Загальні відомості

При розробці технологічних процесів складання найчастіше доводитися вирішувати такі задачі:

встановлення послідовності з'єднання деталей і складальних одиниць виробу та розробка схем загального і вузлового складання виробу, розробка маршрутних технологічних процесів складання [7];

виявлення розмірних ланцюгів і вибір методів їх розрахунку та досягнення точності замикаючої ланки [2,3].

Точність замикаючої ланки при складанні може бути досягнута методами повної, неповної чи групової взаємозамінності, припасування, регулювання із застосуванням компенсаторів.

Вибір методу досягнення точності замикаючої ланки залежить від величини її допуску і від числа складових ланок розмірного ланцюга, при цьому беруть до уваги також реальні виробничі можливості по забезпеченню точності розмірів складових ланок і забезпеченню відповідного рівня організації складальних робіт.

Розглянемо на прикладі складальної одиниці, зображеної на рис. 1.1, порядок розробки технологічної схеми складання і маршрутний технологічний процес складання.

Технологічна схема складання - графічне зображення порядку комплектування (послідовності складання) виробу і складальних одиниць. На таких схемах кожен елемент виробу позначений прямокутником, у якому вказують найменування елемента, його номер (див. позиції на рис. 1.1) і їхня кількість (рис. 1.2). Розробка технологічної схеми складання починається з визначення базової деталі (чи складальної одиниці) і розподілу виробу на складальні одиниці і деталі. За базову приймають деталь з якої, послідовно приєднуючи інші деталі та складальні одиниці, отримують вузол. Від прямокутника з зображенням базового елемента до прямокутника, що зображує готовий виріб (чи складальну одиницю), проводиться горизонтальна лінія. Над нею розташовують у порядку послідовності складання прямокутники, що умовно позначають деталі, а нижче-прямокутники, що умовно зображують складальні одиниці. Для кожної складальної одиниці (першого, другого і більш високого порядків) можуть бути побудовані аналогічні схеми [12].

Рисунок 1.1 - Ескіз маточини: 1 - кришка; 2 - гвинт (4 шт.); 3 - кільце стопорне; 4 - гвинт (4 шт.); 5 - фланець; 6 - прокладка; 7 - кільце компенсаційне; 8 – шків; 9 - підшипник (2 шт.); 10 - кільце ущільнювальне;11-маточина; 12 - втулка

 

Технологічна схема складання є основою для проектування технологічного процесу складання. Після розробки схем складання встановлюють склад необхідних складальних регулювальних, приганяльних, підготовчих і складальних робіт і визначають зміст технологічних операцій і переходів, роблять нормування складальних робіт.

Маршрутний технологічний процес складання маточини представлений у табл. 1.1.

 

 

 
 
 
 

 


 

Рисунок 1.2 - Технологічна схема складання маточини

2.4. Порядок виконання роботи

1.4.1. Вивчити креслення заданого вузла.

1.4.2. Вибрати базову деталь.

1.4.3. Виділити складальні одиниці першого порядку, які безпосередньо входять у вузол.

1.4.4. Виділити складальні одиниці другого порядку, які безпосередньо входять у складальні одиниці першого порядку і так далі.

1.4.5. Розробити технологічну схему складання вузла.

1.4.6. Розробити маршрутний технологічний процес складання.

1.4.7. Оформити звіт.

 

Таблиця 1.1. - Маршрутний технологічний процес складання маточини

№ операції Назва операції Зміст операції (по переходах)
Складання шківа (ск. 8) 1. Закріпити шків (дет. 5) у пристосуванні. 2. Установити ущільнювальне кільце (дет. 10). 3. Змастити і встановити підшипник (дет. 9). 4. Протерти і встановити втулку (дет. 12). 5. Змастити і встановити підшипник (дет. 9).
Установка шківа, (ск. 8) 1. Закріпити маточину (дет. 11) у пристосуванні. 2. Установити шків (ск. 8) на маточину (дет. 11). 3. Протерти і встановити кільце компенсаційне (дет. 7). 4. Установити кільце стопорне (дет. 3). 5. Установити прокладку (дет. 6).
Складання фланця, (ск. 4) 1. Закріпити фланець (дет. 5) в пристосуванні. 2. Установити кришку (дет. 1). 3. Закріпити кришку (дет. 1) гвинтами (дет. 2).
Установка фланця, (ск. 4) 1. Установити фланець (ск. 5). 2. Закріпити фланець (ск. 5) гвинтами (дет. 4).
Контрольна 1. Перевірити легкість обертання шківа. 2. Перевірити биття поверхні А щодо поверхні Б.