Контрольні питання

1. Складові похибки установки.

2. Фактори, що впливають на похибку закріплення.

3. Особливості закріплення заготовок в трикулачковому патроні.

4. Чому значення похибок установки при закріпленні способами а) та б) відрізняються між собою ?

5. Якого квалітету точності можна досягнути при установці деталі в досліджуваному патроні?

6. Чи можна зробити висновок про можливий квалітет точності без застосування статистичного аналізу? Чому?

7. Як впливає матеріал заготовки на похибку установки?

8. Чи впливає розмір деталі на можливий квалітет точності?

Форма 1

Обладнання: Пристосування:
Вимірювальні прилади:
Спосіб установки:
Схема установки: Ескіз деталі:  
Результати вимірювань
№ n/n Значення параметра № n/n Значення параметра № n/n Значення параметра
           

Лабораторна робота № 4

ДОСЛІДЖЕННЯ ДЕТАЛЕЙ НА НАЯВНІСТЬ ПРИХОВАНИХ ДЕФЕКТІВ

Мета: вивчити основні методи дефектування деталей та вузлів автомобілів, та отримати практичні навички з дефектування.

4.1 Теоретичні відомості

Вузли і деталі дефектують з метою оцінки їхнього технічного стану і визначення можливості їхньої подальшої експлуатації чи необхідності відновлення.

У результаті дефектів спряжень і деталей складається відомість дефектів, що є основним документом для подальшого проведення ремонтних робіт, відновних операцій, виявлення потреби в запасних частинах, матеріалах, що визначають вартість ремонту машини.

Під час дефектування деталі розділяють на п'ять груп і маркують фарбуванням: придатні (зелений), придатні в поєднанні з новими чи відновленими до початкових розмірів деталями (жовтий), підлягають ремонту в майстерні чи на спеціалізованому підприємстві (білий), підлягають ремонту тільки на спеціалізованому підприємстві (синій) і непридатні - утиль (червоний).

Стан деталей, з’єднань і вузлів можна визначити шляхом зовнішнього огляду, перевіркою на дотик, перевіркою за допомогою вимірювального інструменту й ін.

Оглядом при розбиранні виявляють комплектність машини, зруйновані деталі (злами, тріщини, викришування поверхонь і т.д.).

Перевіркою на дотик визначають знос і зминання ниток різей на деталях шляхом попереднього затягування, легкість провертання елементів кочення роликових і кулькових підшипників в обоймах, легкість переміщення шестерень по шліцьових валах, наявність раковин і шорсткості на зубах шестерень і елементах кочення підшипників від втоми.

Перевіркою простукуванням виявляють щільність посадки штифтів і шпильок у корпусах і кришках (щільно посажений штифт чи шпилька видають дзвінкий металевий звук); щільність посадки проміжних втулок, що при легкому натягу й при пресовій посадці повинні видавати дзвінкий металевий звук, і наявність тріщин, які не можна знайти оглядом (деталь, що має тріщину, видає деренчливий звук).