная система Вот уже два века проблема происхожденияСолнечной системы…
  • КОНСПЕКТ ЛЕКЦИЙ ПО ДИСЦИПЛИНЕ ЭЛЕКТРОЭНЕРГЕТИКА ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ СИСТЕМЫ И СЕТИ высшего профессионального образования... ОМСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ТЕХНИЧЕСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ... С С Гиршин В В Тевс...
  • Платежные системы в Интернете: кредитовые и дебитовые системы Список литературы - 25 наименований. Предметом исследования курсовой работы является платежные системы во всемирной сети (паутине) Internet.… Анализ, проведенный в рамках курсовой работы, основан на использовании… Целями и задачами исследования являются привлечь как много больше Интернет - пользователей для использования платежных…