Електричне поле виникає у будь-якому середовищі, якщо в ній змінюється магнітне поле.

Амплітуда напруженості електричного поля - Em пропорційна амплітуді напруженості магнітного поля - Hm, швидкості його руху - V і абсолютній магнітній проникності середовища - µа:

 

Тут µа=µ µ0, де µ - відносна магнітна проникненість середовища, а µ0 - магнітна постійна вакууму. У системі СІ:

Гн/м

На відміну від електростатичного поля, силові лінії якого починаються на позитивних, а закінчуються на негативних зарядах, електричне поле, що виникає при зміні магнітного в просторі, вільному від зарядів, є вихровим. Його силові лінії замкнуті. Вони охоплюють силові лінії магнітного поля і розташовані в перпендикулярній до них площині.

 

Рис. 2.2

а) виникнення магнітного поля

б) взаємне розташування полів

 

Перетворення змінного електричного поля на магнітне.

У ланцюзі змінного струму з конденсатором навколо провідників, в яких протікає струм провідності, - 𝑖𝑛𝑝, виникає магнітне поле, силові лінії якого - концентричні кола в площині перпендикулярної струму. Таке - ж магнітне поле виникає і навколо конденсатора, між обкладинками якого немає струму провідності. Відповідно до закону нерозривності струму було встановлено, що між обкладинками виникає змінний струм зміщення - 𝑖см. Така назва виникла у зв'язку з коливальним зміщенням пов'язаних електричних зарядів діелектрика за рахунок його поляризації під дією змінного електричного поля.

Проте, як виявилося, таке - ж магнітне поле виникає і навколо вакуумного конденсатора, між обкладаннями якого немає ніякої речовини. Тому струм зміщення це не що інше, як зміна електричного поля. Таким чином: