Розрахункові співвідношення

Знос різального інструмента, який впливає на точність обробки, звичайно розраховують за формулою (мкм/км):

 

U=U0L , (2.2)

 

де U - розмірний знос різального інструмента, мкм;

L - довжина шляху різання, км.

При точінні довжина шляху складає

 

L=pdl/(106s), (2.3)

 

де d - діаметр оброблюваної заготовки, мм;

l - довжина оброблюваної ділянки (довжина обробки), мм;

s - подача, мм/об.

Розрахунки за формулою (2.2) можна застосувати лише в умовах нормального зношування інструменту (зона ІІ). При визначенні зносу нового або щойно заточеного інструмента такий розрахунок дає занижений результат внаслідок того, що не враховується підвищення інтенсивності зносу в період припрацювання на шляху різання L, що збільшує сумарний знос на величину . Для врахування початкового зносу, не ускладнюючи розрахунків, прийнято розрахункову довжину шляху різання L, що її визначають за формулою (2.3), збільшувати на деяку додаткову величину . У цьому випадку вираз (2.2) набуде вигляду

 

U=U0(L+) . (2.4)

 

Для доведених інструментів додатковий шлях різання дорівнює 0,5 км, для заточених звичайним чином - 1,5 км, а в середньому - 1,0 км.

Розрахунок за формулою (2.4) при загальній довжині шляху різання, значно більшій від довжини різання в зоні початкового зносу (L>>), дає досить точні результати. Коли ж L, то слід використовувати формулу

 

U=UIL/. (2.5)

 

Для більш точного визначення розмірного зносу порівняно з розрахунком по (2.2) при значній довжині шляху різання L>>необхідно додавати початковий знос і знос за період нормальної роботи інструмента:

 

U=UI+U0(L-) . (2.6)

 

Слід зауважити, що для розрахунків за допомогою виразу (2.6) необхідно мати дані про початковий знос UI та довжину шляху різання, яка відповідає цьому зносу. На практиці вказані величини у більшості випадків залишаються невідомими і використовуються середні результати, що позбавляє розрахунок за формулою (2.6) будь-яких переваг порівняно з більш простими рівняннями (2.2) та (2.4).