Поняття про метод та прийом навчання. Класифікація методів трудового навчання.

Метод (від гр. methodos) — шлях до чогось, спосіб пізнан­ня.

Як відомо, під методами навчання розуміють способи спільної, упорядкованої, взаємозв'язаної діяльності вчителя та учнів, якою він керує. У процесі цієї діяльності досягається засвоєння учнями знань, вмінь та навичок, формування діалектико-матеріалістичного світогляду, розвиток пізнавальних здібностей і творчої активності, моральних якостей майбутніх будівельників країни та підготовка учнів до свідомого вибору професії чи сфери трудової діяльності.

Процес навчання реалізується шляхом взаємодії діяльності учителя (викладання) і діяльності учня (учіння). Учитель здійснює різноманітні спроби, які допомагають учням засвоїти навчальний матеріал, сприяє активізації навчального процесу, учень сприймає, осмислює, запам'ятовує тощо цей ма­теріал. Метод при цьому виступає як упорядкована взаємодія, співробітництво, партнерство. Це дозволяє зробити висновок про те, що під методом навчання слід розуміти спосіб упорядкованої, взаємозв'язаної діяльності учителя й учнів, спря­мованої на досягнення завдань процесу навчання.

У методі трудового навчання виступають два взаємопов’язаних між собою процеси – керівна діяльність вчителя і самостійна навчально-пізнавальна і практична робота учнів.

Останнє в трудовому навчанні висувається на перше місце, але його успішність залежить від керівництва вчителя, від того, як він допомагає учням засвоювати теоретико-технічні основи виробничих процесів, що вивчаються, а також формувати правильні прийоми, вміння, навички поводження з технікою, виконання технологічних операцій і трудових дій.

Методи навчання є одним з найважливіших компонентів навчального процесу. Без відповідних методів діяльності не­можливо реалізувати цілі і завдання навчання, досягнути відповідних результатів.

У процесі навчання зв'язок методу з іншими компонентами взаємозворотний: метод є похідним від цілей, завдань, змісту, форм навчання; водночас він суттєво впливає на можливості їх практичної реалізації. Навчання прогресує настільки, наскільки дозволяють йому рухатись уперед застосовані методи.

Методи навчання також виконують свої функції, які наведені на схемі (див. мал. 3.2.1.).