Правила обслуговування вимог

Правила обслуговування вимог характеризуються часом обслуговування (розподілом часу обслуговування), кількістю вимог, які обслуговуються одночасно, і дисципліною обслуговування.

Обслуговування може бути організоване за допомогою одного або кількох ідентичних пристроїв. У першому випадку система називається одноканальною, у другому - багатоканальною. Час обслуговування вимог може бути детермінованим або заданим за ймовірнісним законом розподілу.

Якщо пристрої для обслуговування об’єднані в ланцюжок, то система називається багатофазовою, тому що вимоги в ній послідовно проходять кілька фаз обслуговування (наприклад, складальний конвеєр автомобільного заводу).

Дисципліна обслуговування визначає, за яких умов припиняється обслуговування вимог, як обирається для обслуговування наступна вимога, а також що станеться із частково обслуженою вимогою.

Розрізняють безпріоритетні і пріоритетні дисципліни обслуговування. У разі безпріоритетного обслуговування порядок обслуговування визначається за дисципліною вибору вимоги з черги, наприклад ПППО. До без пріоритетних належить циклічна дисципліна обслуговування, яка часто використовується в комп'ютерних системах. Вимога (програма) багаторазово використовує пристрій для обслуговування (процесор) перед тим, як його залишити. Після закінчення кожного циклу обслуговування вимога знову надходить до черги для додаткового обслуговування.

Під час пріоритетного обслуговування для кожної вимоги задається деякий числовий параметр, значення якого визначає її пріоритет. Значення пріоритету може бути незмінним (статичний пріоритет) або являти собою функцію, яка залежить від часу перебування вимоги в системі (динамічний пріоритет).

Пріоритет може бути також відносним або абсолютним. Відносний пріоритет передбачає, що надходження вимоги з вищим пріоритетом не перериває обслуговування менш пріоритетної вимоги (обслуговування без переривання). Вимоги з однаковими пріоритетами можуть утворювати черга.

Якщо в системі задається абсолютний пріоритет, то поява вимоги з більш високим пріоритетом перериває обслуговування менш пріоритетної вимоги (обслуговування з перериванням). У таких системах можуть утворюватися вкладені переривання, коли обслуговування вимоги, яка витиснула менш пріоритетну, буде перервано більш пріоритетною вимогою і т.д. Іноді в таких системах обмежують глибину переривання. Перервані вимоги можуть або залишати систему, або знову ставати в чергу для додаткового обслуговування.

Зрозуміло, що дисципліни обслуговування з абсолютними пріоритетами можуть використовуватись тільки для систем з одним пристроєм для обслуговування.

 

5.1.7 Вихідний потік вимог

Вихідний потік — це потік вимог, які залишають систему, до того ж вони можуть бути як обслуженими, так і необслуженими. Структура формування потоку вихідних вимог більш важлива для багатофазових систем, де вихідний потік одного пристрою для обслуговування (фази обслуговування) є вхідним для іншого. Ймовірнісні характеристики розподілу вимог вихідного потоку в часі залежать від щільності вхідного потоку та параметрів роботи пристроїв для обслуговування.

З теорії масового обслуговування відомо, що вихідний потік вимог CMО з М пристроями з очікуванням для найпростішого вхідного потоку з параметром λ і експоненціального розподілу часу обслуговування з параметром μ є найпростішим потоком з параметром . Це дає можливість аналізувати багатофазові системи і мережі CMО, в яких вихідний потік вимог одних систем обслуговування є вхідним для інших. У всіх інших випадках розподіл імовірності вихідних потоків вимог CMО має складнішу ймовірнісну природу і може вивчатись тільки шляхом спостереження за функціонуванням цих CMО під час моделювання.