II .Слухання та аналіз п’єси Едварда Гріга .

Вч Розвиток музики характерний і для наступного музичного твору.

Послухайте його і спробуйте в уяві намалювати те, що композитор хотів передати звуками.

 

Вч .Прозвучав твір норвезького композитора Едварда Гріга «В печері гірського короля».

Вч .Про що ж у ньому йдеться?

Уч. відповіді

Вч . Які події відбуваються в цій печері?

Уч. Відповіді

Вч. Так. Молодці .Едвард Гріг жив у містечку Трольхаугені. Ця назва означає «пагорб тролів».

Ельфи, гноми, тролі є персонажами норвезьких народних казок. Саме їх образи втілені у п’єсі. Усі вони живуть у горах. Їх король сидить на троні в печері, а навколо нього розважаються фантастичні істоти.

Композитор створив яскраву картину стрімкого танцю казкових персонажів. В основі твору – одна тема. Її характер постійно змінюється: від настороженого до схвильованого, збудженого.

Спочатку тема звучить у найнижчому регістрі, насторожено і таємничо. Поступово підвищується мелодія, посилюється звучність, прискорюється темп, який наприкінці п’єси стає стрімким. Здається, ніби казкові мешканці закружляли у стрімкому вихорі. Раптом усе переривається різкими акордами. Ще двічі мелодія прагне відновити свій нестримний біг, однак настійливі акорди (наче владні жести печерного повелителя) зупиняють дикий танок.

Вч. Прослухайте цей твір ще раз і спробуйте розпізнати інтонації маршу, в якому повторюється одна і та сама мелодія, однак характер її змінюється завдяки використанню композитором різноманітних прийомів розвитку музики.

Динамічний прийом (зміна звучності);

жанровий прийом (від вкрадливої ходи до фантастичного танцю);

Темповий прийом (від повільного до прискорено-стрімкого);

Тембровий прийом (від низького, густого тембру до високого, пронизливо-напруженого);

інтонаційно-мелодичний прийом (зміна характеру теми від настороженого до схвильованого).

 

Повторне слухання з плесканням у долоні. Е. Гріг. «В печері гірського короля»

Вч .Осмисленому сприйняттю прийомів розвитку музики, використаних Едвардом Грігом, сприятиме супровід п’єси легким плесканням у долоні: рівними частками у характері музики, від piano до forte.

П’єса Едварда Гріга «В печері гірського короля» є прикладом того, як композитор може використовувати різноманітні прийоми розвитку музики для створення яскравого музичного образу.

.