Розрахунок теоретичного і дійсного циклів холодильної машини.

Побудова теоретичного циклу зводиться до визначення параметрів холодоагенту, - описанню в тепловій діаграмі опорних , характерних точок циклу, і графічному зображенню процесів, що протікають в елементах машини. Розрахунок теоретичного циклу заключається у визначенні кількості підведеного і відведеного в циклі тепла (при постійному тиску) і до надходженню кількості тепла, що отримується внаслідок стискання пари холодоагенту в компресорі.

Основними параметрами холодоагенту є тиск, температура, питомий об’єм, ентальпія та ентропія. На діаграму Т-S(рис.5.1) наносять лінії постійних ентальпія. Тоді підведене і відведене тепло в процесі постійного тиску, а також робота компресора при адіабатному стисненні визначаються різницею ентальпія початку і кінця процесів.

На рис. 5.2. теоретичний цикл суміщений з дійсним циклом холодильної машини. Заданими величинами для теплового розрахунку теоретичного циклу є: годинна холодопродуктивність машини Q0 (кВт), температура кипіння холодоагенту t0, температура конденсації tk, температура перед регулювальним вентилем tu (0 С). По заданим температурам tk і t 0 знаходять тиск конденсації рк і кипіння р0. Використовуючи значення температур і тисків, наносять характерні точки циклу на теплову діаграму і визначають необхідні параметри холодоагенту.

Розрахунок теоретичного циклу починають з нанесення лінії заданої температури кипіння t0=const, яка в області вологої пари співпадає з лінією тиску у випарнику р0 = const. На пересіченні цієї лінії з правою пограничною кривою діаграми lq p-ізнаходиться точка 1, що відповідає постуванню в компресор сухої пари (х=1). Для цієї точки по допоміжним лініям діаграми знаходять тепловміст і та питомий об’єм v пари холодоагенту.

Потім проводять лінію адіабатного стиснення пари холодоагенту в компресорі до пересічення з лінією постійного тиску в конденсаторі рк , що відповідає заданій температурі tk та знаходять точку 2. Ця точка циклу характеризує на діаграмі витиснення стисненої пари холодоагенту з компресора в конденсатор. В точці 2 по ізотермі визначають температуру перегріву пари і по відповідним лініям, що проходять через цю ж точку, - тепловміст та питомий об’єм пари холодоагенту.

Різниця тепловмістів і21(відстань між точками 1-2 по горизонталі) являє собою теоретичну роботу компресорів (кДж/кг), витрачену на стиснення 1 кг пари холодоагенту l= і21.

В подальшому робочому процесі пара холодоагенту охолоджується і конденсується при постійному тиску (процес 2-3). Різниця тепловмістів і21 (відрізок 2-3) визначає кількість тепла, яке потрібно відвести в конденсаторі від кожного кілограму пари холодоагенту, - qk=i2 3.

Параметри стану рідкого холодоагенту, що направляється з конденсатора до регулювального вентиля, характеризується на тепловій діаграмі точкою 3, яка лежить на лівій пограничній кривій. Сама точка 3 визначається тиском або температурою конденсації холодоагенту.

В процесі дроселювання холодоагенту в регулювальному вентилі (процес 3-4) тепловміст робочого тіла не змінюється, - і34.

Параметри паро рідинної суміші холодоагенту після дроселювання відповідають точці 4 (пересічення ізоентальпи ізобарою р0). Точка 4 визначає в теоретичному циклі початок кипіння холодоагенту у випарнику при постійних тиску і температурі. Кипіння холодоагенту продовжується до тих пір, поки вся рідина не перетвориться в пару (х=1), - коли процес закінчиться в точці 1. У випадку вологого ходу компресора (х 1) точка й буде знаходитися лівіше правої пограничної кривої, але також на прямій лінії ізотерми t0 (ізобари р0).

При всмоктуванні компресором перегрітої пари холодоагенту точка 1” буде лежати правіше правої пограничної кривої на пересіченні ізобари з ізотермою tв, що відповідає конкретній температурі всмоктування.

Різниця тепловмістів і14 (відрізок 1-4) представляє собою питому теоретичну холодопродуктивність (кДж/кг), яка реалізується в теоретичному циклі холодильної машини. Це те тепло, яке віднімається від середовища охолодження, її називають питомою масової холодопродуктивністю : q0=i1-i4.

Для підвищення холодопродуктивності машини використовують переохолодження рідкого холодоагенту нижче температури його конденсації при заданому тиску, - охолодження холодоагенту до температури tu . В цьому випадку масова холодопродуктивність q0 визначається різницею тепловмістів i1-i4, (точка 4” відповідає параметрам р0, tu). При цьому кількість тепла, що відводиться від 1 кг рідкого холодоагенту в пере охолоджувачі, виразиться різницею тепловмістів q0=i33”.

Кількість G (кг/год) циркулюючого в системі холодильної машини холодоагенту, що потрібен для забезпечення заданої холодопродуктивності Q0 (кВт), визначається:

G=3600*Q0/q0 = 3600*Q0/(i1-i4)/

Об’єм холодоагенту (м3/год), що циркулює в холодильній машині, складає V=G*u1,

де u1 – питомий обєм пари холодоагенту (м3/кг), що всмоктуються компресором (знаходять по діаграмах або таблицях).

Масова q0 і об’ємна qu холодопродуктивностіі холодоагенту пов’язані залежністю:

Q0 = qu*u1абоqu = q0/u1 = (i1-i4)/u1

quхолодопродуктивність 1 м3 холодоагенту, кДж/м3.

Об’єм холодоагенту, що циркулює в системі, можна визначити за допомогою об’ємної холодопродуктивності: