Заміна ТРВ:.

Відсмоктують весь холодоагент з випарника 1. На ресивері 6 закривають вихідний вентиль 7, а до всмоктувального вентиля 4 підключають мановакууметр, який розрахований на тиск від 0,1 до 0,15 МПа (вентиль 10 відкривають до упору, знімають козачкову гайку і на її місце кріплять мановакууметр, а шпиндель всмоктувального вентиля повертають на один оберт).Відсмоктування холодоагенту з випарника здійснюється до залишкового тиску 0,02 МПа, після чого всмоктувальний вентиль 10 щільно закривають і замінюють ТРВ.

Видалення зволожуючого повітря: сторона низького тиску агрегату вакууммується за допомогою вакуум-насосу. Для попередження порушення щільності сальника колінвалу компресора вакуум не повинен перевищувати 0,1 МПа. Потім вирівнюють тиск відкриттям вентиля 7 на ресивері і нагнітального вентиля 4. Перевіривши щільність системи, потрібно відкрити всмоктувальний вентиль 10, зняти мановакууметр і надіти на вентилі захисні ковпачки.

Заміна фільтра-осушувача.

Закривають вихідний з ресивера вентиль 7 і частина холодильної установки між компресором і ресивером вакууммується. При тиску не більше 0,02 МПа компресор зупиняють і замінюють фільтр-осушувач на новий. Після чого установка за допомогою свого компресора звільнюється від повітря, що в неї проникло, і здається в експлуатацію.

Заміна компресорного агрегату.

Перекачують весь холодоагент з випарника в ресивер. Вихідний вентиль 7 щільно закривають і включають компресор до тих пір, поки він не почне працювати на вакуум. При показанні манометра на стороні всмоктування тиску 0,02 МПа компресор виключають, а вентилі всмоктувальний 3 і нагнітальний 11 закривають. Для демонтажу агрегату необхідно від’єднати від електродвигуна всі струмопідвідні дроти, а також проводку від пресостату і маноконтролера (запобіжники зняті). Після цього у вентиля 7 ресивера від’єднують трубопровід, що веде до ТРВ 2, і його вільний кінець заглушують (для запобігання проникнення у випарник атмосферного повітря). У компресора від’єднують фланець всмоктувального вентиля. Відгвинчують гайки болтів кріплення агрегату і останній демонтують для заміни справним. До встановленого агрегату кріплять рідинний і всмоктувальний трубопроводи і видаляють повітря.

Заміна компресора.

Відкривають всмоктувальний вентиль 10 до упора і до його штуцера підключають манометр, Закривають на рідинній лінії вентиль 7 і включають в роботу компресор до тих пір, поки на лінії всмоктування не виникне тиск 0,02 МПа. При цій умові всмоктувальний 10 і нагнітальний 4 вентилі на компресорі закривають, а залишки холодильного агенту випускають в атмосферу. Від’єднують фланці всмоктувального і нагнітального вентилів. Після демонтажу огородження знімають клиновий ремінь, і послабивши болти кріплення компресора до рами, виконують заміну компресора. Подальші операції виконують в оберненому порядку. Після вакуумування агрегат включають в роботу.

При монтажі та експлуатації клиноременевих передач необхідно :

- надівати ремені на шківи вручну без яких-небудь інструментів;

- слідкувати, що шківи і особливо їх канавки були чистими, виключаючи можливість попадання на них мащення і розчинників. Робочі поверхні канавок не можна фарбувати масляної фарбою; на них не повинно бути завусенець, рисок, нерівностей;

- щоб вали шківів передачі розташовувалися паралельно, а канавки – точно в одній площині. Взаємне зміщення канавок допускається не більше 2 мм на 1 м між центрової відстані.

Водоохолоджувач ВОК-4/50 використовується на пасажирських вагонах типу 61-425. з кип’ятильника спеціальним ручним насосом кип’ячена вода закачується в бак 1 (рис.2), потім по трубопроводу 3 направляється у водоохолоджувач 11. Обмиваючи трубки змійовика, вода охолоджується і по трубопроводу поступає в нишу для роздачі.

Холодильна установка складається з компресора 8, конденсатора 7 з електричним вентилятором, ТРВ 4, ресивера 6 з фільтром-осушувачем 5, приладів автоматики (реле тиску) 9, роз’єднувальних вентилів 2 і вентиля для випуску повітря 10.

Компресор охолоджувача змонтований на рамі. Щоб виключити вібрацію на корпусі вагону, між компресором і рамою встановлені амортизатори. На вал електродвигуна насаджена чотирьох лопатна крильчатка, що продуває повітря крізь змійовик конденсатор. Випарник закріплений над компресором.

Повітроохолоджувач (випарник) складається з піддона 1 (рис.3) і кришки 3, які стягнуті болтами10. Між ними встановлена гумова прокладка 11. всередині повітроохолоджувача розташовані змійовики 7 випарника з латунних трубок. Змійовики укладені на диски 6, положення яких зафіксоване на стійці 5. підведення води у порожнину 4 для охолодження виконується через штуцер 2, а випуск повітря з охолоджувача при його заправленні водою – по рубці 8 з вентилем 9.

Змійовики випарника між собою з’єднані послідовно і підключені до всмоктувальної сторони компресора. Ззовні вони омиваються охолодженою водою, відведення якої на роздачу виконується по трубці 12.

Основною деталлю компресора повітроохолоджувача є блок-картер 1 (рис.3), всередині якого змонтований колін вал 9 із втулковими підшипниками і подвійним комплектом сальникових силь фонових ущільнень 7.

На конусному хвостові вала насаджений одно струмковий

шкив 6 для клиноременевого приводу від електродвигуна. Поршень 4 без кілець. Шатун 5 не має підшипникових вкладишів. Всмоктувальний і нагнітальний клапани змонтовані на клапанній плиті 2, закритої зверху кришкою 3. Для складання компресора внизу блок-картера є вікно з кришкою 8.

У водоохолоджувача SAF –2W кипляча вода з кип’ятильника накопичується в баці 1, (рис.4), звідки за допомогою ручного насосу 4 перекачується в ємкість 6. При непрацюючому самоварі воду можна закачувати із тари 2, для чого вентиль 3 відкривають, а вентиль 12 закривають, або залити через горловину 5. По мірі витрати води з охолоджувача 9 через роздатковий кран 10 рівень її підтримується за рахунок поповнення з ємності 6.Всередині бака охолоджувача змонтований змійовик 8 випарника. Роботою Холодильної установки управляє термостат 11 і ТРВ 7.

В двоциліндровому блоці 10 компресора (рис.5) колін вал 2 за допомогою шатунів 9 з’єднаний з двома поршнями 4. На хвостовику вала, що виходить на зовні, насаджено шків 13 для приводу від електродвигуна. Шпиці 14 шківа виготовлені у вигляді лапастів, що допомагає обдуванню під час його роботи. Зі сторони шківа до блоку болтами прикріплена сальникова втулка 3, в якій вмонтований сальниковий сильфон ний сальник 1 і гумовий з браслетною пружиною. Зверху до блоку прикріплена головка циліндра 6 з клапанною плитою 7. Обидві деталі в місці роз’ємну ущільнені прокладкою 8.

Зі сторони всмоктування до блоку прикріплений корпус вентиля 12; у всмоктувальному каналі компресора знаходиться всмоктувальний вентиль 11. Складання кривошипно-шатунної групи (КШГ) компресора виконується через люк, що закривається кришкою 16. Для зливання масла з компресора є корок 15.