рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Самостійна робота № 35.

Самостійна робота № 35. - раздел Философия, Конспект лекцій з предмету Холодильні машини та установки кондиціонування повітря   Експлуатація Холодильної Установки Секцій Во Бмз...

 

Експлуатація холодильної установки секцій ВО БМЗ.

 

Пуск холодильної машини починають с попереднього огляду агрегату, перевіряють рівень масла в картері, впевнюються у відсутності підтікань і масляних плям на трубопроводах і арматурі, в надійності заземлення електродвигуна компресора. Відкривають до відмови нагнітальний вентиль у компресора, рідинні кутові запірні вентилі на ресивері і на щиті приладів перед ТРВ. Перевіряють відкриття заслінок на повітроохолоджувачі, включають вентилятори-циркулятори.

Включають електродвигун компресора холодильної установки і помалу відкривають всмоктувальний вентиль, що не було гідравлічного удару. Після пуску відкриті повністю вентилі компресора прикривають на 1-2 оберти. В продовж декількох хвилин спостерігають за роботою машини, слухають її, перевіряють показання манометра і мановакууметрів. Робота компресора повинна бути рівномірної, з характерним ритмічним звуком функціонуванням клапанів.

При нормальній роботі установки температура картера не повинна бути вище 700 С, температура конденсації не повинна перевищувати температуру навколишнього середовища більш ніж на 150 С. Допускається перепад між температурою пари всмоктування і температурою кипіння 100 С.

ТРВ настроюють так, щоб середній перегрів холодоагенту при всмоктуванні в компресор складав 25-300 С. При обмерзанні вихідного патрубку повітроохолоджувача всмоктувальний вентиль повинен бути сухим або трішки спітнілим. Різниця між тиском масла в системі мащення і тиском в картері повинна бути не менше 0,05 МПа; рівень масла повинен бути в межах видимості мірного скла.

Кришки блоків циліндрів при нормальній роботі нагріваються однаково. Трубопровід байпасної лінії повинен бути холодним.

Огляд приладів автоматики проводять щомісячно. Правильність настроювання ТРВ визначають по характеру і ступеню покриття інеєм всмоктувального трубопроводу і по температурі нагнітальної труби компресора. На лаштування реле високого і низького тиску перевіряють по показанням манометрів при включенні і відключенні компресора.

Щоденно перевіряють наявність масла в картері і тиск в системі мащення, виявляють сторонні звуки в компресорі, температуру всіх кришок циліндрів, сушку елементів електронагрівача включенням на 1 годину під час порожнього пробігу.

Через 15 діб – виявляють нещільності в з’єднаннях хладонової системи, перевіряють наявність в системі повітря і вологи, спрацювання електромагнітних вентилів.

Через 3 місяці – перевіряють погрішності розмикання контактів і диференціалу приладів, опори електричної ізоляції між корпусом і струмоведучими частинами різних реле тиску, мащення шарнірів жалюзі конденсатора, перевірка надійності заземлення електродвигунів.

Через 400-500 годин після здачі в експлуатації – заміна масла в компресорі.

При відключенні на короткий час холодильна установка зберігає готовність до пуску. В зимовий період установку консервують; холодоагент відкачують компресором із системи в ресивер; відключають автоматичні вимикачі на панелі в машинному відділенні; всі запірні вентилі щільно закривають, надівають на них ковпаки; протирають зовнішню поверхню холодильної машини; деталі покривають антикорозійним мащенням; жалюзі щільно закривають.

Видалення повітря з системи виконують через пробки на ресивері і оберненому клапані. Наявність повітря в системі визначають по показанням манометра на стороні нагнітання і по таблиці насичення пари холодоагенту при ті ж само температурі ( коливання стрілки манометра не повинно бути значним). Звертають увагу на температуру конденсації.

Поповнення системи холодоагентом виконують при працюючому компресорі. Балон з холодоагентом розташовують вентилем вниз і приєднують мідною трубкою з накидними гайками до заправ очного вентиля, що розташований на щиті установки. Продувають трубку, відкривши запірний вентиль на балоні при послабленій накидній гайці на заправ очному вентилі. Потім закривають кутовий запірний вентиль на ресивері і відкривають заправ очний на установці і на балоні і включають компресор. Додавши в систему необхідну кількість холодоагенту, перекривають вентилі на балоні і заправ очний і перевіряють роботу установки.

Видалення вологи із системи необхідне , щоб запобігти закупорюванню льодом дросельного отвору ТРВ. Замерзання дросельного отвору супроводжується обмерзанням вхідного штуцера і пониженням тиску всмоктування. З-за цього повітря всмоктується в систему і збільшуються енерговитрати.

Щоб видалити вологу із системи, замінюють в фільтрі-осушувачі гільзу з цеолітом. Фільтри промивають в бензині через кожні 1000 годин.

Танення випарника-повітроохолоджувача виконують постійно при перевезенні морожених вантажів.

Тумблер ТО на панелі управління в дизельно-службовому вагоні переводять у положення “Танення”. Перемикач управління холодильною установкою при цьому повинен стояти в положенні, що відповідає автоматичному управлінню. Перемикач режимів встановлюють в положення “Холод”.

Електродвигуни вентилятора-конденсатора і вентилятора-циркулятора відключаються автоматично. Потім автоматично включається електромагнітний вентиль танення на щиті приладів, компресор продовжує працювати при температурі пари холодоагенту у трубопроводі всмоктування 7-100С, включається звуковий сигнал і загорається сигнальна лампа на щиті. По цьому сигналу перемикач управління холодильної машини переводять в положення “Ручне” і натискають кнопку КП на щиті управління в дизельному вагоні. Тумблер ТО встановлюють в положення “Робота”, після чого установка переключається на роботу в режимі охолодження. Включення компресора виконується через 100 с.

Технічне обслуговування компресорів. Після 1000 годин роботи замінюють масло в картері без розбирання компресора. В подальшому через 2000-3000 годин роботи це виконують по необхідності. В ці ж терміни оглядають всмоктувальний масляний фільтр, промивають його бензином і просушують.

Перед оглядом компресора потрібно:

- відкачати холодоагент в систему перед розбиранням компресора (тиск в порожнині всмоктування по мановакууметру повинен бути не більше 0,010-0,015 МПа);

- закрити вентилі, що з’єднують компресор із системою;

- злити масло з картера (при необхідності);

- підготувати нові паронітові прокладки;

- прийняти заходи захисту деталей компресора від забруднень і корозії.

Усунення витікань холодоагенту – прикривають всмоктувальний вентиль, відкачують холодоагент з компресора в систему. Коли тиск всмоктування по мановакууметру досягне 0,010-0,015 МПа, повністю закривають всмоктувальний вентиль і відключають компресор. Закривають нагнітальний вентиль і виконують підтягування гайок в містах витікань по кришках циліндрів або фланцевим з’єднанням.

Заміну масла в компресорі виконують двома способами. Без розбирання компресора старе масло зливають з блок-картера, відгвинчують зливний курок, який встановлюють на місце з ущільненням мідною прокладкою. До трійника нагнітального вентиля приєднують вакуум-насос і вакуумують компресор до залишкового тиску 6,66 кПа. Обидва вентилі компресора повинні бути закриті, а їх прохідні отвори заглушені фланцями-заглушками з прокладками. Від нагнітального вентиля від’єднують вакуум-насос.

Зважують банку з осушеним маслом і опускають в неї кінець заправної мідної трубки. Другий кінець трубки накидною гайкою з’єднують з трійником всмоктувального вентиля. Перед під єднанням заправної трубки вентиль перекривається на трійник. Обертом шпинделя в сторону закриття всмоктувального вентиля відкривають прохід до трійника, і масло всмоктується в компресор. Рівень масла не повинен бути нижче середини оглядового скла. Після заправлення маслом вентиль перекривають і заправну трубку від’єднують. На трійник встановлюють заглушку і накидну гайку. З компресора видаляють повітря і готують до роботи.

При заміні масла з частковим розбиранням компресора спочатку також повністю зливають масло з блок-картера. Потім відгвинчують чотири болти і знімають фланець-заглушку на картері, пружину і газовий фільтр. Через отвір в корпусі фільтра і блок-картера за допомогою лійки заливають 5,5 кг масла. Встановлюють фільтр, пружину, фланець-заглушку і затягують болти. Видаляють повітря з компресора послабленням накидної гайки на штуцері нагнітального вентиля, закривають нагнітальний вентиль і включають компресор на 3-5 с. Потім його вимикають, затягують накидну гайку і відкривають нагнітальний вентиль. Перед заправленням масло просушують в сушильній шафі на протязі 4 годин при 1200 С.

При підготовці компресора до роботи після розбирання і складання необхідно:

- перевірити підключення привідного електродвигуна до мережі живлення;

- перевірити надійність затягування прокладок по кришках і фланцевих з’єднаннях вентилів;

- випробують компресор на щільність тиском холодоагенту, що відповідає температурі навколишнього повітря (відкривають всмоктувальний вентиль компресора на 10 секунд і після підвищення тиску знову закривають його; впродовж 6 годин не повинен падати тиск);

- впевнитися у відсутності витікань холодоагенту по роз’ємних з’єднаннях;

- при задовільній щільності вакууму вати компресор вакуум-насосом або самим компресором до залишкового тиску 6,66 кПа;

- випробувати компресор на вакуум впродовж 6 годин (впродовж перших 2 годин допускається підвищення тиску на 2,67 кПа, в наступні 4 години підвищення тиску не допускається при умові постійності навколишньої температури);

- відкрити нагнітальний і всмоктувальний вентилі компресора повністю і потім прикрити на 1-2 оберти шпинделя;

- включити компресор на 2-3 хвилини для перевірки роботи масляного насосу; по показаннях манометрів тиск в системі мащення повинен не менше ніж на 0,05 МПа перевищувати тиск всмоктування.

Несправності холодильної установки ВР-1М:

Несправність Причина виникнення Спосіб усунення
Спрацьовує реле високого тиску, відключаючи компресор   Не поступає повітря до конденсатора, висока температура навколишнього повітря Наявність повітря в системі Система переповнена холодоагентом Забруднена поверхня охолодження конденсатора Перевірити справність електродвигунів вентиляторів і положення жалюзі Видалити повітря з системи Видалити залишки холодоагенту   Очистити конденсатор
Манометр і мановакууметр не показують тиск, температура у вантажному приміщенні підвищується В системі відсутній холодоагент Найти місце витоку, усунути його і наповнити систему холодоагентом
Низький тиск кипіння, спрацьовуєє реле низького тиску, покритий інеєм вхідний штуцер ТРВ Засмічений фільтр на вході в ТРВ Засмічений фільтр-осушувач   Замерзла волога у дроселювальному каналі ТРВ, несправний ТРВ. Вийшов холодоагент з термобалону Очистити фільтр Промити фільт-осушувач, замінити цеоліт у гільзі Замінити ТРВ
Компресор працює безупинно, тиск всмоктування високий, нагнітання - нормальний Несправні всмоктувальні клапани, нещільність поршневих кілець циліндрів Перевірити клапанні плити, замінити клапани або поршневі кільця
Тиск випаровування високий, вентиль на стороні всмоктування і частина блок-картера компресора вкриті інеєм Вологий хід компресора   Поганий контакт термочутливого балону з трубою Відрегулювати ТРВ на великий перегрів холодоагенту Щільно закріпити термобалон
ТРВ не відкривається Витікання наповнювача з термочутливої системи. Ушкодження сальника ТРВ із зовнішнім вирівнюванням Замінити ТРВ
ТРВ зразу після пуску компресора перестає пропускати рідину, після танення гарячої водою починає працювати, але не довго Замерзання вологи у ТРВ Осушити вологу, замінити цеоліт в гільзі фільра-осушувача
ТРВ не пропускає рідкий холодоагент Засмітився дроселюючнйи отвір Відкрити ТРВ на повний прохід для виявлення забруднень або розібрати прилад і прочистити
В ТРВ чутно шипіння Недостатньо холодоагенту в у системі Поповнити систему холодоагентом
При регулюванні ТРВ подача холодоагенту не збільшується. Часті цикли роботи агрегату Витікання холодоагенту із силової частини ТРВ Поповнити систему холодоагентом
Стукіт в компресорі Послабилися шатунні болти, зносилися поршневі пальці і шатунні підшипники. Вологий хід компресора. Недостатня величина шкідливого простору в циліндрах. Недостатньо масла в компресорі Надлишок масла в блок-картері Недостатня пружність або просадка буферної пружини клапанів. Несправний масляний насос. Виконати ревізію компресора на місці або направити в цех ремонту Відрегулювати ТРВ на великий перегрів пари холодоагенту. Встановити висоту шкідливого простору в межах 0,3-0,5 мм. Додати масло. Злити надлишки масла. Замінити пружину.   Оглянути насос.
Низький тиск масла в системі мащення Підсмоктування в систему мащення пари холодоагенту. Великий торцевий зазор між шестернею і корпусом насосу. Засмічений масляний фільтр. Зношені шестерні насосу. Порушена регулювання перепускного клапану. Поновити щільність системи мащення   Відрегулювати зазор 0,08 мм.   Промити фільтр. Замінити шестерні. Відрегулювати клапан.
Швидке унесення масла в систему з блок-картера Зношені і заклинені поршневі кільця. Нерівномірне зношення циліндрів компресора.   Високий тиск масла. Замінити кільця. Обробити або замінити втулки (допустимий зазор між втулкою і поршнем 0,35 мм). Відрегулювати перепускний клапан.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Конспект лекцій з предмету Холодильні машини та установки кондиціонування повітря

Київський технікум залізничного транспорту... ЗАТВЕРДЖУЮ Заступник директора...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Самостійна робота № 35.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Теоретичні основи машинного охолодження.
Найбільш простий спосіб штучного охолодження – тепловий контакт тіла, що охолоджується з тілом, що охолоджує, температура якого нижче температури навколишнього середовища. В холодильній техніці пря

Підведена до пари теплота витрачається на змінену внутрішньої енергії та виконання внутрішньої роботи.
q = Δ u + l, Дж/кг, де q– підведена теплота, Дж/кг; Δ u – змінювання внутрішньої енергії, Дж/кг; l

Повітряні холодильні машини.
Повітря – це найдоступніше і найбезпечніше робоче тіло для теплових двигунів і холодильних машин. В повітряній холодильній установці повітря з теплообмінника ТО, що встановлений в приміщен

Пароежекторні і абсорбційні холодильні машини.
  В пароежекторній холодильній установці одночасно здійснюються два цикли : прямий цикл теплового двигуна 1-3-8-10-11 , в якому теплова енергія, що підводиться ззовні

Робота холодильної установки в якості теплового насосу.
  Тепловий насос здійснює перенесення тепла від більш холодного тіла, яким є навколишнє атмосферне повітря, до більш теплого – повітрю у вантажному приміщенні вагону,

Термоелектричне охолодження .
  Отримання низьких температур за допомогою напівпровідникових матеріалів основа на використанні термоелектричного ефекту, відкритого в 1834 р. Фізиком Пельтьє. Сутність його заключає

Принципові схеми і теплові процеси компресійних холодильних машин.
Теоретичні цикли холодильних машин розраховують виходячи з наступних пропозицій: процеси кипіння і конденсації протікають при незмінних тисках і температурах; компресор ідеальний (без теплообміну,

Розрахунок теоретичного і дійсного циклів холодильної машини.
Побудова теоретичного циклу зводиться до визначення параметрів холодоагенту, - описанню в тепловій діаграмі опорних , характерних точок циклу, і графічному зображенню процесів, що протікають в елем

Теоретичний робочий процес і основні параметри поршневого компресора.
  Компресор – це газова машина, яка в якості двигуна не здійснює роботу, а споживає її. Компресор є одним з основних та найбільш відповідальних елементів холодильної

Тепловий розрахунок одноступеневої холодильної машини та підбір компресора.
  Можливості використання одноступеневих компресорів обмежуються температурою нагнітання (температурою холодоагенту в кінці стиснення)), яка не повинна перевищувати 140-1600

Багатоступеневе стиснення та схеми холодильних машини з повним проміжним охолодженням.
  Багатоступеневими називаються машини, що працюють при двох або більше тисках всмоктування. При необхідності підтримання значно низьких температур це призво

Властивості і характеристики холодоагентів.
  Холодильний агент (холодоагент) – це робоча речовина холодильної машини, яка здійснює в ній обернений круговий процес. В цьому процесі тепло від середовища охолодже

Вибір холодоносіїв.
  Теплоносієм ( або холодоносієм) називають проміжну речовину, яка призначена для відведення тепла від об’єктів, що охолоджують, і передачі його холодоагенту.

Параметри поршневих компресорів.
Типи компресорів: безкрейцкопфні одноступеневі без сальникові з приводом від вмонтованого електродвигуна із зовнішнім приводом; крейцкопфні одно- та двоступеневі із зовнішнім приводом. Хла

Основні вузли прямоточних поршневих компресорів.
  Основними частинами вертикальних не прямоточних компресорів є: картер 1, циліндри 5, колінчатий вал 2, поршні 4, шатуни 3, клапани, підшипники, система мащення. Привідний е

Регулювання холодопродуктивності компресора.
Регулювання роботи окремо працюючого поршневого компресора може бути здійснено наступними способами: Зміною частоти обертання колінчатого валу компресора. Досягається це з

Ротаційні, гвинтові та центробіжні компресори.
Компресори, в яких поршень (ротор) обертається відносно циліндра, називають ротаційними. Існують компресори з ротором, що котиться (рис.1,а) і обертається (рис.1, б) У ком

Підвищення надійності та економічності компресорів.
Нормальна роботи системи мащення компресора – одна з умов надійності і довговічності холодильної машини. Масла мащення зменшують опір тертя між рухомими частинами компресора і відводять частину теп

Компресор типу V.
Компресор типу Vнапівгерметичний непрямопоточний, чотирьохциліндровий, з V- подібним дворядним розташуванням циліндрів під кутом 600 , двоступеневого ст

Характерні несправності та вимоги безпеки при обслуговуванні компресорів.
Виявлення витікань холодоагенту виконують наступним чином. Галоїдну лампу заправляють спиртом-ректифікатом і готують до роботи. Плам’я в горілці повинне бути світло-блакитним, горіти рівномірно, бе

Призначення теплообмінних апаратів холодильних установок.
Теплообмінні апарати забезпечують можливість реалізації циклу холодильної машини, - відведення тепла з приміщення охолодження і передачу навколишньому середовищу. В рефриж

Теплопередача у випарниках і повітроохолоджувачах.
  Тепло у випарниках передається холодоагенту від середовища охолодження (розсіл, повітря) через стінку труби. Ефективність такої теплопередачі залежить від д багатьох факторів, і пер

Характерні несправності теплообмінних апаратів.
  Типовими несправностями конденсаторів аміачних установок є поломки механізму приводу та крильчаток вентиляторів охолодження, забруднення поверхонь теплообміну, витікань холодоагенту

Самостійна робота № 28.
  Допоміжні апарати.   Допоміжні апарати та арматура забезпечують тривалу та економічну роботу ХУ в експлуатації. До допоміжни

Tр2 і tр1 -температури розсолу на виході та вході випарника, 0 С.
Натиск насосу Н (Па)в замкненій системі циркуляції повинен дорівнювати сумі всіх гідравлічних втрат на шляху всмоктування і нагнітання розсолу або перевищувати її.

Самостійна робота № 29.
  Класифікація та основні елементи приладів автоматики.   Прилади автоматичного регулювання забезпечують включення або виключе

Самостійна робота № 30.
  Регулятори заповнення випарника холодоагентом.   Поплавкові регуляторивикористовують в холодильних установках 12-ти вагонних

Самостійна робота № 31.
  Прилади регулювання тиску.   Пресостати (реле тиску)(двопозиційний аппарат – замикає або розмикає контакти) служать для захи

Самостійна робота № 32.
  Прилади регулювання температури.   Термостати (реле температур) працює під дією імпульсів від чутливого елемента. Прилад дво

Самостійна робота № 33.
  Основні характеристики холодильної установки ФАЛ-056/1.   В холодильній установці ФАЛ-056/1 використовується компресор з еле

Самостійна робота № 34.
  Основні характеристики холодильної установки ВР-1М.   Обладнання холодильно установки ВР-1М розраховане на три режими роботи

Призначення та види вентиляції пасажирських вагонів.
Вентиляція повітря в пасажирському вагоні – це процес заміни збіднілого киснем і неприродного для подальшого перебування людини повітря свіжим, збагаченим киснем атмосферним повітр

Самостійна робота № 37.
  Класифікація систем опалення. Порівняльна характеристика основних систем опалення.   Система опалення пасажирського вагону призначена для під

Самостійна робота № 38.
  Водяне опалення пасажирських вагонів.   В системі водяного опалення вода є теплоносієм. Система водяного опалення вагону негерметична, вважає

Самостійна робота № 39.
  Холодильна установка системи кондиціювання повітря типу МАВ-ІІ.   Характеристика холодильної установки типу МАВ-ІІ: 1. Холодопродукт

Шафи-холодильники. Охолоджувачі питної води.
В процесі експлуатації шафи-холодильника контролюють правильність їх використання : продукти в камерах необхідно розташовувати з просвітом не менше 50мм., рекомендується в камери класти охолоджені

Заміна ТРВ:.
Відсмоктують весь холодоагент з випарника 1. На ресивері 6 закривають вихідний вентиль 7, а до всмоктувального вентиля 4 підключають мановакууметр, який розрахований на тиск від 0,1 до 0,15 МПа (ве

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги