рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ТЕМА: Розвиток музики

ТЕМА: Розвиток музики - Конспект, раздел Философия, .   Конспекти Уроків ...

.

 

КОНСПЕКТИ УРОКІВ

З МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

ДЛЯ 3 КЛАСІВ

НА ДРУГИЙ СЕМЕСТР НАВЧАЛЬНОГО РОКУ

 

 

ТЕМА :Розвиток музики.

 

УРОК 1 .

  МЕТА УРОКУ :  

Слухання С. Прокоф’єва симфонічна казка «Петрик і вовк» Тема Петрика .

Уч. Відповіді. Від пісенного до маршового.

Вч. Молодці. Так від пісенно - танцювальної до урочистого маршу. Таким чином тема Петрика демонструє жанровий розвиток музики.

 

I I I. Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

 

Вч. Подивіться на уривок пісні Л. Кніпера « Чому ведмідь взимку спить » . Давайте назвемо ноти. Які використані у пісні.

Уч. Виконання.

Вч. Який розмір пісні ?

Уч. Дві четверті.

Вч. молодці. Давайте продиригуємо пісню називаючи ноти.

Учні виконують.

 

 

 

I V . Розучування пісні Л. Кніпер «Чому ведмідь взимку спить » .

Поміркуйте, про що розповідається в пісні. Уч. Відповіді. Вч. Зі скількох куплетів вона складається?

V . Підсумок роботи .

 

Вч . Сьогодні ми дізналися , що не існує музики без розвитку , тобто без зміни, без руху.

Ми побачили підтвердження цієї думки на прикладах таких музичних творів : « Чому ведмідь взимку спить» Леоніда Кніппера та симфонічної казки « Петрик і вовк» Сергія Прокоф’єва.

 

УРОК 2 .

  МЕТА УРОКУ :  

I I I. Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

 

 

 

Вч. Четвертна пауза витримується , як і четвертна нота, на «раз і» . Цією паузою ми замінимо паузу , яку ми використовували раніше .

 

Виконайте ритмічну вправу . Під час паузи руки розводіть у сторони .

 

 

 

I V . Спів пісні Л. Кніпер «Чому ведмідь взимку спить » .

Вч . Пісня „ Чому ведмідь взимку спить ” є прикладом виконавського розвитку, адже композитор написав для всіх куплетів однакову музику, а учнівське виконання надало їй розвитку, руху, зміни характеру.

Перший куплет виконуємо спокійно, другий – стурбовано, третій куплет – також спокійно.

Постійно змінюється темп. Це відбувається безпосередньо протягом кожного куплету; другий куплет звучить прискорено. Також є зміни і в динаміці. Голосніше ( на форте ) виконується другий куплет. Тобто, виконавський розвиток полягає у змінах характеру, темпу та динаміки.

А поштовхом для розвитку став літературний текст.

Тож спочатку розучіть цю пісню .

Продовження розучування пісні „ Чому ведмідь взимку спить”.

Караоке. Пісня „ Чому ведмідь взимку спить ” .

 

V . Підсумок роботи .

 

Вч . Зміни в музиці можуть відбуватися за допомогою виконавського та ладового прийомів. Зіставлення та зіткнення різних тембрів, пов’язаних із певними дійовими особами музичного твору, сприяють розвитку музики. Це називають тембровим розвитком.

 

УРОК 3 .

  МЕТА УРОКУ :  

II . Звучить „ Навесні ” Е. Гріга

 

Вч . Ми прослухали твір Едварда Гріга „ Навесні ” . У цій п’єсі композитор зображає музичну картину природи . Світла мелодія твору побудована на народних пастуших награваннях . Вона наповнена радісним світосприйманням , передає спокій і тишу. Де – не - де чується відгомін мисливських ріжків та ніжні голоси птахів.

Потрібно також звернути увагу на різнобарвність динамічних відтінків ( від ніжного мерехкотіння піанісімо до величного , урочистого форте ) .

Основну тему розвивають і передають різні групи симфонічного оркестру . П’єса Едварда Гріга „Навесні ” – яскравий приклад динамічного та темпового розвитку музики.

 

Слухання та аналіз музичного твору .


Вч. Прослухайте новий музичний твір і спробуйте дати відповіді на такі запитання:

Яку картину можна намалювати під враженням від твору? Які почуття втілені в ньому ?


Уч. В українській народній пісні „Верховино, світку ти наш” висловлена безмежна любов до рідного карпатського краю, оспівана неповторна краса природи.

Вч. Пісня складається з широкого протяжного заспіву та швидкої коломийки.

Коломийка – це українська народна гуцульська пісенька типу частівки.

У пісні „Верховино, світку ти наш” відчувається жанрова відмінність між заспівом і приспівом. Це приводить до висновку про велике виразне значення жанрового розвитку в музиці.
Розучіть заспів цієї пісні. Зверніть увагу на дотримання ритму (протягування довгих звуків затактів і спокійне, вчасне виконання коротких), а також на економний розподіл дихання.

Розучування пісні «Верховино, світку ти наш»

Слухання. Г. Майборода. „Гуцульська рапсодія” (фрагмент)

Прослухайте наступний музичний твір „Гуцульська рапсодія” і поміркуйте, що знайомого ви в ньому помітили.

Аналіз прослуханого твору .


У виконанні симфонічного оркестру ми почули мелодію знайомої нам української народної пісні „Верховино, світку ти наш”. Видатний український композитор Георгій Майборода ввів у свій твір, який називається „Гуцульська рапсодія”, мелодію відомої української народної пісні.

Рапсодія – це п‘єса на теми народних пісень і танців.

У вільному розвитку кількох контрастних тем розгортається розповідь про життя та природу мальовничого Прикарпаття. У виконанні симфонічного оркестру мелодія пісні набула нових якостей. Тут поряд із жанровим, динамічним, темповим і тембровим прийомами розвитку музики існує й симфонічний розвиток.

 

I I I. Виконання музичної розспівки.

- виконання розспівки за співом учителя ; - виконання розспівки в характері .  

V . Підсумок роботи .

 

Вч. Сьогодні ми поповнили наш умовний ланцюжок прийомами розвитку музики. У музичних творах можуть використовуватися виконавські, симфонічні, жанрові, динамічні, темпові, ладові та темброві прийоми розвитку музики. Також ми прослухали п’єсу Едварда Гріга „Ранок”, познайомилися з українською народною піснею „Верховино, світку ти наш”.

 

 

УРОК 4 .

  МЕТА УРОКУ :  

Бесіда про твори Едварда Гріга


На уроках музики вже звучали твори норвезького композитора Едварда Гріга. Пригадайте, які саме?

Симфонічні п’єси „Ранок” і „Весільний день у Трольхаугені”.

Слухання та аналіз п’єси Едварда Гріга « Навесні»


Щоб перевірити свої знання та вміння визначати прийоми розвитку музики, прослухаємо ще один із творів норвезького композитора Едварда Гріга.
Поміркуйте, що композитор хотів намалювати засобами музики.
Які прийоми розвитку музики використав Едвард Гріг?

Уч . Композитор передає картину весняної природи. Можна відчути свіжий подих повітря, торкання ніжних промінців сонця, шепіт молодої травички, дивування красою перших весняних квіточок… Створити такий образ композитор зміг за допомогою змін динамічних відтінків і темпів. Саме тому п’єса Едварда Гріга „Навесні” є прикладом динамічного та темпового розвитку музики.

 

I I I. Виконання музичної розспівки .

Проспівайте вправу « Хто у лісі » на два голоси . Створіть перегук : 1 – голосно, 2 – тихо . Навчіться співом створювати динамічний контраст музики…  

Аналіз прослуханого твору


Уч. Пісня „Грицю, Грицю, до роботи” – жартівлива розповідь про ледачого Гриця. Робити не хоче, а як їсти, то він – перший.

 

Вч .Створенню саме такого образу сприяє темповий, динамічний, виконавський прийоми розвитку. Цікаво, а чи буває в житті так, як у цій пісні?


Уч. Відповіді.


Вч. Так. Це життєвий образ. Народ навіть вигадав прислів’я про ледарів. Наприклад, „Як їв – то впрів, як робив – то змерз”.


Тепер ми розучимо українську народну пісню „Грицю, Грицю, до роботи” і спробуємо виконати вивчений уривок у характері.

 

 

V . Висновок .

 

Сьогодні ми побачили, що композитор може використати різноманітні прийоми розвитку музики для створення яскравого музичного образу; прослухали твір Едварда Гріга „Навесні”, розучили українські народні пісні „Верховино, світку ти наш” та „Грицю, Грицю, до роботи”.

 

УРОК 5.

  МЕТА УРОКУ :  

II .Слухання та аналіз п’єси Едварда Гріга .

Послухайте його і спробуйте в уяві намалювати те, що композитор хотів передати звуками.   Вч .Прозвучав твір норвезького композитора Едварда Гріга «В печері гірського короля».

I I I. Виконання музичної розспівки .

 

Проспівайте вправу « Хто у лісі » на два голоси . Створіть перегук : 1 – голосно, 2 – тихо . Навчіться співом створювати динамічний контраст музики .

 

 

Вч . Проспівайте уривок пісні . У якому темпі її треба виконувати ? Голосно чи тихо ?

 

 

I V . Спів пісні І. Арсєєва «Гра в слова» .

Вч. Виконання пісні у різних динамічних відтінках .

Виконання пісні усім класом .

 

V . Підсумок роботи .

Вч . Сьогодні на прикладах декількох музичних творів ми переконалися, що композитор може використовувати різноманітні прийоми розвитку музики для створення яскравих музичних образів, ... які, до речі, дуже часто є досить повчальними.

 

УРОК 6

ТЕМА :Пісенно – інтонаційний розвиток у музиці .

 

МЕТА УРОКУ :

 

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- Біографія С.Гулак Артемовський, життєвий і творчий шлях композитора ;

- сюжетний розвиток музики,музичний діалог;

- виконання пісень різного змісту і характеру.

- Поняття – опера ;

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рдного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

де монстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Добрий день.

 

Вступне слово вчителя :

Ми вже познайомилися з виконавським, жанровим, ладовим, динамічним, тембровим, темповим та інтонаційно-мелодичним прийомами розвитку музики. Сьогодні до них додастся ще й сюжетний прийом розвитку музики А допоможе нам уривок з опери „Запорожець за Дунаєм” видатного українського композитора Семена Степановича Гулака-Артемовського.

Відомості про С. Гулака - Артемовського .

Одними з головних персонажів опери «Запорожець за Дунаєм» є Іван Карась та його дружина Одарка. На початку твору між ними відбувається розмова. …

Діалог – це розмова між двома або кількома людьми.

Аналіз прослуханого твору


Дует Карася та Одарки з опери Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» є прикладом сюжетного розвитку музики, що йде від словесного тексту. Він має комедійний характер.
Хоробрий козак Карась ніяковіє перед настирливою атакою своєї жінки, яка вкрай збуджена і сердита. Він не знає, що відповісти, і наспіх придумує причину своєї відсутності. Музичний діалог розвивається таким чином: активні, вимогливі, гнівні інтонації Одарки переходять до сліз і голосінь, а інтонації Карася є невпевненими, запобігливими, простодушно-хитруватими; він намагається виправдатися перед дружиною.

 

I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія.

  Вч. Темп та динаміка – це основні засоби виразності в музиці . Вони допомагають розвинути та розкрити зміст музичного…

V . Підсумок роботи .

Вч . До ланцюжка прийомів розвитку музики сьогодні ми додали сюжетний розвиток, а його втілення побачили на прикладі уривку з опери Гулака-Артемовського „Запорожець за Дунаєм”.

 

УРОК 7.

  МЕТА УРОКУ :  

II . Слухання. Ф. Шопен. Прелюдія № 7

Вч . Ця прелюдія лірична, поетична. У ній відчувається зміна пісенно-танцювальної інтонації в ритмі танцю мазурка (але це не танець). Тому слід підкреслити інтонаційно-мелодичний принцип розвитку музики, що виростає з однієї інтонації.

Вч .Прослухайте наступну прелюдію. Зверніть увагу, як інтонація, неначе сковуючи мелодію, пронизує весь твір.

 

Слухання. Ф. Шопен. Прелюдія № 20

 

Вч. Визначте характер твору.

Уч. Відповіді.

Вч . Так . Ця прелюдія має урочисто-жалібний характер; відчуваються інтонації скорботної ходи.

 

I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія.

Вч . Поділіть на такти уривок пісні . Визначте темп і динаміку . Проспівайте уривок нотами , а потім – із словами .

 

 

Вч . Кожний звук звукоряду називається ступенем : Іступінь – до , ІІ– ре , ІІІ– мі , IV– фа , V –соль , VI –ля , VII –сі , VIII– до .

 

Вч. Підпишіть ступені звукоряду .

 

 

I V . Розучування української народної пісні «Ягілочка»

Вч . Ми продовжимо розмову про розвиток музики, розглянемо композиторську та народну музику.

Відомості про веснянки .


Веснянки – це пісні на честь приходу весни. У різних областях України їх називають по-різному: гаївки, ягілки, маївки тощо. Зміст веснянок пов’язаний із пробудженням природи, тому вони часто сповнені радості, нових надій і сподівань.
Веснянки – переважно дівочі пісні. У багатьох із них головним персонажем є дівчина.
Прослухайте веснянку і поміркуйте: Який характер твору? Що допомагає передати його саме таким?

Слухання . Українська народна пісня « Ягілочка » в обробці Я . Степового

Аналіз прослуханого твору


Українська народна пісня в обробці Якова Степового „Ягілочка” – це легка, граціозна танкова пісня, якій притаманний виконавський розвиток твору. Щоб передати її характер, потрібно приділити увагу особливостям мелодійної лінії, правильному розспівуванню складів, дотриманню ритму.

Розучування української народної пісні «Ягілочка»

 

V . Підсумок роботи .

 

Вч . Сьогодні ми вивчили українську народну пісню „Ягілочка” в обробці Якова Степового, а також доторкнулися до творчої спадщини Фрідеріка Шопена.

 

УРОК 8.

  МЕТА УРОКУ :  

Бесіда перед слуханням музики Ф. Шуберта .


Щоб поглибити знання про принципи розвитку музики, ми звернемося до творчості видатного австрійського композитора Франца Шуберта. Він був доброю, життєрадісною та скромною людиною і музику створював надзвичайно просту, світлу та щиру.
Прослухайте два його твори: „Вальс” та „Алегрето” і поміркуйте, які почуття втілив композитор у музиці кожного з цих творів.

ІІ . Слухання. Ф. Шуберт. Вальс ля бемоль мажор . Слухання. Ф. Шуберт. „Алегрето” до мінор

Аналіз прослуханих творів


У «Вальсі» Шуберта відображена зміна почуттів: легкий смуток передано затіненими барвами (мінор), а радісний настрій – світлими (мажор). В „Алегрето” композитор яскраво передав діалог світла та тіні: музична фраза у мінорі – питання, музична фраза у мажорі – відповідь. Музика розвивається: напруженість діалогу, ладова невизначеність, утвердження мінору в закінченні.
В обох творах розвиток музики ладогармонійний.

I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія.

I V . Демонстрація української народної пісні «Ягілочка»

Вч. Незабаром зазеленіє травичка , з’являться перші квіти , прилетять із далеких країв пташки , а дівчата вийдуть на галявину водити хороводи та співати веснянки . Утворіть коло та заспівайте веснянку , звертаючи увагу на особливості мелодійної лінії, правильність розспівування складів , дотримання ритму .

 

Гра до української народної пісні «Ягілочка».

 

Під музику веснянки діти беруться за руки і ходять колом . Одна дівчинка – Ягілочка – ходить у колі і руками відтворює те , про що розповідається в пісні . На останніх словах пісні , нахиляється , немов над водою, а потім підводиться і вибирає нову Ягілочку (бере когось за руку з кола). Гра продовжується . Виконайте цю пісню з рухами гри , зверніть увагу на принцип виконавського розвитку твору .

 

V . Підсумок роботи .

 

Сьогодні ми дізналися про ладо гармонійний розвиток музики на прикладі творів Ф. Шуберт «Вальс» та «Алегрето» та повторили українську народну пісню «Ягілочка»

УРОК 9 .

  МЕТА УРОКУ :  

I I I. Виконання музичної розспівки .

 

Вч . Стійкими ступенями у звукоряді є I , III, V . Вони найчастіше зустрічаються у піснях . Найбільш стійко звучить I ступінь – ТОНІКА .

 

Вч. Проспівайте вправу та визначте стійкі ступені . Підпишіть їх . Зверніть увагу на четвертні паузи .

 

 

I V . Виконання української народної пісні «Ягілочка»

Вч. Давайте пригадаємо , що таке веснянка ?

Уч. Відповіді.

Вч. А тепер ми усі з вами покличемо весну , щоб вона швидше прийшла ми виконаємо веснянку . А яку веснянку ми вивчали на минулому уроці ?

Уч. Відповіді.

Вч. Так «Ягілочку», давайте ми її пригадаємо і виконаємо усі разом .

Виконання веснянки .

 

V . Підсумок роботи .

Вч. Сьогодні ми дізналися, як потрібно закликати весну, виконали українську народну пісню «Ягілочка» Якова Степового та прослухали Хор „А вже весна” з опери „Зима і весна” Миколи Лисенка.

 

УРОК 9 .

  МЕТА УРОКУ :  

Музична вікторина. Завдання 1

Назва твору: Симфонічна казка «Петрик і Вовк» (Сцена Петрика і Пташки)

Автор: С. Прокоф’єв

Прийом розвитку музики: тембровий

 

Музична вікторина. Завдання 2

Назва твору: «Чому ведмідь взимку спить»

Автори: О. Коваленков, Л. Кніппер

Прийоми розвитку музики: виконавський, темповий, динамічний

 

Музична вікторина. Завдання 3

Назва твору: «Ранок»

Автор: Е. Гріг

Прийоми розвитку музики: тембровий, динамічний

 

Музична вікторина. Завдання 4.

Назва твору: «Навесні»

Автор: Е. Гріг

Прийоми розвитку музики: динамічний, темповий

 

Музична вікторина. Завдання 5.

Назва твору: «Грицю, Грицю, до роботи»

Автор: український народ

Прийоми розвитку музики: темповий, динамічний, виконавський

 

Музична вікторина. Завдання 6.

Назва твору: «В печері гірського короля»

Автор: Е. Гріг

Прийоми розвитку музики: динамічний, жанровий, темповий, тембровий, інтонаційно-мелодичний

 

 

Музична вікторина. Завдання 7.

Назва твору: Прелюдія № 7

Автор: Ф. Шопен

Прийом розвитку музики: інтонаційно-мелодичний

 

Музична вікторина. Завдання 8.

Назва твору: Вальс

Автор: Ф. Шуберт

Прийом розвитку музики: ладогармонійний

 

V . Підсумки уроку

Сьогодні ми провели музичну вікторину, узагальнили знання з теми „Розвиток музики”, пригадали прийоми розвитку музики.

 

УРОК 10.

  МЕТА УРОКУ :  

I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія.

 

 

 

I V . Розучування французької народної пісні «Пастух»

Вч . Послухайте ще один приклад одночастинної будови. Прослідкуймо будову та зміст твору, а також спробуймо дати йому назву.

Уч. Відповіді.

Вч. Французький народ дав назву цій народній пісні: „Пастух”.

Розучування французької народної пісні «Пастух»

Розучіть пісню „Пастух” по нотах.

Це допоможе виділити музичні фрази, розставити знаки дихання. У цій пісні вони збігатимуться з розділовими знаками в літературному тексті.

Зверніть увагу на точний спів початкової інтонації, доспівування до кінця половинних тривалостей, збереження наспівності в рухливому темпі.

 

V . Підсумки уроку

 

Вч. Ми з’ясували, що кожний музичний твір має свою будову. Музичні твори, що побудовані на одному музичному матеріалі та не містять контрастних частин, відносять до одночастинних.

 

 

УРОК 11 .

  МЕТА УРОКУ :  

I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія.

  Вч. Відстань між звуками у звукоряді може бути більшою чи меншою . Найменша…  

V . Підсумки уроку

 

Вч. Якщо в музичних творах є два яскраво виражених характери, настрої, ми можемо говорити про його двочастинну будову. До такої форми музики відносять пісні, що складаються із контрастних заспіву та приспіву. Наприклад, українські народні пісні «Верховино, світку ти наш» та «Дівка Явдошка», п’єса «Пісня Сольвейг» Едварда Гріга.

 

 

УРОК 12 .

  МЕТА УРОКУ :  

II .Слухання. М. Лисенко. «Експромт» ля мінор

Вч. Що композитор хотів передати музикою

Уч. Відповіді.

Вч. Змінюються елементи музичної мови у прослуханому творі?

Уч. Відповіді.

Вч. Скільки разів?

Уч. Відповіді.

Вч. Відомості про експромт і будову „Експромта” М. Лисенка

 

Експромтами називають п’єси, створені композитором швидко, із запалом натхнення, без довгих підготовок та роздумів до написання.

Вч .Експромт Лисенка має чітко виражену тричастинну будову, адже зміна частин у творі приводить до змін елементів музичної мови. Виразне значення тричастинної форми цього твору полягає в тому, що повторення першої частини утверджує головну думку твору.

 

I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія.

Вч. Заспівайте вправи та визначте лад кожної з них . Лад –це зв'язок звуків між собою .  

Виконання пісні «Соловеєчку, сватку, сватку» з рухами

V . Підсумки уроку

 

Вч . Музичні твори можуть мати одно-, дво- та тричастинну будову. Це залежить від зміни характеру, розвитку почуття та настрою.

 

 

УРОК 13 .

  МЕТА УРОКУ :  

Графічне зображення нової форми

Наш твір побудований наче у формі кола. Таку будову музики називають рондо.   Рондо– це музична форма, яка складається з кількаразового чергування головної теми (рефрену) з побічними, де початком…

I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія.

 

 

Вч. Перед виконанням вправи визначте музичні фрази та проставте дихання (V). Співайте вправу по фразах, чер­гуючись з учителем. Визначте півтони між звуками.

 

IV .Виконання української народної пісні «Соловеєчку, сватку, сватку»

 

Вч . .У веселій, грайливій українській народній пісні «Соловеєчку, сватку, сватку» діти розповідають солов’ю про вирощування маку (як мак сіють, як він росте, як його рвуть і їдять). Ця пісня не має приспіву та змін характеру, тому віднесемо її до одночастинних.

Виконання пісні «Соловеєчку, сватку, сватку» з рухами

V . Підсумки уроку

 

Вч. Сьогодні ми познайомилися з новою будовою музики – рондо. Його особливості ми побачили та відчули у творі, який створили самі, а також у романсі Олександра Бородіна «Спляча княжна».

 

УРОК 14 .

  МЕТА УРОКУ :  

II . Прослухайте наступний музичний твір. Поміркуйте, чи знайомі вам його інтонації. Зверніть увагу на його будову. Варіації .

Вч. У цій музиці ми почули мелодію знайомої нам пісні. Композитори дуже люблять писати варіації на тему народних пісень. Не є винятком і геніальний…   Варіації – це форма музики, яка складається з теми та її видозмінених повторень (варіацій).

I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія.

Вчіться співати з камертоном. Уважно прислухайтесь до цього звука. Це—звук ля.  

V . Підсумки уроку .

Вч. Сьогодні ми звернули увагу на принципову відмінність між двома формами – рондо і варіаціями. У рондо контрастне зіставлення головної мелодії, що не змінюється, і кількох різних епізодів; у варіаціях – поступова зміна, варіювання однієї теми (мелодії).

 

УРОК 15 .

  МЕТА УРОКУ :  

II . Слухання. «Танець Анітри» Е. Гріга

Вч .Послухайте твір відомого нам норвезького композитора Едварда Гріга, який називається «Танець Анітри» і спробуйте визначити характер музики і будову твору.

„Танець Анітри” Едварда Гріга – витончений, вигадливий і привабливий; його виконують тільки струнні інструменти з додаванням дзвінких срібних ударів трикутника.

Цей твір написаний у великій тричастинній формі, але головна мелодія повторюється декілька разів, тому можна помилково сприйняти за велике рондо.

 

Три основні групи побудови музичних творів

Вч. Пригадайте основні форми музики і спробуйте об’єднати їх у групи залежно від способу вираження думки.

 

До першої групи віднесемо музику, що виражає один характер, один настрій, – одночастинну форму.

 

До другої групи віднесемо музику, що виражає поступовий, послідовний розвиток, зміну одного характеру, настрою – варіації.

 

До третьої групи віднесемо музику, в якій контрастно зіставляються два різні настрої, характери, – дво- і тричастинні форми. А також віднесемо до цієї групи музику, в якій контрастно зіставляються три і більше настроїв.

 

Вч. Отже, найважливішими принципами побудови музики є контраст і повторення (просте, змінене – варіативне).

 

I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія.

 

 

Вч. Із якої пісні цей уривок?

Уч. Відповіді.

Вч. Підпишіть слова під нотами. Визначте лад (мажор­ний чи мінорний).

 

IV . Виконання пісні „Ой на горі жито”

Вч. Зрозуміти, в чому полягає різниця між рондо та варіаціями, нам допомогла українська народна пісня „Ой на горі жито”. „Ой на горі жито” - дитяча ігрова пісня, яка є одночастинною, оскільки побудована на одному музичному матеріалі і не містить контрастних частин. Вона весела, грайлива та рухлива.

Виконайте українську народну пісню „Ой на горі жито”. При більш рухливому виконанні зверніть увагу на чітку дикцію. Виконати це завдання допоможе опора на сильну долю.

 

V . Підсумки уроку .

Сьогодні ми перевірили свої знання та вміння визначати будову музичних творів, прослухали «Танець Анітри» Едварда Гріга. Також ми об’єднали музичні твори в групи залежно від способу вираження думки.

 

УРОК 16 .

  МЕТА УРОКУ :  

I . Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Добрий день.

 

Вступне слово вчителя :

Вч. На минулих уроках ми познайомилися з основними формами будови музики: одно-, дво- та тричастинні, а також рондо і варіації. Спробуємо розділити їх на три основні групи. Сьогодні ми з’ясуємо, у чому полягає різниця між рондо та варіаціями .

 

II . Слухання варіацій на тему української народної пісні «Їхав козак за Дунай» .

Вч. Пригадайте та розкажіть , як будується варіаційна форма музики .

 

Запам’ятайте .

Між формами рондо та варіаціями існує принципова відмінність :

1. У формі рондо контрастно зіставляються головна мелодія з кількома різними епізодами .

 

2. У варіаціях відбувається поступова зміна однієї теми – мелодії .

 

 

I I I. Виконання музичної розспівки . Спів на два голоси .

Вч. Виконайте двоголосну вправу із двома групами учнів. Витримуйте половинну тривалість (та-а).

 

 

Вч . Вчіться співати на два голоси

 

IV . Розучування пісні О. Лобової «Лине музика літа»

Вч. Сьогодні ми розучимо пісеньку О. Лобової «Лине музика літа» , адже скоро навчання закінчиться і настане літо , яке ви усі так чекаєте . А за що ви любите літо ?

Уч. Відповіді.

Вч. То ж послухайте пісеньку і скажіть про що в ній розповідається ?

Демонстрація пісні .

Розучування пісні .

V . Підсумки уроку .

Вч. Сьогодні ми звернули увагу на принципову відмінність між двома формами – рондо і варіаціями. У рондо контрастне зіставлення головної мелодії, що не змінюється, і кількох різних епізодів; у варіаціях – поступова зміна, варіювання однієї теми (мелодії).

 

УРОК 17 .

  МЕТА УРОКУ :  

I . Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Добрий день.

 

Вступне слово вчителя :

 

Вч. Сьогодні ми узагальнимо знання, отриманні при вивченні теми «Будова (форми) музики» і проведемо музичну вікторину.

Прослухайте музичні твори і визначте їх назву, автора і форму.

 

Музична вікторина. Завдання 1

Визначте назву, автора та форму твору

Ю. Щуровський. Варіації на тему «Ой єсть в лісі калина»

 

Музична вікторина. Завдання 2

Визначте назву, автора та форму твору

М. Лисенко. Експромт ля мінор

 

Музична вікторина. Завдання 3

Визначте назву, автора та форму твору

В. Моцарт. „Рондо в турецькому стилі”

 

Музична вікторина. Завдання 4

Визначте назву, автора та форму твору

Французька народна пісня «Пастух»

 

Музична вікторина. Завдання 5

Визначте назву, автора та форму твору

Е. Гріг. «Пісня Сольвейг»

 

Музична вікторина. Завдання 6

Визначте назву, автора та форму твору

Українська народна пісня «Ой єсть в лісі калина»

 

Музична вікторина. Завдання 7

Визначте назву, автора та форму твору

Е.Гріг «Танець Анітри»

 

Музична вікторина. Завдання 8

Визначте назву, автора та форму твору

Українська народна пісня «Соловеєчку, сватку, сватку»

 

Музична вікторина. Завдання 9

Визначте назву, автора та форму твору

О. Бородін. Романс «Спляча княжна»

 

Музична вікторина. Завдання 10

Визначте назву, автора та форму твору

В. А. Моцарт. Варіації на тему французької народної пісні „Пастух”

V .Підсумки уроку

Сьогодні ми узагальнили знання з теми «Будова (форми) музики» і провели дуже цікаву музичну вікторину.

 

УРОК 18 .

  МЕТА УРОКУ :  

I . Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Добрий день.

 

Вступне слово вчителя :

 

Вч. Ми вже знаємо, що музика починається з найпростішого — пісні, танцю та маршу. Розвиваючись у музичних творах, вони переростають у пісенність, маршовість, танцювальність і стають найважливішими ознаками музики, роблять її близькою та зрозумілою всім людям.

Музика — це мистецтво, що постійно розвивається. Не існує музики без розвитку навіть тоді, коли вона зображує спокій і нерухомість.

Крім того, музика передає почуття, думки та настрої людини за допомогою динамічних, інтонаційних, тематичних змін, а також засобів музичної виразності (ладу, темпу, тембру і виконавської майстерності), розкриває художній образ музичного твору. Кожен твір, до речі має свою будову.

Перевірте свої знання, відповідаючи на тестові запитання.

 

Тестове завдання 1

Особливі якості музики, пов’язані з піснею, танцем, маршем

Стриманість, легкість музики

Пісенність, танцювальність, маршовість

Варіативність

 

Тестове завдання 2

Позначте перелік творів, автором яких є Е. Гріг

«Ранок», «Весільний день у Трольхаугені», «Танець Анітри», «Дощик»

«Ранок», «Весільний день у Трольхаугені», «Танець Анітри», «В печері гірського короля», «Пісня Сольвейг»

«Політ джмеля», «Ранок», «Весільний день у Трольхаугені», «Танець Анітри».

 

Тестове завдання 3

Позначте правильне твердження

Симфонія – це епічний твір для голосу в супроводі бандури

Симфонія – це твір для фортепіано

Симфонія – це великий музичний твір для симфонічного оркестру

 

Тестове завдання 4

Інструменти, звучання яких надає національної своєрідності «Арагонській хоті» М. Глінки

Кастаньєти

 

Труби

Скрипки

 

Тестове завдання 5

Композитор, який зберіг для нас мелодію «Запорізького маршу»

М. Лисенко

М. Леонтович

Є. Адамцевич

 

Тестове завдання 6

Композитор, який сказав про одну з тем свого твору: «Так доля стукає у двері»

Ж. Бізе

П. Чайковський

Л. Бетховен

 

Тестове завдання 7

Закінчіть речення. Інтонація характерна для …

Розмовної мови

Музичної мови

Розмовної та музичної мов

 

Тестове завдання 8

Автор обробок українських народних пісень «Дударик» і «Щедрик»

М. Лисенко

Л. Бетховен

М. Леонтович

Тестове завдання 9

Позначте правильне твердження

Інтонація – це музичний твір для виконання голосом

Інтонація – це один із найважливіших засобів виразності в літературних і музичних творах

Інтонація – це жанр музичного твору

 

Тестове завдання 10

Позначте правильне твердження

Колядки – це старовинні обрядові різдвяні пісні, в яких розповідається про народження Ісуса Христа

Колядки – це старовинні українські обрядові новорічні пісні, які виконують увечері 13 січня, напередодні свята Нового року

Колядки – це старовинні українські обрядові пісні, які виконують на свято Водохрестя

 

Тестове завдання 11

Інструмент, на якому грав Лукаш в опері В. Кирейка «Лісова пісня»

Бандура

Баян

Сопілка

 

 

Тестове завдання 12

Автор симфонічної казки «Петрик та Вовк»

 

П. Чайковський

С. Прокоф’єв

Д. Шостакович

 

Тестове завдання 13

Позначте правильне твердження

Розвиток музики існує завжди, навіть коли вона зображує спокій і нерухомість

Розвиток музики існує тільки в рухливій музиці

Пісні «Чому ведмідь взимку спить» характерний тембровий розвиток

 

Тестове завдання 14

Українська народна пісня, мелодію якої Г. Майборода ввів у «Гуцульську рапсодію»

„Вийшли в поле косарі”

„Верховино, світку ти наш”

„Дівка Явдошка”

 

Тестове завдання 15

Прийоми розвитку музики, які може використовувати композитор для створення яскравого музичного образу

Тільки виконавські прийоми

Різноманітні прийоми

Тільки динамічні прийоми

 

Тестове завдання 16

Характер української народної пісні «Грицю, Грицю, до роботи»

Жартівливий, грайливий

Мрійливий, спокійний

Гнівний

 

Тестове завдання 17

Закінчіть речення. Кількість частин у музичному творі залежить від …

Зміни настроїв, характерів

Назви твору

Динамічних відтінків

 

Тестове завдання 18

Позначте правильне твердження

Канон – це одноголосний музичний твір

Канон – це точне повторення мелодії декількома голосами, кожен з яких вступає по черзі із запізненням

Канон – це багатоголосний твір, в якому всі голоси вступають разом

 

Тестове завдання 19

Позначте перелік творів, автором яких є М. Лисенко

«Експромт», «Соловеєчку, сватку, сватку», «Пісня Сольвейг»

«Коза-дереза», «Пан Коцький», «Зима та Весна», «Запорожець за Дунаєм»

«Коза-дереза», «Пан Коцький», «Зима та Весна», «Тарас Бульба», «Експромт ля мінор»

 

Тестове завдання 20

Позначте правильне твердження

Варіації – це тричастинна форма будови музики

Варіації – це форма музики, яка складається з теми та її видозмінених повторень (варіацій)

Варіації – це форма музики, яка складається з декількох варіацій

 

Тестове завдання 21

Найважливіший принцип побудови музики

Повторення і контраст

Зміна інструменту

Зміна регістру

Незмінність мелодії

 

V . Підсумки уроку .

Сьогодні ми підсумували знання, отримані на уроках музики у третьому класі.

 

– Конец работы –

Используемые теги: Тема, Розвиток, музики0.054

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ТЕМА: Розвиток музики

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лексическая тема: По родному краю. Здравницы Казахстана. Грамматическая тема: Функционально-смысловые типы речи.
Специальность Общая медицина... Кафедра русского языка... Методические рекомендации...

ТЕМА: Я і музика
КОНСПЕКТИ УРОКУІВ... З МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА ДЛЯ КЛАСІВ НА ДРУГИЙ СЕМЕСТР НАВЧАЛЬНОГО РОКУ...

Конспекти уроків На перший семестр УРОК 1 ТЕМА УРОКУ: Музика мого народу
З музичного мистецтва... для класів... На перший семестр ТЕМА Музика мого народу...

Лексическая тема: Из жизни замечательных людей. Учёные-медики. Грамматическая тема: Сложноподчиненное предложение. Типы сложноподчиненных предложений.
Кафедра русского языка... Методические рекомендации... Для практических занятий...

Тема 1. Предмет курса Система государственного и муниципального управления Цели и задачи изучения темы
Цели и задачи изучения темы... Формирование представления о содержании курса Система государственного и... Вопросы для повторения...

Тест з теми №4 ЗГУРТОВАНІСТЬ І СОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК КОЛЕКТИВУ
На сайте allrefs.net читайте: Тест з теми №4 ЗГУРТОВАНІСТЬ І СОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК КОЛЕКТИВУ. Варіант...

Теоретический раздел → Курс лекций → Раздел 1. Информация и информатика. → Тема 1. Понятие информации → Тема 1. Лекция
Сигналы и данные Данные и методы Понятие об информации Кодирование данных двоичным кодом Единицы представления данных Понятия о... Теоретический раздел Курс лекций Раздел...

По произведениям Александра Блока «Моя тема - тема о России»
Тема России является центральной в творчестве поэта. Особенно мощно она начинает звучать в его лирике во время переломных событий начала века.… Обращаясь к этому миру, Блок утверждает: “не может сердце жить покоем, недаром… Доспех тяжел, как перед боем. Теперь твой час настал.

Лексическая тема: Из жизни замечательных людей. Учёные-медики. Грамматическая тема: Типы сложноподчиненных предложений.
Специальность Общая медицина... Кафедра русского языка... Методические рекомендации...

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам