рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Форми грошей

Форми грошей - раздел Философия, ГРОШІ ТА КРЕДИТ   У Своєму Розвитку Гроші Виступали В Двох Основних Формах: Пов...

 

У своєму розвитку гроші виступали в двох основних формах: повноцінні гроші та неповноцінні (замінники повноцінних грошей або кредитні гроші) (рис. 1.2).

 

Повноцінні гроші (товарні та металеві) гроші, реальний зміст яких відпо- відав їхній номінальній вартості. Повноцінні гроші мали дві складові вартості:

— однієї вони набували завдяки витратам на матеріали, з яких вони були зро- блені (прикраси, різні метали тощо), — внутрішня реальна вартість;

 

 


Тема 1. Сутність і функції грошей

 

— другу вони отримували в процесі обігу (певні номінали, корисність, цін- ність тощо) — еквівалентна вартість.

 

Не слід ототожнювати повноцінні гроші лише з використанням у цій ролі золота та срібла, вони не відразу почали монопольно виконувати зазначену функцію завдя- ки своїм унікальним властивостям.

Початковою формою повноцінних грошей були товарні гроші. Як правило, це були товари найбільшого попиту, найцінніші, найкорисніші для певного ринку, пев- них народів або племен тощо. Спочатку це були предмети першої необхідності — ху- доба, сіль, зерно, м’ясо, риба, хліб тощо як найбільш ходові та калорійні продукти харчування. Так, худоба використовувалась у багатьох стародавніх народів — слов’ян, греків, індійських племен та інших кочових племен.

На території Київської Русі найбільш поширеним було хутро. Гроші називали

   
  Повноцінні  
   
     

 

«куни», що означало «хутро». Це яскравий приклад існування еволюції грошей (від товарних до сучасних форм) і використання хутра куниць та хутра інших цінних пухнастих звірів (песець, соболь та ін.) для обміну між багатьма товарами в період ІХ–ХІІ ст.

 

Форми грошей

 


Змішані


Неповноцінні


 

 


 

Товарні гроші

 

Предмети першої необхідності


 

Металеві гроші

 

Зливки металу


Кредитні гроші

 

Паперові


Розмінні банкноти

 

 

Казначейські білети

 

 

Нерозмінні банкноти


 


 

Предмети розкоші


 

Монети


Золота

 

 

Срібна

 

 

Мідна


 

 

Депозитні гроші


 

Традиційні

(чекові) депозити

 

 

Електронні депозити


 

 

Облігації

 


Квазігроші


Векселі


 

Чеки

 

Рис. 1.2. Схема еволюції форм грошей

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

У Київський Русі навіть у середні віки «Руська правда» часто використовує тер- мін «куни» в розумінні грошей: «давать куни в рези», «кунамися викупати» тощо.

Подальшим розвитком грошей стало використання різних металів (міді, бронзи, заліза та ін.), а згодом і карбування металевих монет. Монета виявилась найдоско- налішою формою повноцінних грошей; вона обслуговувала економічні відносини людей протягом майже трьох тисячоліть. За цей час монета розвивалась і змінювалася.

Вважається, що перші монети з’явилися в Китаї та в країнах Близького Сходу VІІІ–VІІ ст. до н.е. Це були здебільшого мідні монети. Близько ХХ ст. до н.е. в Асси- рії почали карбувати монети із золота.

Назва «монета» походить від першого монетного двору, що був відкритий у Римі при храмі Юнони-Монети в 269 р. до н.е., де почали карбувати срібні монети «нуммі» за зразком грецьких «драхм». Пізніше в Римі було введено нову грошову одиницю

«денарій» — ця монета практично п’ять сторіч залишалася головною грошовою оди- ницею Риму та підвладних йому земель.

У Стародавньому Римі існувала досить розвинута грошова система. Наслідуючи греків, римляни відливали мідні монети. Однофунтова монета називалася «асом»,


12 фунтова — «сомісом»,


12 — «унцією». Поруч з римськими використовувалися


срібні монети — «драхми» грецького карбування з римською печаткою. В ІІІ ст. до

н.е. з’явився римський срібний «денарій» вартістю 10 асів, в обігу також був «сес- терцій» вартістю 2,5 аса. В останній період існування Римської держави в обіг були введені золоті монети — «ауерси» та «соліди».

Металеві гроші були в обігу і на території Київської Русі: в ІХ–ХІ ст. — здебіль- шого срібні, частково золоті монети, що витіснили хутро окремих пухнастих звірів.

 

!
Головну роль у розрахунках та обміні відігравала срібна гривня. Походження

«гривня»виводять від «гриви» — волосся, отже (на думку М. Грушевського) у первісному вигляді гривня — це намисто із срібла чи обруч. Спочатку об- руч міг бути мірою маси, а згодом став грошовою одиницею.

 

Вважається, що однією з перших карбованих монет Київської Русі була «грив- ня» — срібний зливок масою в 12 фунта, мала шестикутну форму і поділялася: 20 ногат, 25–50 кун, 50 різан або 100 векш чи вівериць (найдрібніша монета).

Перші монети — «златники» (4,2 г золота) та «срібники» (8,5 г срібла) почав кар- бувати Володимир Великий у 998 р. в Києві. Вони підтверджували владу династії Во- лодимира Великого та ознайомлювали населення з ознаками нової релігії, які були відображені на аверсі(лицьовій стороні) та реверсі(зворотному боці) цих монет (дуже були схожі на Візантійські соліди).

Протягом тривалого часу в обігу використовувалися повноцінні монети, реаль- ний зміст яких відповідав їхній номінальній вартості. Скарбниці багатьох країн не мали права отримувати прибуток від випуску монет. За цих умов грошова одиниця могла слугувати масштабом цін за власним ваговим виміром, що стало причиною по- ходження назв багатьох грошових одиниць: фунт стерлінгів (грошова одиниця Ан- глії) – як фунт срібла (стерлінг — справжній, чистий тощо). Мірою маси та масшта- бом цін була, як зазначалось, і гривня.

Спочатку в обігу були водночас і златники (монети із золота), і срібники (монети зі срібла). До золотого обігу країни перейшли в другій половині XIX ст. Лідером се-

 

 


Тема 1. Сутність і функції грошей

 

ред них була Великобританія, яка разом зі своїми колоніями і домініонами посідала перше місце з видобутку золота. Причинами переходу до металевого обігу і передусім до золотого стали властивості благородного металу, що робить його найбільш при- датним для виконання функцій грошей:

1) однорідність за якістю;

2) подільність і з’єднуваність без втрати властивостей;

3) портативність (концентрація вартості);

4) збереженість;

5) складність видобутку і перероблення.

Для повноцінних грошей характерна тривалість знаходження в обігу, що забез- печувалася вільним розміном знаків вартості на золоті монети, вільним карбуванням золотих монет при певному і незмінному золотому вмісті грошової одиниці, вільним переміщенням золота між країнами. Завдяки своїм якостям повноцінні гроші безпе- решкодно виконували всі свої функції.

У другій половині ХІХ ст. становище змінилося. Номінальна вартість монет по- чала відділятися від їхньої реальної (вагової) вартості. В обігу з’явилися монети, но- мінальна вартість яких значно перевищувала їхню вагову вартість. Емісія таких мо- нет стала прибутковою справою (сеньйорат). Сеньйорат присвоювався скарбницям або центральним банкам, які проводили емісію.

На той же час в усіх західних країнах поряд з монетами в грошовому обігу з’яви- лися паперові гроші які були забезпечені золоти вмістом, зокрема в 1913 р.:

Ø долар США — 1,5 г чистого золота;

Ø фунт стерлінгів — 7,32 г чистого золота;

Ø французький франк — 0,29 г чистого золота;

Ø російський рубль — 0,76 г чистого золота;

Ø німецька марка — 0,36 г чистого золота;

Ø італійська ліра — 0,75 г чистого золота.

У цей період (20-ті роки ХХ ст.) практично всі країни розпочали нову епоху в грошовому обігу — перехід від повноцінних до неповноцінних (кредитних) форм гро- шей. Цей процес набув форм демонетизації золота:

Ø на першому етапі спочатку зменшують вагову кількість дорогоцінного металу в монетах та поступово взагалі відмовились від обігу срібних (кінець ХVІІІ ст.) та золотих (кінець ХІХ ст.) монет;

Ø на другому етапі поступово зменшують золотий вміст у національних одини- цях (наприклад до 1970 р.: долар США = 0,89 г чистого золота, а фунт стер- лінгів = 2,13 г чистого золота), а згодом і повністю зупинено обмін паперових грошей на золото в будь-якій формі (друга половина ХХ ст.), гроші стають виключно неповноцінними.

Поява неповноцінних грошейпри золотому обігу була зумовлена об’єктивною необхідністю:

Ø по-перше, золотовидобування не встигало за виробництвом товарів і не забез- печувало повної потреби в грошах;

Ø по-друге, золоті гроші високої портативності не могли обслуговувати дрібний за вартістю оборот;

Ø по-третє, золотий обіг не володів властивістю об’єктивної економічної елас- тичності, тобто не міг швидко розширюватися і звужуватися;

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

Ø по-четверте, золотий стандарт у цілому не стимулював виробництва і товаро- обігу.

Золотий обіг проіснував порівняно недовго — до Першої світової війни, коли країни-учасниці для покриття своїх видатків здійснювали емісію знаків вартості. По- ступово золото зникло з обігу.

 

Неповноцінні гроші(замінники повноцінних грошей, кредитні гроші) — це гро- ші, номінальна вартість яких вища від реальної (набувають своєї вартості виключно в обігу), тобто фактично витраченої на їхнє виробництво суспільної праці. До них належать:

1) металеві знаки вартості — золота монета, що стерлася, білонна монета

(дрібна монета, виготовлена з дешевих металів, наприклад міді, алюмінію);

2) паперові знаки вартості, зроблені, як правило, з паперу.

 

Розрізняють паперові і кредитні гроші.

Паперові гроші це представники неповноцінних грошей, які з’явилися як за- мінники золотих монет. Об’єктивна можливість обігу цих грошей зумовлена особли- востями функції грошей як засобу обігу, коли гроші є моментальним посередником у русі товарів.

Вважають, що перші паперові гроші були випущені в Китаї ще в ХІІІ ст. та ак- тивно використовувалися як єдиний та обов’язковий платіжний засіб на території Китаю, про що свідчать відомості італійця Марко Поло, котрий мандрував на Сході протягом 24 років (1271–1295).

У Європі паперові гроші з’явилися значно пізніше: Франція розпочинає їхню емі- сію в 1783 р., право емісії паперових грошей було видано Віденському банкові в 1762 р., а наприкінці ХVІІІ ст. банкнотний обіг починається в Англії. Емісія паперових грошей у Північній Америці розпочалася наприкінці ХVІІІ ст.

У Російській імперії паперові асигнації з’явилися в 1769 р., в період царювання Катерини ІІ. Всі вони вільно розмінювались на срібні гроші і замінювали в обігу гро- міздкі срібні та мідні монети.

У 1774 р. було емітовано асигнацій майже на 18 млн рублів, значна частина яких запроваджувалася в обіг замість розписок скарбничих установ. Курс асигнацій стано- вив 99–98 коп. сріблом за один рубль. У 1786 р. емісія цієї грошової одиниці досягла

45,3 млн рублів.

Право випуску паперових грошей привласнила собі держава. Різниця між номі- нальною вартістю випущених грошей і вартістю їхнього випуску утворює емісійний дохід казни, що є істотним елементом надходжень до державної казни (бюджету). На початковому етапі паперові гроші випускала держава поряд із золотими, і з метою їхнього впровадження в обіг їх обмінювали на реальні гроші. Однак поява, а після цього і зростання дефіциту бюджету спричинили розширення емісії паперових гро- шей, розмір якої залежав від потреби держави у фінансових ресурсах.

Отже, сутність паперових грошей полягає в тому, що вони виступають знаками вартості, випускаються державою для покриття бюджетного дефіциту. Зазвичай во- ни не розмінні на золото і наділені державою примусовим курсом.

Кредитні гроші виникають з розвитком товарного виробництва, коли купівля- продаж здійснюються із розстрочкою платежу (в кредит). Їхня поява пов’язана з функцією грошей як засобу платежу, де гроші виступають зобов’язаннями продавця,

 


Тема 1. Сутність і функції грошей

 

які повинні бути погашені у заздалегідь установлений термін. Першочергове еконо- мічне значення цих грошей — зробити грошовий обіг еластичним, здатним відобра- жати потреби товарообігу в готівкових грошах, економити повноцінні гроші, сприяти розвитку безготівкового обігу.

Поступово з розвитком капіталістичних товарно-грошових відносин сутність кредитних грошей зазнає суттєвих змін. В умовах панування капіталу кредитні гро- ші виражають не взаємозв’язок між товарами на ринку, як було раніше (Т–Г–Т), а відношення грошового капіталу (Г–Т–Г), тому грошовий капітал виступає у формі кредитних грошей.

 

!
Кредитні гроші пройшли такий шлях розвитку: вексель, банкнота, чек, елек- тронні гроші, кредитні картки.

 

Перші векселі виникли ще в середині ХІІ ст. в Італії, а вексельне законодавство в європейських країнах було сформовано в ХVІІ ст. (перший вексельний статут прий- нято в 1569 р. у місті Болонья). З розвитком товарно-грошових відносин та удоско- налення банківської справи вексель зі звичайної боргової розписки перетворився на універсальний платіжний і розрахунковий документ.

В Україні порядок виготовлення і використання вексельних бланків регламен- товано в Постанові Кабінету Міністрів України та НБУ, ухваленій 10.09.1992 р., та Законом України «Про обіг векселів в Україні» 2001 р.

Вексель — це боргове зобов’язання чітко визначеної форми, що дає незаперечне право на одержання зазначеної в ньому суми грошей у термін, який указано у векселі.

За своїм походженням вексель є знаряддям товарного або комерційного кредиту, який надають один одному суб’єкти господарювання. Вексель постійно перебуває в русі і з огляду на особливості цього руху, а також залежно від того, хто — боржник чи кредитор виписує вексель, розрізняють простий і переказний векселі.

Простий вексель виписує позичальник. Він може бути переданий іншій особі (проданий). Цей процес передачі векселя як платіжного засобу іншій особі назива- ється індосаментом. Завдяки цій можливості вексель набуває особливості викорис- тання його в обігу як платіжного засобу, а також як об’єкта застави чи дисконту в банках.

Переказний вексель (тратта) виписує не боржник, а кредитор (трасант). Цей вексель є наказом боржнику (трасату) про сплату у визначений термін певної суми грошей третій особі. Щоб наказ кредитора — трасанта мав платіжну силу, боржник- трасат мусить підтвердити свою згоду здійснити платіж у визначеній формі. Така зго- да на титульній стороні векселя називається акцептом.

Розрізняють також комерційний вексель (видається під заставу товару) і банків- ський вексель, що видається банком-емітентом за наявності певної суми на депози- ті клієнта. На відміну від комерційного, банківський вексель має депозитну форму. Це, за суттю, простий вексель, тому що його виписує клієнт банку своєму поста- чальникові в оплату за товар, але може бути індосований третій особі. Банківський вексель дає підприємству новий платіжний засіб, гарантований банком. Окрім одержання доходу за депозитом, на основі якого банк видає вексель, підприємство отримує можливість розрахунку зі своїми партнерами. Кожний банк, який їх ви- пускає, має свої особливості, передусім це надання банком переваг своїм клієнтам- векселедержателям.

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

Банкнота кредитні гроші, які випускає центральний (емісійний) банк кра- їни. Вперше банкноти були випущені в кінці XVII ст., на основі переобліку по- одиноких комерційних векселів. Первісна банкнота мала подвійне забезпечен- ня: комерційну гарантію, оскільки випускалася на базі комерційних векселів, пов’язаних з товарообігом, і золоту гарантію, що забезпечила її обмін на золото. Такі банкноти називалися класичними, мали високу тривалість обігу і надійність. Центральний банк володів золотим запасом для обміну, що виключало знецінен- ня банкноти.

На відміну від векселя, банкнота являє собою безстрокові боргові зобов’язання продавця і забезпечується гарантією центрального банку, який у більшості країн на- був статусу державного.

Сучасна банкнота втратила, за суттю, обидві гарантії: не всі векселі, які переоб- ліковує центральний банк, забезпечені товаром, а також відсутній обмін банкнот на золото. На цьому етапі банкнота надходить в обіг шляхом банківського кредитуван- ня держави, банківського кредитування господарства через комерційні банки, обміну іноземної валюти на банкноти певної країни.

Зараз центральні банки випускають банкноти суворо певної вартості. За суттю, вони є національними грошима на всій території держави. Матеріальне забезпечення у вигляді товару або золота відсутнє. Для виготовлення банкнот використовується особливий папір і застосовуються заходи, щоб ускладнити їхню підробку.

Чек вид кредитних грошей, що виступає як грошовий документ установленої форми, який містить безумовний наказ власника рахунка в кредитній установі випла- тити держателю чека зазначену суму. Чековому обігу передує договір між клієнтом кредитної установи і цією установою про відкриття рахунка на суму внесених коштів або надання кредиту. Клієнт на цю суму виписує чеки, а кредитна установа їх опла- чує. В чековому обігу беруть участь: чекодавець (власник рахунка), чекоодержувач (кредитор чекодавця) і платник по чеку (кредитна установа).

Вперше чеки з’явилися в обігу в XVI–ХVIІ ст. у Великобританії та Нідерландах. З розвитком кредитної системи вони отримали широке розповсюдження. Розрізня- ють три основні види чеків:

1) іменний — чек на певну суму без права передачі;

2) на пред’явника — чек без названого одержувача;

3) ордерний — чек на певну суму з правом передачі шляхом індосаменту на зво- роті документа.

Переважна більшість європейських країн приєдналася до Женевської конвенції

1931 р., що означає узгодження їх внутрішнього чекового законодавства з «Єдиним законом про чеки». Однак ряд країн мають своє оригінальне національне законодав- ство про чеки.

Нині в країнах з високорозвинутою системою ринкових відносин за допомогою чека відбувається основна маса платежів, що значно спрощує грошовий обіг і робить його більш ефективним.

Як і вексель, чек має кредитну природу і з’являється у зв’язку з функцією гро- шей, як засобу платежу, але він відрізняється тим, що є безстроковим зобов’язанням і оплачується банком за пред’явленням.

За чеком може бути також видана гарантія його оплати (на всю суму або на його частину) будь-якою особою, крім платника. Найчастіше гарантом виступає банк, а ця

 


Тема 1. Сутність і функції грошей

 

операція називається авалюванням. Аваль за чеком здійснюється у вигляді написів:

«Аваль», «Гарантований» тощо та підпису авалісту.

Чек не має терміну оплати, але має термін для здійснення цієї операції (за світо- вою практикою):

Ø 8 днів, якщо він виписаний і оплачується в одній країні;

Ø 20 днів, якщо він виписаний в одній країні, а оплачується в іншій;

Ø 70 днів, якщо він виписаний в одній країні, а оплачується в іншій, але обидві країни знаходяться в різних частинах світу.

Використання чека в Україні регламентується постановою Національного бан- ку України «Про безготівкові розрахунки у господарському обороті України» (1996 та 2001 рр.). У ній чек визначено однією з форм розрахункових документів, завдяки якому здійснюються безготівкові розрахунки між юридичними, а також між фізич- ними і юридичними особами (див. 4.3).

Значне розширення чекового обігу після Другої світової війни потребувало зміни форм платежів. Науково-технічний прогрес, розвиток електронно-обчислювальної техніки сприяли появі в провідних зарубіжних країнах світу автоматизованих елек- тронних апаратів для оброблення чеків і ведення поточних рахунків. Електронні при- лади і система зв’язку для здійснення кредитних і платіжних операцій (зарахування суми і списання коштів, перекази з рахунка на рахунок, нарахування відсотків, контр- оль за станом рахунка) шляхом передачі електронних сигналів без участі паперових носіїв сприяли виникненню електронних грошей. Завдяки їм відбувається переважна частина міжбанківських операцій.

Користування електронними грошима здійснюється за допомогою електронного гаманця — будь-якої пластикової картки або функції картки, що містить реальну цін- ність у формі електронних грошей, які власник вніс на рахунок у банку. Банківська пластикова картка — це пластиковий ідентифікаційний засіб, за допомогою якого можна керувати банківським рахунком, тобто здійснювати оплату за товари, послуги та отримувати готівкові кошти. За фінансово-економічним призначенням розрізня- ють кредитні картки і дебетові картки. Залежно від суб’єктів використання — плас- тикові картки особистого використання і корпоративні фінансові картки. Залежно від захищеності — звичайні пластикові магнітні картки, електронні (мікропроцесорні та лазерні) картки. Таким чином, картка — це інструмент безготівкових розрахунків, тому її існування пов’язане з функціонуванням певної платіжної системи.

Платіжна система — це, по-перше, сукупність кредитних установ, які здійсню- ють розрахунки; по-друге, система взаємовідносин між учасниками, яка необхідна для виконання зобов’язань щодо розрахунків за допомогою карток; по-третє, сукуп- ність нормативних, договірних, фінансових та інформаційно-технічних засобів, що регламентують порядок використання банківських платіжних карток.

Першу загальнонаціональну платіжну систему «Нешнел бенк амерікен» було створено в 1960 р. у США, незабаром вона вийшла за межі країни і почала діяти в міжнародному масштабі. В 1977 р. вона одержала назву «Віза Інтернешнл» («Visa International»); зараз має більше ніж 500 млн клієнтів в усьому світі та співпрацює з

280 тис. банками.

У 1969 р. у США виникає ще одна загальнонаціональна система кредитних кар- ток, що одержала назву «Інтербенк кард ассоунейшн», що теж швидко виходить на міжнародний рівень і отримує назву «Мастер Кард» («Master Card»).

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

Найбільший сектор світового ринку кредитних карток (50%) займає «Віза», на

«Мастер Кард» перепадає близько третини цього ринку (30%).

Депозитні гроші — це різновид кредитних грошей, який існує у вигляді певних сум, записаних на рахунках економічних суб’єктів у банках. Вони не мають речового виразу і використовуються в безготівковій формі. Рух їх здійснюється за рахунками в банках і не виходить за межі банківської системи. А приводяться вони в рух за допомо- гою технічних інструментів — чеків, платіжних доручень, пластикових карток тощо.

Потреба в такій формі грошей об’єктивно зумовлена посиленням вимог щодо економічності та зручності грошового обороту тоді, коли його обсяги і суми окремих платежів досягають значних розмірів. Вона має істотні переваги перед готівковою формою грошей: значно економніша, зручніша в користуванні, піддається контролю з боку банків за оборотом грошей. Тому в сучасних умовах депозитні гроші стали основною формою грошей у країнах з розвинутою ринковою економікою. Їхня частка становить близько 90% усієї грошової маси в обороті.

Успішне функціонування депозитних грошей можливе лише за високого рівня розвитку банківської справи, коли кожний суб’єкт грошового обороту може вільно покласти свої гроші в банк, взяти їх звідти, швидко перевести в будь-який пункт рин- ку і йому гарантується повне їх збереження. За цих умов власник грошей на рахунку в банку може дати доручення останньому перерахувати всю суму чи частину її своє- му контрагенту і в такий спосіб погасити борг. Переміщуючись за рахунками в бан- ках, депозитні грошові суми успішно виконують функції купівельного та платіжного засобів, а відтак включаються в загальний грошовий оборот.

В Україні в перехідний період не було достатніх передумов для широкого засто- сування депозитних грошей. Низька надійність банків та високий рівень тінізації економіки спричинили зниження частки депозитних грошей у загальній масі в окре- мі роки до 50%, що негативно впливало на стан грошового обороту та функціонуван- ня банків (див. 2.4).

Квазігроші, або майже гроші, — це специфічні грошові форми, в яких грошо- ва сутність істотно послаблена, відхиляється від загальноприйнятих, стандартних форм. Таке відхилення можливе з кількох причин:

— якщо в стандартних формах значно послаблюється грошова суть. Так, при розміщенні грошей у довгострокові вклади вони зберігають звичайну форму депозитних грошей, проте при цьому знижується їхня ліквідність, здатність бути платіжними засобами;

— якщо грошові функції виконують нестандартні форми, які не можна віднести до жодної з зазначених вище. Наприклад, вексель у певних межах може ви- користовуватися як гроші у функції купівельного і платіжного засобу, хоч не є грошима в загальноприйнятому розумінні. Те ж саме можна сказати про чек та деякі інші грошові інструменти.

Використання квазігрошей має позитивний вплив на економіку:

— дає можливість підвищити ліквідність економіки за рахунок запровадження в оборот додаткових платіжних інструментів, передусім векселів;

— дає можливість зменшити масу платіжних засобів в обороті за рахунок вилу- чення їх у довгострокові депозитні вклади, що сприяє оздоровленню кон’юнк- тури ринків та нарощуванню інвестиційних ресурсів;

— робить управління грошовою масою, а отже, пропозицію грошей, більш гнуч- ким і ефективним.

 


Тема 1. Сутність і функції грошей

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ГРОШІ ТА КРЕДИТ

Д І Коваленко ГРОШІ ТА КРЕДИТ Теорія і практика НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК Рекомендовано Міністерством освіти...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Форми грошей

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Теорія і практика
  НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК   Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів  

ПЕРЕДМОВА
  Розвиток в Україні ринкових відносин зумовив перебудову кредитно-грошових відносин. Це стосується насамперед розвитку грошової системи і грошового обігу, кредитної та валютної систе

ТЕМА 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇЇ ГРОШЕЙ
  Зміст теми.Походження грошей. Раціоналістична та еволюційна концепції по- ходження грошей. Поява грошей як об’єктивний наслідок розвитку товарного ви- робництва та

ТЕМА 3. ГРОШОВИЙ РИНОК
  Зміст теми.Сутність грошового ринку. Об’єкт купівлі-продажу на грошовому ринку. Суб’єкти та інструменти грошового ринку. Неборгові та боргові зобов’язання. Депозитн

ТЕМА 4. ГРОШОВІ СИСТЕМИ
  Зміст теми.Поняття про грошову систему. Грошова система — форма організа- ції грошового обороту. База формування і функціонування грошової системи. Цент- ральний ба

ТЕМА 5. ІНФЛЯЦІЯ ТА ГРОШОВІ РЕФОРМИ
  Зміст теми.Теоретичні концепції інфляції та інфляційного процесу. Теорія ін- фляції попиту. Теорія інфляції витрат. Суть та форми інфляції. Інфляція і дефл

ТЕМА 6. ВАЛЮТНИЙ РИНОК І ВАЛЮТНІ СИСТЕМИ
  Зміст теми.Поняття про валюту. Призначення та сфера використання валюти. Види валют: національна, іноземна. Суть та види валютних відносин. Валютн

ТЕМА 7. КІЛЬКІСНА ТЕОРІЯ ГРОШЕЙ І СУЧАСНИЙ МОНЕТАРИЗМ
  Зміст теми.Металістична теорія грошей. Розвиток металістичної теорії грошей. Основні представники металістичної теорії грошей. Меркантилісти як основні пред- ставни

ТЕМА 8. КРЕДИТ У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ
  Зміст теми.Необхідність кредиту. Загальні передумови формування кредитних відносин. Економічні чинники кредиту та особливості їхнього прояву в різних галу- зях наро

ТЕМА 9. ФІНАНСОВІ ПОСЕРЕДНИКИ ГРОШОВОГО РИНКУ
  Зміст теми.Основні поняття про спеціалізовані фінансово-кредитні інститути (СФКІ), їхнє місце і роль у грошово-кредитній системі. Об’єктивні передумови та причини с

ТЕМА 10. ЦЕНТРАЛЬНІ БАНКИ
  Зміст теми.Центральні банки, їхнє походження, призначення, функції та опера- ції. Функції центральних банків та їхня характеристика. Побудова, розвиток і д

ТЕМА 11. КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ ТА ЇХНІ ОСНОВНІ ОПЕРАЦІЇ
  Зміст теми.Класифікація і характеристика комерційних банків. Характеристика комерційних банків за формую власності (акціонерні, кооперативні, державні, муні- ципаль

ТЕМА 12. МІЖНАРОДНІ ВАЛЮТНО-КРЕДИТНІ УСТАНОВИ ТА ФОРМИ СПІВРОБІТНИЦТВА ЇХ З УКРАЇНОЮ
  Зміст теми.Загальна характеристика міжнародних валютно-кредитних установ. Сутність міжнародного кредиту. Об’єкти та суб’єкти міжнародного кредиту. Міжна- родний вал

Походження, сутність та концепції виникнення грошей
  Гроші посідають значне місце в ринковій економіці. Вони забезпечують життєді- яльність кожної з ринкових структур, сприяють подальшому розвитку процесу сус- пільного відтворення мат

ВАРТОСТІ
  T ПОВНА АБО РОЗГОРНУТА T1

Функції грошей та їхня еволюція
  У сучасній економічній літературі сутність грошей, як правило, визначається че- рез їхні функції.

Сутність масштабу цін під час її еволюції
Таблиця 1.1   Золотомонетний стандарт 1867–1922 рр. Золотозлитковий та золотовалютний стандарт 1922–1976 рр.

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
  1. В економічній теорії виділяють такі концепції походження грошей: а) трансакційну; б) раціоналістичну; в) еволюційну; г) монет

Приклад 1
1 січня 2009 року клієнт поклав 2000 грн на банківський рахунок під 8 річних від- сотків та за умови, що відсоток на відсоток не нараховується. Яка сума буде на цьому рахунку 1 січня 2012 року, якщ

Приклад 2
Яку суму грошей необхідно покласти на 6-місячний депозит, щоб отримати на- прикінці терміну розміщення 1000 грн, при ставці 20% річних та за умовою, що відсо- ток на відсоток не нараховується?

Характеристика і структура грошового обороту
  У процесі купівлі-продажу товарів, надання послуг, а також виконання різних видів зобов’язань у грошовій формі здійснюються розрахунки та платежі, які відбу- ваються і під час розпо

Оборот грошей у межах індивідуального капіталу
  обслуговує обслуговує     Кругообіг усього сукупного капіталу на усіх стадіях В відтворення на макрорівні І Д - грош

Грошовий обіг– обслуговує сферу товарного обміну Т-Г-Т
    Фінансовий оборот –пов’язаний з процесом купівлі-продажу цінних паперів (акцій, облігацій, векселів тощо) Фікса

Суб’єкти грошового обороту
Фірми —усі юридичні та фізичні особи, які беруть участь у створенні сукупного суспільного продукту й реалізації його. В результаті їхньої діяльності утворюється потік № 10 (платежі

Форми грошового обороту
  Грошовий оборот — це рух грошових коштів у готівковійта безготівковій фор- мах, що обслуговує реалізацію товарів, а також н

В Україні 1991–2007 рр. (на кінець року), млн грн
    Період Показник грошової маси М М

Швидкість обігу грошей
Швидкість обігу грошей характеризує частоту (оберти), з якою кожна одиниця готівкових, в обороті, грошей (гривня, долар тощо) використовується в середньому для реалізації то

Закон грошового обігу
  !

Питання для обговорення на семінарських заняттях
  1. Поняття про грошовий оборот, його економічна основа, основні суб’єкти та ринки, які він обслуговує. 2. Структура грошового обороту за формою платіжних засобів та

Тестові завдання
а) процес безперервного руху засобів платежу в країні; б) створення готівкових грошей; в) створення безготівкових грошей; г) кругообіг сукупного індивідуального капі

Приклад 1
Розрахуйте величину агрегатів грошової маси України в 2008 р., якщо: — готівка поза банками — 125 млрд грн; — готівка в касах юридичних осіб — 30 млрд грн; — депозити до

На прикладі реальних даних
2007 р.): – готівка на руках у населення — 91,1 млрд грн; – готівка в касах юридичних осіб — 20 млрд грн; – строкові депози

Приклад 3
1. Визначити кількість грошей, необхідних для безінфляційного обігу, за такими даними (на прикладі реальних даних 2008 р.): – сума цін реалізованих товарів, робіт, послуг

Приклад 4
Визначте як зміниться номінальний обсяг ВВП, якщо швидкість обігу грошей становить 1,84 оборотів і залишається незмінною, а грошова пропозиція зросте з 259 до 391 млрд грн. Задача р

Приклад 5
Визначте середньоквартальну та річну швидкість обігу грошей в Україні за та- кими реальними даними 2008 року :

Приклад 6
Обчисліть агрегатну структуру та середню швидкість обігу грошової маси, а та- кож тривалість одного обороту в днях за наведеними в табл. 2 даними. Задача розрахована за даними річного звіт

Приклад 7
Вкладник відкрив депозит у розмірі 2000 грн під 24 % річних на 4 роки. Розрахуй- те відсотковий прибуток вкладника, якщо по вкладу нараховуються: – прості відсотки; – складні відс

Приклад 8
Яку суму грошей необхідно розмістити на депозиті в комерційному банку, щоб отримати наприкінці терміну розміщення 7300 грн за такими умовами: нарахування один раз на рік відсотка за ставкою 15%, ст

Суть і структура грошового ринку та механізм його функціонування
  !

Ринок ресурсів
Товари     Гроші  

За видами фінан- сових інструментів
  Ринок банківських кредитів   Фондовий ринок  

Цінні папери
      Пайові   Акції Боргові     Облігації    

Попит на гроші
Попит на гроші виступає як запас грошей, який прагнуть мати у своєму

Взаємодія факторів, які впливають на пропозицію грошей
(на формування грошової маси)    

Процес створення банківських депозитів
  Комерційні банки Нові депозити Нові позики Нові резерви Банк А

Характеристика облікового ринку та його особливості
  Обліковий ринок— частина грошового ринку, де короткострокові грошові ресурси перерозподіляються між кредитними інститутами шляхом купівлі-продажу векселів і цінн

Характеристика та операції міжбанківського ринку
  Міжбанківський ринок відіграє важливу роль у забезпеченні нормальних умов функціонування грошового ринку. Він є об’єктом державного регулювання, слу- гує механізмом впливу державних

Питання для обговорення на семінарських заняттях
  1. Суть, економічна структура і характеристика грошового ринку. 2. Мотиви та чинники, що визначають параметри попиту на гроші. 3. Попит на гроші та його складові.

Тестові завдання
  1. Грошовий попит складається з таких елементів: а) попит на гроші як пасиви; б) попит на гроші для угод; в) попит на гроші як активи.  

Приклад 1
1. Розрахуйте розмір нових кредитних ресурсів для перших 7-ми банків, що ко- ристуються коштами депозитів, за умови, що в комерційному банку їх розміщено на суму 2,2 млн грн. 2. Обчисліть

Приклад 3
У комерційному банку розміщено депозит на суму 10 000 грн. Як саме вплине збільшення норми обов’язкових резервів з 11 до 14% на розмір кредитних ресурсів для перших 5-ти комерційних банків, які вик

Приклад 4
Розрахуйте максимально можливий та реальний рівень грошово-кредитної муль- типлікації за такими даними: норма обов’язкових резервів становить 11%, готівка поза банками — 111 млрд грн, банківські ре

Приклад 5
Знайдіть значення грошового мультиплікатора по агрегату М , якщо обсяг готів- ки поза б

Поняття та елементи грошової системи
  Грошова система— це законодавчо встановлена форма організації грошового обо- роту в країні. Вона є складовим елементом господарського механізму і регулюється зак

Еволюція грошових систем
  Грошові системи сформувалися в XVI–XVII ст. з появою та затвердженням капі- талістичного способу виробництва, хоча окремі елементи з’явилися раніше (рис. 4.1). З розвитком

Форми безготівкових розрахунків
  Оскільки всі підприємства та організації повинні обов’язково зберігати свої гро- шові кошти на рахунках у банках, то на практиці їх взаємовідносин мають викорис- товуватися певні фо

Створення грошової системи України
  Грошова система України є регульованою системою ринкового зразка. Цьому сприяли істотні ринкові перетворення в економічній системі України: демонополі- зація економіки, приватизація

Тестові завдання
  1. Сучасна грошова система ґрунтується на: a) золотому монометалізмі й паперових грошах;  

Приклад 1
Припустимо, на 1 січня 2009 року у вас є тільки 550 грн. Під яку складну відсо- ткову ставку ви повинні вкласти ці гроші для того, щоб 1 січня 2012 року мати суму у 1000 грн за умови, що к

Приклад 2
Визначте ефективну середньорічну відсоткову ставку за таких умов: грошову суму 1000 грн розміщено в комерційному банку на депозиті; річна відсоткова ставка, за якою щоквартально здійснюється нараху

Приклад 3
Визначте кількість років розміщення грошей на депозитному рахунку в банку за такими даними: сума, що належить до розміщення, — 7000 грн; сума, що очікується наприкінці періоду розміщення, — 10 000

Інфляція: її сутність, причини, види й типи
  !

Залежно від поширення інфляційних процесів
  Локальна (має місце в рамках окремих країн)

Вимірювання інфляції
  Інфляція в її відкритому варіанті виявляється у підвищенні цін, але їх зростання може бути різним. Тому для вимірювання інфляції використовують її показник. Він розраховується різни

Розвиток інфляційного процесу в Україні у 1992–2007 рр.
    Рік Темп зростання роздрібних цін, % Темп зростання маси грошей (М3), %   Відношення (2/3), %

Наслідки інфляції та антиінфляційна політика
  Інфляція негативно впливає на суспільство в цілому. Погіршується економічне становище: знижуються обсяги виробництва, оскільки коливання та зростання цін роблять непевними перспекти

Грошові реформи та методи проведення їх
  Серед комплексу заходів щодо оздоровлення та впорядкування грошового обо- роту особливе місце посідають грошові реформи. Вони являють собою повну чи часткову перебу

Конфіскаційні
  o Ліміт на обмін банк- нот. o Замороження депо- зитів. o Прип

Тестові завдання
  1. Інфляція — властивість паперових нерозмінних грошей. Відповідно до темпів інфляції виділяють такі її різновиди: a) повзуча; б) галопуюча;

Приклад 1
Розрахуйте базисні та ланцюгові індекси інфляції за звітний рік (щомісяця), як- що вартість споживчого кошика змінилася так: грудень попереднього року — 530 грн, січень — 540 грн, лютий — 550, бере

Приклад 2
Визначте очікуваний темп цінової інфляції звітного року, якщо в попередньому році середня маса грошей в обороті становила 760 млрд грн, при чому вона здійснила 1,5 обороту, фізичний обсяг

Приклад 4
Розрахуйте темп інфляції, якщо порівняно з минулим роком грошова маса зросла на 35%, швидкість обігу грошей сповільнилася на 21%, а приріст фізичного обсягу ВВП становив 8%.  

Сутність валюти та її конвертованість
  Валютою (від італ. valuta — вартість) називають грошову одиницю, яка обслуго- вує міжнародні економічні відносини і використовується як міжнародна роз

ВАЛЮТНИЙ КУРС
  Вільно конвертована     Засіб інтернаціоналізації грошових відносин     Спосіб перерозподілу національ

СПЗ — колективна валютна одиниця МВФ
Спеціальні права запозичення (англ. Special Drawing Rights) — умовна міжна- родна розрахункова одиниця, що використовується країнами МВФ для регулювання міжнародних платежів

Європейська валютна одиниця

Валютний курс і способи його визначення
  Валютний курсявляє собою ціну грошової одиниці певної країни, яка виражена в грошовій одиниці іншої країни. Валютний курс, так само як і ціна будь-якого звичайно

Методика визначення валютних курсів
Серед конкретних методів визнання валютного курсу слід назвати такі: Ø Для обміну валют може використовуватися крос-курс, коли дві валюти по- рівнюються з третьою,

Валютний ринок: суть та основи його функціонування
  !

КОНВЕРСІЙНІ
  ФУНКЦІЇ:  

Валютна система та її розвиток
  Економічні, політичні, культурні та інші зв’язки між країнами породжують грошові відносини між ними, пов’язані з оплатою отриманих товарів та послуг. Державно-правова форма орган

Етапи еволюційного розвитку світової валютної системи
Таблиця 6.1   1867 р. Паризька кон- ференція — єдиним мі- рилом світових грошей визнано золото 1922 р. Генуе

Національні гроші
  Характерні риси Бреттон-Вудської валютної системи:

Національні гроші
  Модуль 1. Гроші та грошовий обіг   О

Формування валютної системи України
  Формування валютної системи в Україні безпосередньо пов’язане з процесами розбудови української держави та реформуванням її економіки. В умовах колишньо- го СРСР в Україні існувала

Тестові завдання
  1. Валютні операції означають: a) будь-які платежі, пов’язані з переміщенням валютних цінностей між суб’єк- тами валютного ринку; б) страхування в

Приклад 1
Комерційний банк установив такий курс долара США: купівля — 8,05 грн, про- даж — 8,11 грн. Скільки гривень можна одержати за 500 доларів 90 центів? Скільки доларів мож- на купити за 15 тис

Приклад 2
Яким буде курс євро до фунта стерлінгів, якщо виходити із їхніх середніх співвід- ношень з доларом США: — 1 USD = 0,69 EUR; — 1 USD = 0,67 GBP.   Розв’яз

Приклад 5
Скільки євро можна купити за 18 000 японських єн, якщо: – 1 USD = 110,05 JPY; – 1 USD = 0,67 EUR?   Розв’язок. Знаходимо вартість 18 000 JPY

Приклад 6
Одне з промислових підприємств України повинно отримати валютну виручку від одного зі своїх партнерів у Лондоні в розмірі 50 000 GBP (фунтів стерлінгів). В той же час воно повинно сплатити одному і

Приклад 7
Якщо ціна гривні в доларах США впала з 0,118 до 0,1111 за одну гривню, то як зміниться ціна товару вітчизняного виробництва (в доларах США), що продається в Україні за 200 грн? Хто більше

Металістична теорія грошей
  Теорії походження грошей (раціоналістична, еволюційна), як зазначалось у пер- шій темі, повною мірою розкривають внутрішню природу грошей і їхнє місце в систе- мі с

Неокейнсіанські, посткейнсіанські погляди
Кейнсіанська теорія— збільшення грошової маси в обігу і кредитних ресурсів сприяє пожвавленню економіки, зростанню прибутків і зайнятості    

Номіналістична теорія грошей
  Суть номіналістичної теоріїполягає в запереченні товарної природи грошей і визначенні їх як умовних знаків, що позбавлені внутрішньої вартості. &nbs

Кількісна теорія грошей
  !

Кембриджський варіант кількісної теорії грошей
Кембриджська версія виникла на початку ХХ ст. Її засновниками і прихиль- никами стали відомі англійські економісти А. Маршалл, А. Пігу, Д. Робертсон, Дж. М. Кейнс (у своїх ранніх працях) та ін. Най

Дж. Кейнс і його внесок у кількісну теорію грошей
  Вагомий внесок у розвиток кількісної теорії грошей вніс Дж. Кейнс (1883–1946). На відміну від представників класичного напряму кількісної теорії грошей, для Дж. Кейнса гроші виступа

Сучасний монетаризм
  Сучасний монетаризм — один з найвпливовіших напрямів західної економічної думки, який від кінця 1970-х — початку 1980-х років багато в чому визначає зміст економічної політики прові

Тестові завдання
  1. Теорія, яка проголошує гроші як абстрактні рахункові одиниці, ототож- нює грошовий обіг з товарним обміном, ціни змінюються пропорційно зміні кіль- кості грошей, в обігу

Необхідність та сутність кредиту
  Наявність товарного виробництва і грошей об’єктивно зумовлює існування та функціонування кредиту. З розвитком товарного виробництва кредит стає обов’яз- ковим атрибутом господарюван

Економічні передумови
(можливості): борг, довіра)   Значення: Ø Майнове розшарування суспільства на ранніх е

Характеристика та ознаки кредитних відносин
Економічні відносини між кредитором і позичальником виникають під час одер- жання кредиту, користування ним та його поверненням. Сторони, які беруть участь у цих економічних відносинах, називаються

Ознаки кредиту в ринковій економіці
  · позичальниками, як правило, виступають суб’єкти господарювання, а кредиторами – переважно банківсь- кі установи;

Роль кредиту в умовах ринкової економіки
  Роль кредитухарактеризується результатами застосування для економіки в ці- лому і населення зокрема. Кредит впливає на процеси виробництва, реалізації і спо-

Функції кредиту
  Питання про функції кредиту є найбільш дискусійним у теорії кредиту. Розбіж- ності з приводу кількості та змісту функцій зумовлені не тільки відмінністю в тракту- ванні сутності кре

І ІІ ІІІ
  СУТНІСТЬ   За допомогою кредиту відбувається перерозподіл вартості на засадах повернення: ü з одного боку, здійснюють нагр

Роль кредиту характеризується конкретними проявами його функцій
    Дає змогу зосередити кошти у найбільш пріоритетних сферах економічної діяльності, здійснити переорієнтацію виробництва і стабілізувати економіку С

Форми та види кредиту
  Форми кредиту тісно пов’язані з його структурою, сутністю кредитних відносин. Залежно від руху позикової вартості виділяються дві основні форми кредиту: товар- на і грошов

КОНСОРЦІУМНИЙ
  Надається позичальникові банківським консорціумом для кредитування однієї, але

Переваги використання міжгосподарського кредиту
  ü оперативність надання коштів у товарній формі; ü технічна простота оформлення;

За об’єктом кредитування
  Кредит в основний капітал Кредит в оборотний капітал Коротко

За сферами суспільного відтворення
Кредит для фінансування інвестиційних проектів  

Класифікація споживчого кредиту
        За суб’єктами кредитних відносин Банківський кредит (прямий, непрямий)    

Позичковий відсоток, його сутність та основні види
  Важливим етапом вивчення теми кредиту та його ролі в ринковій економіці є ово- лодіння теорією відсотка та напрацювання практичних вмінь та навичок його прак- тичного використання.

МІКРОЕКОНОМІЧНІ
  Попит та пропозиція, які склалися на ринку капіталів Стабільність грошового ринку (рівень інфляції) Рівень облікової ставки

Реальні
  Номінальна став- ка скоригована на рівень інфляції     Рис. 8.10. Види ставок позичкового відсотка   Якщо від

Поняття про кредитну систему
  !

II РІВЕНЬ
Центральні (емісійні) банки Договірні фінансово- кредитні установи Інвестиційні фінансово-кре- дитні установи   Універсальні

Тестові завдання
  1. Кредит надається на принципах: a) повернення; б) платності; в) строковості; г) безстроковості.  

Приклад 1
Виробничий концерн для поповнення своїх обігових коштів 1 серпня отримало у банку позику в сумі 600 000 грн терміном до 2 листопада під 24% річних. Через 45 днів банк підвищив відсо

Приклад 2
Приватний підприємець отримав позику в сумі 300 тис. грн, яку було надано 1.04.2009 р., термін погашення — 1.04.2010 р., ставка відсотка — 25%. Розрахуйте суму відсотків, яку сплатить прив

Фінансові посередники та їхнє місце в структурі фінансового ринку
  !

Фінансування
    Рис. 9.1. Небанківські фінансово-кредитні установи в структурі фінансового ринку  

Спеціалізовані небанківські кредитно-фінансові установи
  Останніми роками на національних ринках позикових капіталів розвинутих кра- їн важливу роль стали відігравати спеціалізовані небанківські кредитно-фінансові інститути, які посіли ва

Тестові завдання
  1. До спеціалізованих небанківських кредитно-фінансових установ відно- сять:  

Приклад 1
Позика в Кредитному товаристві видається на півроку за простою обліковою ставкою 15%. Розрахуйте суму, одержувану позичальником, і розмір дисконту, якщо треба повернути 25 000 грн.  

Приклад 4
Внесок у сумі 500 000 грн покладено в кредитну спілку на 10 місяців за простою відсотковою ставкою 25% річних. Визначте реальний дохід вкладника за умови очі- куваного щомісячного темпу інфляції у

Приклад 5
Потреба підприємства ЗАО «Укренергосоюз» у фінансуванні обсягом 120 тис. грн має бути покрита 1 вересня поточного року. Оберіть найкращий з двох варіантів по- криття потреби підприємства ЗАО «Укрен

Приклад 6
Кредитне товариство «Капітал» нараховує щоквартально відсотки за депозитом, розміром 100 тис. грн за ставкою 5%, причому виплата відсотків та суми депозиту пе- редбачається наприкінці терміну дії д

Загальна характеристика центральних банків
  Головною ланкою банківської та кредитної системи будь-якої держави є цент- ральний банк.  

Функції центральних банків
  Основні функції, що здійснюються всіма без винятку центральними банками, по- діляються на регулювальні, контрольні та обслуговувальні. До регулювальних функцій відносять

Національний банк України та його функції
  В Україні центральним банком є Національний банк України (НБУ). Він являє собою перший рівень банківської системи. НБУ створений згідно із Законом Украї- ни «Про ба

Основні функції
 

СИСТЕМА НБУ
Філії НБУ (територіальніуправління)       Управлінська служба   Аналіти

Грошово-кредитна політика НБУ
  !

ІНСТРУМЕНТИ МОНЕТАРНОЇ ПОЛІТИКИ
    ІНСТРУМЕНТИ ПРЯМОГО ВПЛИВУ(адміністративні)  

ВИДИ ОПЕРАЦІЙ НА ВТОРИННОМУ РИНКУ
     

Валютна політика та роль НБУ в її реалізації
  Система валютного регулювання в Україні формувалась у складних і супереч- ливих соціально-економічних умовах. Вони характеризувались різким падінням об- сягів виробництва, розривом

Тестові завдання
а) сукупність банків, які здійснюють мобілізацію грошових ресурсів і надають їх у позики; б) сукупність кредитних відносин у країні; в) спеціалізовані КФІ, які здійснюють кре

Еволюція та розвиток комерційних банків в Україні
  Термін «банк» походить від латинського «banco» й означає «контора», «лава», «стіл», за яким здійснювався обмін грошей. Французьке слово «bangue» означає

Динаміка розвитку банківської системи України 2003–2008 рр.
  Показники Кількість банків за реєстром (на кінець періоду)

Найбільші та великі банки України станом на 01.01.2008 р.
  Назва банку Активи, тис. грн Група 1 ПриватБанк 20 014 395

Класифікація та характеристика комерційних банків
  Комерційні банки— це багатопрофільні кредитні інститути, що здійснюють фі- нансові операції та послуги, пов’язані з обслуговуванням клієнтів у всіх секторах еко-

Залежно від форм власності та їхньої організації
Акціонерні банкиорганізовуються у формі акціонерних компаній. У сучасних ум

Банківські асоціації та спілки
  Рис. 11.1. Класифікація комерційних банків  

Залежно від операцій
Універсальні банки— кредитні установи, що здійснюють усі основні види бан- ківських операцій: депозитні, кредитні, розрахункові, фондові, довірчі та ін. Універ- сальними є к

Міжбанківські об’єднання
У кредитних операціях все більшу роль відіграють міжбанківські об’єднання. Вони утворюються з метою координації дій, підвищення ефективності операцій та захисту професійних

Операції комерційних банків
  !

Інвестиційні операції
  Фондові операції: - емісія власних ЦП; - операції РЕПО;

Пасивні операції банків
Пасивні операції — це операції, за допомогою яких банки утворюють свої ресурси (пасиви). Пасиви банків складаються з їх

Зобов’язання
 

РІВЕНЬ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ
Методи: 9 виконання вимог НБУ; 9 здійснення заходів щодо стимулювання залучен

Активні операції банків
Активні операції банківпов’язані з розміщенням коштів і проводяться переваж- но з метою отримання доходу та для підтримки ліквідності. До активних операцій належать надання кред

Умови кредитування
Пріоритетність надання кредитів, яка визначається тільки ефективністю проектів    

Основні показники ефективності та прибутковості діяльності банку
  Сучасний банк виконує більш як 180 різноманітних операцій, а стан справ банку відображається в балансовому звіті банку. Баланс складається з двох частин: Ø

Тестові завдання
  1. За організаційно-правовою формою діяльності КБ поділяються на: а) державні; б) акціонерні; в) приватні; г) пайові;  

Приклад 1
1 січня 2009 року клієнт поклав 2000 грн на банківський рахунок під 8 річних від- сотків та за умовою, що відсоток на відсоток не нараховується. Яка сума буде на цьо- му рахунку 1 січня 2012 року,

Приклад 2
Яку суму грошей необхідно покласти на 6-місячний депозит, щоб отримати на- прикінці терміну розміщення 1000 грн, при ставці 20% річних та за умовою, що відсо- ток на відсоток не нараховується?

Приклад 3
Банк «Капітал» платить за внесками 20% за рахунками його грошового ринку при щоквартальному компаундингу. Менеджери банку «СИБ» вимагають, щоб рахунки грошового ринку цього банку дорівнювали ефекти

Приклад 4
Менеджер фірми «Ресурс» має намір продати продукцію в кредит, надавши змогу покупцям розплачуватися через два місяці. Але для того щоб розплатитися за рахун- ками, фірмі «Ресурс» доведеться взяти к

Загальна характеристика міжнародних валютно-кредитних установ
  Міжнародні фінансові інститути поділяються на дві групи: всесвітні та регіональ- ні. До всесвітніх належать Міжнародний валютний фонд (МВФ), група Всесвітнього банку та Банк

Фінанси міжнародних установ
  Фінансова діяльність міжнародних організацій пов’язана з формуванням і вико- ристанням їхнього бюджету та цільових фондів. Формування доходів здійснюється насамперед за рахунок внес

Міжнародні розрахунки та валютне регулювання
  Організація міжнародних грошових потоків між суб’єктами господарювання за- стосовується на встановлених формах розрахунків та системі валютного регулюван- ня. Порядок проведення роз

Тестові завдання
  1. Короткостроковий ринок, на якому фінансові посередники (банки) зво- дять між собою кредиторів і позичальників, — це ринок: а) міжнародний;

ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ДЛЯ КОНТРОЛЮ РІВНЯ ЗАСВОЄННЯ ПРОГРАМИ З КУРСУ ДИСЦИПЛІНИ
«ГРОШІ ТА КРЕДИТ»     1. Сутність та функції грошей. 2. Історичні форми та види грошей і їхня еволюція. 3. Функції грошей та

ЛІТЕРАТУРА
  1. Конституція України. — К.: Преса України. 1997. — Ст. 85, 95, 96, 97, 98, 116, 119. 2. Закон України «Про Національний банк України» № 679-XIV від 20.05.19

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги