Багатоступеневе стиснення та схеми холодильних машини з повним проміжним охолодженням.

 

Багатоступеневими називаються машини, що працюють при двох або більше тисках всмоктування.

При необхідності підтримання значно низьких температур це призводить до значного зростання відношення тисків у конденсаторі та випарнику рк0. з-за високого ступеня стиснення знижується продуктивність компресора, погіршується коефіцієнт подачі і збільшуються втрати від дроселювання в регулювальному вентилі. Великі перепади тисків підвищують температуру в кінці стиснення, що призводить до розкладання мастил мащення і утворення вибухонебезпечної суміші, утворюється нагар на клапанах компресора, що призводить до порушення нормальної роботи.

Температура в кінці стиснення не повинна перевищувати –125 0С.

Згідно ГОСТ 6492-68 при відношеннях рк0 = 9 використовують двоступеневе стиснення. В термодинамічному відношенні багатоступенева машина вигідніша одноступеневої, бо при проміжному охолодженні пари між ступенями зменшується її об’єм, що викликає зменшення витрат роботи в наступних ступенях, також зменшується витрата роботи на ступеневе дроселювання рідини з проміжним відведенням пари.

Багатоступеневі цикли в холодильних машинах здійснюються використанням окремих компресорів або компресорів з диференціальними поршнями. Двоступеневе стиснення також отримують за допомогою одноступеневого компресора, в якому одна порожнина використаються в якості циліндра низького тиску, а друга – циліндра високого тиску.

У схемі двоступеневого стиснення з повним проміжним стисненням пара охолоджується водою; пара, що охолоджується, не доводиться достану насичення і залишається перегрітою.

Пара охолоджується водою в охолоджувачі 4, а потім рідким холодоагентом в проміжному резервуарі 3.

Рідкий холодоагент, що виходить з конденсатора 1, дроселюється при проходженні через перший регулювальний вентиль 9, частково випаровується і під проміжним тиском ро1направляється в проміжний резервуар 3. Там рідина відділяється від пари. Частина її поступає у випарник 8 проміжного тиску, а частина проходить через другий регулювальний вентиль 7 і направляється у випарник 6 низького тиску. Пара, отримана у випарнику, поступає в компресор низького тиску 5, стискається до проміжного тиску і виштовхується в проміжний охолоджувач 4, де охолоджується водою або повітрям. Далі пара поступає в проміжний резервуар 3, а потім в компресор високого тиску 2. Повне проміжне охолодження перегрітої пари здійснюється за рахунок теплоти пароутворення рідини, яка частково випаровується в проміжному резервуарі. Пара з проміжного резервуара відсмоктується компресом високого тиску.

Процеси циклу двоступеневої холодильної машини з повним проміжним охолодженням в координатах Т-Sта lq p-і.

1-2 –стиснення в циліндрі низького тиску (ЦНТ) до ро1, t01;

2-3 –охолодження пари холодоагенту в проміжному охолоджувачі;

3-4 – подальше охолодження пари в проміжному резервуарі;

4-5 – стиснення пари в циліндрі високого тиску (ЦВТ) до рк, tк;

5-а– охолодження пари в конденсаторі;

а-6 – конденсація пари в конденсаторі;

6-7 – переохолодження холодоагенту перед першим регулювальним вентилем до tи;

7-8 –дроселювання рідкого холодоагенту через перший регулювальний вентиль;

8-9 – відокремлення рідини від пари в проміжному резервуарі;

9-10 – дроселювання рідкого холодоагенту через другий регулювальний вентиль до ро2, t02;

10-1 –кипіння рідкого холодоагенту у випарнику.

Лінія 1-11 зображує процес одноступеневого стиснення пари холодоагенту. При двоступеневому стисненні пари холодоагенту. При двоступеневому стисненні пари економію, що отримана в роботі, можна визначити площею 2-4-5-11 на діаграмі Т-S.

При повному проміжному охолодженні витрата потужності знижується (площа 3-4-5-12) і робота зменшується.

В машинах, що працюють на хладоні –12, економія витрат на 1 кг холодоагенту при здійсненні стиснення поблизу лінії насиченої пари не компенсує збільшення її кількості, яку потрібно буде стискати в компресорі високого ступеню.

При повному проміжному охолодженні знижується температура пари, що стискається компресором високого тиску. Висока температура стиснення допомагає утворенню нагару на клапанах компресора і порушенню нормальної роботи.

Вибір багатоступеневих установок повинен основуватися на економічному аналізі. Холодопродуктивність та рід холодоагенту також впливають на економічність установки.