Основні процеси очищення оливних фракцій.

Нафтові оливи різного призначення одержують із залишків атмосферної перегонки – мазутів. Процес виробництва олив складається з трьох етапів:

- підготовка сировини – одержання вихідних оливних фракцій;

- одержання базових компонентів із вихідних оливних фракцій;

- змішування компонентів (компаундування) і додавання до них присадок для одержання товарних олив.

Підготовка сировини полягає в розгонці мазутів під вакуумом. Внаслідок вакуумної перегонки одержують дистилятні фракції (ті, що виділяються при перегонці) і залишок вакуумної перегонки – гудрон. Відповідно оливи, які одержані при переробці дистилятних оливних фракцій, називають дистилятними, одержані з гудрону – залишковими.

Виробництво базових компонентів із вихідних оливних фракцій є складним багатоступеневим процесом. Основне призначення кожного ступеня – повне або часткове видалення певних груп з’єднань, які негативно впливають на експлуатаційні властивості олив. Із нафтових фракцій необхідно видаляти всі кислі з’єднання, ненасичені вуглеводні, частково сірчані та смолисті з’єднання, поліциклічні ароматичні вуглеводні з короткими бічними ланцюгами та тверді парафіни.

В якості процесів очищення оливних фракцій широко використовується очищення за допомогою вибіркових розчинників. Інколи розчинники добре розчиняють вуглеводні, а небажані компоненти осаджуються з розчину і легко видаляються. На цьому принципі базуються процеси видалення смолисто-асфальтенових речовин (деасфальтизація). В інших процесах, навпаки, розчинники добре розчиняють небажані компоненти, але практично не розчиняють цінні компоненти оливної фракції. Цей спосіб застосовується при селективному очищенні фенолом і фурфуролом.

Для подальшого доочищення базових компонентів використовується контактне доочищенняабогідроочищення. Контактне доочищення базується на властивості адсорбентів видаляти з олив смолисті і сірчисті з’єднання, а також залишки сірчаної кислоти та розчинників. Для одержання низькозастигаючих олив застосовують процес депарафінізації.

Приготування товарних олив здійснюється на установці компаундування змішуванням базових компонентів за визначеними рецептурами в залежності від необхідних кінцевих експлуатаційних та фізико-хімічних властивостей оливи. Для покращення експлуатаційних властивостей товарних олив до них додають присадки різного функціонального призначення.

 

 

ЗАНЯТТЯ 1/4"ПРИГОТУВАННЯ ТОВАРНИХ НАФТОПРОДУКТІВ".

 

1. Основні схеми одержання товарних нафтопродуктів.

2. Класифікація пального.