Характерні несправності та вимоги безпеки при обслуговуванні компресорів.

Виявлення витікань холодоагенту виконують наступним чином. Галоїдну лампу заправляють спиртом-ректифікатом і готують до роботи. Плам’я в горілці повинне бути світло-блакитним, горіти рівномірно, без шуму. Гумову трубу галоїдної лампи підносять до сальників і фланцевим з’єднанням вентилів по периметру з’ємних кришок компресора. При наявності витікань холодоагенту плам’я горілки набуває зелено-фіолетового фарбування. У випадку значного витоку лампа горить кіптявим плам’ям або потухає.

Ліквідацію витікань холодоагенту виконують наступним чином: холодоагент відсмоктують з компресора в систему, прикривши всмоктувальний вентиль. Одночасно слідкують за показанням мановакууметра; при досягненні на стороні всмоктування тиску 0,010-0,015 МПа повністю закривають всмоктувальний вентиль і виключають компресор; закривають нагнітальний вентиль; підтягують гайки (болти) в місцях витікань у фланцевому з’єднанні або кришках, а також при необхідності підтискають сальники вентилів. Якщо підтискання не усуває витікання холодоагенту, розбирають нещільне з’єднання і встановлюють нову прокладку, після чого знову складують вузол. При виявленні витікань холодоагенту в місці паяння ніпеля і трубки виконують підпаювання м’яким припоєм.

В експлуатації компресора регулярно перевіряють надійність кріплення вузлів агрегату і підшипників, дію системи мащення, наявність холодоагенту і масла , тиск в системі мащення і картері.

Типові несправності хладонових компресорів 2 ФУУБС-18 та способи їх усунення наведені в табл..

Несправність Причини виникнення Спосіб усунення
Сліди масла в місцях з’єднання деталей Послаблення кріплення; ушкодження прокладки Підтягнути болти, ковпачки, пробки і накидні гайки. Витирати сліди масла. Замінити прокладки
Підвищений нагрів одного із циліндрів Злам нагнітального або всмоктувального клапану Прорив прокладки, що відділяє всмоктувальну порожнину від нагнітальної Замінити клапан   Замінити прокладку
Утворення інею на корпусі всмоктувального вентиля Засмічення фільтра Зняти і прочистити фільтр
Сильне нагрівання верхньої частини циліндрів і нагнітальної сторони їх кришки Злам пластини нагнітального клапану Заклинювання пластини нагнітального клапану у відкритому положенні Замінити пластину Замінити пластину
Неоднакова температура нагнітальної сторони кришки циліндрів Нещільне прилягання пластин нагнітального клапану або злам пластини всмоктувального клапану Замінити пластину
Сильне нагрівання всмоктувальної порожнини кришки циліндрів і всього компресора; зниження холодопродуктивності Злам всмоктувального клапану або зміщення пластин Злам або сильне зношення поршневих кілець Замінити пластину   Замінити поршневі кільця
Металевий (дзвінкий) стукіт в компресорі Гідравлічний удар   Зношення вкладиша шатунів або шийок колінчатого валу Зношення поршневого пальця Послаблення шатунних болтів Недостатня кількість масла в картері Терміново виключити компресор. Усунути причину гідравлічного удару у відповідності з інструкцією по обслуговуванню Перевірити шатунно-поршневу групу, усунути дефекти Замінити палець Підтягнути болти Перевірити шатунно-поршневу групу, добавити масла в картер.

В процесі ремонту холодильного обладнання найбільші витрати праці приходяться на прилади контролю і управління, поршневий компресор та електричну частину холодильної установки.

В конструкції холодильної установки повинен бути забезпечений захист компресора від попадання рідкого холодоагенту у порожнину всмоктування і від підвищення тиску нагнітання за межі допустимого.

Корпуса компресорів з вмонтованими електродвигунами необхідно надійно заземляти ізольованим мідним дротом діаметром не менше 1,5 мм. Захист обслуговуючого персоналу від попадання під напругу, що подається до електродвигуна, здійснюється запобіжним ковпаком, який надівають на коробку контактних затискачів підключення дротів. Ремонтні роботи виконуються тільки на знеструмленому компресорі.

Вскриття компресора і підтягування деталей кріплення виконують в захисних окулярах і після того, як тиск холодоагенту в системі буде знижено до атмосферного. В процесі вскривання компресора потрібно провітрювати приміщення, що вміст холодоагенту у повітрі не перевищував 30%. При огляді внутрішніх порожнин використовують переносні лампи напругою не вище 36 В або електричні кишенькові і акумуляторні ліхтарі.

Рівень шуму працюючого компресора, виміряний на відстані 3 м від нього, не повинен перевищувати 90 дБ.

Холодильну установку не можна експлуатувати при відсутності пломб, а також при пройдених термінах освідоцтвування манометрів, компресорів та апаратів.

Манометри не рідше 1 разу на рік потрібно перевіряти і пломбувати не рідше ніж через 6 місяців оглядати з нанесенням дати огляду.

Запобіжні клапани компресорів підлягають щорічній перевірці, після чого пломбують.