Самостійна робота № 32.

 

Прилади регулювання температури.

 

Термостати (реле температур) працює під дією імпульсів від чутливого елемента. Прилад двопозиційної дії автоматично відключає або включає електродвигун компресора, підтримуючи в приміщенні охолодження задану температуру повітря з коливаннями не більше +10С.

Термостат (рис.1) має термобалона 1, що з’єднаний з капілярною трубкою 2. Другий кінець капілярної трубки приєднаний до камери 3, в якій розташований сильфон 4. До дна сильфона прикріплена голка 5. Термобалон заповнений парою холодоагенту. Температура пари в термобалона однакова з температурою приміщення і відповідає певному тиску. До клем 11 приєднані дроти 10 від електродвигуна компресора.

Виконавча частина приладу об’єднує кутовий важіль 6, який може обертатися навколо осі 7, тягу 18 і важіль 17. Регулювальним органом є дві пари контактів 9, сила замикання яких залежить від сили тяжіння магніту 8. Задаючим елементом служать пружина 1ё5 і кулачок 12.

Пружина 22 одним кінцем прикріплена до горизонтальної частини важеля 6, а другим – до каретки 21, яка рухається за допомогою головки 24 регулювального гвинта 23. На каретці є покажчик поділок 20 на шкалі 19. До вертикальної частини кутового важеля 6 прикріплена тяга 18 з пальцем 16. Палець рухається в прорізі контактної пластини 14, яка може обертатися навколо осі 13 з кулачком 12. Контактний важіль 17 одним кінцем прикріплений до контактної пластинки, а другим до пружини 15. Всі елементи приладу, крім балона і капілярної трубки, заключні в корпус.

При підвищенні температури в приміщенні зростають температура і тиск в термобалона та тиск на голку 5 через дно сильфона 4. Голка тисне на кутовий важіль 6, долає опір пружини 22, і тяга 18 з пальцем 16 починає рухатися вліво. Коли палець доходить до важеля 17, який опирається на кулачок 12, контактна пластинка 14 починає обертатися проти годинникової стрілки і контакти замикаються, електродвигун компресора включається.

При зниженні температури середовища навколо балона, тиск в ньому і зусилля на голку 5 зменшується і кутовий важіль 6 під дією пружини 22 обертається за годинниковою стрілкою. Тяга 18 і палець 16 рухаються по прорізу контактної пластинки вправо, пластинка повертається за годинниковою стрілкою і контакти розмикаються при досягненні температури в приміщенні нижньої заданої межі.

Інтервал температур розмикання та замикання контактів задається обертанням кулачка 12, який відтискає важіль 17., змінюючи довжину переміщення пальця 16. Величина вільного ходу пальця визначає різниця температур, при яких виконується замикання і розмикання контактів – диференціал.

Диференціал описаного приладу встановлений від 2 до 80 С. Розмикання контактів при температурі, що дорівнює нижній межі, регулюється натягом пружини 22. Для цього обертають головку 24 регулювального гвинта до тих пір, поки покажчик 20 каретки не встане проти потрібної позначки на шкалі 19. Настроювання приладу починають з встановлення нижньої межі температури.

Дуостат має аналогічну будову термостату, але в ньому є два комплекти контактів 5. (рис.2,а), що працюють послідовно один за одним з певним інтервалом при зміні температури в одному напрямку.

 

Розглянемо роботу дуостата, налаштованого на температурний режим 40 С (рис. 2,б). При пониженні температури у вантажному приміщенні вагону до 3 0 С замикаються контакти першої контактної групи і подають сигнал на вмикання електропечей. При досягненні у вагоні температури 4,5 0 С електропечі відключаються: подальша зміна її залежить від погодних умов і виду вантажу, що перевозиться. Якщо температура у вагоні продовжує підвищуватися, то при 60 С включається холодильна установка. Коли температура понизиться до 40 С, холодильна установка відключається. Дуостат є чотири позиційним приладом, - при чотирьох різних температурах виконується зміна положення контактів.

Диференціал дуостата не регулюється і залежить тільки від зазору 2 у стискаючій втулці 3, що жорстко закріплена на рухомому штоці 6. Настроювання приладу в невеликих межах можна переміщенням стискаючої втулки по довжині штока за допомогою гайок 1 і 4.

Дилатометричне реле температури ТР-200 використовується для захисту компресора від підвищеної температури нагнітання. Робота дилатометричного реле основана на використанні металів з різними коефіцієнтами лінійного розширення. Латунна трубка 3 припаяна до корпусу 2 (рис.3). В трубці розташована пружина5 із сплаву з незначним коефіцієнтом лінійного розширення, на якій закріплені контакти 4. Дроти від контактів виведені в корпус до затискачів. Гвинтом 1 регулюють температуру розмикання контактів. При нагріванні трубка подовжується більше, ніж пружина, внаслідок чого ось 6 розтягує пружину, розмикаючи контакти 4. Температура спрацювання визначається величиною вільного ходу осі, що регулюється гвинтом 1.