ТЕМА: Я і музика

 

 

КОНСПЕКТИ УРОКУІВ

З МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

ДЛЯ 6 КЛАСІВ

НА ДРУГИЙ СЕМЕСТР НАВЧАЛЬНОГО РОКУ

ТЕМА :Я і музика . .

 

УРОК 1 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

I I . Слухання музики

Уважно прослухайте цей твір і проаналізуйте його.   ІІ . Слухання. „Віють вітри, віють буйні” (з опери „Наталка Полтавка” М. Лисенка)

УРОК 2 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

I I . Слухання музики

Вч . Музика , в якій є краса і правда , гумор і веселий жарт , може прикрасити життя , збагатити духовний світ людини , додати бадьорості та… Йоганн Бах — композитор XVIII століття , хормейстер, органіст і скрипаль, один… На попередніх уроках ми знайомилися з творчістю цього композитора. Його музика дуже різноманітна. Бах написав чимало…

УРОК 3 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок .

Вч . В опері „ Снігуронька ” засобами музики Микола Римський - Корсаков зобразив царство природи, звуки лісу, пташиний спів, таємниче шелестіння дерев. У цій звуконаслідувальній музиці можна почути голос зозулі, стукіт дятла та щебетання птахів. Зміни яскравих гармоній , ніжні звучання дерев'яних інструментів, виразна сила регістрів і тембрів — такими музичними засобами виразності Римський-Корсаков змальовує картину співів і танців. Музика опери сповнена любові до людей і природи, віри в перемогу світла та добра.

 

УРОК 4

ТЕМА :Пісні на честь весни .

 

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- познайомити з біографією М. Вериківського ;

-Визначення національної специфіки музики,

форм прояву в музиці історичних подій, життєвих ситуацій, характерів людей, відображення станів природи ( емоційно – образного змісту музичних творів) ;

- характеристика та порівняння жанрів ( сюїта) сто –

совно відображення ними життєвих образів ;

- виконання ритмічних та вокальних вправ ;

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, і музики рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати вокально – хорові навички;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання.

Музика чарівне диво, звідки ти така грайлива

Чи надовго ? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?

Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті

Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,

Здрастуй музико, здрастуй музико – Привіт !

 

Вступне слово вчителя :

 

Вч. Сьогодні ми розглядатимемо веснянки – пісні на честь приходу весни, а вони з давніх-давен супроводжувались саме танцями.

Веснянка – це хорова народнообрядова пісня, пов'язана з приходом весни і наближенням польових робіт, в якій оспівується пробудження природи, надії на врожай і кохання.

Веснянки поширені в Україні, Росії та Білорусі. У західних областях України їх називають також гаївками.

У жодного народу немає такого поетичного і багатого обряду, пов'язаного з весною, як у нас. У кожному регіоні були свої весняні хороводи.

У селах після святкового богослужіння діти та молодь починали водити веснянки. Робили це здебільшого біля церкви, в центрі села або ж на вигоні (пасовищі). На такі гуляння збиралися всі жителі села.

Водили хороводи переважно дівчата. Танці, як правило, були повільними і супроводжувалися пісенними наспівами. У деяких іграх брали участь і хлопці. Розпочинали та закінчували хороводи найпопулярнішим «Кривим танцем». Дівчата бралися за руки і повільно ходили ламаним колом із відповідними рухами.

Досить популярним танцем була й «Подоляночка». Старші дівчата робили велике коло, всередині – ще одне, але трохи менше. Посеред кола з'являлася молодша дівчинка, прикрашена квітами та молодими вербовими гілочками, і одразу присідала. Два кола починали рухатися в протилежні боки. Дівчата, котрі водили перше коло, заспівували:

Десь тут була подоляночка,

десь тут була молодесенька,

тут вона стала –

до землі припала.

Дівчата з меншого кола заводили своєї:

Ой устань, устань, подоляночко,

протри очки, як ті скляночки,

та берися в бочки

і скачи у скочки!

Подоляночка підводилась і починала танцювати під супровід веснянок.

До композиторів, творчість яких ґрунтується на мелодиці народних пісень, належить Михайло Вериківський — український композитор, диригент, педагог, заслужений діяч мистецтв України..

Михайло Вериківський народився в Кременці на Тернопільщині. Закінчив Київську консерваторію, брав участь у роботі Музичного товариства ім. Миколи Леонтовича, працював диригентом Київського та Харківського оперних театрів.

Одночасно з творчою та виконавською роботою Вериківський очолював кафедру диригування Київської консерваторії ім. Петра Чайковського.

 

II . Слухання М. Вериківського «Веснянки»

 

Вч .Симфонічна сюїта «Веснянки» розкриває тему єдності людини з природою. Вона побудована на основі найдавніших обрядових пісень і нагадує замальовки народних звичаїв. Сюїта створена у вигляді обробок народних наспівів.

Мелодія пісні «Із-за гори чорна хмара» у виконанні дерев'яних духових інструментів похмуро та суворо зустрічає нас у першій частині («Заспіві»).

Друга частина – «Молода» –збудована на мелодії веснянки «Царівно, ми – твої гості». Вона підбадьорює своїм граціозним та ритмічно примхливим характером. Синкопи надають ритмові гостроти, а звучання бубна підкреслює пружність танцювальної теми.

У третій частині струнні інструменти наспівно та витончено ведуть мелодію ніжної «Ягілочки». В основі четвертої частини, де панують струнні та дерев'яні духові інструменти, – повільний старовинний наспів «Весно-веснице».

Завершує сюїту легка танцювальна мелодія веснянки «Зелений шум».

За допомогою варіаційного розвитку народних мелодій, звукових контрастів і барвистої інструментовки композитор створив яскраву картину весняного обряду – закликання та зустрічі весни.

Слухання. Симфонічна сюїта М. Вериківського „Веснянки”

 

«Веснянки»: І ч. „Заспів”.

«Веснянки»: ІІ ч. „Молода”.

«Веснянки»: ІІІ ч. „Ягілочка”.

«Веснянки»: ІV ч. „Весно-веснице”.

«Веснянки»: V ч. „Зелений шум”.

 

Вч .Який характер кожної частини сюїти?

Уч. Відповіді.

Вч . Яким художнім задумом об’єднані частини сюїти?

Уч. Відповіді

Вч . Ви згідні, що твір побудований на контрасті настроїв, почуттів і музичних образів?

Уч. Відповіді

Вч . Що виникло у вашій уяві під час слухання сюїти М. Вериківського?

Уч. Відповіді.

 

I I I. Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

 

Вч. Прплескайте в долоні ритмічну вправу у розмірі три четверті .

 

 

 

IV. Спів української народної пісні «Од Києва до Лубен» . Розучування пісні В. Філіпенко «Веснянка»

 

 

Вч . Виконайте українську народну пісню «Од Києва до Лубен» весело, жартівливо, легко, чітко вимовляючи слова. Куплетна пісні можуть заспівувати учні – солісти, а приспів підхоплюватиме весь клас . Визначте лад і тональність пісні .

Демонстрація пісні В. Філіпенка „Веснянка”

 

Розучування пісні „Веснянка”

 

V . Висновок .

 

Вч. Сьогодні ми розглядали пісні на честь приходу весни.

Спробуємо відгадати кілька музичних загадок про весну. Уважно придивіться до ліній, що поєднують літери, і склади назвіть старовинні пісні на честь весни.

 

УРОК 5 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок .

Вч . Талант Моцарта та загадкові обставини останніх днів його життя привернули увагу митців із різних галузей мистецтва: Олександр Пушкін написав маленьку трагедію «Моцарт і Сальєрі», що лягла в основу лібрето однойменної опери Миколи Римського-Корсакова.

П'єса австрійського драматурга Пітера Шефера «Амадей» стала основою сценарію кінофільму режисера Мілоша Формана з такою ж назвою.

Американський письменник Девід Вейс написав про Моцарта два цікавих романи — «Піднесене і земне» та «Убивство Моцарта».

Усі, хто досліджував життя і творчість Вольфганга Амадея Моцарта, намагалися розкрити глибину і красу його музики, розповісти про його геніальне обдарування, про його яскраве, цікаве, проте сповнене важкою працею і прикрощами життя.

У своїй книзі «Музика та її представники» російський композитор Антон Рубінштейн написав: «Вічне сонячне світло в музиці, ім'я твоє — „Моцарт”.

 

УРОК 6 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок.

Вч . Російський композитор Валерій Гаврилін писав про Г. Свиридова: «Якби мене раптом запитали, яке значення мають для людства мої тато і мама, я не знайшов би жодної відповіді. Вони мене народили, я їх люблю, а як до цього ставиться людство, не знаю. Я не зміг би також пояснити світового значення тисяч речей і явищ — ні берізок, ні полів, ні заходу сонця, ні дзвонів, ні довгих недоглянутих російських доріг. Усе це — моя Батьківщина, це моя жива душа, моя країна. І є у цій країні чудо, значення якого я також не можу пояснити. Я вклоняюсь перед ним і люблю сильно і безмежно, любов цю можна відняти в мене, лише віднявши душу. Я маю на увазі музику Свиридова».

 

 

УРОК 7 .

МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво- ри вміти характеризувати їх ;

V . Висновок.

 

Вч. Є вираз „Якщо людина талановита, то вона талановита в усьому”. Про Каміля Сен-Санса теж можна так сказати. Він був видатною особистістю. Від матері-художниці і батька-поета композитор успадкував літературні і живописні здібності: він талановито малював, писав вірші, статті і п'єси. Йому належать книги з філософії, літератури, живопису, театру: «Гармонія і мелодія», «Проблеми і таємниці», «Портрети і спогади»...

Каміль Сен-Санс прекрасно знав астрономію, фізику, археологію, історію і навіть був обраний членом Французького астрономічного товариства.

 

 

УРОК 8 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

Вступ

Український народ завжди вирізнявся своєю співучістю, милозвучністю пісень.

Українська музика має глибоке національне підґрунтя.

Народне мистецтво є основою професійної музики.

 

Світ почуттів композитора Р. Шумана

Справжній митець завжди відчуває те, про що він розповідає у своїх творах. Роберт Шуман сказав: „Висвітлювати глибину людського серця — у цьому призначення художника”.

Роберт Шуман – видатний німецький композитор і музичний критик XIX століття. Його музику вирізняє глибоке проникнення у внутрішній світ людини, бажання побачити в житті і відтворити в музиці чудове і незвичайне, приховане від байдужих очей. Світ почуттів — невичерпне джерело його музично-поетичних образів.

 

Відомості про Р. Шумана

Роберт Шуман – німецький композитор. Його батько займався видавництвом і продажем книг, а також перекладав німецькою твори зарубіжних письменників.

Роберт із дитинства багато читав і виявляв різнобічні здібності, зокрема літературні й музичні. Література, поезія назавжди увійшли до свідомості Шумана як джерело, що живило його музичну фантазію і творчість. Яскраві враження від прочитаних літературних творів породжували в нього музичні враження і втілювалися в музичних творах.

У п'ятнадцять років Роберт Шуман був автором ряду ліричних віршів, трьох драматичних творів і двох романів.

Музикою майбутній композитор почав займатися з шести років. У сім років він написав свої перші твори — танці та фантазії для фортепіано. Його улюбленим заняттям були імпровізації, а улюбленим композитором – Франц Шуберт.

У майстерності фортепіанної гри Роберт Шуман дуже швидко досягнув великих успіхів. Широке коло знайомств, велика працелюбність, невтомна жага нових знань принесли йому славу талановитого мистецтвознавця, музичного критика і композитора. Перепоною не стали ні слабке здоров'я, ні життєві труднощі — він намагався їх долати задля служіння мистецтву.

Роберт Шуман дуже любив дітей і написав багато дитячих творів. Його музика з фортепіанних збірок «Дитячі сцени» та «Альбом для юнацтва» розкриває світ дитячих забав, радощів і прикрощів, малює світ реальних і казкових образів.

Одним із найвідоміших творів Шумана є фортепіанний цикл «Карнавал», у якому виявилась дивовижна здатність композитора відмічати і дуже виразно втілювати найхарактерніші риси характеру людини та її настрій.

 

Відомості про фортепіанний цикл Р. Шумана „Лісові сцени”

Найбільшу кількість творів Шуман написав для фортепіано. Крім того, в його доробку є симфонії, ораторії, концерти, опера «Геновева», а також багато чудових пісень.

Наприклад, „Лісові сцени” – фортепіанний цикл із дев'яти самостійних п'єс, пов'язаних спільним задумом. Поетична назва кожної п'єси („На галявині лісу”, „Самотні квіти”, „Привітний куточок”, „Прощання” тощо) втілює її програмний образ — яскравий і своєрідний.

Прослухайте дві п’єси Роберта Шумана: „На галявині лісу” та „Прощання” із циклу „Лісові сцени”.

Порівняйте їх характери і настрої.

 

ІІ. Слухання. Р. Шуман. „На галявині лісу”, „Прощання” з циклу „Лісові сцени”

Аналіз прослуханих творів

Вч. Поміркуйте, чи є щось спільне між прослуханими п’єсами Р. Шумана

Уч. Відповіді.

Вч.В якому темпі звучить кожна п’єса?

Уч. Відповіді.

I I I. Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

Вч. У народних піснях досить часто трапляються мелодії , в яких змінюється метро ритмічна побудова – розмір . Зміна розміру характера для ліричних пісень , у яких зміну почуттів виражено будовою вірша . Тому й в музиці змінюються засоби музичної виразності , зокрема , лад і розмір .

 

IV. Демонстрація пісні М. Мозгового „Моя земля”

 

Народне мистецтво є основою професійної музики. Композитори України, опираючись на національні традиції, створюють професійні твори, які мають національний колорит.

Серед них варто відзначити й українського сучасного поета і композитора Миколу Мозгового. Сьогодні розучимо всім відому пісню „Моя земля”.

Демонстрація пісні М. Мозгового „Моя земля”

 

Робота над піснею „Моя земля”

 

Караоке. Пісня „Моя земля”

 

V . Висновок.

 

Вч. Сьогодні ми вивчили українську пісню „Моя земля”, а також познайомилися з творчістю видатного німецького композитора Роберта Шумана. У його музиці, як писав Петро Чайковський, „...ми знаходимо відлуння тих таємничо глибоких процесів нашого духовного життя, тих сумнівів, відчаю і поривань до ідеалу, що збурюють серце сучасної людини”.

 

 

УРОК .

ТЕМА :Симфонія про Україну. .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- познайомити з біографією Є. Станюковича. ;

-Визначення національної специфіки музики,

форм прояву в музиці історичних подій, життєвих ситуацій, характерів людей, відображення станів природи ( емоційно – образного змісту музичних творів) ;

- характеристика та порівняння жанрів ( сюїта) сто –

совно відображення ними життєвих образів ;

- Виконання ритмічних вправ ;

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, і музики рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати вокально – хорові навички;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання.

Музика чарівне диво, звідки ти така грайлива

Чи надовго ? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?

Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті

Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,

Здрастуй музико, здрастуй музико – Привіт !

 

Вступне слово вчителя :

 

Вступ. Слухання поезії П. Тичини

Я єсть народ, якого Правди сила

ніким звойована ще не була.

Яка біда мене, яка чума косила!

А сила знову розцвіла.

Щоб жить — ні в кого права не питаюсь.

Щоб жить — я всі кайдани розірву.

Я стверджуюсь, я утверждаюсь, бо я живу.

Ще буде: неба чистої блакиті,

добробут в нас підніметься, як ртуть,

заблискотять косарки в житі,

заводи загудуть.

 

Поміркуйте, якою музикою може «зазвучати» поезія Павла Тичини: спокійною, ліричною, жартівливою, енергійною чи динамічною.

 

Відомості про Є. Станковича

Євген Станкович – сучасний український композитор і педагог, народний артист України, лауреат Державної премії імені Т. Г. Шевченка.

Він народився на Закарпатті в родині вчителів. Ще в дитячому садочку Євген співав і танцював у художній самодіяльності. У десять років він почав навчатися грі на баяні. Якось викладачка музичної школи сказала матері Євгена: «З нього буде великий музикант».

Ще під час навчання в ужгородському музучилищі Станкович написав свої перші твори. Музичну освіту він продовжив у Київській консерваторії.

Твори Євгена Станковича, що вирізняються яскравою та сучасною музичною мовою, здобули визнання не лише в Україні, а й за її межами.

У творчому доробку композитора — опера «Коли цвіте папороть», балети «Ольга», «Прометей» і «Майська ніч», симфонії, кантати, камерно-інструментальні твори, а також музика до театральних вистав і кінофільмів. У своїх творах композитор мало використовує оригінальні теми народного фольклору — його більше цікавить дух і характер народного мистецтва.

 

Відомості про твір Є. Станковича Симфонія № 3 „Я стверджуюсь” (фінал)

На вірші Павла Тичини Євген Станкович написав симфонію з програмною назвою „Я стверджуюсь” для виконання солістом, хором і симфонічним оркестром. За задумом композитора, це – масштабне музичне дійство героїко-епічного змісту. Розвиток твору ґрунтується на переплетенні особливостей жанрів симфонії та ораторії.

Ораторія – це великий концертний твір для солістів, хору та симфонічного оркестру, що має певний сюжет.

Симфонія „Я стверджуюсь” складається з шести частин, кожна з яких має свої змістові та композиційні особливості. Вірші Павла Тичини є основою яскравих музичних образів симфонії, об'єднують її частини цілісним образом народного героїзму.

Фінал симфонії – це величний епілог, що утверджує провідну тему могутності народу-борця.

Прослухайте Фінал симфонії і поміркуйте, чи відповідає емоційне забарвлення музичного твору поетичним рядкам Павла Тичини.

 

ІІ. Слухання. Фінал симфонії „Я стверджуюсь” Є. Станковича

 

Аналіз прослуханого твору

Вч. Поміркуйте, що хотів передати автор у музиці

Уч. Відповіді.

Вч. Поміркуйте, якими музичними засобами втілив свій задум Є. Станкович

Уч. Відповіді.

Вч. Яке враження справив на вас прослуханий твір?

Уч. Відповіді.

 

I I I. Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

 

 

IV. Робота над піснею М. Мозгового „Моя земля”

 

Відомості про М. Мозгового

На попередньому уроці ми вивчали пісню Миколи Мозгового „Моя земля”. Він (як і Євген Станкович) теж родом із Закарпаття.

Народний артист України (юрист за першою освітою) Микола Мозговий розпочинав кар’єру естрадного співака в Івано-Франківську. Та слава до нього прийшла як до композитора – у 1979 році відома українська співачка Софія Ротару заспівала його «Рідний край».

 

Робота над піснею М. Мозгового „Моя земля”

 

Пригадаймо пісню Миколи Мозкового „Моя земля”.

Під час співу слідкуйте за диханням і дикцією.

Виконайте пісню бадьоро і піднесено.

Караоке. Пісня „Моя земля”

 

V . Висновок.

 

Глибина змісту, використання народних джерел, художня досконалість, постійний пошук нових форм і сучасних виражальних засобів підносять творчість Євгена Станковича до найкращих зразків української музичної класики.

 

 

УРОК 10.

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

Завдання. Слухання музики

Прослухайте музичний уривок, визначте його автора і назву.

 

Завдання. Слухання музики

  Вч . Розгляньмо схему-узагальнення. Поміркуйте: які настрої та почуття може…  

УРОК 11 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок.

 

Вч . Маленька історію-усмішка, пов'язана з одним із найживописніших творів Клода Дебюссі – симфонічною сюїтою «Море»: якось під час виконання твору були присутні сам автор і його друг, французький композитор Ерік Саті. Після закінчення першої частини Дебюссі спитав у свого колеги, чи сподобалася йому музика. Саті посміхнувся і сказав: «Близько пів на одинадцяту було дуже красиво».

Сьогодні ми прослухали п’єсу визначного французького композитора Клода Дебюссі „Doctor Gradus ad Parnassum” із сюїти „Дитячий куточок”, а також вивчили пісню Геннадія Гладкова «Тихий марш» із дитячого кінофільму «Крапка, крапка, кома».

 

УРОК 12 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок.

 

Вч. Романс Михайла Глінки „Я мить чудову пам’ятаю” – не єдиний музичний твір, присвячений їй великим російським композитором. У 1839 році Глінка створив знаменитий «Вальс-фантазію» – витончений, ніжний, окрилений дарунок своїй «музі». Однак це присвячення було таємницею і не зазначилось при виданні твору.

 

УРОК 13

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок.

 

Вч. Ігор Шамо використовував у своїй творчості не лише український фольклор. Композитор звертався до національної музики інших народів — російської, болгарської, молдавської, грузинської, вірменської, азербайджанської.

Особливості, інтонації і самобутній дух національних культур звучать у багатьох творах композитора, серед яких фортепіанні сюїти «Тарасові думи», «Гуцульські акварелі», «Картини російських живописців», «Молдавська поема-рапсодія», квартети «Український», «Болгарський», «Дружба».

 

УРОК 14 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок.

 

Вч. Йоганн Штраус прославився не лише вальсами. Він – автор 16 оперет, серед яких найвідоміші «Летюча миша», «Весела війна», «Циганський барон»... Композитор жартував: «Мелодії течуть з мене, як вода з крана».

Не дивно, що автор таких життєрадісних і запальних творів мав веселу вдачу і любив пожартувати.

Музиканти переказують одну кумедну історію. Якось Йоганн Штраус зайшов до взуттєвого магазину.

Обдивився, приміряв з десяток черевиків і, нарешті, розчаровано махнув рукою:

- Бачу, не знайду те, що шукаю.

- А що ви, пане, шукаєте? — спитав продавець.

- Два черевики, які скрипітимуть в унісон, - відповів композитор.

Напевне, почуття гумору в «короля вальсів» було таке ж яскраве, як і його музика.

 

 

УРОК 15 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок.

 

Вч. Як Микола Колесса отримав своє ім’я? За спогадами його батька, Філарета Колесси, визначного музикознавця-фольклориста і композитора, син народився під час перебування у Самборі Миколи Лисенка та Івана Франка. Саме Лисенко порадив молодому батькові назвати новонародженого Миколою.

Крім Філарета, з мистецтвом були пов'язані долі багатьох членів цієї родини. Дідом Філарета Колесси був український композитор середини XIX століття Іван Лаврівський; старший брат Іван упорядкував збірку «Галицько-руських пісень»; другий брат Олександр — відомий музикознавець і літературознавець. Двоюрідним братом Філарета був оперний співак Модест Менцинський.

 

УРОК 16 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок.

Найдавнішими народними музичними інструментами в Україні були сопілка, волинка і трембіта, пізніше струнні – ліра, кобза, бандура, гуслі, цимбали, а… У наш час троїсті музики зазвичай значно розширюють свій склад. Таким чином,… Як і інші народні виконавські колективи, троїсті музики збагачують наше духовне життя, розкривають перед слухачем…

УРОК 17 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

II .Слухання. Д. Бортнянський. Хоровий концерт № 24

Вч . Який характер твору? Уч. Відповіді Вч. Які почуття, спогади викликала у вас музика Д. Бортнянського?

V . Висновок.

 

Вч. За спогадами сучасників, Дмитро Бортнянський був дуже щирою людиною — доброю та поблажливою до людей і безмежно відданою мистецтву. Його духовна музика здобула широку популярність ще за життя композитора, її перекладали для різних інструментів і навіть записували спеціальними цифровими знаками для сліпих.

Розповідають, що в останній день життя композитор покликав до себе хор капели і попросив проханням проспівати один зі своїх концертів. Під його звуки Бортнянський і помер.

Поховали композитора в Петербурзі. На його честь у Нью-Йорку (США) в соборі св. Іоанна Богослова встановили статую.

 

 

УРОК 18.

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

V . Висновок.

 

Вч. Народна музика для багатьох композиторів (у тому числі для Миколи Лисенка) стала невичерпним джерелом натхнення.

Ми переконалися в надзвичайно важливому значенні та майстерному творчому застосуванні українського пісенного фольклору в музиці Миколи Лисенка. У творах композитора збережено пісенні традиції музичного мистецтва українського народу.

Народна пісня – насправді вічне джерело натхнення і творчості Миколи Лисенка, як і багатьох інших композиторів.

 

УРОК 18 .

  МЕТА УРОКУ : Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

Слухання музики. Завдання

  Виберіть правильне твердження Романс – це музичний твір для виконання голосом (солістом або хором) без слів у супроводі музичного інструмента або…