Е) свідомість, активність, самостійність учнів у навчанні.

Даний принцип допускає застосування проблемного підходу до виконання трудових завдань учнями, до викладання навчального матеріалу, до проведення бесід вчителем. Але його потрібно застосовувати в комплексі з іншими способами формування в учнів вмінь та навичок, засвоєння та закріплення знань. Для здійснення трудового навчання на основі принципів свідомості, активності і самостійності учнів вчителю необхідно:

- на всіх етапах навчання спонукати учнів до самостійності в набутті знань, умінь та навичок, у виконанні суспільно-корисної, продуктивної праці;

- розвивати у школярів спостережливість, логічне мислення, пам’ять, увагу, уяву;

- організовувати і проводити вправи, лабораторно-практичні та навчально-виробничі роботи;

- ставити перед учнями проблемні технічні, технологічні, економічні задачі та завдання;

- організовувати самостійну роботу школярів з технічною літературою, інтернетом і техніко-технологічною документацією;

- навчати школярів вмінням та навичкам конструювання, проектування, виконання дослідницької роботи;

- досягати раціонального поєднання творчої та виконавчої діяльності учнів.

Наприклад, отримавши завдання виготовити деталь чи виріб, учні повинні самостійно планувати наступну роботу, підбирати необхідні матеріали, інструмент та обладнання, складати схеми і креслення, робити розрахунки, а потім виготовити виріб та випробувати його. Звичайно, виконати всі вказівки в повному обсязі учні відразу не можуть. Спочатку вони самостійно виконують лише окремі елементи таких дій. Поступово, по мірі накопичення знань, умінь та навичок, трудового досвіду учні виконують завдання творчого характеру, наприклад: вирішують задачі з неповними даними; виконують самостійні спостереження будь-якого явища чи процесу і шляхом аналітико-синтетичної діяльності роблять висновки і т.д.

Щоб сформувати у школярів вміння планувати свою роботу, необхідно на різних ступенях навчання включати завдання відповідного змісту, поступово їх ускладнюючи. Наприклад, в V класі можна задавати завдання на складання плану виготовлення конкретного виробу (дерево чи метал): виконати ескіз виробу. Виконуючи таке завдання, учень складає такий план: 1. Розмітити заготовку. 2. Відрізати заготовку. 3. Зігнути заготовку. 4. Зачистити і т.д.

В VII класі завдання на планування розширюється і включає операції, які будуть виконуватися, інструменти, пристосування і заповнюється у вигляді таблиці.

Розвивати творчу ініціативу, активізувати їх діяльність при плануванні праці можна в три етапи:

1. Використання повної технічної документації.

2. Використання скороченої, з неповними відомостями техніко-технологічної документації.

3. Робота з виготовлення виробів за технічними умовами або за власним задумом.