Тестові завдання

№ 1

У XIX ст. основною одиницею професійної наукової комунікації стає

-стаття

-бібліографічний покажчик

-реферат

-анотація

 

№ 2

Формування спеціалізованих реферативних служб і журналів почалося в світі наприкінці (*_____________*) — першій половині (*_____________*) ст.

 

№ 3

У першій половині ХІХ ст. швидкими темпами відбувався розвиток реферативної періодики у (*_____________*) та (*_____________*)

 

№ 4

Першу спробу створити єдине реферативне видання для відображення літератури з природничих і філософських наук було здійснено у (*_____________*) через публікацію РЖ "Bulletin analytique" (1940 р.).

 

№ 5

1758 року М. В. Ломоносов підготував програму організації щотижневого (*_____________*) в проекті "Санкт-Петербурзьких відомостей".

 

№ 6

У 60-80-ті рр. ХІХ ст. на сторінках провідних наукових і технічних журналів з'являються спеціальні (*_____________*) розділи.

 

№ 7

Для проведення інформаційно-бібліографічної діяльності (*_____________*) в СРСР року було утворено Бюро іноземної науки та техніки (БІНТ).

 

№ 8

1928 року було створено Комісію з укладання та видання реферативних щорічників "Научная литература СССР", більш відомих під назвою (*_____________*).

 

№ 9

У 1931-1933 рр. починає виходити серія журналів ЗОТ – (*_____________*)

 

№ 10

Завдання реферування та рецензування української літератури було покладено у 1931 році на (*_____________*) відповідно до її нового статуту.

 

№11

НІД – (*_____________*) є ключовим напрямом інформаційної діяльності.

 

№ 12

Законі України "Про науково-технічну інформацію" (1993) під "сукупністю дій, спрямованих на задоволення потреб громадян, юридичних осіб і держави у науково-технічній інформації, що полягає в її збиранні, аналітико-синтетичній обробці, фіксації, зберіганні, пошуку і поширенні" розуміють (*_____________*).

 

№ 13

Одним з найпоширеніших видів НІД є (*_____________*).

 

№ 14

Історія існування реферату як інформаційного документа налічує понад (*_____________*).

 

№ 15

У системі наукової комунікації основною інформаційно-комунікативна одиницею є (*_____________*).

 

№ 16

До основних ознак реферату належать:

-обсяг

-семантична відповідність первинному документу

-структура реферату та його текстової частини -функціональна спрямованість стилю викладання

-візуальна відповідність оригіналу

 

№ 17

реферат ("referat") походить від слова "reffere", тобто (*_____________*),(*_____________*).

 

№ 18

У Росії термін "реферат" уперше з'явився у (*_____________*) Ф. Г. Толля.

 

№ 19

„Модель оригіналу, що пропорційно відображає його складові частини” – (*_________*).

 

№ 20

„Інтегральна модель первинного документа, в якій інформацію подано в узагальненому вигляді" - (*_____________*).

 

№ 21

„Стисле точне викладення змісту документа, яке включає основні фактичні відомості та висновки, без додаткової інтерпретації або критичних зауважень автора" - (*_____________*).

 

№ 22

„Семантично адекватне викладення основного змісту первинного документа, що відрізняється економним знаковим оформленням, сталістю лінгвістичних і структурних характеристик та призначене для виконання різноманітних інформаційно-комунікативних функцій у системі наукової комунікації" - (*_____________*).

 

№ 23

„Текст, що точно, але стисло подає зміст будь-якого документа без додаткової інтерпретації або критичних зауважень і без посилання на автора цього тексту” - (*_____________*).

 

№ 24

Реферат як багатофункціональний вторинний документ виконує такі функції:

-інформативну та науково-комунікативну

-прогностичну

-довідкову

-візуалізаційну

-перспективну

 

№ 25

Реферат як багатофункціональний вторинний документ виконує такі функції:

-адресну

-індексування

-індикативну

-візуалізаційну

-перспективну

 

№ 26

Факт поділу рефератів на інформативні та індикативні був визнаний міжнародною конференцією з наукового реферування, що відбулася у (*_____________*) (*_____________*) року.

 

№ 27

(*_____________*) реферат найповніше розкриває зміст документа, передає важливі фактичні та теоретичні відомості.

 

№ 28

(*_____________*) реферат містить відомості тільки про найважливіші аспекти змісту первинного документа та його інформаційний зміст.

 

№ 29

Стисла характеристика твору друку (їх сукупності або частин) з точки зору змісту, призначення, виду, форми та інших особливостей – (*_____________*).

 

№ 30

Анотації класифікують залежно від:

- видів анотованої літератури (художня чи наукова література, публікації документів тощо);

-цілей та функцій анотацій (видавнича, для масових бібліотек тощо);

-інформативності та глибини розкриття змісту документа.

-авторської приналежності

-обсягу

 

№ 31

Згідно з класифікацією В. П. Леонова, анотації поділяються на (*_____________*) та (*_____________*).

 

№ 32

Залежно від використаного засобу характеристики документа, анотації поділяють на (*_____________*) та (*_____________*).

 

№ 33

За критерієм глибини згортання інформації виділяють (*розширені*) та (*реферативні*) анотації.

 

№ 34

Реферативну анотацію як вид вторинного документа називають по-іншому (*_____________*) рефератом.

 

№ 35

За формою, згідно з типізацією В. П. Леонова, виділяються (*_____________*) та (*_____________*) анотації.

 

№ 36

За ступенем використання засобів автоматизації анотації поділяються на (*_____________*) — складені людиною та створені за допомогою ЕОМ — (*_____________*).

 

№ 37

Залежно від кількості опрацьованих джерел анотації бувають (*_____________*) та (*_____________*) (групові).

 

№ 38

Дослідники Є. Ш. Журавель та Е. М. Цукерман порівнюють реферат з (*_____________*) первинного документа, де більш-менш детально відображено фактичний зміст документа, а більшість анотацій, особливо видавничих, зіставляють з (*_____________*).

 

№ 39

Реферативна інформація виконує завдання

-систематизації

-пошуку

-оцінки

-узагальнення даних з першоджерел

 

№ 40

Інтелектуальний творчий процес, що потребує осмислення, аналітико-синтетичної переробки інформації та створення нового документа — (*_____________*), котрий має специфічну мовно-стилістичну форму – це (*_____________*).

 

№ 41

Методика реферування полягає у послідовному здійсненні операцій, пов'язаних з (*_____________*),(*_____________*),(*_____________*) і (*_____________*) відомостей, які містяться у первинному джерелі.

 

№ 42

Найтиповіший процес інформаційного аналізу, пов'язаного з вивченням і обробкою документів з метою вилучення із них найсуттєвіших відомостей та (або) їх узагальнення — (*_____________*).

 

№ 43

Фактографічний (*_____________*) реферат — конспективний переклад змісту документа.

 

№ 44

У результаті будь-якого виду аналітико-синтетичної обробки первинних документів одержують вторинні документи: (*_____________*),(*_____________*),(*_____________*), які можуть бути об'єднані у різноманітні джерела вторинної інформації, інформаційно-пошукові системи.

 

№ 45

Видання, яке вміщує систематизовані відомості щодо опублікованих і неопублікованих праць у зручній для швидкого ознайомлення з ними формі та випускається органами НТІ, іншими установами, що займаються інформаційною діяльністю називають (*_____________*).

 

№ 46

Залежно від характеру інформації та цільового призначення інформаційні видання поділяються на (*_____________*),(*_____________*) й (*_____________*).

 

№ 47

Реферативні видання слід розглядати як ІПС – (*_____________*).

 

№ 48

Реферативні видання – це (*_____________*), (*_____________*) та (*_____________*).

 

№ 49

Періодичне видання журнальної форми, що вміщує реферати опублікованих первинних документів – (*_____________*) журнал.

 

№ 50

Реферативне видання, що належить до періодичних видань журнальної або аркушевої форми, вміщує розширені реферати найбільш актуальних опублікованих зарубіжних або неопублікованих вітчизняних документів, які заслуговують на оперативне розповсюдження - (*_____________*).

 

№ 51

Неперіодичне реферативне видання, в якому подано реферат, що відображає інформацію стосовно передового досвіду або науково-технічних досягнень підприємства, науково-виробничого об'єднання, галузі тощо – (*_____________*).

 

№ 52

До змісту оглядово-аналітичних документів висувають такі вимоги:

-актуальність

-достовірність

-об'єктивність

-фактографічність

-наявність висновків та їх обґрунтованість

-стислість

 

№ 53

Синтезований текст, в якому подано зведену характеристику певного питання чи проблеми, що базується на використанні інформації, отриманої з ряду першоджерел за певний проміжок часу – (*_____________*).

 

№ 54

Залежно від мети підготовки всі огляди можна поділити на дві групи: (*_____________*) та огляди (*_____________*) питання.

 

№ 55

Огляд, що вміщує впорядковану сукупність бібліографічних описів джерел інформації; анотації, що розкривають їх зміст; текст, який пов'язує між собою описи окремих джерел – (*_____________*) огляд.

 

№ 56

Огляди (*_____________*) питання містять інформацію із документів-першоджерел про результати досліджень, стан і шляхи розвитку певної галузі науки, техніки та виробництва.

 

№ 57

Залежно від цілей підготовки розрізняють (*_____________*) та (*_____________*) огляди стану питання.

 

№ 58

Найбільш складним і синтетичним видом вторинної інформації є (*_____________*) огляди літератури.

 

№ 59

Детальна розповідь, де подано зведену характеристику певного питання, проблеми, теми, що базується на інформації, отриманій з літератури – (*_____________*) огляд.

 

№ 60

Мета підготовки (*_____________*) огляду — висвітлити цілісну картину проблемної ситуації з обов'язковим визначенням труднощів і проблем розвитку в даній галузі та висуненням пропозицій щодо можливих шляхів їх розв'язання.