рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

В сучасних умовах психологічні аспекти ритмічних процесів в житті і діяльності людини набувають все більше значення.

В сучасних умовах психологічні аспекти ритмічних процесів в житті і діяльності людини набувають все більше значення. - раздел Философия, ТЕОРІЯ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ Життя Кожної Людини Підпорядкована Певному Ритму, Який Проявляється В Праці, ...

Життя кожної людини підпорядкована певному ритму, який проявляється в праці, пізнанні і спілкуванні. Вивчення цього ритму і його психологічних аспектів має велике значення для вирішення питань підвищення продуктивності праці і збереження здоров’я людини. В зв’язку з науково-технічним прогресом суттєво міняються умови життя людини: виникають нові види діяльності, міняються їх сфери і межі, збагачуються форми соціального життя. Ці зміни так чи інакше торкаються і організації діяльності людини в часі.

Все це ставить перед наукою ряд проблем, які потребують вивчення ритмів які застосовуються до завдань формування пізнавальних процесів, емоційно-вольової сфери в процесі трудової діяльності. Для психологічних досліджень найбільш актуальним є наступні проблеми: психологічні та психофізіологічні основи ритмів; вивчення ритмів як системи відображення об’єктивної реальності; вікові періодичні зміни психологічних особливостей в процесі розвитку особистості, а також з'ясування особливостей прояву психологічних та біологічних ритмів в діяльності людини.

Психологічні ритми були детально описані Н. Я. Перна. Він виділяв в житті людини “зворотні пункти”, тобто, певні роки, в яких відбуваються “психологічні переломи” 6-7, 12-13, 18-19, 25-26, 31-32, 37-38 років і т.д., пов’язані з утворенням нових життєвих ритмів. Н. Я. Перна рахував, що ці роки, або як він їх називав, вузлові точки, характеризуються “підсиленням трудового життя”, “проявом самосвідомості” і творчої активності.

Різні ритми утворюють цілісну, тісно пов’язану, єдину періодичну систему добових, тижневих, місячних, річних та багаторічних ритмів. Для ритмічної системи характерним є не лише наявність зв’язків і відношень між елементами, які її утворюють (фазовістю, повторюваністю, періодичністю), але і неперервна єдність із зовнішнім середовищем, узгодженість ритмів один з одним. Важливим питанням є системне вивчення впливу біологічних та фізіологічних ритмів організму (особливо нервової системи та мозку) на динаміку психічних процесів та станів. Слід відмітити, що поняття біологічні ритми і психологічні ритми слід розрізняти: ці два класи мають свої специфічні особливості. Біологічні ритми притаманні всім живим організмам – від одноклітинних до людини.

Як відомо, в динаміці психічних процесів відмічають окремі коливання, виявлені, наприклад, в дослідженнях зорової та слухової уваги. Вони залежать від зовнішніх (особливо від об’єкту уваги), так і від внутрішніх (установки суб’єкта, його ставлення, характеру дій, що виконуються) умов. Ці залежності знаходять певне вираження у “малюнку” коливань довільної та мимовільної уваги.

Певні коливання виявляються також в процесах сприйняття та відчуття. Як відомо, найбільш точне диференціювання проміжків часу забезпечують слухові та кінестезичні відчуття. І. М. Сеченов рахував їх “мірником маленьких проміжків часу”, а слухову пам’ять – пам’яттю часу. Якщо у відчуттях відображаються лише окремі властивості чи якості ритму, то у сприйнятті ритмічні процеси, особливості і стани відображаються в різноманітті їх сторін і властивостей. У сприйнятті ритму людини велику роль відіграє не лише наявний склад об’єктів сприйняття, але і особливості самої людини – її індивідуальний досвід, стани, особливості пам'яті, мислення і т.д. Важливою проблемою сприйняття ритму на цьому рівні є характер суб’єктивного відображення об’єктивної реальності.

Відмічені також добові ритми в мнемічних процесах.

Ритмічні процеси на більш високому психологічному рівні (мислення, уява) відображають складну організацію, пов’язану не лише з чуттєвим пізнанням, але і з мовою, діяльністю людини. Потрібно, правда, відмітити, що у фазному характері психологічних процесів і тимчасових коливань їх характеристики не завжди можна виявити; їх ритми є дуже складними.

Ритми в психічній діяльності людини мають специфічну форму – квазіперіодичність, яка в самому широкому розумінні пов’язана з тимчасовими структурами процесів переробки семантичної інформації і організацією діяльності.

В міру оволодіння діяльністю відбуваються певні зміни і в тимчасовій організації нейрофізіологічних процесів. Зокрема, дослідження ритмічної діяльності показало, що успішне слідкування можливе при умові адекватності психічного відображення і регуляції керованих рухів. Аналіз електроенцефалограм (ЕЕГ) періодичності лобової, центральної і потиличної ділянок мозку показав, що в корі великих півкуль у людини-оператора, яка здійснювала слідкування при різних частотах сигналу, проходять складні перебудови як ритмічної діяльності окремих ділянок, так і їх взаємозв’язків. Виявлені комплексним методом приховані періодичності в цих ділянках можна умовно поділити за їх частотним співвідношенням на три групи. До першої групи входять специфічні періодичності, які не мають еквівалентних за частотою періодичностей в центральній, потиличній та інших ділянках мозку, тобто, вона характеризує роботу лише конкретної ділянки (лобової, центральної чи потиличної). Другу – міжцентральну групу – утворюють рівні за частотою періодичності, які містяться одночасно в двох ділянках мозку (наприклад, лобової і центральної, центральної і потиличної). І нарешті, до третьої групи відносяться періодичності з однаковими частотами у всіх ділянках, які умовно можна назвати загальномозковими. Розподіл ЕЕГ-періодичностей за вказаними групами наочно характеризує перебудову організації ритмічної активності мозку в процесі слідкування і при зриві слідкування. В той же час ці дані ще раз підтверджують, що в цілому ритм мозку є специфічним і носить як періодичний, так і квазіперіодичний характер, тобто, такий, що не співпадає за своїми характеристиками зі всіма ділянками мозку (лобової, центральної, потиличної), хоча в середині загального ритму може мати місце різнорівнева ритмічна організація.

Знання закономірностей функціонування ритмічної діяльності допомагає людині знайти найкращі режими роботи і відпочинку, бадьорості і сну в різних умовах діяльності. Великий практичний інтерес являє вивчення явищ втоми та перевтоми, які виснажують людський організм і пов'язані з порушенням ритмічної діяльності.

Сприйняття ритму зазвичай супроводжується руховим акомпанементом. Ще І. М. Сеченов вказував на велике значення ритму рухів для оптимальної роботи людини. Чисельні експериментальні дані свідчать про те, що правильне чергування праці та відпочинку, цілеспрямований розподіл робочих операцій, позитивне перенесення трудових навичок. функціональна музика сприяють збереженню оптимальної працездатності протягом робочого дня, тижня, року. Так, складні професійні навички і висока працездатність людини залежать від багатьох факторів, які пов’язані з протіканням ритмічних процесів: добових та інших ритмів, чергування роботи та відпочинку, і т.д. Для збереження складних професійних навичок і високої працездатності людини необхідно постійно підтримувати ритмічні характеристики діяльності, які лежать в основі “ритмічної організації” простих і складних навичок і стійкості працездатності.

Найважливіше значення ритмічна діяльність людини має в умовах потоково-конвеєрної організації виробництва. З психологічної точки зору прийняття ритму включає не лише правильну повторюваність робочих дій, яка при роботі на конвеєрі забезпечується завданням певного такту руху конвеєра, а й відповідний правильний розподіл в часі складних психофізіологічних процесів. Низкою досліджень було виявлено, що коливання ритмічності (зміна циклів) при роботі на конвеєрі в заданому темпі є відображенням зсувів функціонального стану організму.

Важливою психологічною проблемою є узгодженість ритмів діяльності в групі і колективі. Взаємовідносини в колективі, які є показником стану його соціально-психологічного клімату, формуються під дією широкого комплексу таких факторів, як сприйняття членів колективу один одним, а також взаємовплив. В дослідженнях, які присвячені вивченню особливостей сприйняття людини людиною, підкреслюється надзвичайне значення сприйняття тимчасових особливостей мовлення (швидкість розмови, довжини фраз і т.д.), ритмічної зміни станів та ін. Все це має суттєве значення для вироблення загального ритму діяльності групи і колективу в цілому.

При керуванні колективом слід також враховувати індивідуальні особливості сприйняття людиною різних ритмів. Люди відрізняються за характером коливань психічних процесів, властивостей і станів. Індивідуальні особливості сприйняття часу, характеру переживань, особливості темпераменту та ін. визначають психологічний склад людини, його індивідуальний стан діяльності. Тому комплекс заходів, спрямований на розвиток трудової активності, повинен передбачати виховання у людини індивідуального ритму діяльності, для вироблення якого велике значення мають спеціальні умови організації праці (підбір індивідуального ритму роботи, послідовність в діяльності, правильне чергування проміжків праці і відпочинку), відмічені ще Н. Є. Введенським.

Для кращого звикання людини до нового режиму праці і відпочинку, до нового ритму діяльності, для пониження втоми і відновлення працездатності необхідно використовувати ряд рекомендацій, спрямованих на настроювання психофізіологічних ритмів на новий ритм діяльності. Важливим елементом режиму праці і відпочинку є система фізичних вправ, спрямована на попередження деяких психофізіологічних порушень і підвищення загального життєвого тонусу і активності людини. Фізичні вправи сприяють відновленню системи звичних ритмів людини, ритмічній перебудові, наприклад, з нав’язаного виробничого ритму на звичний оптимальний ритм діяльності людини.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕОРІЯ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ

Рівненський державний гуманітарний університет... Кафедра професійної педагогіки і трудової підготовки...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: В сучасних умовах психологічні аспекти ритмічних процесів в житті і діяльності людини набувають все більше значення.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Шкала оцінювання.
Національна шкала Шкала РДГУ Рейтингова шкала Шкала ECTS “5” 90-100 496 і більше

Теорія і методика трудового навчання − галузь педагогічної науки, її предмет і завдання.
Зміст будь-якої науки складається з двох частин. І − це конкретний матеріал спостережень та експериментів, тобто факти; ІІ − ті закони, гіпотези, теорії, концепції, поняття та визначенн

Методи і методики проведення наукових досліджень з теорії і методики трудового навчання.
При проведенні досліджень в теорії і методиці трудового навчання дуже важливе значення має методика його проведення, тобто спосіб здобування даних, що характеризують процес навчання. Викор

Розуміння особистості та її структури.
Слово особистість вживається нами тільки стосовно людини і притому починаючи лише з відповідного етапу її розвитку. Роздвоєння особистості, але не індивіда. Особистість є спеціальне людське утворен

Історичний аспект генезису концепцій особистості.
Виділяють три періоди в історії вивчення особистості: - філософсько-літературний (від древніх часів і до початку ХІХ ст.); - клінічний (лікарі-психіатри – з початку ХІХ ст. і до п

Сучасні теорії особистості.
У сучасній психології є декілька теоретичних підходів до вивчення особистості, які ґрунтуються на різних концепціях. Нараховується, як найменше, 48 варіантів теорії особистості. В основному вони зв

Динамічна функціональна структура особистості.
Особистість – людина як свідома, розумна істота, яка володіє мовою і здатністю до трудової діяльності. Поза суспільством особистості немає, оскільки кожна людина як особистість формується в суспіль

Мал. 1.2.1. Основні підструктури як рівні особистості, на які накладаються характер і здібності.
№ підструктури Корот-ка назва Власти-вості підструк-тур Співвід-ношення соціаль-ного і біологіч-ного Основні зв’язки

Суть і структура трудової діяльності людини.
Діяльність – специфічна людська форма активного відношення до навколишнього світу, зміст якої складає свідому (доцільну) його зміну і перетворення. Серед багатьох різних типів і фо

Суть, види та психологічна структура трудових дій людини.
Будь-яка діяльність, наприклад, обпилювання плоскої поверхні слюсарем чи монтаж складної технологічної установки бригадою монтажників, починаючи з підготовки до неї і закінчуючи досягненням мети, з

Мал. 1.3.1. Класифікація видів дій
    Образ формується в результаті дій суб’єкта. Таким чином, керувати формуванням образу можна лише безпосередньо діями. Навчання і виховання – спеціально організ

Робочі рухи людини: характеристики і класифікація.
Суб’єктивні явища психіки та її організації – уваги об’єктивно проявляються в основному в рухах. Психомоторика – це процес, який узагальнює психіку з її вираженням – м’язовим рухом.

Сенсомоторні процеси людини та їх характеристика.
У трудовому процесі будь-які робочі рухи пов’язані зі сприйняттями, у відповідь на які вони відбуваються і якими уточнюються. Все, що на робочому місці визначає відчуття, сприйняття, тобто в

Ідеомоторні та емоційно-моторні процеси людини в трудовій діяльності.
До поняття психомоторики окрім сенсомоторних процесів входять ще й ідеомоторні, які зв’язують уявлення про рух з виконанням руху.“Давно було помічено та науково довед

Питання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу
1. Що називають психомоторикою? 2. Чим визначається механічна характеристика робочого руху? 3. Чому успіх виконання і засвоєння учнями рухів залежить від якості сприйняття?

Класифікація методів та їх взаємозв’язок.
Для здійснення дослідження трудової діяльності, яке містить не лише вивчення різноманітних характеристик суб’єкта і об’єкта праці, а й виявлення безлічі різноспрямованих („горизонтальних” і „вертик

Організаційні методи: порівняльний, лонгітюдний, комплексний.
До цієї групи належать порівняльний, лонгітюдний і комплексний методи. Вони забезпечують вибір форми побудови дослідження трудової діяльності людини з метою вирішення практичних завдань, а також пе

Методи збору емпіричних даних (емпіричні методи).
Ця група методів призначена для збирання інформації як про конкретний трудовий процес, правила його виконання та умови його організації, так і про суб’єкт праці й особливості його взаємодії з об’єк

Методи обробки емпіричних даних: якісний і кількісний аналіз інформації.
Ця група методів дозволяє здійснювати якісний і кількісний аналіз інформації про трудову діяльність людини, яка зібрана за допомогою емпіричних методів. Розглянемо деякі з них. Мет

Психологічні характеристики людини і форми аналізу трудової діяльності
  Психологічні характеристики Які сторони системи управління вони відображають Особистісні характеристики (потреби, моти

Психофізіологічні особливості працездатності і втоми учнів у трудовій діяльності.
Пристосування психологічних функцій до трудової діяльності забезпечує високий рівень працездатності і відповідну якість праці. Зовнішнім вираженням пристосування організму до роботи є зміна психофі

Фізіологічне обґрунтування режиму праці і відпочинку учнів.
Фізіологічно обґрунтований режим праці і відпочинку передбачає таку послідовність періодів роботи та відпочинку, при якій втома не досягає значного рівня і запобігається на ранніх стадіях розвитку.

Резерви підвищення продуктивності праці
Назва фактора Приріст продуктивності, % Ручна праця без пристроїв Ручна праця з пристроями Механізована і ав

Прояви вікових психофізіологічних особливостей людини в процесі праці та їх вплив на засвоєння трудових дій.
Кожен віковий період характеризується своїми специфічними особливостями. Як пише А. Г. Хрипкова, перехід від одного вікового періоду до наступного означає переломний етап індивідуального розвитку,

Індивідуальний стиль діяльності учнів в залежності від їх темпераменту.
Темперамент, який визначається фізіологічними механізмами психічних відображень і визначає динаміку психічних процесів, з усіх психічних процесів найбільш біологічно обумовлений. Тому він найменш п

Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Яким чином проходить розвиток психологічних характеристик учня в процесі праці? 2. Як розвиваються потреби і мотиви учнів у процесі трудової діяльності? 3. В якому напряму відб

Загальна психологічна характеристика процесу навчання.
До особливого виду діяльності, як вказувалось раніше, належить навчання, в процесі якого молоді покоління готуються до трудової діяльності і оволодівають знаннями, вміннями і навичками, накопиченим

Характеристика технічних і трудових знань та психологічна структура процесу пізнання.
Що ж таке знання? Ні одна діяльність не може бути успішною, якщо виконавець не знає, що і чому потрібно здійснювати, в якій послідовності, з чого починати і який результат отримати. Навіть сама про

Навички і процес їх формування.
Існує два види усвідомлення людиною виконуваної нею діяльності. В першому створюється технічна сторона діяльності, коли людина вперше приступає до її виконання і звертає при цьому увагу на всі елем

Психологія навчальних вправ.
Крім спеціальних знань кваліфікованому робітнику в сучасній виробничій праці потрібні різні навички, складні вміння і майстерність у своїй справі. Для цього необхідна система вправ, які формували б

Професійні звички.
Не лише у висококваліфікованих робітників, але і в учнів багато дій повинні формуватися як професійні звички. Звичка – це дія, виконання якої стала потребою, яка викликає неприємні

Питання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Дайте загальну психологічну характеристику процесу навчання. 2. Охарактеризуйте технічні і трудові знання. 3. Розкрийте психологічну структуру процесу пізнання. 4. Дай

Психологічна сутність здібностей.
Проблема здібностей людини – одна з основних теоретичних проблем психології і найважливіша практична проблема. Оцінка здібностей учнів, завершує їх психологічне вивчення, а формування їх особистост

Класифікація здібностей та рівні їх розвитку.
Доки людина не розпочала певної діяльності, в неї існують лише потенційні здібності до її виконання, які є властивостями її особистості, що частково розвинулися із задатків, але більш сформо

Суть і структура технічних здібностей.
Технічні здібності – це поєднання індивідуально-психічних властивостей, які дають можливість людині, при сприятливих умовах, порівняно легко і швидко засвоїти систему конструкт

Характеристика професійних здібностей.
Не знаючи професійних здібностей учнів, педагогу важко, а іноді і неможливо, навчаючи учнів, застосовувати до них особистісний підхід. Кожна професія і спеціальність вимагає від робітника

Формування і розвиток технічних і професійних здібностей.
Вивчення професійних здібностей необхідно для того, щоб їх подальше формування було цілеспрямованим. Професійні здібності учнів повинні формуватися всім педагогічним колективом і всією сис

Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Що являють собою здібності? 2. На які групи поділяються здібності? 3. Що називається обдарованістю? 4. У чому полягає відмінність між талантом та обдарованістю?

Історія становлення і розвитку трудового і професійного навчання.
Ручна праця як навчальний предмет вводиться в школи ряду держав Європи в третій чверті ХІХ віку. В Фінляндії з 1866 р. (Уно Цигнеус). З 1874р. Отто Соломон вводить ручну працю в Швеції і розглядає

Становлення трудового навчання в Україні в дореволюційний період (до 1917 р.).
На Україні ще Г.В. Сковорода ратував за працю в школі. Питання запровадження трудового навчання в загальноосвітніх навчальних закладах на українських землях було поставлено раніше, ніж в інших місц

Методологічні основи трудового навчання школярів.
Поділ праці, зумовлений розвитком мануфактурного і фабричного виробництва, привів до значного підвищення продуктивності праці. Поте це позитивне явище супроводжувалося негативними процесами, що поз

Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Інтегральний процес і результат виховання підростаючого покоління любові та відповідального ставлення і готовності до праці, як вищої цінності людства і суспільства – це_________________________

Історія становлення і розвитку політехнічної освіти.
Сьогодні в системі загальної середньої освіти України відбувається процес критичного переосмислення пройденого шляху, руйнування ідеологічних стереотипів, пошуку нових перспективних напрямів розвит

Суть та завдання політехнічної освіти, її складові частини.
Необхідність широкої політехнічної освіти учнів сьогодні підкріплюється міркуваннями про те, що вміння орієнтуватись у світі техніки стало невід’ємною складовою частиною світогляду кожної сучасної

Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Вперше на необхідність політехнічного навчання вказали: а) В.І.Ленін; б) Ф. Енгельс, К. Маркс; в) Н.К.Крупська, г) О.Г.Калашиков. 2. Встановіть відповідність між запропонованим

Особистість вчителя та її розвиток.
В психологічній і соціальній літературі ще не склалось єдиного і загальноприйнятого розуміння структури особистості. Ми будемо ґрунтуватися на концепції К. К. Платонова, яка розглянута в темі 1.2.

Основні професійно-педагогічні вміння і здібності вчителя трудового навчання.
Психологічний аналіз показав, що велику кількість педагогічних дій формує порівняно невеликий перелік основних вмінь, які реалізуються в педагогічній практиці. До них відносять: конструктивні, орга

Питання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Перерахуйте основні функції вчителя: а) ____; б) ____; в) ____; г) ____; д) ____ . 2. Про які вміння вчителя йде мова : а) виконують орієнтовні функції, вони ніби випе

Е) свідомість, активність, самостійність учнів у навчанні.
Даний принцип допускає застосування проблемного підходу до виконання трудових завдань учнями, до викладання навчального матеріалу, до проведення бесід вчителем. Але його потрібно застосовувати в ко

Ж) наочність у трудовому навчанні.
Принцип наочності в навчанні відомий з часів Я.А. Коменського: таке навчання повинно містити безпосереднє сприйняття учнями конкретних образів предметів які вивчаються, процесів і дій. Але наочніст

Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Перерахуйте основні дидактичні принципи трудового навчання. 2. Дайте визначення поняття «дидактичний принцип». 3. Розкрийте суть та шляхи реалізації дидактичного принципу наочн

Поняття системи трудового навчання.
Система Ї це безліч елементів, які знаходяться у відносинах і зв’язках один з одним та утворюють певну цілісність, єдність. Як відомо, системою навчання встановлюється послі

Характеристика основних систем трудового навчання.
У дидактиці трудового і виробничого навчання розрізняють предметну, операційну, операційно-предметну, моторно-тренувальну (система ЦІП), операційно-комплексну, проблемно-аналітичну системи та їх рі

Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Операційна система трудового навчання була запропонована ______ у ___ роках _____ ст. 2. Хто запропонував «ряд колекцій» при використанні предметної системи? 3. У проблемно-ана

Складовими частинами трудового виховання є моральне, естетичне, екологічне, економічне, патріотичне, фізичне виховання.
А. Моральне виховання — виховна діяльність школи, сім'ї з формування в учнів моральної свідомості, розвитку морального почуття, навичок, умінь, відповідної поведінки. Моральн

Принципи трудового виховання.
Складність виховного процесу потребує, щоб його цілеспрямована організація здійснювалася на основі єдиних принципів, яких повинні дотримуватися кожна школа і кожен вчитель. Принципи вих

Методи і прийоми виховання учнів у процесі трудового навчання.
Трудове навчання створює об’єктивні умови для трудового виховання. Щоб краще використати ці умови, треба проводити певну роботу з використанням відповідних методів і прийомів. Поняття

Особливості самовиховання учнів у процесі трудової предметно-перетворювальної діяльності.
Самовиховання – свідома діяльність людини, спрямована на вироблення в себе позитивних рис і подолання негативних. Передусім самовиховання потребує від людини знання себе, вміння оцінювати вл

Система організаційних форм трудового навчання.
Форми організації навчальної роботи визначаються складом учнів, місцем та часом проведення занять, послідовністю видів діяльності учнів і способом керівництва ними з боку вчителів. У трудовому навч

Урок − основна форма трудового навчання. Типи уроків трудового навчання, їх структура.
Урок − основна форма організації навчально-виховної роботи в школі і підпорядковується всім закономірностям процесу навчання. Він є багатогранним та багатоплановим. У ньому, як у ціліс

Урок трудового навчання в умовах проектно-технологічної системи.
Новий зміст і структура трудового навчання в 5-9 класах вимагає певного переосмислення організації та методики занять стосовно до проектно-технологічного підходу. На зміну традиційних спарених урок

Нетрадиційні уроки трудового навчання.
Зараз в школі використовуються різноманітні за структурою, змістом, методикою та умовами проведення уроки, які називаються нетрадиційними або нестандартними. У посібнику "Педагогіка" Н.Є.

Форми організації роботи учнів на уроках трудового навчання, їх характеристика та умови використання.
В залежності від змісту навчального матеріалу та оснащення майстерень необхідним обладнанням, робота учнів може бути фронтальною, ланковою (бригадною), парною або індивідуальною. Повинна б

Питання і завдання для закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Елементи класно-урочної системи виникли в: а) XVI-XVII ст.; б) XVII-XVIII ст.; в) XIV-XV ст. 2. Вкажіть з перерахованих нижче основні організаційні форми трудового навчання: а)

Поняття про метод та прийом навчання. Класифікація методів трудового навчання.
Метод (від гр. methodos) — шлях до чогось, спосіб пізнан­ня. Як відомо, під методами навчання розуміють способи спільної, упорядкованої, взаємозв'язаної діяльності вчителя та учнів, якою в

Мал. 3.2.1. Функції методів навчання
У структурі методів виділяються прийоми. Прийом — це елемент методу. Елементи методів є не звичайною сумою окремих частин цілого, а системою, об'єднаною логікою ди­дактичного завдання. Зокрема, якщ

Класифікація методів навчання за Ю.К.Бабанським
  Методи організації та реалізації навчально-пізнавальної діяльності учнів І підгрупа За джерелом інформації словеcні:

Мал. 3.2.2. Класифікація методів викладання.
Розглянемо детальніше вказані методи викладання. Пояснення – це детальне викладення навчального матеріалу з аналізом фактів, приведенням доказів, форм

Вчитель доповнює відповіді учнів, нагадуючи, як проводяться паралельні прямі лінії та лінії під кутом одна до одної.
4. Вчитель пропонує учням за допомогою дерев’яної лінійки та олівця провести лінію на металевій заготовці, а потім аркушем паперу протерти заготовку. Лінія витирається. 5. Питання вчителя:

Спостереження.
Спостереження – це цілеспрямоване, безпосередньо чуттєве сприйняття предметів, явищ, процесів навколишньої дійсності з метою їх пізнання. Психологи вважають, що відчуття і сприйняття, які виникають

Вправи.
Вправи у трудовому навчанні – це багаторазове цілеспрямоване повторення певних дій для формування і вдосконалення вмінь і навичок поводження з технікою і виконання технологічних трудових процесів.

Самостійна робота учнів.
Самостійні роботи учнів – метод навчання, що полягає у виконанні учнями завдань з метою засвоєння знань, формування вмінь і навичок розвитку розумової і моторної (рухової) діяльності. Під ча

Вирішення виробничо-технічних задач.
Під задачею будемо розуміти ситуацію, яка містить протиріччя між даними та вимогою і вказівкою на його усунення. Технічні задачі побудовані на технічному матеріалі і вимагають для свого розв’язку з

Умови відбору методів трудового навчання.
Діяльність учня на уроці праці полягає у сприйнятті, запам’ятовуванні, обробці та використанні інформації, яка до нього надійшла. Перший бік діяльності визначається наявністю в людини органів відчу

Порівняння пасивних та інтерактивних методів навчання
  № з/п Критерії порівняння Пасивні методики Інтерактивні методики 1. Обсяг інф

Мал. 3.2.3. Процес впровадження інтерактивних технологій навчання.
низку дидактичних можливостей, які узагальнив М.В.Кларін за досвідом зарубіжних педагогів : · в ході навчальної гри учні оволодівають досвідом діяльності, схожим з тим, який би вони отрима

Характеристика різних методів навчання
Метод і його призначення Функції вчителя Функції учня Засоби навчання Умови успішного виконання

Питання і завдання для закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Встановіть відповідність між поняттями: 1) метод навчання; 2) прийом навчання; 3) методичні прийоми. А) це доповнення або зміни в реалізації методу навчання. В кожного вчителя

Історія розвитку методу проектів
Навчальне проектування не є принципово новою технологією. Метод проектів виник у 20-ті роки двадцятого століття у США. Спершу його називали "методом проблем" і розвивався він у межах гума

Види навчальних проектів.
Термін «проект» (рrоjесtіо) у перекладі з латинської означає – кинутий вперед задум. Він застосовується в різних галузях науки, а отже має кілька визначень. Український радянський енцик

Проектно-технологічна діяльність учнів у трудовому навчанні: суть, функції.
Робота над проектом – практика особистiсно орієнтованого навчання в процесі конкретної праці учня, на основі його вільного вибору, з урахуванням його інтересів. У свідомості учня це має такий вигля

Методи проектної діяльності учнів в процесі трудового навчання.
Відповідно до змісту нової навчальної програми з трудового навчання для 5-9-х класів учні ознайомлюються з такими методами проектної та конструкторської діяльності як: • метод фантазування

Реалізація методу проектів у трудовому навчанні.
Під час проектно-технологічної діяльності вирішується ціла низка різнорівневих дидактичних, виховних і розвивальних завдань; розвиваються пізнавальні навички учнів, формується вміння самостійно здо

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ТВОРЧОГО ПРОЕКТУ
№ з/п Критерії Функціональність: · раціональність розмірів; · забезпечення вимог гігієни; · забезпечення зручності

Питання і завдання для закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. У якому році та ким у Росії був запропонований метод проектів? 2. Що розуміють під навчальним проектом? 3. З яких етапів та стадій складається проектно-технологічна діяльність

Суть новітніх освітніх (педагогічних) технологій.
Розвиток педагогічної науки не можна здійснити інакше, як через оволодіння нововведеннями, через інноваційний процес. Щоб ефективно керувати цим процесом, його необхідно осмислити і зрозуміти, а по

Порівняльна характеристика суміжних понять
Структурні критерії Технологія Методика Система Досвід роботи Цільове призначення

Інноваційні педагогічні технології в трудовому навчанні та шляхи їх впровадження.
Загальновизнаної, завершеної класифікації нововведень у педагогіці поки що не створено. Найдоцільніше розглядати нововведення з позиції їх віднесення до тієї чи іншої частини навчально-виховного пр

Теоретичні основи визначення рівня досягнень учнів.
Будь-яку розумову діяльність людина виконує на основі раніше засвоєної інформації про методику виконання цієї діяльності. Рівень майстерності людини обумовлений ступенем засвоєння інформації про ді

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги